
Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
14 листопада 2017 р. № 820/4459/17
Харківський окружний адміністративний суд
в складі: головуючого - судді Білової О.В.
за участю секретаря судового засідання Ділбаряна А.О.,
за участю представників: позивача - Бушнова В.В., відповідача - Кінзбурської В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Комунального підприємства "ВОДА" Валківської районної ради до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України про зобов'язання вчинити дії, скасування постанови,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Комунальне підприємство "ВОДА" Валківської районної ради, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України, в якому просить суд закрити справу, врахувавши відсутність подій і складу адміністративного правопорушення КП "ВОДА" Балківської районної ради, та скасувати Постанову № 30/1020-5021 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності заподіяні КП "ВОДА" Валківської районної ради.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем було складено постанову про притягнення позивача до відповідальності за порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності. Позивач вважає зазначену постанову необґрунтованою, посилаючись на те, що перевірка була призначена на підставі заяви неіснуючої особи, також зазначив, що у позивача були всі підстави для проведення будівельних робіт без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідно до Постанови КМУ України від 07.06.2017 №406.
Представник відповідача не погодився з позовними вимогами та надав заперечення проти позову, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства та в межах повноважень, визначених законом.
Представник позивача - Комунального підприємства "ВОДА" Валківської районної ради Бушнов В.В.- в судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача - Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України Кінзбурська В.О. - в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на обставини, викладені у запереченнях.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
17.07.2017 до відповідача надійшла заява від імені ветерана праці ОСОБА_3 про те, що по АДРЕСА_1, ведеться надбудова другого поверху будинку організації Комунального підприємства "ВОДА" без дозволів на будівництво, в якому заявник просив перевірити цю інформацію та притягнути до відповідальності винних осіб, у разі необхідності. Також заявник просив надати відповідь на адресу: АДРЕСА_2. (а.с. 32).
На підставі зазначеної заяви та наказу від 14.08.2017 № 96/1 Департаменту ДАБІ у Харківській області заступником директора Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області 14.08.2017 було виписано направлення на проведення планового (позапланового) заходу №268 - Н (а.с.33), відповідно до якого направлено фахівців Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області на здійснення позапланової перевірки будівництва за адресою: АДРЕСА_1, щодо дотримання суб'єктом містобудування КП "ВОДА" Валківської районної ради, вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
За результатами проведеної перевірки позивача, відповідачем складено акт за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт № 268-А від 22.08.2017, яким встановлено порушення п.1 ч.1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та абз. 2 п. 5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466, а саме: працівниками Департаменту під час проведення перевірки за адресою: АДРЕСА_1, встановлено, що Комунальним підприємством "ВОДА" Валківської районної ради виконані будівельні роботи з реконструкції адміністративної будівлі (далі - об'єкт). Під час проведення перевірки директором Комунального підприємства "ВОДА" Валківської районної ради Бушновим В.В. документів, які надають право на початок виконання будівельних робіт та введення в експлуатацію об'єкта за адресою: АДРЕСА_1 не представлено. Відповідно до даних єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, інформація щодо об'єкта за вищезазначеною адресою відсутня. Будівельні роботи на об'єкті проводяться без відповідного документа, що надає право на виконання будівельних робіт. За зовнішніми ознаками та наявною інформацією об'єкт можливо віднести до класу наслідків СС1. Під час проведення перевірки проводилась фотофіксація. (а.с. 34-43)
Зазначений акт перевірки № 268-А від 22.08.2017 підписаний директором позивача, Бушновим В.В., із запереченнями, в яких Бушнов В.В. зазначив, що з актом перевірки категорично не згоден, акт не відповідає чинному законодавству.
Представником Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області 22.08.2017 складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, в якому описано порушення, встановлене в акті перевірки № 268-А від 22.08.2017, та зазначено, що відповідальність за встановлені правопорушення передбачена п.2 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відбудеться о 12:00годині 05.09.2017. Директор КП "ВОДА" Валківської районної ради підписав зазначений протокол, вказавши про категоричну незгоду з ним, у графі «пояснення та зауваження» зазначив, що він заперечує проти порушення п.1 ч.1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та абз. 2 п. 5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 (а.с.44-45)
Приписом №628-Пр від 22.08.2017 позивачеві приписано усунути виявлене порушення шляхом оформлення відповідної документації згідно вимог чинного законодавства або привести об'єкт у попередній стан зі знесенням надбудови в термін до 23.10.2017(а.с.46).
Постановою №30/1020-5021 від 05.09.2017 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності за порушення п.1 ч.1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та абз. 2 п. 5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466, визнано Комунальне підприємство "ВОДА" Валківської районної ради винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.2 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 60624,00 грн.(а.с.47)
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність», для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури, додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, вимог вихідних даних, здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Державний контроль та нагляд у системі центрального органу виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи.
Згідно із Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України (далі -Держархбудінспекція), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 294 від 09.07.2014 та Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ № 553 від 23.05.2011, (далі - Порядок) основними завданням Держархбудінспекції та її територіальних органів є виконання дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Відповідно до Положення про Департамент архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області, затвердженого наказом № 997 від 08.09.2015, Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області є територіальним органом - структурним підрозділом апарату Держархбудінспекції.
Абзацем 7 пункту 8 Порядку № 553 від 23.05.2011 передбачено, що підставою для проведення позапланової перевірки є також звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року № 3038-VI (з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності» № 1817-VIII від 17 січня 2017 року) замовник має право виконувати будівельні роботи після: подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України; видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками. Зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва. Перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.п. 2, 13, 14 Переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 р. № 406, віднесені, зокрема, такі види робіт:
2) роботи із заміни покрівлі будівель і споруд згідно з будівельними нормами, виконання яких не передбачає втручання в несучі конструкції.
13) відновлення окремих конструкцій будівель та споруд з метою ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій (аварій) та відновлення функціонування об'єктів, призначених для забезпечення життєдіяльності населення, без зміни їх геометричних розмірів.
14) улаштування систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення про їх виникнення, установок пожежогасіння, автоматичних установок контролю за вибухонебезпечними концентраціями газу в повітрі, охоронних систем з їх диспетчеризацією, систем внутрішнього та зовнішнього протипожежного водопостачання, монтаж протипожежних воріт (штор), дверей, клапанів і вікон, пристроїв для блискавкозахисту будівель та споруд.
Як встановлено в ході проведення перевірки відповідачем, будівля, розташована за адресою: АДРЕСА_1, належить до об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1).
Судом встановлено, що між позивачем та ФОП ОСОБА_4 укладено цивільно-правовий договір №01-19/17 від 09.06.2017, відповідно до умов якого виконавець, ФОП ОСОБА_4, зобов'язується виконати Замовнику, Комунальному підприємству "ВОДА" Валківської районної ради роботи, необхідні для поточного ремонту адміністративної будівлі в обсязі і на умовах, передбачених даним договором, а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити дані роботи. (а.с.55-56)
Згідно з переліком робіт від 09.06.2017, необхідних для ремонту даху адмінбудівлі КП «Вода», затвердженим ФОП ОСОБА_4 09.06.2017, визначені такі види робіт: ремонт дерев'яного каркасу даху, обшивка дерев'яного каркасу даху (колір слон), ремонт дерев'яного каркасу даху, обшивка дерев'яного каркасу даху (колір синій), встановлення коньків даху, встановлення вікон на горищі.(а.с.57).
Вказаний перелік робіт відповідає переліку робіт з поточного ремонту даху адмінбудівлі, визначеному у дефектному акті, затвердженому директором Комунального підприємства "ВОДА" Валківської районної ради Бушновим В.В. та погодженому головою Валківської районної ради Оноша В.П.(а.с.54).
Зі змісту актів виконаних робіт вбачається, що виконані роботи відповідають обсягу замовлених робіт (а.с. 58-60).
Як встановлено судом із копії техпаспорту на нежитлову будівлю (а.с.61-65) за адресою: АДРЕСА_1 (згідно з Рішенням Валківської міської ради І сесії VІІ скликання від 20.11.2015 №10 (а.с.52), перейменовано об'єкт топоніміки у м. Валки Валківської міської ради, а саме: АДРЕСА_1 на АДРЕСА_1), будівля є одноповерховою, поетажний план містить інформацію щодо висоти внутрішніх приміщень будинку та не має інформації щодо висоти даху чи загальної висоти будівлі.
Як вбачається з фотоматеріалів, які надані представником відповідача та зроблені під час проведення перевірки, а також представником позивача, позивачем проведені роботи із заміни покрівлі будівлі, виконання яких не передбачає втручання в несучі конструкції.
Твердження представника відповідача про здійснення позивачем добудови другого поверху, що змінює геометричні розміри будівлі, суд вважає необґрунтованими, оскільки будь-яких доказів облаштування позивачем даху під приміщення другого поверху до суду не надано, а саме не надано доказів щодо: встановлення сходів з першого поверху на горище, облаштування підлоги та обшивки стін горища, побудови капітальних стін на горищі, проведення систем опалення тощо. Так само відповідачем не надано доказів на виконання позивачем перебудови несучих стін, як про це зазначено у письмових запереченнях представника відповідача Переходи Р.М. від 24.10.2017, а вказані обставини не відображені ані в акті перевірки, ані в оскаржуваному рішенні.
Також з акту перевірки № 268-А від 22.08.2017 вбачається, що порушень будівельних норм, стандартів та правил в ході такої перевірки не виявлено, про що зазначено в акті.
Отже, суд приходить до висновку про відповідність здійснених позивачем робіт пункту 2 Переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, що доводить правомірність проведення робіт без отримання документів, що дають право на виконання будівельних робіт.
При цьому, посилання представника позивача на п.п. 13, 14 вказаного Переліку не є обґрунтованими, оскільки щодо п. 13 представником позивача не надано жодних доказів ліквідації наслідків будь-яких надзвичайних ситуацій або аварій, а щодо п. 14 Переліку - перелік фактично проведених позивачем робіт згідно з первинними документами не включає влаштування блискавкозахисту для адмінбудівлі Комунального підприємства "ВОДА" Валківської районної ради.
Посилання представника відповідача на порушення позивачем вимог п.5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 466 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2015 р. № 747) не доводить правомірність прийнятого відповідачем рішення, оскільки відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (ст.34) уповноваженим органом - Кабінетом Міністрів України, у визначений законом спосіб затверджено Перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію. Вказаний Перелік прийнятий пізніше Порядку № 466, та надає право на проведення ряду будівельних робіт без отримання дозволів та реєстрацій декларацій.
Крім того, при вирішенні справи суд бере до уваги інформацію щодо особи, яка ініціювала проведення перевірки, за результатами якої прийнято спірну постанову № 30/1020-5021 від 05.09.2017, а саме: як вбачається з довідки сільського голови Новомерчицької сільської голови Валківського району Харківської області (а.с.51), за адресою: АДРЕСА_2, проживає та зареєстрована сім'я ОСОБА_5, інформацією про гр. ОСОБА_3 та фактичним місцем його проживання за вищевказаною адресою Новомерчицька сільська рада не володіє.
Суд зазначає, що чинне законодавство не встановлює обов'язку проведення перевірки особи, яка звертається з заявою до органу Державної архітектурно-будівельної інспекції України, однак вказані заяви мають надходити від осіб, які наділені повним обсягом адміністративної правоздатності, та містити правдиві відомості щодо особи, яка звернулася з такою заявою, що й буде свідчити про обґрунтованість проведення перевірки.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про невідповідність постанови № 30/1020-5021 від 05.09.2017 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, прийняту відносно КП "ВОДА" Валківської районної ради, вимогам ч.3 ст. 2 КАС України, через що позовні вимоги про її скасування підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про закриття справи, врахувавши відсутність подій і складу адміністративного правопорушення КП "ВОДА" Валківської районної ради, суд зазначає, що вирішення даного питання є компетенцією органу, уповноваженого розглядати справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, вказана позовна вимога містить неналежний спосіб захисту прав позивача, тому задоволенню не підлягає.
Отже, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 17, 50, 70, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Комунального підприємства "ВОДА" Валківської районної ради до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України про зобов'язання вчинити дії, скасування постанови - задовольнити частково.
Скасувати постанову № 30/1020-5021 від 05.09.2017 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, прийняту відносно КП "ВОДА" Валківської районної ради.
В задоволенні позовних вимог про закриття справи, врахувавши відсутність подій і складу адміністративного правопорушення КП "ВОДА" Валківської районної ради - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 21 листопада 2017 року.
Суддя Білова О.В.