ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м.ПолтаваСправа № 2а-48306/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Алєксєєвої Н.Ю.,
за участю секретаря –Кусайло Я.Г.,
представників позивачів - Прокопчука О.О., Нерозі А.В.,
представникавідповідача - Чирах В.В., Литвиненко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Карлівської міжрайонної державної податкової інспекціїдо Товариства з обмеженою відповідальністю "Ланнівський молочний комбінат"про продовження терміну застосування повного адміністративного арешту активів, -
В С Т А Н О В И В:
позивач - Карлівська міжрайонна державна податкова інспекція звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ланнівський молочний комбінат" про продовження терміну застосування повного адміністративного арешту активів, обгрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що за відповідачем рахуєтьсяподатковий борг на суму 38260,08 грн. у зв'язку із чим 03 серпня 2009 року проведений опис майна в податкову заставу, яка 12 серпня 2009 року зареєстрована в Єдиному державному реєстрі обтяжень рухомого майна. На підставі Положення про проведення перевірок стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, затвердженого наказом ДПА України від 20 вересня 2009 року №1236/9835, податковим керуючим здійснений вихід за місцем зберігання активів відповідача, що знаходяться у податковій заставі. До обстеження приміщення, що використовується для одержання доходів, з метою перевірки стану збереження активів, що перебувають у податковій заставі, податкового керуючого допущено не було, про що складений акт від 03 грудня 2009 року. У зв'язку із наведеним, 08 грудня 2009 року начальником Карлівської МДПІ прийняте рішення про застосування адміністративного арешту активів відповідача. Позивач, посилаючись на існування загрози відчуження активів ТОВ "Ланнівський молочний комбінат", непогашення боргу перед бюджетом, просить продовжити термін застосування адміністративного арешту активів відповідача на 8 760 годин або до повного погашення податкового боргу в сумі 38260,08 грн.
Представники відповідача проти задоволення позову заперечували, посилаючись на ту обставину, що податковий борг буде погашено підприємством у найкоротші терміни, відповідно підстав, на думку відповідача, для продовження терміну застосування адміністративного арешту активів немає.
Суд, дослідивши письмові матеріали, наявні у справі, заслухавши думку представників сторін, встановив такі обставини.
На обліку в Карлівській МДПІ як платник податків, зборів та обов'язкових платежів перебуває ТОВ «Ланівський молочний комбінат» (код ЄДРПОУ 35146370).
У ТОВ «Ланнівський молочний комбінат» наявний податковий борг на загальну суму 38260,08 грн. В зв'язку з несплатою боргу, позивачем сформовані перша від 27 травня 2009 року та друга від 29 червня 2009 року податкові вимоги.
Відповідно до положень пункту 8.1 статті 8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" з метою захисту інтересів бюджетних споживачів активи платника податків, що має податковий борг, передаються у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно із законом та не потребує письмового оформлення.
03 серпня 2009 року позивачем проведений опис активів відповідача у податкову заставу, про що складений акт опису майна від 03 серпня 2009 року №3, відповідно до положень пункту 8.3 статті 8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", 12 серпня 2009 року у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна під №24357905 зареєстрована податкова застава.
В порядку підпункту 8.6.5 пункту 8.6 статті 8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", наказом від 27 травня 2009 року №339 податковим керуючим на ТОВ "Ланнівський молочний комбінат" призначено старшого державного податкового інспектора відділу погашення прострочених податкових зобов'язань Моторну Ірину Василівну.
На підставі частини 4 підпункту 8.6.5 пункту 8.6 статті 8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Положення про проведення перевірок стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, затвердженого наказом ДПА України від 20 вересня 2009 року №1236/9835, 01 вересня 2009 року Карлівською МДПІ відповідачеві було направлено лист №1435/10/24-03 щодо проведення 10 вересня 2009 року опису активів та їх оцінки для продажу, відповідно Постанови КМУ від 15 квітня 2002 року №538 "Про затвердження Порядку стягнення коштів та продажу інших активів платника податків, які перебувають у податковій заставі". Зазначений лист, відповідно до повідомлення про вручення поштового направлення, отриманий ТОВ "Ланнівський молочний комбінат" 09 вересня 2009 року.
Податковим керуючим Моторною І.В. 10 вересня 2009 року спільно з начальником відділу погашення прострочених податкових зобов'язань Шпак О.П., працівниками податкової міліції здійснено виїзд на підприємство відповідача. Охорона відмовила в допуску на підприємство, мотивуючи відсутністю посадових осіб.
18 вересня 2009 року повторно направлено лист за №1530/10/24-031 щодо опису активів та їх оцінки 24 вересня 2009 року. Лист отриманий підприємством 23 вересня 2009 року. Представниками позивача виїзд не здійснювався, так як ТОВ "Ланнівський молочний комбінат" 23 вересня 2009 року надало позивачеві лист про відсутність 24 вересня 2009 року посадових осіб і надало графік погашення боргу – 30 вересня 2009 року - 10,0 тис грн.; 15 жовтня 2009 року та 25 жовтня 2009 року по 15,0 тис. грн.
Графік сплати виконаний не був, податковий борг за час дії податкової застави боржником не погашений.
Так як платник самостійно не виділив активи, що підлягають продажу в цілях погашення податкового боргу і не надав можливості провести їх опис та оцінку податковому керуючому, було прийняте рішення про перевірку стану збереження заставних активів відповідно п.п.8.6.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та Положення про проведення перевірок стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 20 вересня 2004 року №544.
25 листопада 2009 року на адресу відповідача було направлене повідомлення №1906/10/24-031 про проведення 03 грудня 2009 року перевірки стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі. Зазначене повідомлення отримане відповідачем, відповідно до повідомлення про вручення поштового направлення, 30 листопада 2009 року.
В визначений для перевірки стану збереження активів відповідача, що заходяться у податковій заставі, день, працівників Карлівської МДПІ на підприємство допущено не було, про що у присутності понятих складений відповідний акт від 03 грудня 2009 року.
В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що недопуск представників позивача на підприємство 03 грудня 2009 року обумовлений роботою підприємства за певним графіком. На підтвердження зазначеного, представником відповідача суду надано копію наказу від 06 травня 2009 року №60К та копію наказу від 07 вересня 2009 року №137К.
Судом, при досліджені наданих документів встановлено, що з тексту наказів від 06 травня 2009 року №60К, від 07 вересня 2009 року №137К неможливо встановити, що 03 грудня 2009 року дійсно не було робочим днем на ТОВ "Ланнівський молочний комбінат". Крім того, на питання суду представник відповідача пояснив, що повідомлень на адресу Карлівської МДПІ про неможливість проведення 03 грудня 2009 року перевірки стану збереження активів, що перебувають у податковій заставі, відповідачем не направлялося.
Таким чином, судом встановлено, що не допуск посадових осіб податкового органу до перевірки стану збереження активів ТОВ "Ланнівський молочний комбінат", що перебувають у податковій заставі є неправомірним.
Відповідно до положень абзацу "г" підпункту 9.1.2 пункту 9.1 статті 9 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" якщо з'ясовується, що платник податків відмовляється від допуску посадових осіб податкового органу до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів або пов'язані з отриманням інших об'єктів оподаткування, як виключний спосіб забезпечення можливості погашення податкового боргу може бути застосований адміністративний арешт активів.
На підставі подання начальника відділу податкової міліції Полтавської МДПІ Крутікова Д.В. про застосування адміністративного арешту активів платника податків, начальником Карлівської МДПІ о 10 год. 30 хв. 08 грудня 2009 року прийнято рішення про застосування повного адміністративного арешту активів ТОВ «Ланівський молочний комбінат» (код ЄДРПОУ 35146370), яке направлено на підприємство рекомендованим листом. Рішення отримане відповідачем 09 грудня 2009 року, що вбачається з наданої до матеріалів справи копії повідомлення про вручення поштового направлення.
Наказом від 08 грудня 2009 року Карлівської МДПІ виконавцем рішення про застосування повного адміністративного арешту активів ТОВ "Ланнівський молочний комбінат" призначено начальника відділу погашення прострочених податкових зобов'язань Шпак О.П., яка спільно з заступником начальника відділу податкової міліції Полтавської МДПІ Голубом С.В. 08 грудня 2009 року виїхала на підприємство для проведення опису активів платника податків та складання протоколу про застосування адміністративного арешту активів платника податків. Охорона підприємства не надала дозволу зайти в адміністративне приміщення, мотивуючи тим, що посадові особи на підприємстві відсутні.
Підпунктом 9.3.3 пункту 9.3 статті 9 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що арешт може бути накладено на активи строком до 96 годин від години підписання відповідного рішення керівником податкового органу (його заступником). Зазначений строк не може бути продовжений в адміністративному порядку, у тому числі за рішенням інших державних органів, за винятком випадків, коли власника заарештованих активів не встановлено (не виявлено), - у цьому випадку такі активи перебувають під режимом адміністративного арешту протягом строку, визначеного законодавством для визнання їх безхазяйними, або у разі коли такі активи є такими, що швидко псуються, - протягом граничного строку, визначеного законодавством, після якого вони підлягають продажу за процедурою, встановленою статтею 10 цього Закону.
Керівник відповідного податкового органу (його заступник) має право звернутися до суду з поданням про продовження строку арешту активів платника податків за наявності достатніх підстав вважати, що звільнення активів з-під адміністративного арешту може загрожувати їх зникненням або знищенням, а суд повинен прийняти відповідне рішення протягом 48 годин від моменту отримання зазначеного звернення.
Позивачем зазначається, що директором ТОВ "Ланнівський молочний комбінат" було зареєстровано в м. Полтаві нове підприємство ТОВ "Полтавський молочний комбінат", а тому в зв'язку з закінченням терміну арешту активів існує загроза відчуження (переоформлення, переведення) активів ТОВ "Ланнівського молочний комбінат" до іншого підприємства та загроза непогашення боргу перед бюджетом.
Крім того, за твердженням позивача, боржник ігнорує всі законні вимоги податкових органів, які направлені на погашення податкового боргу, а саме - не допустив податкового керуючого до перевірки стану збереження активів підприємства, що перебувають в податковій заставі. Дані обставини підтверджені матеріалами справи та не заперечуються представниками відповідача.
Враховуючи вказане, суд вважає, що наявні достатні підстави стверджувати, що звільнення активів ТОВ "Ланнівський молочний комбінат" з-під адміністративного арешту може загрожувати їх зникненням, що потягне несплату до бюджету податкових зобов'язань, яка зволікатиме втрати бюджету в значних розмірах.
Таким чином, позовні вимоги Карлівської МДПІ про продовження терміну застосування повного адміністративного арешту активів ТОВ "Ланнівський молочний комбінат" на 8760 годин або до повного погашення податкового боргу в сумі 38260,08 грн. є обґрунтованими, законними та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись положеннями Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ланнівський молочний комбінат" про продовження терміну застосування повного адміністративного арешту активів задовольнити.
Продовжити застосований за рішенням Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції від 08 грудня 2009 року №2 повний адміністративний арешт активів Товариства з обмеженою відповідальністю "Ланнівський молочний комбінат" (код ЄДПРОУ 35146370, вул. Заводська, 1, с. Ланна, Карлівський район, Полтавська область, 39541) на термін 8760 (вісім тисяч сімсот шістдесят) годин або до повного погашення податкового боргу в сумі 38260,08 грн.
Постанову звернути до негайного виконання.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 10 грудня 2009 року.
Суддя Н.Ю. Алєксєєва