Постанова № 70579056, 27.11.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2017
Номер справи
815/3554/17
Номер документу
70579056
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/3554/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2017 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого суддіЛевчук О.А.,

за участю секретаря Тишкової Л.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАСПЕЦЕНЕРГО» до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №№ НОМЕР_1, НОМЕР_2 від 29.06.2017 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач не погоджується з висновками акту перевірки, з висновком про результати розгляду заперечень на акт перевірки та прийнятими на їх підставі податковими повідомленнями-рішеннями з огляду на те, що відповідачем порушений порядок розгляду скарги, що на думку представника позивача свідчить про незаконність самого висновку ГУ ДФС в Одеській області та прийнятих на його підставі оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Також представник позивача зазначає, що вважає безпідставними висновки, викладені в п.4 акту перевірки, в якому зазначено про відсутність реального виконання операцій між ТОВ «Одесаспеценерго» та ТОВ «КСБ», а також між ТОВ «Одесаспеценерго» та ТОВ «ІБК «Енергія» за грудень 2016 року, що на думку відповідача свідчить про неправомірність відображення зобовязань перед ТОВ «Одесаспеценерго» за кредитом рахунку 63 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками» і не може впливати на визнання витрат згідно з п. 6 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «витрат», затвердженого наказом Міністерства фінансів України 19.01.2000 року за №27/4248, та не підлягає відображенню з вищевказаною кореспонденцією рахунків. При цьому вказує, що договори, укладені між ТОВ «Одесаспеценерго» та його контрагентами ТОВ «КСБ» та ТОВ «ІБК «Енергія» є чинними та не були визнані в установленому законом порядку недійсними (нікчемними), укладання яких було спрямоване лише на реальне виконання сторонами їх умов, про що свідчить фактичне здійснення електромонтажних робіт за цими договорами.

Разом з тим, представник позивача посилається на те, що в акті перевірки відсутні зауваження з приводу оформлення та змісту первинних документів, що свідчить про те, що позивачем було дотримано вимоги Податкового кодексу України з реалізації права на податковий кредит по операціях з ТОВ «КСБ» та ТОВ «ІБК «Енергія». Представник позивача посилається також і на те, що в акті перевірки відсутні посилання на існування будь-яких обвинувальних вироків саме стосовно посадових осіб ТОВ «Одесаспеценерго» чи посадових осіб контрагентів ТОВ «КСБ» та ТОВ «ІБК Енергія».

Крім того, представник позивача вважає і безпідставним посилання контролюючого органу в акті перевірки на неподання ТОВ «КСБ» та ТОВ «ІБК «Енергія» звітності до податкового органу, оскільки позивач не повинен нести відповідальність за діяння, що було вчинено іншою особою, а законодавством не передбачений обовязок субєкта господарювання здійснювати контроль за дотриманням Закону іншими платниками податків.

Зазначене вище, на думку представника позивача, спростовує усі висновки податкової інспекції щодо порушень TOB «Одесаспеценерго» вимог законодавства.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, з підстав викладених в письмових запереченнях. В обґрунтування своєї правової позиції представник відповідача зазначив, що згідно проведеного під час перевірки контролюючим органом аналізу взаємовідносин ТОВ «Одесаспеценерго» з ТОВ «КСБ», ТОВ «ІБК «Енергія» встановлені дані і факти, що доводять нереальність господарських операцій та дозволяють зробити висновки що укладені договори не опосередковувались реальним виконанням операції, які становлять предмет договору, а лише документальне оформлення послуг з його легалізацією за рахунок використання документів ТОВ «КСБ» та ТОВ «ІБК «Енергія», які фактично не могли та не здійснювали послуги, свідчить про неправомірне відображення ТОВ «Одесаспеценерго» кореспонденції рахунків Д-т 92, 644 К-т 631 у сумі 1072720,87 грн. за грудень 2016 року.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

19.09.2006 року проведено державну реєстрацію ТОВ «Одесаспеценерго» за № 15541020000001521, відповідно до свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 21318716, виданого 27.09.2006 року - є платником ПДВ . (а.с. 10-17 т. 1)

Судом встановлено, що на підставі направлення №2067/14-07 від 24.05.2017 року, згідно пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ, на підставі наказу № 1651 від 24.05.2017 року, проведена виїзна документальна позапланова перевірка з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість з платниками податків ТОВ «КСБ» (код за ЄДРПОУ 39877321) та ТОВ «ІБК «Енергія» (код за ЄДРПОУ 40290486) за період грудень 2016 року з 25 травня 2017 року тривалістю 5 робочих днів. (а.с. 55-56 т. 2).

Згідно з вимогами п.п. 20.1.4. п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку встановленому Податковим кодексом України.

Відповідно до п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.

Підпункт 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України визначає, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Відповідно до п.п.78.1.4 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, однією з підстав проведення документальної позапланової виїзної перевірки є виявлення недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Зі змісту акту перевірки від 08.06.2017 року № 561/15-32-14-07/34490487 вбачається, що ТОВ Одесаспеценерго, в порушення вимог пп. «а» п.198.1 та абз. першого п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями, в результаті у грудні 2016 занижено податку на додану вартість, що належить сплаті до бюджету, в сумі 260106 грн. та завищено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, в сумі 59 513 грн.

Не погодившись з викладеними в зазначеному акті перевірки висновками, ТОВ «Одесаспеценерго» подано заперечення вих. № 32 від 14.06.2017 року на акт №561/15-32-14-07/34490487 від 08.06.2017 року. (а.с. 46-48 т.1).

23.06.2017 року ГУ ДФС в Одеській області надана відповідь №5837/10/15-32-14-07-07 в якій зазначено, що заперечення не спростовують висновки, викладені в акті перевірки, та не підтверджені підприємством документально, у зв'язку з чим висновки акту перевірки від 08.06.2017 року №561/15-32-14-07/34490487 являються правомірними та відповідають вимогам діючого законодавства. (а.с. 49-54 т. 1).

До такого висновку перевіряючі дійшли, використовуючи інформацію комп'ютерних баз даних: ІС «Податковий блок»; Архів електронної звітності (ЄРПН); податкову декларацію з податку на додану вартість від 18.01.2017 року реєстраційний номер №9266560935; Додаток №5 «розшифровки податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» від 18.01.2017 року реєстраційний № НОМЕР_3; Додаток 2 «Довідка про суму від'ємного значення звітного(податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2) від 18.01.2017 року реєстраційний №9266560898, Додаток №1 «Розрахунок коригування сум податку на додану вартість до податкової декларації з податку на додану вартість» від 18.01.2017 року реєстраційний №9266560889, надані підприємством до Чорноморської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області за грудень 2016 року, договори, первинні документи по господарських операціях (акти здачі-прийняття робі (послуг) ТОВ «Одесаспеценерго» (код за ЄДРПОУ 34490487) з ТОВ «КСБ» (код за ЄДРПОУ 39877321 та з ТОВ «ІБК «Енергія» (код за ЄДРПОУ 40290486), за грудень 2016 року), оборотно-сальдові відомості по рахункам 361,631 за грудень 2016 року, платіжні доручення, виписки з особового рахунка, штатний розклад на 2016 рік, ліцензія від 09.08.2016 року №29-Л «Господарська діяльність з будівництва обєктів ІV і V категорії складності (за переліком видів робіт згідно з додатком)» та інші.

На підставі зазначеного акту перевірки, Головним управління ДФС в Одеській області прийнято податкові повідомлення рішення від 29.06.2017 року № НОМЕР_1, яким встановлено завищення від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового періоду) на 59513,00 грн. та №0016621407, яким позивачу збільшено суму грошового зобовязання на 325 132,50 грн., в т.ч. за основним платежем 260106, 00 грн. та штрафні (фінансові) санкції 65026,5 грн. (а.с. 55-56).

Згідно п. 198.1 ст. 198 ПК України, право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Пунктом 198.2. ст. 198 ПК України, передбачено, що датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг. Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата складення платником податкової накладної за такими операціями, за умови реєстрації такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Датою збільшення податкового кредиту орендаря (лізингоотримувача) для операцій фінансової оренди (лізингу) є дата фактичного отримання об'єкта фінансового лізингу таким орендарем. Датою віднесення сум до податкового кредиту замовника з договорів (контрактів), визначених довгостроковими відповідно до пункту 187.9 статті 187 цього Кодексу, є дата фактичного отримання замовником результатів робіт (оформлених актами виконаних робіт) за такими договорами (контрактами). Для товарів/послуг, постачання (придбання) яких контролюється приладами обліку, факт постачання (придбання) таких товарів/послуг засвідчується даними обліку..

Згідно п. 198.3 ст. 198 ПК України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті. Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду

Відповідно до п. 198.6 ст. 198 ПК України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу. Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної. Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше: ніж через 365 календарних днів з дати складення податкової накладної; для платників податку, що застосовують касовий метод, - ніж через 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку; для банківських установ при одержанні ними права власності на заставне майно.

Згідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 року № 996-XIV на даних бухгалтерської звітності базуються фінансова, податкова та інші види звітності.

Порядок створення, прийняття і відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерської звітності підприємствами, їх об'єднаннями та госпрозрахунковими організаціями (крім банків) незалежно від форм власності (надалі - підприємства), установ та організацій, основна діяльність яких фінансується за рахунок коштів бюджету (надалі - установи) врегульовано Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 червня 1995 року за № 168/704 (далі Положення).

Відповідно до п. п. 2.1., 2.2 п. 2 Положення первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів. Первинні документи повинні бути складені у момент проведення кожної господарської операції або, якщо це неможливо, безпосередньо після її завершення. При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо. Для контролю та впорядкування обробки інформації на основі первинних документів можуть складатися зведені документи (далі - первинні документи).

Підпунктами 2.4, 2.5, 2.13, 2.14 п. 2 Положення встановлено, що первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата і місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Залежно від характеру операції та технології обробки даних до первинних документів можуть бути включені додаткові реквізити: ідентифікаційний код підприємства, установи з Державного реєстру, номер документа, підстава для здійснення операцій, дані про документ, що засвідчує особу-одержувача тощо. Документ має бути підписаний особисто, а підпис може бути скріплений печаткою. Керівник підприємства, установи забезпечує фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій, що були проведені, у первинних документах та виконання всіма підрозділами, службами і працівниками правомірних вимог головного бухгалтера щодо порядку оформлення та подання для обліку відомостей і документів. Керівником підприємства, установи затверджується перелік осіб, які мають право давати дозвіл (підписувати первинні документи) на здійснення господарської операції, пов'язаної з відпуском (витрачанням) грошових коштів і документів, товарно-матеріальних цінностей, нематеріальних активів та іншого майна. Кількість осіб, які мають право підписувати документи на здійснення операцій з видачею особливо дефіцитних товарів і цінностей, бланків суворої звітності, повинно бути обмежено. Відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці первинні документи.

У висновку акту перевірки від 08.06.2017 року № 561/15-32-14-07/34490487 зазначено, що перевіркою субєкта господарювання документально не підтверджено реальність здійснення господарських відносин із ТОВ «КСБ» та ТОВ «ІБК «Енергія», оскільки лише документальне оформлення послуг з його легалізацією за рахунок використання документів ТОВ «КСБ» (код за ЄДРПОУ 39877321) та ТОВ «ІБК «Енергія» (код за ЄЄДРПОУ 40290486), що фактично не могли і не здійснювали послуги, свідчить про неправомірне відображення ТОВ «Одесаспеценерго» кореспонденції рахунків Д-т 92, 644 К-т 631 у сумі 1072720,87 грн.

Судом встановлено, що між ТОВ «Одесаспеценерго» та КП «Будова» укладені договори підряду №6-ЭМР/16 від 24.03.2016 року, №11-ЭМР/16 від 04.04.2016 року, №26- ЭМР/16 від 05.08.2016 року, №27-ЭМР/16 від 04.08.2016 року, №28-ЭМР/16 від 05.08.2016 року, №29- ЭМР/16 від 05.08.2016 року, предметом яких є виконання електромонтажних робіт за адресами: м. Одеса, вул. Белинського, 16; м. Одеса, в межах вулиці Середньофонтанської, провулків: Садового, Слєпньова, Бісквітного; м. Одеса ,вул. Осипова, 40; м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 55/1. (а.с. 86-120 т. 2).

А також між ТОВ «Одесаспеценерго» та ОК «Тиан Конг» укладений договір підряду № 44 від 28.10.2016 року, предметом якого є виконання робіт з будівництва прихованих переходів методом горизонтально-направленого буріння з прокладанням сталевих футлярів, в тому числі будівництва напорної каналізації від котеджного селища ОК «Тиан Конг», с. Сухий лиман, масив 29 до центральної системи водовідведення м. Одеси. (а.с. 121-124 т.2)

Разом з тим, з наданих суду документів вбачається, що між ТОВ Одесаспеценерго та ТОВ «ІБК «Енергія» укладений договір підряду №6-ЭМР/СП/16 від 25.03.2016 року (а.с. 93-98 т. 1).

Згідно п.п. 1.1 договору підрядник зобовязується виконати по завданню замовника власними та/або залученими силами та засобами, предявити та здати належним чином виконані роботи у встановлений цим договором строк, а замовник зобовязується здійснити прийом та, за відсутності претензій та обґрунтованих зауважень, зобовязується прийняти та оплатити належним чином виконані електромонтажні роботи по зовнішньому електропостачанню житлового комплексу на обєкті будівництва: багатоповерховий житловий комплекс зі вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та паркингом за адресою: м. Одеса, вул. Бєлинського, 16.

На виконання зазначеного договору складені такі документи: договірна ціна, локальний кошторис (а.с. 99-122 т. 1).

Також між ТОВ Одесаспеценерго та ТОВ «ІБК «Енергія» укладений договір підряду №11-ЭМР/СП/16 від 04.04.2016 року (а.с. 123-127 т. 1).

Згідно п.п. 1.1 договору підрядник зобовязується виконати по завданню замовника власними та/або залученими силами та засобами, предявити та здати належним чином виконані роботи у встановлений цим договором строк, а замовник зобовязується здійснити прийом та, за відсутності претензій та обґрунтованих зауважень, зобовязується прийняти та оплатити належним чином виконані електромонтажні роботи по зовнішньому електропостачанню житлового комплексу на обєкті будівництва: багатоповерховий житловий комплекс зі вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та паркингом за адресою: м. Одеса, в межах вул. Середньофонтанської, провулків: Садового, Слєпньова, Бісквітного.

На виконання зазначеного договору складені такі документи: договірна ціна, локальний кошторис (а.с. 123-150 т. 1).

05.08.2016 року між ТОВ Одесаспеценерго та ТОВ «ІБК «Енергія» укладений договір підряду №28-ЭМР/СП/16 від 05.08.2016 року (а.с. 190-195 т. 1).

Згідно п.п. 1.1 договору підрядник зобовязується виконати по завданню замовника власними та/або залученими силами та засобами, предявити та здати належним чином виконані роботи у встановлений цим договором строк, а замовник зобовязується здійснити прийом та, за відсутності претензій та обґрунтованих зауважень, зобовязується прийняти та оплатити належним чином виконані електромонтажні роботи по прокладенню КЛ-0,4 кВ до житлового комплексу із вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркингом за адресою: м. Одеса, вул. Бєлінського, 16.

На виконання зазначеного договору складені такі документи: договірна ціна, довідка про вартість виконаних робіт, акт приймання виконаних робіт за грудень 2016 року, локальний кошторис (а.с. 196-213 т. 1).

05.08.2016 року між ТОВ Одесаспеценерго та ТОВ «ІБК «Енергія» укладений договір підряду №29-ЭМР/СП/16 від 05.08.2016 року (а.с. 221-227 т. 1).

Згідно п.п. 1.1 договору підрядник зобовязується виконати по завданню замовника власними та/або залученими силами та засобами, предявити та здати належним чином виконані роботи у встановлений цим договором строк, а замовник зобовязується здійснити прийом та, за відсутності претензій та обґрунтованих зауважень, зобовязується прийняти та оплатити належним чином виконані електромонтажні роботи по прокладенню КЛ-0,4 кВ до житлового комплексу на обєкті будівництва: багатоповерховий житловий комплекс із вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення, двоповерховим торгівельним центром та підземним паркингом за адресою: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 55/1.

На виконання зазначеного договору складені такі документи: договірна ціна, довідка про вартість виконаних робіт, акт приймання виконаних робіт за грудень 2016 року, локальний кошторис (а.с. 227-247 т. 1).

28.10.2016 року між ТОВ Одесаспеценерго та ТОВ «ІБК «Енергія» укладений договір підряду №44-ГНБ/СП/16 від 28.10.2016 року (а.с. 6-11 т. 2).

Згідно п.п. 1.1 договору підрядник зобовязується виконати по завданню замовника власними та/або залученими силами та засобами, предявити та здати належним чином виконані роботи у встановлений цим договором строк, а замовник зобовязується здійснити прийом та, за відсутності претензій та обґрунтованих зауважень, зобовязується прийняти та оплатити належним чином виконані роботи з будівництва прихованих переходів методом горизонтально-направленого буріння з прокладанням сталевих футлярів, в тому числі будівництва напорної каналізації від котеджного селища ОК «Тиан Конг», с. Сухий лиман, масив 29 до центральної системи водовідведення м. Одеси.

На виконання зазначеного договору складені такі документи: договірна ціна, довідка про вартість виконаних робіт, акт приймання виконаних робіт за грудень 2016 року, локальний кошторис (а.с. 12-20 т. 2).

05.08.2016 року між ТОВ Одесаспеценерго та ТОВ «Київ-Спец-Буд» укладений договір підряду №26-ЭМР/СП/16 від 05.08.2016 року (а.с. 151-156 т. 1).

Згідно п.п. 1.1 договору підрядник зобовязується виконати по завданню замовника власними та/або залученими силами та засобами, предявити та здати належним чином виконані роботи у встановлений цим договором строк, а замовник зобовязується здійснити прийом та, за відсутності претензій та обґрунтованих зауважень, зобовязується прийняти та оплатити належним чином виконані електромонтажні роботи по прокладенню КЛ-0,4 кВ до житлового будинку із вбудованими офісними приміщеннями та паркингом за адресою: м. Одеса, вул. Осіпова, 40.

На виконання зазначеного договору складені такі документи: договірна ціна, довідка про вартість виконаних робіт, акт приймання виконаних робіт за грудень 2016 року, локальний кошторис (а.с. 157-176 т. 1).

Також між ТОВ Одесаспеценерго та ТОВ «Київ-Спец-Буд» укладений договір підряду №27-ЭМР/СП/16 від 04.08.2016 року (а.с. 177-182 т. 1).

Згідно п.п. 1.1 договору підрядник зобовязується виконати по завданню замовника власними та/або залученими силами та засобами, предявити та здати належним чином виконані роботи у встановлений цим договором строк, а замовник зобовязується здійснити прийом та, за відсутності претензій та обґрунтованих зауважень, зобовязується прийняти та оплатити належним чином виконані електромонтажні роботи по прокладенню КЛ-0,4 кВ до житлового комплексу із вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркингом за адресою: м. Одеса, в межах вул. Середньофонтанської, провулків: Садового, Слєпньова, Бісквітного.

На виконання зазначеного договору складені такі документи: договірна ціна, локальний кошторис (а.с. 183-190 т. 1).

На підтвердження оплати робіт за вищезазначеними договорами позивачем надані копії платіжних доручень та банківські виписки. (а.с. 21-33, 125-143 т.2)

Також контрагентами (ТОВ «КСБ» та ТОВ «ІБК «Енергія») у грудні 2016 року складені та надані позивачу відповідні податкові накладні. (а.с. 34-45 т. 2).

Разом з тим, в акті перевірки зазначено, що відсутність достатньої кількості працівників на ТОВ «КСБ» та на ТОВ «ІБК «Енергія», специфіка зазначених в договорах послуг, яка потребує значного обсягу трудовитрат, особистої участі персоналу та не співвідносна з наявним трудовим ресурсом ТОВ «КСБ» та ТОВ «ІБК «Енергія» для надання послуг, необхідність наявності спеціальних знань (фаху) працівників для надання послуг і високого рівня їх оплати праці, тощо, відсутність залучення стороннього трудового ресурсу свідчать про нереальність проведених ТОВ «КСБ» та ТОВ «ІБК «Енергія» фінансово-господарських операцій у грудні 2016 року .

При цьому, дослідженню підлягають обставини реальності вчинення господарських операцій у межах спірних правовідносин, з посиланням на первинні документи, що опосередковували господарські відносини позивача з його контрагентами, які податковий орган вважає складеними без фактичного здійснення господарських операцій, а лише задля отримання податкової вигоди.

Тобто, необхідною умовою для віднесення сплачених у ціні товарів (послуг) сум податку на додану вартість до податкового кредиту та формування валових витрат є факт придбання товарів та послуг із метою їх використання в господарській діяльності, який має бути фактично здійсненим і підтвердженим належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків.

Оцінюючи докази у даній справі, суд зазначає, що розумні економічні причини можуть бути наявними лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті підприємницької або іншої економічної діяльності, а не виключно чи переважно за рахунок відшкодування з бюджету податку на додану вартість, або зменшення податкових зобовязань за рахунок формування податкового кредиту та витрат.

При цьому в акті перевірки також вказано, що аналізом наданого ТОВ «Одесаспеценерго» акту виконаних електромонтажних робіт за грудень 2016 року за договором №26-ЭМР/СП/16 від 05.08.2016 року з ТОВ «КСБ» встановлено: витрати праці робочих-будівельників та робочих, що обслуговують машини, на обсяг робіт по виконанню електромонтажних робіт по прокладанню КЛ 0,4 кВ до житлового будинку із вбудованими офісними приміщеннями та паркінгом за адресою: м. Одеса, вул. Осипова, 40 за грудень 2016 року склали 3367,34 людино-годин, у т.ч. витрати праці робочих обслуговуючих машин 385,94 людино-години; загальна вартість робіт склала 324267,63 грн., у т.ч. витрати на заробітну плату 60555,14 грн., у т.ч. витрати на оплату праці робочих обслуговуючих машин 8069,6 грн. Тобто для виконання робіт у грудні 2016 року за даними актів виконаних робіт чисельність працівників ТОВ «КСБ», задіяних у виконанні робіт, повинна складати 19 осіб.

Також в акті перевірки зазначено, що аналізом наданих ТОВ «Одесаспеценерго» актів виконаних електромонтажних робіт за грудень 2016 року встановлено:

за договором №28-ЭМР/СП/16 від 05.08.2016 року з ТОВ «ІБК «Енергія» витрати праці робочих-будівельників та робочих, що обслуговують машини, на обсяг робіт за грудень 2016 року склали 1211,55 людино-годин, загальна вартість 100000,00 грн., у т.ч. витрати на заробітну плату 24204,01 грн., у т.ч. витрати на оплату праці робочих обслуговуючих машин 1187,56 грн.;

за договором №29-ЭМР/СП/16 від 05.08.2016 року з ТОВ «ІБК «Енергія» витрати праці робочих-будівельників та робочих, що обслуговують машини, на обсяг робіт за грудень 2016 року склали 6424,55 людино-годин, загальна вартість 503 453,24 грн., у т.ч. витрати на заробітну плату 120796,31 грн., у т.ч. витрати на оплату праці робочих обслуговуючих машин 13374,48 грн.;

за договором №44-ЭМР/СП/16 від 21.10.2016 року з ТОВ «ІБК «Енергія» витрати праці робочих-будівельників та робочих, що обслуговують машини, на обсяг робіт за грудень 2016 року склали 338,45 людино-годин, загальна вартість 145000,00 грн., у т.ч. витрати на заробітну плату 5730,79 грн., у т.ч. витрати на оплату праці робочих обслуговуючих машин 2905,84 грн. Тобто для виконання робіт у грудні 2016 року за даними актів виконаних робіт чисельність працівників ТОВ «ІБК «Енергія», задіяних у виконанні робіт, повинна складати 45 осіб.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що надані позивачем документи не відповідають вимогам Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 червня 1995 року за № 168/704.

Так, з аналізу наданих позивачем до суду первинних документів вбачається, що співробітниками ТОВ «КСБ» та ТОВ «ІБК «Енергія» одночасно виконувались роботи, які потребують спеціальних знань та значних зусиль, на декількох обєктах будівництва.

Разом з тим, відповідно до податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого податку ТОВ «ІБК «Енергія» за 4 квартал 2016 року, на підприємстві працювало всього 4 особи, які 30.11.2016 року були звільнені. (а.с. 189-190).

Також відповідно до податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого податку ТОВ «КСБ» за 4 квартал 2016 року, на підприємстві працювало всього 5 осіб. (а.с. 191-192).

Отже, з урахуванням специфіки робіт, зазначених в договорах, та їх обєму, вбачається, що їх одночасне виконання на декількох обєктах будівництва пятьма особами є неможливим.

При цьому позивачем не надано доказів передавання в експлуатацію ТОВ «КСБ» та ТОВ «ІБК «Енергія» будівельних машин та механізмів, витрати на експлуатацію яких передбачені в договірних цінах та локальних кошторисах.

За таких обставин суд вважає обґрунтованими висновки податкового органу, викладені в акті перевірки від 08.06.2017 року №561/15-32-14-07/34490487 щодо порушення позивачем вимог Податкового кодексу України та Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Крім того, в акті перевірки відповідач посилається на наявність кримінальних проваджень, в яких зокрема перевіряється ТОВ «КСБ» на причетність до злочинів передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 1 ст. 205 КК України (фіктивне підприємництво) та ТОВ «Одесаспеценерго» до злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України (ухилення від сплати податків) (кримінальне провадження № 32016160000000128).

Відповідно до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі судових рішень, ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 04.09.2017 року клопотання слідчого СВ ФР ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області по кримінальному провадженню №32016160000000128, задоволено частково та призначено документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства ТОВ «Одесаспеценерго» (ЄДРПОУ 34490487) з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства України при здійсненні фінансово-господарської діяльності за період з 01.01.2014 року по 31.12.2016 року. Зазначене клопотання було мотивовано тим, що під час досудового розслідування встановлено, що службові особи ТОВ «Одесаспеценерго» протягом 2014-2016 років виконували підрядні електромонтажні роботи для різних підприємств силами власних або неофіційно найнятих працівників, однак з метою ухилення від сплати податків відобразили в бухгалтерському обліку неправдиві відомості про виконання вказаних робіт субпідрядними організаціями.

Також доводи представника позивача, в обґрунтування протиправності прийнятих відповідачем податкових повідомлень рішень та висновків відповідача викладених у висновку про результати розгляду заперечень на акт перевірки, щодо порушення відповідачем процедури розгляду заперечень ТОВ «Одесаспеценерго» на акт перевірки від 08.06.2017 року №561/15-32-14-07/34490487, суд до уваги не приймає, оскільки оскаржувані податкові повідомлення - рішення винесені на підставі акту перевірки від 08.06.2017 року №561/15-32-14-07/34490487, а не висновку про розгляд заперечень до вказаного акту, а викладені в запереченнях доводи позивача не спростовують встановленого податковим органом під час проведення перевірки порушення податкового законодавства.

Відповідно до вимог податкового законодавства України необхідною умовою для віднесення сплачених у ціні товарів (послуг) сум податку на додану вартість є факт придбання товарів та послуг із метою їх використання в господарській діяльності.

Витрати для цілей визначення обєкта оподаткування податком на прибуток, а також податковий кредит для цілей визначення обєкта оподаткування податком на додану вартість мають бути фактично здійснені і підтверджені належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків.

Викладені в адміністративному позові доводи та надані до суду письмові докази не спростовують встановлених під час здійснення перевірки порушень позивачем податкового законодавства.

Згідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд вважає, що адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАСПЕЦЕНЕРГО» до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування податкових повідомлень-рішень задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159 - 163, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Відмовити в задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАСПЕЦЕНЕРГО» до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування податкових повідомлень-рішень від 29.06.2017 року №№ НОМЕР_1, НОМЕР_2 в повному обсязі.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд у строки та в порядку встановлені ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.

Повний текст постанови складено та підписано 27 листопада 2017 року.

Суддя О.А. Левчук

Відмовити в задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАСПЕЦЕНЕРГО» до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування податкових повідомлень-рішень від 29.06.2017 року №№ НОМЕР_1, НОМЕР_2 в повному обсязі.

27 листопада 2017 року.