
_____________________
Справа № 520/11311/17
Провадження № 2-а/520/752/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.11.2017 року Київський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого - судді Васильків О.В.
секретар судового засідання - Дідур Г.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрферрі" до Одеського прикордонного загону (військова частина 2138) Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, про визнання протиправною та скасування постанови, суд, -
ВСТАНОВИВ:
22.09.2017 року позивач ТОВ "Укрферрі" звернулося до суду із адміністративним позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Одеського прикордонного загону (військова частина 2138) Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України № 380994 від 14.09.2017 року про адміністративне правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень, якою на ТОВ "Укрферрі" накладено штраф у розмірі 17 000,00 грн.; стягнути судовий збір. При цьому позивач посилається на те, що з оскаржуваною постановою № 380994 від 14.09.2017 року не згодне, так як ТОВ "Укрферрі" не являється перевізником при перевезенні пасажирів на судні, а є лише агентом, який діє від імені та за рахунок компанії LLC "Georgia Sea Ways". Позивач вказує, що товариство не являється суб'єктом правопорушення. У зв'язку із чим, позивач змушений звернутися до суду із позовом.
У судовому засіданні представник позивача ТОВ "Укрферрі" - Фурса С.М. заявлені вимоги підтримав та просить задовольнити позов, так як вважає, що окрім усього у даній справі взагалі відсутній склад правопорушення.
Представники відповідача Одеського прикордонного загону (військова частина 2138) Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України - Булах В.О. та Цибуленко Р.В. у судовому засіданні підтримали надані письмові заперечення та просять відмовити у задоволенні позову. При цьому представники вказали, що ТОВ "Укрферрі" порушило вимоги Закону України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень» та положення Кодексу торговельного мореплавства України, у зв'язку із чим, оскаржувана постанова є законною.
Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Як встановлено у судовому засіданні, 02.09.2017 року старшим інспектором прикордонної служби складено протокол № 380994 про правопорушення, пов'язане із здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень. Із протоколу вбачається, що 02.09.2017 року на судні «Kaunas Seaways» сполученням «Хайдарпаша (Туреччина) - Чорноморськ (Україна)» було перевезено без належних документів для в'їзду в Україну одного пасажира, а саме громадянина Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, який під час проходження паспортного контролю пред'явив національний закордонний паспорт громадянина Сирійської Арабської Республіки, в якому була відсутня віза України, що не надає йому право на перетинання державного кордону України. Протокол містить відмітку про відмову капітана судна Шведа С.Ф. в отриманні другого примірника протоколу /а.с. 7-9/.
У ході розгляду справи представники сторін пояснювали, що на позивача ТОВ "Укрферрі" складено ряд протоколів про правопорушення, пов'язане із здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень. Представник товариства вказував, що ними неодноразово направлялись листи на адресу Одеського прикордонного загону (військова частина 2138) Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України щодо розгляду протоколів, їх неправомірності.
Так, листом ТОВ "Укрферрі" від 30.08.2017 року, адресованим Одеському прикордонному загону (військова частина 2138) Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України повідомлено, що 18.03.2017 року між ТОВ "Укрферрі" та LLC "Georgia Sea Ways" укладена Стандартна угода про судовий менеджмент кодова назва «Шимпен 98» , на підставі якої позивач стверджує, що ТОВ "Укрферрі" не є перевізником, який має нести адміністративну відповідальність. /а.с.10-11/.
14.09.2017 року начальником Одеського прикордонного загону (військова частина 2138) Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України прийнято постанову № 380994 про правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень, якою на ТОВ "Укрферрі" накладено штраф у розмірі 17 000,00 грн. за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1 Закону України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень» /а.с. 14-15/.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень», підприємства (їх об'єднання), установи, організації, фізичні особи - підприємці, які здійснюють міжнародні пасажирські перевезення (далі - перевізники), за невиконання обов'язку перевірити перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність у пасажира документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту, що призвело до перевезення чи спроби перевезення пасажира через державний кордон України без необхідних документів, несуть відповідальність у вигляді штрафу від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожного такого пасажира, але не більше двадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за одне перевезення.
Судом досліджено надану позивачем належним чином посвідчену копію Стандартної угоди про судовий менеджмент кодова назва «Шимпен 98» від 18.03.2017 року /а.с. 16-33/, за умовами якої Менеджер зобов'язаний виконувати послуги по відношенню до судна «Kaunas Seaways» як агент від імені за дорученням судновласника. Таким чином, ТОВ "Укрферрі" вважає, що всі права та обов'язки вчинені ТОВ "Укрферрі" в рамках угоди Шипмен 98 виникають у компанії LLC "Georgia Sea Ways".
У позовній заяві представник ТОВ "Укрферрі" посилається на положення Афінської конвенції про перевезення морем пасажирів та їх багажу від 1974 року, яка ратифікована Україною 15.07.1994 року.
Суд погоджується із запереченнями представників відповідача, що на офіційному сайті компанії ТОВ «СК «Укрферрі» наявна відкрита інформація про те, що паромне перевезення на судні «KAUNAS SEAWAYS» виконується саме даною компанією, та саме представниками даної компанії здійснювалась продаж квитків на рейси та фактично виконують перевезення вантажу та пасажирів на комерційної основі. У зв'язку із чим, суд приходить до висновку, що ТОВ «СК «Укрферрі», яка фактично здійснювала перевезення вантажів та пасажирів на судні «KAUNAS SEAWAYS», є належним суб'єктом для притягнення до адміністративної відповідальності у розумінні вимог Закону України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень».
З урахуванням вказаного, суд критично оцінює доводи сторони позивача про інше тлумачення поняття перевізника у відповідності до положень Афінської конвенції про перевезення морем пасажирів та їх багажу від 1974 року, яка ратифікована Україною 15.07.1994 року. Оскільки, положеннями Афінської конвенції про перевезення морем пасажирів та їх багажу визначено, що поняття "перевізник" означає особу, якою або від імені якої укладено договір перевезення, незалежно від того, чи здійснюється фактично перевезення ним самим чи замінюючим перевізником; «замінюючий перевізник» означає особу, іншу ніж перевізник, яка, будучи власником, фрахтувальником чи оператором судна, фактично здійснює все перевезення чи його частину.
Не заслуговують на увагу і доводи сторони позивача, що всі права та обов'язки, вчинені ТОВ "Укрферрі" в рамках угоди Шипмен 98, виникають саме у компанії LLC "Georgia Sea Ways".
При цьому суд зазначає, що стороною відповідача не доведено наявність в діях ТОВ «СК Укрферрі» ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 1 Закону України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень» з наступних підстав.
Згідно додатку до Резолюції переглянутої інструкції по запобіганню доступу безквиткових пасажирів і по розподілу обов'язків по забезпеченню успішного вирішення справ, пов'язаних з безквитковими пасажирами, що є частиною Конвенції про полегшення міжнародного морського судноплавства 1965 р. (до якої Україна приєдналась 21.09.1993 року, набрала чинності для України 24.12.1993 року) безквиткового пасажира визначено як особа, яка переховується на судні або серед вантажу, який згодом потрапляє на судно, без згоди власника, капітана судна або будь-якої іншої відповідальної особи, та якого знаходять після виходу з порту або серед вантажу під час вивантаження, та щодо якого капітан повідомляє відповідним властям про факт виявлення безквиткового пасажиру.
Загальними принципами визначеними Резолюцією є гуманітарні принципи, принципи співпраці державних органів, портового керівництва, власників та капітанів суден. Положеннями Резолюції визначено порядок дій капітана судна у випадку виявлення безквиткового пасажира.
Згідно із ст. 71 ч.2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд зазначає, у ході розгляду справи стороною відповідача, який є суб'єктом владних повноважень не було доведено якими саме умисними діями або необережною бездіяльністю з боку ТОВ «Укрферрі» було скоєне зазначене правопорушення. В протоколі про адміністративне правопорушення та постанові про притягнення до адміністративної відповідальності також відсутні посилання на конкретні дії або невиконання конкретних дій ТОВ «Укрферрі», які привели до потрапляння безквиткового пасажира на борт судна і його перевезення або спроби перевезення через кордон України.
При цьому, відповідальність по ч.1 ст. 1 Закону України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень» настає у випадку не самого факту перевезення безквиткового пасажира, а лише за невиконання обов'язку перевірити перед початком перевезення наявність у пасажиру документів що привело до перевезення або спроби перевезення через кордон.
Відповідно до п.п. 1, 8 ч.1 ст. 247 КУпАП обставинами, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення є відсутність складу адміністративного правопорушення а також наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу ( посадової особи) про накладення адміністративного стягнення.
Проаналізувавши встановлені обставини, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання протиправною та скасування постанови № 380994 від 14.09.2017 року про адміністративне правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень, якою на Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрферрі" накладено штраф у розмірі 17 000,00 грн. Оскільки заперечення, надані стороною відповідача, та усні пояснення представників в ході судовго розгляду справи, не спростовують доводів сторони позивача.
Керуючись ст. ст. 18, 71, 159, 161, 162, 163, КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрферрі", - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Одеського прикордонного загону (військова частина 2138) Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України № 380994 від 14.09.2017 року про адміністративне правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень, якою на Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрферрі" накладено штраф у розмірі 17 000,00 грн.
Стягнути з Одеського прикордонного загону (військова частина 2138) Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, ЄДРПОУ 14321386, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрферрі", ЄДРПОУ 20957025, судовий збір у розмірі 1600,00 грн. /одна тисяча шістсот гривень 00 копійок/.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Київського районного суду міста Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя Васильків О. В.