Постанова № 70658588, 30.11.2017, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2017
Номер справи
818/1403/17
Номер документу
70658588
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 листопада 2017 р. Справа № 818/1403/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

розглянувши в приміщенні суду в м. Суми в порядку скороченого провадження адміністративну справу №818/1403/17 за позовом Управління Держпраці у Сумській області до Державного підприємства "Шосткинське лісове господарство" про застосування заходів реагування,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, управління Держпраці у Сумській області (далі - позивач, Управління), звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства "Шосткинське лісове господарство" (далі - відповідач, ДП "Шосткинське лісове господарство"), в якому просить застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме заборонити йому:

1. експлуатацію автонавантажувачів:

- типу 30DF-7, заводський №ННКННN08JE0003824, рік виготовлення 2014;

- типу 30DF-7E, заводський №HHKHHN17KH0001917, рік виготовлення 2017;

- типу 40814, (заводський №17957, виготовленого у 1981 в м. Львів);

2. експлуатацію водонагрівного котла типу КВм (а)-0,82 (заводський №295, рік виготовлення 2012, виробник - України);

3. експлуатацію козлових кранів типу:

- ККТ-5М-11,3 (заводський №823, в/п 5 т.с, виготовлений в 1990 р., виробник СРСР);

- ККТ-К-10-25 (зав. №77, в/п 8тс, виготовлений в 1990 р., виробник СРСР);

4. експлуатацію естокади інв. №б/н у Шосткинському лісництві;

5. використання обладнання, а саме:

- ємностей для зберігання бензину 103/6/0626, 103/6/0627, 103/6/0628/, 103/6/0636, 103/6/0629,103/6/0628;

- заправочних блоків з ємностями для пального інв. №103/4/0207, 104/3/0113, 103/3/0111, 103/2/0003, 103/2/0017;

6. виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи по навантаженню-розвантаженню балконів з киснем і пропан-бутаном;

7. виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи на висоті із залученням електромонтерів ОСОБА_1 та ОСОБА_2, які не пройшли спеціального навчання.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами планової перевірки ДП "Шосткинське лісове господарство" дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, виявлено ряд порушень нормативно-правових актів, що виключають подальше виконання робіт та експлуатацію окремого устаткування та інструментів.

Про відкриття скороченого провадження у справі відповідач повідомлений належним чином (а.с.42), заперечення проти позову або заяви про визнання позову у встановлений строк до суду не подав.

Дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що на виконання плану проведення перевірок субєктів господарювання ДП "Шосткинське лісове господарство" повідомлено про проведення планової перевірки (повідомлення від 25.07.2017 року №05-30/111)(а.с.12).

07.09.2017 року управлінням Держпраці у Сумській області видано наказ №410 про проведення всебічної комісійної перевірки ДП "Шосткинське лісове господарство" (а.с.13), на підставі якого оформлено направлення на проведення перевірки від 08.09.2017 року №05-29/348 (а.с.20).

З 11.09.2017 року по 15.09.2017 року управлінням Держпраці у Сумській області проведена планова перевірка дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ДП "Шосткинське лісове господарство", за результатами якої складено акт №05-34/508 від 15.09.2017 року (а.с.21-36). Акт перевірки підписаний в.о. директора ОСОБА_3 без зауважень, примірник акту перевірки отриманий ним 15.09.2017 року (а.с.35-36).

Перевіркою встановлено ряд порушень відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. При цьому, серед вказаних порушень є такі, що забороняють подальшу експлуатацію опалювальних котлів, посудин під тиском та іншого обладнання, а саме відображені в пунктах 9, 12, 22, 23, 24, 25, 29, 40 розділу 5 акту перевірки.

Крім того, акт перевірки містить 53 пунктів порушень нормативно-правових актів з охорони праці, серед них такі, що несуть загрозу життю та здоровю людей, зокрема:

1. Естокада інв. № б/н у Шосткинському лісництві не обладнана:

- площадками шириною, рівною ширині дверей транспортних засобів, (плюс 0,3 м, але не менше 1,2 м.);

- перильним огородженням (на тупикових естакадах улаштовується з трьох сторін, а на прямоточних - з двох, висотою не менше 0,9 м);

- сходи для підіймання на естакаду і спускання з неї;

- направляючі реборди на всю довжину для попередження падіння автомобіля у канаву або з естакади під час його руху, що є порушенням вимог пункту 5.13, пункту 5.16 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правила охорони праці на автомобільному транспорті» (пункт 9 розділу 5 ОСОБА_1 перевірки №05-34\508 від 15.09.2017);

2. Не проходили спеціальне навчання роботам на висоті електромонтери ОСОБА_1 та ОСОБА_2, що є порушенням пункту 1.1.1, пункту 1.1.2, пункту 1.1.7, пункту 2.1.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», пункту 1.2, пункту 1.12 розділу 4, пункту 6.1, пункту 6.6 розділу 6, пункту 2.1, пункту 2.6 глави 2 ПТЕЕС; пункту 1.3 НПАОП 0.00-1.15-07 «Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті» (пункт 12 розділу 5 ОСОБА_1 перевірки №05-34\508 від 15.09.2017);

3. На момент перевірки на підприємстві експлуатуються автонавантажувачі у Вороніжському цеху переробки:

- типу 30БЕ-7, заводський № ННКННN08JE0003824, рік виготовлення 2014;

- типу ЗООТ-7Е, заводський № ННКННN17КН0001917, рік виготовлення 2017, на які відсутній дозвіл Управління Держпраці у Сумській області на експлуатацію, що є порушенням пункту 20 додатку 3 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011 (пункт 22 розділу 5 ОСОБА_1 перевірки №05-34\508 від 15.09.2017);

4. Не проведено технічний огляд автонавантажувача типу 40814, (заводський №17957, виготовленого у 1981 в м. Львів), що є порушенням пункту 8 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №687 від 26.05.2004 (пункт 23 розділу 5 ОСОБА_1 перевірки №05-34\508 від 15.09.2017);

5. Експлуатується без проведення періодичного технічного огляду водогрійний котел типу КВм (а)-0,82 (заводський №295, рік виготовлення 2012, виробник - Україна), що є порушенням пункту 8 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №687 від 26.05.2004 (пункт 24 розділу 5 ОСОБА_1 перевірки №05-34\508 від 15.09.2017);

6. Експлуатуються без проведення позачергового технічного огляду козлові крани типу:

- ККТ-5М-11,3 (заводський №823, в/п 5 т.с, виготовлений в 1990 р., виробник СРСР);

- ККТ-К-10-25 (зав. №77, в/п 8 тс, виготовлений в 1990 р., виробник СРСР) після відпрацювання нормативного терміну експлуатації, виявлення трішин в основних елементах металоконструкцій, що є порушенням пункту 9 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 687 від 26.05.2004 (пункт 25 розділу 5 ОСОБА_1 перевірки №05-34\508 від 15.09.2017);

7. На підприємстві на момент перевірки наявний 1 працівник, який проходив спеціальне навчання і перевірку знань з правом обслуговувати посудини, що працюють під тиском (балони), в той час, як для здійснення вантажно-розвантажувальних робіт з балонами (маса більше ЗО кг) необхідно мінімум 2 працівники, що є порушенням пункту 11 частини 3 розділу III НПАОП 0.00-1.75-15 «Правила охорони праці під час виконання вантажно-розвантажувальних робіт» (пункт 29 розділу 5 ОСОБА_1 перевірки №05-34\508 від 15.09.2017);

8. На момент перевірки не надано дозвіл на експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки, а саме устаткування, повязане з використанням та зберіганням, небезпечних або шкідливих речовин:

- ємності для зберігання бензину 103/6/0626, 103/6/0627, 103/6/0628, 103/6/0636, 103/6/0629, 103/6/0628;

- заправочних блоків з ємностями для пального інв. №103/4/0207, 104/3/0113, 103/3/0111, 103/2/0003, 103/2/0017, що є порушенням пункту 1 Додатку 3 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 № 1107 (пункт 40 розділу 5 ОСОБА_1 перевірки № 05-34\508 від 15.09.2017).

Таким чином подальше виконання робіт на експлуатація водогрійних опалювальних котлів та іншого устаткування, зазначеного в акті перевірки повинна бути заборонена.

Пунктом 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року № 826 (далі - Положення) визначено, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:

- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;

- порушень вимог Кодексу України про надра;

- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

- не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;

- виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

З матеріалів справи вбачається, що в ході планової перевірки позивачем встановлено та зафіксовано в пунктах 9, 12, 22, 23, 24, 25, 29, 40 розділу 5 акту перевірки від 15.09.2017 року порушення нормативно-правових актів з охорони праці, повязаних експлуатацією водогрійних опалювальних котлів та іншого устаткування, які створюють загрозу життю та здоровю фізичних осіб.

У звязку з виявленими порушеннями попереджено уповноважену особу ДП «Шосткинське лісове господарство» - в.о. директора ОСОБА_4 (а.с.36), про необхідність негайного зупинення експлуатації вищезазначеного обладнання та виконання робіт підвищеної небезпеки, проте, вимога не була виконана.

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих (частина перша статті 39 Закону України «Про охорону праці»).

Згідно пункту 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг субєктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Відповідно пункту 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Отже, вимоги позивача щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими, оскільки на момент розгляду цієї справи відповідачем не усунуті виявлені перевіркою порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Враховуючи викладене, суд задовольняє позовні вимоги управління Держпраці у Сумській області до ДП «Шосткинське лісове господарство» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

Суд звертає увагу відповідача на те, що згідно з ч. 12 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження підлягають виконанню негайно.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління Держпраці у Сумській області до Державного підприємства "Шосткинське лісове господарство" про застосування заходів реагування задовольнити в повному обсязі.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Державного підприємства "Шосткинське лісове господарство" (вул. Городок, 35, с. Собич, Сумська область, 41124, код ЄДРПОУ 00992987), а саме, зупинити:

1. експлуатацію автонавантажувачів:

- типу 30DF-7, заводський №ННКННN08JE0003824, рік виготовлення 2014;

- типу 30DF-7E, заводський №HHKHHN17KH0001917, рік виготовлення 2017;

- типу 40814, (заводський №17957, виготовленого у 1981 в м. Львів);

2. експлуатацію водонагрівного котла типу КВм (а)-0,82 (заводський №295, рік виготовлення 2012, виробник - України);

3. експлуатацію козлових кранів типу:

- ККТ-5М-11,3 (заводський №823, в/п 5 т.с, виготовлений в 1990 р., виробник СРСР);

- ККТ-К-10-25 (зав. №77, в/п 8тс, виготовлений в 1990 р., виробник СРСР);

4. експлуатацію естокади інв. №б/н у Шосткинському лісництві;

5. використання обладнання, а саме:

- ємностей для зберігання бензину 103/6/0626, 103/6/0627, 103/6/0628/, 103/6/0636, 103/6/0629,103/6/0628;

- заправочних блоків з ємностями для пального інв. №103/4/0207, 104/3/0113, 103/3/0111, 103/2/0003, 103/2/0017;

6. виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи по навантаженню-розвантаженню балконів з киснем і пропан-бутаном;

7. виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи на висоті із залученням електромонтерів ОСОБА_1 та ОСОБА_2, які не пройшли спеціального навчання.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.М. Кунець