
Дата документу 14.11.2017
Справа № 320/3925/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2017 року Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого – судді Міщенко Т.М.,
при секретарі – Макаренко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мелітополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Мелітопольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання призначити, перерахувати та виплатити пенсію за віком,
встановив:
Позивачка звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії Мелітопольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 12 травня 2017 року пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком. Також просить зобов'язати Мелітопольське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 37927773, місцезнаходження: Запорізька обл., м. Мелітополь, вул. Івана Алексєєва, 2) призначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2) пенсію за віком з 12 травня 2017 року відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, провести перерахунок та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією. Стягнути з відповідача на її користь понесені судові витрати.
В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити з мотивів що викладені в адміністративному позові.
Представник позивачки – адвокат ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримала позов, зазначила що позивачка отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення», за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вона звернулась вперше. Вважала, що відмовою відповідача порушено право позивачки на пенсійне забезпечення за віком, а тому просила позов задовольнити цілком.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала та пояснила, що позивачці була призначена пенсі у відповідності до вимог ст. 42 ЗаконуУкраїни «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивачка пішла на пенсію раніше, ніж зазначено в статті 26 Закону, не в 55 років, і їй нарахована пенсія у відповідності до вимог закону. Дії управління вважала законними та обґрунтованими.
Суд, вислухавши доводи позивачки, її представника, заперечення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
На підставі протоколу № 6125 від 29.03.2006 року (рішення) Мелітопольським об’єднаним управлінням ПФУ в Запорізькій області позивачці була призначена пенсія за віком з 14.03.2006 року на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку (50 років) та наявності трудового стажу за Списком № 2, передбаченого пунктом «б» статті 13 Закону України від 05.11.1991 року «Про пенсійне забезпечення». Копія протоколу та витягу з розпорядження додані до позову.
Після призначення пільгової пенсії за Списком № 2, позивачка продовжувала працювати медичною сестрою у КУ «Мелітопольський психіатричний диспансер», де розпочала роботу з 01.01.2002 року та працює по теперішній час. Зазначені обставини підтверджуються записами у трудовій книжці серії БТ-І № 0313297, копія якої додана до позову.
Набувши право на пенсію за віком на загальних підставах, у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», 12.05.2017 року, позивачка звернулась до Управління ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком у відповідності до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із врахуванням вимог ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком.
Листом від 19.05.2017 року за № 70/п-7 Мелітопольське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області відмовило позивачці у призначенні пенсії, мотивуючи відмову тим, що вона вже отримує пенсію за віком.
Однак з такими висновками відповідача погодитись неможливо виходячи з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший (отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Проте, позивачці було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачка звернулась вперше.
Зокрема, відповідно до статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком і при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону.
До того ж, після призначення пенсії позивачка продовжувала працювати та сплачувала у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що підтверджується Довідкою-індивідуальні відомості про застраховану особу, копія якої додана до позову.
На підставі наведеного, суд доходить висновку про наявність всіх підстав для призначення ОСОБА_1 пенсії за віком з 12.05.2017 року відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, відповідно її адміністративний позов слід задовольнити цілком.
На підставі викладеного, керуючись ст. 46 Конституції України, ст. ст. 13, 60, 62, 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 26, 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст. 6, 7, 8, 9, 18, 19, 49, 70, 71, 94, 99, 106, 159, 160, 162,167 КАС України, суд
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Мелітопольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання призначити, перерахувати та виплатити пенсію за віком - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Мелітопольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 12 травня 2017 року пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком.
Зобов'язати Мелітопольське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 37927773, місцезнаходження: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Івана Алексєєва, 2) призначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3) пенсію за віком з 12 травня 2017 року відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, провести перерахунок та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Мелітопольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 витрати пов’язані зі сплатою судового збору у розмірі 640,00 грн.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги в Мелітопольський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови у повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: