
Справа № 505/957/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2017 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасишиної О.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Керівника Котовської місцевої прокуратури Одеської області до Виконавчого комітету Подільської міської ради Одеської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Подільської районної державної адміністрації Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Подільської міської ради Одеської області № 294 від 29.12.2016 року,
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшов адміністративний позов Керівника Котовської місцевої прокуратури Одеської області до Виконавчого комітету Подільської міської ради Одеської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Подільської районної державної адміністрації Одеської області, в якому позивач просить визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Подільської міської ради Одеської області № 294 від 29.12.2016 року «Про зарахування дітей дошкільного віку до дошкільних навчальних закладів відділу освіти Подільської міської ради».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням виконавчого комітету Подільської міської ради Одеської області № 294 від 29.12.2016 року «Про зарахування дітей дошкільного віку до дошкільних навчальних закладів відділу освіти Подільської міської ради» встановлено черговість зарахування дітей дошкільного віку до комунальних дошкільних навчальних закладів. На думку прокуратури, оскаржуване рішення є протиправним, оскільки порушує права неповнолітніх дітей на доступність освіти.
Від відповідача надійшли письмові заперечення на адміністративний позов (а.с. 60-62), в яких в обґрунтування правової позиції зазначено, що оскаржуване рішення прийнято ним в межах повноважень, з дотриманням вимог Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування», Закону України «Про дошкільну освіту».
До судового засідання 22.11.2017р. зявились представники позивача та відповідача, третя особа до судового засідання явку представника не забезпечила, про дату, час та місце судового розгляду повідомлена належним чином та завчасно.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, у звязку з відсутністю перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених ст.128 КАС України, відсутністю потреби заслухати свідка чи експерта, справа розглянута в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
Відповідно до ст. 130-1 Конституції України до повноважень органів прокуратури належить представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до положень ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
У відповідності до ст.121 Конституції України на органи прокуратури покладено функції представництва інтересів громадян і держави в судах у випадках визначених законом.
Право на звернення прокурора або його заступника до окружного адміністративного суду в інтересах держави передбачено ст. 24 Закону України «Про прокуратуру» та ст. 60 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 60 КАС України прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Суд погоджується з твердженням позивача про відсутність органу уповноваженого на звернення до адміністративного суду з відповідним позовом до органу місцевого самоврядування, що у взаємозв'язку з потребою врегулювання відносин у сфері вирішення проблем суспільного значення зумовлює необхідність звернення прокуратури до суду в межах наданих повноважень з даним позовом.
29.12.2016р. відповідно до ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 89 Бюджетного кодексу України щодо фінансування дошкільної освіти з бюджетів міста республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів обєднаних територіальних громад, на виконання пп. 1 п. 2 ст. 11 України «Про дошкільну освіту», Виконавчим комітетом Подільської міської ради Одеської області прийнято рішення № 294 «Про зарахування дітей дошкільного віку до дошкільних навчальних закладів відділу освіти Подільської міської ради» (а.с. 9), відповідно до п.1 якого доручено відділу освіти Подільської міської ради (ОСОБА_1В.) при вирішенні питання щодо черговості зарахування дітей до комунальних дошкільних закладів в обовязковому порядку: в першу чергу зараховувати дітей, батьки яких зареєстровані та офіційно працевлаштовані на території Подільська, що підтверджується поданими ними: довідками про реєстрацію для одного або обох батьків; довідкою (довідками) про офіційне працевлаштування для одного або обох батьків; зарахування дітей без довідок про реєстрацію їх батьків (одного з батьків) на території міста Подільська проводити за наявності вільних місць.
Згідно п. 2 вказаного рішення передбачено проведення до 01.01.2017р. перевірки відомостей про батьків дітей, що відвідують комунальні дошкільні заклади, щодо місця їх реєстрації та працевлаштування (з наданням батьками відповідних довідок) та проінформувати результати перевірки виконавчий комітет Подільської міської ради.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вказане також передбачено ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до якої органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Згідно ст. 53 Конституції України кожен має право на освіту. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.
Статтею 28 Конвенції «Про права дитини», прийнятої Резолюцією 44/25 Генеральної Асамблеї ООН від 20.11.1989 року, яка набула чинності 02.09.1990 року, ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789-XII від 27.02.1991 року, передбачено, що держави-учасниці визнають право дитини на освіту.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на освіту. Держава гарантує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; надання державних стипендій та пільг учням і студентам цих закладів у порядку, встановленому законодавством України. Громадяни мають право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі.
Згідно ч.ч. 2, 3, 9 ст.3 Закону України «Про освіту» в Україні створюються рівні умови доступу до освіти. Ніхто не може бути обмежений у праві на здобуття освіти. Право на освіту гарантується незалежно від віку, статі, раси, стану здоровя, інвалідності, громадянства, національності, політичних, релігійних чи інших переконань, кольору шкіри, місця проживання, мови спілкування, походження, соціального і майнового стану, наявності судимості, а також інших обставин та ознак. Право особи на освіту може реалізовуватися шляхом її здобуття на різних рівнях освіти, у різних формах і різних видів, у тому числі шляхом здобуття дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та освіти дорослих. Право на освіту не може бути обмежене законом. Закон може встановлювати особливі умови доступу до певного рівня освіти, спеціальності (професії).
Відповідно до ч.1 ст. 36 Закону України «Про дошкільну освіту» батьки або особи, які їх замінюють, мають право вибирати заклад дошкільної освіти та форму здобуття дитиною дошкільної освіти.
Згідно ч.ч. 1, 5 ст. 9 Закону України «Про дошкільну освіту» громадяни України незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак мають рівні права на здобуття дошкільної освіти у закладах дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності, а також у сім'ї.
Діти можуть здобувати дошкільну освіту за бажанням батьків або осіб, які їх замінюють у закладах дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності.
Згідно ч. 2 ст. 28 Закону України «Про дошкільну освіту» дитина має гарантоване державою право на безоплатну дошкільну освіту в державних і комунальних закладах дошкільної освіти.
Відповідач в письмових заперечення на адміністративний позов зазначає, що через існуючу в Подільську чергу на влаштування дітей в дошкільні навчальні заклади та звернення громадян, які проживають у місті і не мають можливості влаштувати своїх дітей в дитячі садки міста, виконавчим комітетом Подільської міської ради, з урахуванням вимог ст. 89 Бюджетного кодексу України, якою визначено що до видатків, що здійснюються з бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів обєднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, належать видатки на дошкільну освіту, в звязку з чим було прийнято рішення «Про зарахування дітей дошкільного віку до дошкільних навчальних закладів відділу освіти Подільської міської ради» від 29.12.2016 року № 294, в якому згідно п. 1.1 в першу чергу до дошкільних навчальних закладів міста зараховуються діти, батьки яких зареєстровані та офіційно працевлаштовані на території Подільська.
Суд критично ставиться до зазначених тверджень відповідача, оскільки відповідно до п. 6 Положення про дошкільний навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 305 від 12.03.2003 року, прийом дітей до дошкільного навчального закладу здійснюється керівником протягом календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, медичної довідки про стан здоров'я дитини з висновком лікаря, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтва про народження, де серед іншого не зазначено про необхідність мати довідку про реєстрацію та довідку про офіційне працевлаштування батьків.
Крім того, відповідно до ч.3 ст. 37 Закону України «Про дошкільну освіту» Джерелами фінансування закладу дошкільної освіти незалежно від форми власності можуть бути кошти батьків або осіб, які їх замінюють, а тому прийняте оскаржуване рішення № 294 від 29.12.2016 року з урахуванням вимог ст. 89 Бюджетного кодексу України відповідачем не обґрунтовано.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. При цьому, суд вважає за потрібне наголосити на необхідності дотримуватися й позиції, висловленої у рішенні Європейського Суду з прав людини у п.53 рішення у справі «Федорченко та Лозенко проти України», відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумними сумнівом».
Під час розгляду справи, відповідачем не доведено наявності передбачених законами України підстав для прийняття оскаржуваного рішення № 294 від 29.12.2016 року.
Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки вони обґрунтовані та законні, заперечення представника відповідача не відповідають вимогам чинного законодавства, а дії відповідача вчинені не відповідно до наданих йому повноважень.
Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний судовий захист закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права 1966 року (стаття 2) та в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 13), відповідно до якої кожен, чиї права та свободи було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 128, 159 - 163, 167, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Керівника Котовської місцевої прокуратури Одеської області до Виконавчого комітету Подільської міської ради Одеської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Подільської районної державної адміністрації Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Подільської міської ради Одеської області № 294 від 29.12.2016 року - задовольнити повністю.
Визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Подільської міської ради Одеської області № 294 від 29.12.2016 року «Про зарахування дітей дошкільного віку до дошкільних навчальних закладів відділу освіти Подільської міської ради».
Стягнути з Виконавчого комітету Подільської міської ради Одеської області (код ЄДРПОУ 04056960) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Прокуратури Одеської області (код ЄДРПОУ 03528552) судові витрати у розмірі 1600 грн. (одна тисяча шістсот грн. 00 коп.).
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо рішення було прийняте у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії такого рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили у відповідності зі статтею 254 КАС України.
CуддяО.М. Тарасишина