Постанова № 70505319, 27.11.2017, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.11.2017
Номер справи
758/11863/17
Номер документу
70505319
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 758/11863/17

Категорія 87

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 листопада 2017 року cуддя Подільський районний суд міста Києва Васильченко О. В. , розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про перерахунок пенсії.

Вимоги позовної заяви обґрунтувала тим, що з 18 серпня 2016 року перебуває н обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та з 21.03.2017 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зазначила, що відповідач обчислив розмір її пенсії з урахуванням стажу служби 29 років 1 місяць 19 днів в розмірі 60% від суми заробітної плати державного службовця. Розмір пенсії становить станом на 01.08.2017 7877,63 грн.

Разом з тим, стверджує, що при визначенні розміру пенсії, відповідач не врахував її дохід, отриманий у січні 2017 року у розмірі 29820,02 грн. як допомогу до щорічної відпуски, у зв'язку з чим вона зверталася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.

Посилаючись на те, що відповідач на її звернення щодо перерахунку пенсії протиправно відмовив їй у такому, звернулася до суду з даним позовом, в якому просила суд визнати неправомірними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», врахувавши у її заробіток для призначення пенсії грошову допомогу до щорічної відпустки, нараховану та виплачену у січні 2017 року у розмірі 29820,02 грн. та здійснювати виплату пенсії з 21.03.2017, з урахуванням раніше проведених виплат.

Ухвалою від 20.10.2017 у даній справі було відкрите скорочене провадження.

08.11.2017 від відповідача надійшли письмові заперечення на позов, в яких відповідач просив відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що матеріальна допомога при визначенні розміру пенсії позивачки не була врахована до розміру виплат, з яких обраховувалася пенсія, оскільки являла собою грошову допомогу за невідбуті відпустки за період з 14.06.2013 по 13.06.2015, тоді як право на оформлення пенсії у позивачки виникло з 1 травня 2016.

Дослідивши матеріали справи, прихожу до висновку про достатність повідомлених позивачем та відповідачем обставин справи для прийняття законного та обґрунтованого рішення.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2 перебуває на обліку в Центральному об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України в м. Київ та з 21.03.2017 отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 60% заробітної плати державного службовця.

При визначенні розміру пенсії 7877,63 грн. відповідач не врахував отримані у січні 2017 року ОСОБА_2 кошти у розмірі 29820,02 грн. та листом від 06.06.2017 №31519/04 повідомив позивачку про правильність нарахування пенсії (а.с.11).

07.07.2017 позивач звернулася до Пенсійного фонду України із заявою про роз'яснення правильності проведення перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги, отриманої у січні 2017 року (а.с.9-10), однак, листом ГУ ПФУ в м. Києві від 09.08.2017 №18820/02/М-1524 позивачці було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки виплачена у січні 2017 року допомога стосувалася невідбутих відпусток за період до 1 травня 2016 року. При цьому, згідно з Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою КМУ від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», розмір виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, враховуються починаючи з 01.05.2016.

Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, позивач звернулася до суду з позовом за захистом охоронюваних законом прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи слід зазначити наступне.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Разом з тим, стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14 травня, 28 травня та 06 листопада 2013 року, від 03 червня 2014 року (№№ 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13, 21-134а14).

Зокрема, у постанові від 03 червня 2014 року (справа №21-134а14), Верховний Суд України звернув увагу, що перевага у таких випадках має надаватись не положенням законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Крім того, відповідно до п. 4 Порядку призначення пенсій державним службовцям, затвердженого Постановою КМУ від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60% суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що неврахування при обчисленні пенсії позивача інших виплат, з яких сплачено страхові внески, навіть якщо вони отримані у січні 2017 року, однак за попередній період, призвело до неправильного розрахунку і нарахування позивачу пенсії, а відтак дії відповідача необхідно визнати протиправними, зобов'язавши відповідача провести відповідний перерахунок та виплату пенсії позивача.

Відповідно до частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, приймаючи до уваги дату звернення до пенсійного орану, а саме - 21.03.2017, та, враховуючи положення статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії позивача повинен бути здійснений з врахуванням дати подачі ним відповідної заяви - з 01 квітня 2017 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 КАС України).

Доказів правомірності своїх дій відповідач не надав.

За таких обставин, відмову Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у перерахунку пенсії ОСОБА_2 необхідно визнати протиправною та зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 як державному службовцю з 01 квітня 2017 року з урахуванням при розрахунку розміру пенсії нарахованої та виплаченої у січні 2017 року допомоги у розмірі 29820,02 грн.

В частині позовних вимог про перерахунок пенсії за період з 21 по 31 березня 2017 року необхідно відмовити.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України на корись ОСОБА_2 необхідно стягнути з Державного бюджету України 640 грн. судового збору.

Керуючись ст. ст. 41, 160, 167, 198, 201, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Визнати відмову Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у перерахунку пенсії ОСОБА_2 з включенням до розміру її заробітку грошової допомоги у розмірі 29 820,02 грн. - протиправною.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 як державному службовцю з 01 квітня 2017 року з урахуванням (при розрахунку розміру пенсії) нарахованої та виплаченої у січні 2017 року допомоги у розмірі 29820,02 грн.

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на корись ОСОБА_2 640 грн. судового збору.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м.Києва.

У разі застосування судом положень ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О. В. Васильченко