Рішення № 7041037, 10.12.2009, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
10.12.2009
Номер справи
3590.1-2009
Номер документу
7041037
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 311

РІШЕННЯ

Іменем України

10.12.2009Справа №2-18/3590.1-2009 за позовом Прокурора м. Євпаторії, (97400, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Гоголя, 5/8) в інтересах держави в особі Міністерства охорони здоров’я України, (01021, м. Київ, вул. М.Грушевського, 7),

до відповідачів:

1. Євпаторійської міської ради, (97416, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Леніна, 2),

2. Державного підприємства “Укрмедкурорт”, (95026, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Семашко, 8),

3. Товариства з обмеженою відповідальністю “Кросс”, (97420, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Кленова, 4/6),

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:

1. Фонд державного майна України (01133, м. Київ, вул. Кутузова, 18/9);

2. Кримське Республіканське підприємство “Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії”, (97400, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Некрасова, 45);

3. Євпаторійське міське управління земельних ресурсів, (97412, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Леніна, 56),

4. Товариство з обмеженою відповідальністю “Мегаресурс”, (95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Куйбишева/вул. Московська, 60/24).

5. Товариство з обмеженою відповідальністю «Нові медичні технології», м. Сімферополь (вул. Більшовицька, буд. 24, кв. 53, м. Сімферополь, 95001)

про визнання незаконними та скасування рішень та визнання договору недійсним

Суддя І.К. Осоченко

Представники:

Від позивача – не з’явився.

Від відповідача-1 – Сидельникова Г.О. – головний спец., дов. від 26.12.2007 року.

Від відповідача-2 – не з’явився.

Від відповідача-3 – Харченко Д.О. – юрист, довіреність від 05.01.2009р.

Від третіх осіб – не з’явилися.

З участю прокурора – Сокол О.В., посв. 0889.

Суть спору: Прокурор м. Євпаторії в інтересах держави в особі Міністерства охорони здоров’я України звернувся до господарського суду АР Крим з позовною заявою до Євпаторійської міської ради, Державного підприємства “Укрмедкурорт”, Товариства з обмеженою відповідальністю “Кросс” про визнання незаконними та скасування рішень Євпаторійської міської ради №24-22/48 від 29.07.2004р. “Про припинення права користування земельною ділянкою ДП “Укрмедкурорт”, №24-22/51 від 29.07.2004р. “Про дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки ТОВ Кросс”, №4-28/118 від 03.03.2005р. “Про передачу земельної ділянки в короткострокову оренду юридичній особі ТОВ “Кросс” для будівництва житлових будинків для переселення мешканців з території групи житлових будинків, що будуються по вул. Московській - пр. Леніна - вул. Шевченка, за адресою пр. Леніна, площею 0,24га”. Також, прокурор просить визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 0,24га по пр. Леніна в м. Євпаторія, укладений 26.04.2005р. між Євпаторійською міською радою та ТОВ “Кросс”.

Позовні вимоги мотивовані тим, що спірні рішення прийняті відповідачем в порушення права власності держави в особі Міністерства охорони здоров’я на нерухоме майно, розташоване на земельній ділянці по пр. Леніна, 25 в м. Євпаторія. Крім того, прокурор вказує, що при укладенні оспорюваного договору оренди, Євпаторійською міською радою порушені майнові інтереси позивача, оскільки радою здійснено розпорядження землями, на яких розташоване державне майно, без повідомлення про це органу управління зазначеним майном.

Відповідач - Євпаторійська міська рада, позов не визнав, у відзиві на позовну заяву зазначив, що підставою для визнання акту недійним є невідповідність його вимогам чинного законодавства або визначеної законом компетенції органу, який видав цей акт. При цьому відповідач зауважив, що оскаржувані рішення прийняті у межах компетенції ради та у спосіб, визначений діючим законодавством, що виключає визнання їх недійсними.

Відповідач - ТОВ “Крос”, позов не визнав, у відзиві на позовну заяву зазначив, що оспорювані рішення є обґрунтованими та такими, що відповідають вимогам діючого законодавства.

Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 04.09.2008 року у справі № 2-1/2463-2008 у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 24.02.2009 року у справі № 2-1/2463-2008 рішення місцевого господарського суду залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 18.062009 року           рішення господарського суду АР Крим від 04.09.2008р. та постанова Севастопольського апеляційного господарського суду від 24.02.2009 р. по справі № 2-1/2463-2008 скасовані.

Справа направлена на новий розгляд до господарського суду АР Крим.

Справі привласнений № 2-18/3590.1-2009 і її розгляд доручений судді господарського суду АР Крим Осоченко І.К.

Ухвалою господарського суду від 14.07.2009р. суд, у порядку статті 27 ГПК України, залучив до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Фонд державного майна України, Кримське Республіканське підприємство “Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії”, Євпаторійське міське управління земельних ресурсів, Товариство з обмеженою відповідальністю “Мегаресурс”.

05.10.2009р. у судовому засіданні учасники судового процесу заявили клопотання відповідно до ст.69 ГПК України про продовження строку розгляду справи. Суд продовжив строк розгляду справи.

Ухвалою господарського суду від 29.10.2009р. суд за власною ініціативою, у порядку статті 27 ГПК України залучив до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю «Нові медичні технології», м. Сімферополь.

10.12.2009 року у судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав у повному обсязі. Представники позивача, третіх осіб та ДП «Укрмедкурорт» у судове засідання не з’явилися.

Слухання справи відкладалося у порядку статті 77 ГПК України.

Строк розгляду справи продовжено за згодою сторін у порядку статті 69 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників відповідачів, думку прокурора, суд -

ВСТАНОВИВ:

02.07.2004 року Державне підприємство «Укрмедкурорт» звернулося до Євпаторійської міської ради з листом за вих. № 5124/02-20, відповідно до якого ДП «Укрмедкурорт» не заперечує проти вилучення земельної ділянки площею 0,24 га, розташованої за адресою: м. Євпаторія, проспект Леніна, 25 у землі запасу.

29.07.2004 року Євпаторійською міською радою прийнято рішення №24-22/48 “Про припинення права користування земельною ділянкою ДП “Укрмедкурорт”, відповідно до якого припинено право користування земельною ділянкою площею 0,24 га за адресою: проспект Леніна, 25 за Державним підприємством «Укрмедкурорт» і землі передані в запас міста.

Оскаржуючи вказане рішення Євпаторійської міської ради прокурор посилається на те, що на вказаній земельній ділянці розташовані об’єкти нерухомості, органом управління яким є Міністерство охорони здоров’я, у зв’язку із чим ДП «Укрмедкурорт» не мало право без погодження з Міністерством охорони здоров’я звертатися до ради щодо питання вилучення земельної ділянки площею 0,24 га по проспекту Леніна, 25.

Суд вважає вказане твердження прокурора необґрунтованим, у зв’язку з наступним.

Судом встановлено, що 01.04.1994 року виконавчим комітетом Євпаторійської міської ради прийнято рішення №156/12 “Про державну реєстрацію державного підприємства санаторій “Зірочка”, розташованого за адресою пр. Леніна, 25 в м. Євпаторія.

Наказом Міністерства №515 від 19.12.2001 року “Про реорганізацію санаторія “Зірочка” санаторій реорганізовано шляхом приєднання його до санаторію “Зміна”. Санаторій “Зміна” визнано правонаступником майнових прав та обов’язків санаторія “Зірочка”.

У відповідності до Наказу Міністерства № 91 від 28.02.2003 року створено Державне підприємство “Укрмедкурорт” та затверджено його Статут”.

ДП “Укрмедкурорт” зареєстровано виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради 13.03.2003 року за реєстраційним номером 04055630100020065.

Згідно Статуту ДП “Укрмедкурорт”, підприємство засновано на державній власності та підпорядковано Міністерству охорони здоров’я України, яке є органом управління майном підприємства.

Відповідно до Наказу Міністра охорони здоров’я України №570 від 09.12.2003 року “Про передачу незавершеного будівництвом відділення “Зірочка” санаторія “Зміна”(м. Євпаторія) на баланс ДП “Укрмедкурорт” за актом прийому-передачі від 30.12.2003 року санаторій “Зміна” передав незавершене будівництво - спальний 3-х поверховий корпус з цокольним та технічним поверхом загальною площею 4379 кв.м, що знаходиться за адресою м. Євпаторія, пр. Леніна 25.

09.06.2004 року Міністерством видано Наказ №291 “Про передачу будівель та споруд дитячого спеціалізованого клінічного санаторія “Зміна” МОЗ України на баланс ДП “Укрмедкурорт” згідно переліку, вказаного в додатку 2 до Наказу.

У додатку 2 до зазначеного Наказу із площею, балансовою вартістю та відсотковою ступінню зносу вказано наступні будівлі, розташовані за адресою пр. Леніна, 25 в м. Євпаторія: склад літ “В”, адміністративний корпус літ “Г”, електрокабінет літ “Д”, оранжерея літ “Е”, пральня-бойлерна літ “Ж”, ізолятор літ “З”, санпропусник літ “І”, майстерня літ “К”, харчоблок літ “Л”, спальний корпус літ “М”, рентгенкабінет літ “Н”, склад-житловий будинок літ “П”.

01.07.2004 року за актом прийому-передачі від санаторію “Зміна” передані на баланс ДП “Укрмедкурорт” будівлі та споруди відділення “Зірочка” санаторію “Зміна” загальною балансовою вартістю 510559 грн., а також підписано відомість будівель та споруд, що передаються на баланс ДП “Укрмедкурорт”.

В подальшому Наказом Міністерства № 586 від 01.12.2004 року в Наказ № 291 від 09.06.2004 року внесено доповнення в частині вказання всіх будівель та споруд, необоротних активів та малоцінного майна, переданого з балансу санаторія “Зміна” на баланс ДП “Укрмедкурорт”.

Згідно витягів про реєстрацію права власності на нерухоме майно №6770404 та 7436015, виданих Євпаторійським міжміським бюро реєстрації та технічної інвентаризації, на підставі рішення господарського суду України від 25.01.2005р. у справі №2-8/2719-2005 за Державною України в особі Верховної ради України за ДП “Укрмедкурорт” зареєстроване право власності на нежитлові будівлі, що розташовані по пр. Леніна, 25 в м. Євпаторія, (аркуш справи 28, 31 т. 1).

Суд вважає позовні вимоги щодо визнання незаконним та скасування рішення Євпаторійської міської ради №24-22/48 від 29.07.2004р. “Про припинення права користування земельною ділянкою ДП “Укрмедкурорт” такими, що підлягають задоволенню за наступними підставами.

Відповідно до ст. 141 Земельного Кодексу України, підставами припинення права користування земельною ділянкою, зокрема, є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.

Згідно зі статтею 42 Земельного кодексу України, припинення права власності на земельну ділянку у разі добровільної відмови власника землі на користь держави або територіальної громади здійснюється за його заявою до відповідного органу. Припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.

Суд зауважує, що відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України редакція якої на час виникнення спірних правовідносин передбачала, що юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до статей 125, 126 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Наведені вище норми права чітко встановлюють підстави та порядок набуття права користування юридичними особами земельними ділянками.

Як вбачається з матеріалів справи, прокурор та позивач не надали суду жодного відповідного документу, виданого Державному підприємству «Укрмедкурорт» органом виконавчої влади або місцевого самоврядування, які б посвідчували його право власності або право користування земельною ділянкою, що розташована по пр. Леніна, 25 в м. Євпаторія.

Як вбачається з листа Прокуратури АР Крим від 20.06.2008 року за вих. № 2443, державний акт ДП «Укрмедкурорт» не оформлювався, інших правовстановлюючих документів підприємством також не оформлювалося.

Крім того, з листа Євпаторійського міського управління земельних ресурсів від 10.11.2009 року № 14/10-06/33 (а.с. 107 т. 3) вбачається, що відповідно до земельно-кадастрового обліку, за ДП «Укрмедкурорт» правовстановлюючі документи на земельну ділянку, площею 0,24 га по проспекту Леніна у м. Євпаторія не зареєстровані.

Таким чином, у Євпаторійської міської ради були відсутні підстави для припинення права користування земельною ділянкою ДП “Укрмедкурорт”, оскільки останньому така земельна ділянка не передавалася ані в оренду, ані у власність.

Відповідно до пункту 2 роз’яснення Президії Вищого арбітражного Суду України від 26.01.2000 року № 02-5/35 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних з визнанням недійсними актів державних ці інших органів» підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та / або визначений законом компетенції органу, який видав цей акт.

Ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що акти органів місцевого самоврядування за мотивів їх невідповідності Конституції України або законам України визнаються незаконними у судовому порядку.

Згідно з приписами статті 21 Цивільного кодексу України, суд визнає незаконними та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права і інтереси.

Приймаючи до уваги те, що стаття 42 Земельного кодексу України, передбачає припинення права власності на земельну ділянку у разі добровільної відмови власника землі або землекористувача та те, що суду не надано жодного доказу того, що спірна земельна ділянка знаходилася у власності або користування ДП «Укрмедкурорт», суд приходить до висновку, що рішення Євпаторійської міської ради №24-22/48 від 29.07.2004р. “Про припинення права користування земельною ділянкою ДП “Укрмедкурорт” прийняте відповідачем з порушенням способів, встановлених Конституцією та законами України, внаслідок чого це рішення суперечить ст. 19 Конституції України, ст. ст. 9, 141, 142 Земельного кодексу України, що є підставою для визнання вказаного спірного рішення відповідача незаконним та його скасування.

Також у своїй позовній заяві прокурор просить визнати незаконним та скасувати рішення Євпаторійської міської ради №24-22/51 від 29.07.2004р. “Про дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки ТОВ Кросс”, №4-28/118 від 03.03.2005р. “Про передачу земельної ділянки в короткострокову оренду юридичній особі ТОВ “Кросс” для будівництва житлових будинків для переселення мешканців з території групи житлових будинків, що будуються по вул. Московській - пр. Леніна - вул. Шевченка, за адресою пр. Леніна, площею 0,24га”.

Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері земельних відносин на території сіл, селищ, міст, відноситься розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок в користування із земель комунальної власності; рішення інших питань у сфері земельних відносин відповідно до закону.

Згідно до п. 34 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування” виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради, відповідно до закону вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Згідно зі ст. 16 Закону України "Про оренду землі" особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель комунальної власності, подає до відповідного органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.

18.06.2004 року до Євпаторійської міської ради звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Кросс» із клопотанням про передачу в оренду земельної ділянки, яка розташована по проспекту Леніна для будівництва і обслуговування 2-х жилих будинків для переселення жильців з території групи жилих будинків, які будуються по вул. Московській – проспект Леніна – вул. Шевченка у м. Євпаторія, площею 0,24 га строком на 3 роки на умовах короткострокової оренди.

Порядок передачі в оренду земельних ділянок, що знаходяться в державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із земель запасу під забудову проводиться за проектами відводу.

Рішенням Євпаторійської міської ради № 24-22/51 від 29.07.2004р. “Про дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки ТОВ Кросс” було дозволено Товариству з обмеженою відповідальністю «Крос» розробку проекту відводу земельної ділянки по проспекту Леніна, площею 2400,00 кв.м. для будівництва і обслуговування 2-х жилих будинків для переселення жильців з території групи жилих будинків, які будуються по вул. Московській – проспект Леніна – вул. Шевченка у м. Євпаторія.

Відповідно до Висновку Державного управління земельних ресурсів АР Крим (а.с. 89 т. 1) спірна земельна ділянка відноситься до земель забудови громадського призначення, землі не надані у власність або користування.

Рішенням №4-28/118 від 03.03.2005р. Євпаторійської міської ради “Про передачу земельної ділянки в короткострокову оренду юридичній особі ТОВ “Кросс” для будівництва житлових будинків для переселення мешканців з території групи житлових будинків, що будуються по вул. Московській - пр. Леніна - вул. Шевченка, за адресою пр. Леніна, площею 0,24га”, було передано у короткострокову оренду, строком на 3 роки, ТОВ «Кросс» земельну ділянку, код цільового призначення – 1.11.6, площею 0,2400 га, по проспекту Леніна для будівництва житлових будинків для переселення мешканців з території групи житлових будинків, що будуються по вул. Московській - пр. Леніна - вул. Шевченка.

Статтею 9 Земельного кодексу України (далі - Кодекс) визначено, що до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить: а) розпорядження землями територіальної громади міста; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності в порядку, передбаченому цим Кодексом; г) викуп земельних ділянок для суспільних потреб міста; д) припинення права користування земельними ділянками у випадках, передбачених цим Кодексом; є) прийняття рішення щодо звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок; є) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок із земель державної власності, що проводяться органами виконавчої влади; ж) встановлення та зміна меж сіл, селищ, районів у містах; з) організація землеустрою; и) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; і) здійснення контролю за використанням і охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ї) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) чи припинення використання земельної ділянки громадянами та юридичними особами в разі порушення ними вимог земельного законодавства; й) інформування населення щодо надання, вилучення (викупу) земельних ділянок; к) внесення у встановленому порядку пропозицій до Верховної Ради України щодо встановлення та зміни меж міст; л) вирішення земельних спорів; м) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Відповідно до ст. 93 Кодексу право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Згідно зі ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Статтею 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та у їхніх інтересах функції та повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 2 роз’яснення Президії Вищого арбітражного Суду України від 26.01.2000 року № 02-5/35 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних з визнанням недійсними актів державних ці інших органів» підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та / або визначений законом компетенції органу, який видав цей акт.

За вказаних обставин, суд приходить до висновку, що приймаючи рішення № 24-22/51 від 29.07.2004р. та №4-28/118 від 03.03.2005р., Євпаторійська міська рада діяла відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, у зв’язку із чим у суду відсутні правові підстави для визнання незаконними та скасування вказаних рішень.

Суд зауважує, що ані прокурор, ані позивач не представили суду доказів незаконності рішень Євпаторійської міської ради № 24-22/51 від 29.07.2004р. та №4-28/118 від 03.03.2005р., а отже не виконанні вимоги п.4ч.3ст.129 Конституції України та ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, щодо обґрунтованості позовних вимог, при цьому суд враховує, що обов’язок щодо доказування обставин на які сторона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень покладається саме на зацікавлену сторону, в даному випадку позивача.

Крім того, пунктом 2 статті 152 Земельного кодексу України передбачено, що власник земельної ділянки або землекористувач, може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю. Вищенаведена норма визначає вичерпний перелік осіб, яким належить право захисту свого порушеного права на земельну ділянку, а саме власник або землекористувач.

Позивачем жодних документів, які б свідчили про наявність в нього права на спірну земельну ділянку не надано, через їх відсутність.

Згідно п. 2 Роз’яснення Президії Арбітражного суду України № 02-5/35 від 26.01.2000р. «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів» Обов’язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв’язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації— позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.

Міністерство охорони здоров’я України не є власником чи землекористувачем спірної ділянки площею 2400,00 кв.м., а отже спірні рішення ніяк не порушують його прав та охоронюваних інтересів, що також тягне відмову в задоволенні позову в частині визнання незаконними та скасування рішень Євпаторійської міської ради №24-22/51 від 29.07.2004р. “Про дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки ТОВ «Кросс», №4-28/118 від 03.03.2005р. “Про передачу земельної ділянки в короткострокову оренду юридичній особі ТОВ “Кросс” для будівництва житлових будинків для переселення мешканців з території групи житлових будинків, що будуються по вул. Московській - пр. Леніна - вул. Шевченка, за адресою пр. Леніна, площею 0,24га”.

У своїй позовній заяві прокурор також висуває вимогу щодо визнання недійсним договору оренди земельної ділянки площею 0,24га по пр. Леніна в м. Євпаторія, укладений 26.04.2005р. між Євпаторійською міською радою та ТОВ “Кросс”.

Частиною 1 ст. 207 ГПК України передбачено, що господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

Відповідно до ч. 3 ст. 215 ЦК України якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Повно і всебічно дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги щодо визнання недійсним договору оренди земельної ділянки площею 0,24га по пр. Леніна в м. Євпаторія, укладений 26.04.2005р. між Євпаторійською міською радою та ТОВ “Кросс” задоволенню не підлягають у зв’язку з наступним.

Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

Згідно зі ст. 125 Земельного Кодексу України, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Відповідно до ст. 13 Закону України “Про оренду землі”, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Судом встановлено, що Рішенням №4-28/118 від 03.03.2005р. Євпаторійської міської ради “Про передачу земельної ділянки в короткострокову оренду юридичній особі ТОВ “Кросс” для будівництва житлових будинків для переселення мешканців з території групи житлових будинків, що будуються по вул. Московській - пр. Леніна - вул. Шевченка, за адресою пр. Леніна, площею 0,24га” Товариство з обмеженою відповідальністю «Кросс» зобов’язано надати в Управління економіки документи для оформлення договору оренди земельної ділянки.

На підставі вказаного рішення 26.04.2005 року між Євпаторійською міською радою та ТОВ «Кросс» укладено договір оренди земельної ділянки.

Відповідно до пункту 1 вказаного рішення, орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку з міських земель, яка зареєстрована за Євпаторійською міською радою за адресою: АР Крим, м. Євпаторія, проспект Леніна.

Пунктами 7 та 12 договору передбачено, що договір укладено строком на 3 роки до 03.03.2008 року. Земельна ділянка передається в оренду для будування переселення жильців з території групи житлових будинків, що будуються по вул. Московській - пр. Леніна - вул. Шевченка.

Вказаний договір було зареєстровано 27.05.2005 у Кримській регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах за № 733.

Згідно ст. 179 Господарського кодексу України при укладанні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на підставі, зокрема, типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України

Постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. N 220 затверджено типовий договір оренди землі.

Вищий господарський суд України у своїх Роз’ясненнях № 02-5/111 від 12.03.1999 року вказав, що вирішуючи спори про визнання угод недійсними, господарський суд повинен встановити наявність тих обставин, з якими закон пов'язує визнання угод недійсними і настання відповідних наслідків, а саме: відповідність змісту угод вимогам закону; додержання встановленої форми угоди; правоздатність сторін за угодою; у чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Відповідно до ч. 1 ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі дійшли згоди по всіх істотних умовах договору.

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Згідно зі ст. 15 Закону України „Про оренду землі” встановлює перелік істотних умов договору оренди землі, які передбачені сторонами у спірному договорі оренди земельної ділянки площею 0,24га по пр. Леніна в м. Євпаторія, який укладено 26.04.2005р. між Євпаторійською міською радою та ТОВ “Кросс”

Відповідно ст. 203 Цивільного кодексу України до загальних вимог, додержання яких необхідно для визнання правочину дійсним, відносяться, зокрема, те, що зміст правочину не може суперечити діючому законодавству на час укладення правочину, форма вчинення правочину має відповідати вимогам закону. Крім того, відповідно п. 5 ст. 203 Цивільного кодексу України правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Приписами статті 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. Отже, законодавчо встановлена презумпція дійсності правочину.

Враховуючі вищенаведене, суд дійшов висновку, що на час укладення оспорюваного договору він відповідав вимогам діючого законодавства. Отже, й не має підстав для визнання вказаного договору недійсним.

Суд також звертає увагу, що у дійсний час договір оренди земельної ділянки, укладений 26.04.2005 року припинив свою дію у зв’язку із закінченням строку на який його було укладено.

У зв’язку із тим, що суд задовольняє позовні вимоги лише у частині визнання незаконним та скасування рішення Євпаторійської міської ради №24-22/48 від 29.07.2004р., яке стосується прав та інтересів Євпаторійської міської ради та ДП «Укрмедкурорт», то відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, суд стягує у дохід державного бюджету України саме з цих юридичних осіб державне мито у сумі 42,50 грн. з кожного та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 14,75 грн. з кожного.

У судовому засіданні 10.12.2009 року за згодою прокурора та відповідачів оголошена вступна та резолютивна частини рішення.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 11.12.2009 року.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 44, 49, ст.ст. 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити частково.

2.          Визнати незаконним та скасувати рішення Євпаторійської міської ради №24-22/48 від 29.07.2004р. “Про припинення права користування земельною ділянкою ДП “Укрмедкурорт”.

3.          У іншій частині позову відмовити.

4.          Стягнути з Євпаторійської міської ради, (97416, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Леніна, 2; банківські реквізити суду не відомі) в дохід державного бюджету України (р/р 31115095700002 в банку одержувача ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, ЗКПО 34740405, код платежу 22090200) 42,50 грн. державного мита.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

5.          Стягнути з Євпаторійської міської ради, (97416, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Леніна, 2; банківські реквізити суду не відомі) в дохід державного бюджету України (Отримувач: 22050000 Державний бюджет м. Сімферополя; р/р 31218259700002 в УДК в м. Сімферополь ГУ ДКУ в АР Крим, ЗКПО 34740405, МФО 824026) 14,75 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

6.          Стягнути з Державного підприємства “Укрмедкурорт”, (95026, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Семашко, 8код ЄДПРОУ 32401840; банківські реквізити суду не відомі) в дохід державного бюджету України (р/р 31115095700002 в банку одержувача ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь , МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, ЗКПО 34740405, код платежу 22090200) 42,50 грн. державного мита.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

7.          Стягнути з Стягнути з Державного підприємства “Укрмедкурорт”, (95026, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Семашко, 8код ЄДПРОУ 32401840; банківські реквізити суду не відомі) в дохід державного бюджету України (Отримувач: 22050000 Державний бюджет м. Сімферополя; р/р 31218259700002 в УДК в м. Сімферополь ГУ ДКУ в АР Крим, ЗКПО 34740405, МФО 824026) 14,75 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим                                        Осоченко І.К.