Справа № 2-а-7631/09/1170
Категорія статобліку 2.11.17
П О С Т А Н О В А
Іменем України
20 листопада 2009 року Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Сагуна А.В.;
при секретарі – Джебко А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді адміністративну справу за позовом приватного підприємства „Ветлайн” до Державної податкової інспекції у м. Кіровограді про визнання неправомірними дій та про визнання нечинним акту №157 про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість від 15.10.2009 року,Ї
ВСТАНОВИВ:
20 жовтня 2009 року приватне підприємство „Ветлайн” (далі по тексту ПП „Ветлайн”) звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Кіровограді (далі по тексту ДПІ у м. Кіровограді), в якому просить визнати нечинним акт про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість від 15.10.2009 року №157. В ході судового розгляду позивач уточнив позовні вимоги і просить визнати дії відповідача щодо складання акту про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість від 15.10.2009 року №157 неправомірними (незаконними).
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що викладені в акті для анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість підстави не відповідають дійсним обставинам справи та вимогам чинного законодавства. Посилання на відсутність підприємства за місцезнаходженням юридичної особи за адресою: 25011, м. Кіровоград, вул. Генерала Родімцева, 106, не відповідають дійсності, оскільки підприємство не змінювало свого місцезнаходження і продовжує знаходиться за вказаною адресою. Дане приміщення позивач орендує у приватного підприємства „Спрут”, термін дії договору оренди з 25 грудня 2008 року по 24 листопада 2009 року.
Також, позивач вважає, що акт про незнаходження підприємства за юридичною адресою від 28.09.2009 року на підставі якого складено оспорюванний акт не відповідає вимога п. 11.2 Порядку обліку платників податків, зборів (обов’язкових платежів), затвердженого наказом ДПА України №80 від 19.02.1998 року, зокрема, підстав для перевірки місцезнаходження платника податків не було, підприємство податкового боргу не мало, податкову звітність подавало своєчасно.
Крім того, позивач вважає, що підприємство знаходиться на загальній системі оподаткування і підстави для анулювання свідоцтва платника податків, визначених п.п. „в” п. 9.8 ст. 9 Закону України „Про податок на додану вартість”, відсутні, а тому посилання відповідача на даний пункт є незаконним.
Відповідач надав до суду письмові заперечення в яких просив відмовити у задоволенні адміністративного позову з підстав його необґрунтованості. Свою позицію податковий орган мотивував тим, що відділом податкової міліції ДПІ у м. Кіровограді здійснено виїзд за юридичною адресою відповідача для встановлення фактичного місцезнаходження підприємства, але здійснення підприємницької діяльності за адресою: 25011, м. Кіровоград, вул. Генерала Родімцева, 106, не встановлено. Таким чином, позивачем не виконано вимоги п. 21 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 01.03.2000 року №79, щодо не здійснення зміни свідоцтва платника податку на додану вартість у разі зміни місцезнаходження.
В судовому засіданні представники позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали в повному обсязі та надали суду пояснення згідно позовної заяви.
Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні позов не визнала повністю та дали пояснення згідно поданих заперечень.
Заслухавши представників сторін, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи 8 грудня 2008 року ПП „Ветлайн” зареєстроване виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради, ідентифікаційний код 36298573. 25 грудня 2008 року внесено зміни до Єдиного державного реєстр юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців щодо місцезнаходження підприємства, яким визначено адресу: 25011, Кіровоградська область, м. Кіровоград, вул. генерала Родимцева, 106 (а.с. 11).
1 лютого 2009 року ДПІ у м. Кіровограді проведено реєстрацію ПП „Ветлайн” в якості платника податку на додану вартість, про що було видано свідоцтво № 100160146 НБ № 019838, місцезнаходженням підприємства визначено адресу: 25011, Кіровоградська область, м. Кіровоград, вул. генерала Родимцева, 106 (а.с.12).
15 жовтня 2009 року відповідачем, на підставі п. п. „в” п. 9.8. ст. 9 Закону України „Про податок на додану вартість”, п. 21 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 01.03.2000 року №79, складений акт № 157 про анулювання реєстрації ПП „Ветлайн” як платника податку на додану вартість. Як вбачається з даного акта, його прийняття обумовлене тим, що платник податку не виявлений за його визначеним місцезнаходженням. (а.с. 7, 26).
Відносини щодо підстав та порядку реєстрації, анулювання реєстрації суб’єктів господарювання, як платників податку на додану вартість врегульовані Законом України „Про податок на додану вартість” та Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2000 року №79.
Відповідно до п. 9.1, п 9.2 ст.9 Закону України „Про податок на додану вартість” центральний податковий орган веде реєстр платників податку. Будь-якій особі, яка реєструється як платник податку на додану вартість, присвоюється індивідуальний податковий номер, який використовується для справляння цього податку.
Анулювання реєстрації платника податку на додану вартість здійснюється лише при настанні законодавчо встановлених випадків, передбачених п. 9.8 ст. 9 Закону України „Про податок на додану вартість”:
а) платник податку, який до місяця, в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом;
б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання);
в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб’єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин;
г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 81 цього Закону;
ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпункті „а” цього пункту, здійснюється за заявою платника податку.
Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах „б” – „ґ” цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи.
Податковий орган не може відмовити в анулюванні реєстрації у разі існування підстав, визначених у підпунктах „а” – „б” цього пункту, та зобов'язаний прийняти самостійне рішення про анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах „в” – „г” цього пункту.
Законом України „Про податок на додану вартість” передбачено вичерпний перелік підстав анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Відповідно до п. 25 зазначеного Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2000 року №79, реєстрація діє до дати її анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 9.8 статті 9 Закону „Про податок на додану вартість”.
Як вказано вище, вичерпним переліком підстав для анулювання реєстрації, як платника податку на додану вартість визначених п. 9.8 ст.9 Закону України „Про податок на додану вартість” такої підстави, як нездійснення перереєстрації, як платника податку на додану вартість при зміні місцезнаходження юридичної особи не міститься.
Крім того, відповідач при визначенні юридичної підстави анулювання реєстрації ПП „Ветлайн”, як платника податку на додану вартість послався на п. п. „в” п. 9.8. ст. 9 Закону України „Про податок на додану вартість”, однак в судовому засіданні відповідачем, в порушення ч. 2 ст. 71 КАС України, обставин та відповідних доказів щодо реєстрації позивача, як платник єдиного податку або, як суб’єкта інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені вказаним Законом, чи прийняття рішення про звільнення останнього від сплати цього податку або з будь-яких інших причин, суду не представлено.
Відповідно до преамбули Закону України „Про податок на додану вартість” зазначений Закон визначає платників податку на додану вартість, об’єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.
Таким чином, саме нормами зазначеного Закону регулюються питання пов’язанні із визначенням платників податку на додану вартість та сплатою податку на додану вартість.
Пунктом 9.8 статті 9 Закону України „Про податок на додану вартість” встановлено вичерпний перелік підстав анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, який розширеному тлумаченню не підлягає.
Як слідує із змісту п. 21 Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2000 року №79, зміна місцезнаходження юридичної особи є підставою для застосування механізму перереєстрації особи як платника податку на додану вартість, а не анулювання відповідного свідоцтва.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене вище, суд, перевіривши відповідно до вимог ч. 2 ст. ст. 2 КАС України оспорюванне рішення про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість, викладене в акті від 15.10.2009 року №157, дійшов висновку, що дії податкового органу щодо прийняття вказаного акту вчиненні з порушенням принципу законності, а тому підлягають визнанню протиправними, а акт Ї скасуванню.
Так як, судове рішення ухвалене на користь позивача, що не є суб’єктом владних повноважень, у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України, з відповідача на користь позивача належить стягнути всі документально підтверджені судові витрати по справі, що складаються із судового збору в сумі 3,40 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у м. Кіровограді щодо складання акту №157 про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість від 15.10.2009 року.
Визнати нечинним акт Державної податкової інспекції у м. Кіровограді №157 про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість від 15.10.2009 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного підприємства „Ветлайн” сплачений судовий збір у сумі 3,40 гривень.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частин постанови - з дня складання постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви.
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі -25.11.09.
Суддя (підпис) А. В. Сагун