
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2017 р.Справа №804/6364/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Верба І.О., суддів Кононенко О.В., Сидоренка Д.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Селянського (фермерського) господарства «ОСОБА_1К.» до Державної фіскальної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «АТ Каргілл» про визнання протиправним та скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
3 жовтня 2017 року Селянське (фермерське) господарство «ОСОБА_1К.» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «АТ Каргілл», у якому просить суд:
- скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН від 06.09.2017 року №141478/24599800;
- зобовязати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №1 від 01.08.2017 року складену та направлену для реєстрації Селянським (фермерським) господарством «ОСОБА_1К.».
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 5 жовтня 2017 року відкрито провадження у справі та призначено до колегіального розгляду.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено наступне:
-між Селянським (фермерським) господарством «ОСОБА_1К.» (продавець) та ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «АТ Каргілл» (покупець) укладено договір поставки від 26.07.2017 №СVР 02596, предметом якого являлась передача від продавця у власність покупця ріпаку харчового врожаю 2017 року, який вирощувався безпосередньо позивачем;
-на виконання вказаного договору позивачем реалізовано ріпаку харчового врожаю 2017 року у кількості 148,8 тон за видатковою накладною №1 від 01.08.2017 року на загальну суму 1808418,16 грн., у тому числі ПДВ 301403,03 грн.;
-факт оплати товару підтверджується платіжним дорученням від 03.08.2017 року, №16098 на загальну суму 1507015,13 грн., що становить 80% оплати поставленого продавцем товару, згідно з умовами вищевказаного договору;
-позивачем під час здійснення операцій з постачання вищезгаданої продукції, а саме, ріпаку харчового врожаю 2017 року, було оформлено податкову накладну від 01.07.2017 року №1 на загальну суму 1808418,16 грн., у тому числі ПДВ 301403,03 грн.;
-позивач 30.08.2017 направив для реєстрації податкову накладну від 01.08.2017 року №1, реєстраційний номер документу НОМЕР_1;
-проте, згідно інформації зазначеної у квитанції від 30.08.2017 року, направленої ДФС України через «Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України, версія 2.2.15.12» на адресу позивача, реєстрація документа була зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, оскільки ПН відповідає критеріям оцінки ступеня ризику визначеному пунктом 6 Наказу Міністерства фінансів України №567 від 13.06.2017 року «Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі іменується - Наказ №567), а також вказано, що за результатами опрацювання «СМКОР» виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1205, та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів;
-позивачем 06.09.2017 року направлено пояснення та копії наступних документів: Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою №147 від 29.07.1996 року, договору поставки з TOB «АТ Каргілл» №CVP 02596 від 26.07.2017 року, виставленого рахунку на оплату продукції №2 від 01.08.2017 року, видаткової накладної №1 від 01.08.2017 року, договору про виконання послуг з приймання, сушки, зберігання та відпуску зернових, олійних культур та зерна кукурудзи від 20.06.2017 року №108, товаротранспортних накладних у кількості 5-ти штук на перевезення продукції, договору оренди техніки СФХ «Гайворонський В.K.», платіжного доручення №16098 від 03.08.2017 року, та статистичної форми звітності 4-сг (річна);
-згідно інформації зазначеної у квитанції №1 №J1201009 від 06.09.2017 року, комісією Державної фіскальної служби України прийнято рішення 141478/24599800 від 06.09.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 01.08.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, взагалі без зазначення на те підстав, проте, як вдалося зясувати в телефонному режимі - у звязку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування;
-зі змісту квитанції від 30.08.2017 року направленої відповідачем по податковій накладній від 30.08.2017 року вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 критеріїв оцінки ступня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджених наказом №567;
-зі змісту квитанції від 30.08.2017 року по податковій накладній від 01.08.2017 року №1, що фіскальним органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних відповідно до пункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом №567, та/або таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу;
-у квитанції від 30.08.2017 року фіскальним органом, в порушення підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, не вказано конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких встановлений наказом №567 (пункт 1 Вичерпного переліку документів містить два різні переліки, в залежності від визначеного ступеня ризику);
-щодо формулювання фіскальним органом у Квитанції від 30.08.2017 року вимоги надання «та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу» (тобто Наказу №567), вважаємо, що таке визначення також являється нечітким та незрозумілим, зокрема, для платника податків;
-наказ №567 містить у собі пункт 4 наступного змісту: «Державній фіскальній службі України: до 25 червня 2017 року здійснити аналіз ефективності застосування Критеріїв оцінки та у пятиденний строк надати пропозиції Міністерству фінансів України стосовно їх удосконалення; щокварталу до пятого числа першого місяця наступного кварталу надавати пропозиції Міністерству фінансів України для удосконалення Критеріїв оцінки»;
-критерії оцінки ступеня ризиків наказу №567 містить пункт 4 наступного змісту: «Інформація за встановленою формою подається платником податку в електронному вигляді засобами електронного звязку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами. ДФС постійно розміщує на офіційному веб-сайті відомості щодо засобів електронного звязку, якими може подаватися інформація за встановленою формою». Разом з тим, Вичерпний перелік документів наказу №567 взагалі не містить пункту 4;
-враховуючи позицію фіскального органу щодо необхідності надання платником податків переліку документів та/або Таблиці даних, йому необхідно було чітко зазначати, що пункт 4 відноситься до Критеріїв оцінки ризиків Наказу №567;
-позивачем були надані фіскальному органу наступні документи: Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою №147 від 29.07.1996 року, договір поставки з TOB «АТ Каргілл» №CVP 02596 від 26.07.2017 року, виставлений рахунок на оплату продукції №2 від 01.08.2017 року, видаткова накладна №1 від 01.08.2017 року, договір про виконання послуг з приймання, сушки, зберігання та відпуску зернових, олійних культур та зерна кукурудзи від 20.06.2017 року №108, товаротранспортні накладні у кількості 5 - ти штук на перевезення продукції, договір оренди техніки СФХ «ОСОБА_1К.», платіжне доручення №16098 від 03.08.2017 року, та статистична форма звітності 4-сг (річна);
-рішення комісії №141478/24599800 від 06.09.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 01.08.2017 року взагалі не містить конкретної інформації, щодо причин та підстав для прийняття такого рішення, а лише в телефонному режимі вдалося почути загальну фразу про те, що причиною його прийняття є: наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування;
-в рішенні взагалі нічого не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних;
-господарська операція, за результатами якої видано податкову накладну №1 від 01.08.2017 року, носить реальний характер. Позивач на момент здійснення цієї господарської операцій мав достатні технічні, людські та матеріальні ресурси;
-позивач при декларуванні зобов'язань з ПДВ за серпень 2017 року надав фіскальному органу декларацію засобами електронного зв'язку 20.09.2017 року, реєстраційний номер НОМЕР_2. За цією декларацією у розділі 1.1 Позивач задекларував податкові зобовязання з реалізації товарів на суму 1808418 грн. 16 коп., з них: податкові зобовязання зі сплати ПДВ - 301403 грн. 03 коп.; згідно додатку 5 Розшифровка податкових зобовязань та податкового кредиту, зобовязання з реалізації товару були відображені у Розділі 1 Податкові зобовязання, де зазначений контрагент платник-податку покупець ТОВ «AT Каргілл»;
-частковий розрахунок, відповідно умов договору, за реалізований товар ТОВ «AT Каргілл» був проведений у серпні 2017 року на загальну суму 1507015,13 грн., що підтверджується платіжними доручення №16098 від 03.08.2017 року.
-можливість позивача займатись вирощуванням зернових та олійних культур підтверджується наявністю в постійному користуванні земельної ділянки (акт на право постійного користування земельною ділянкою №147 від 29.07.1996 року, статистична форма звітності 4-сг (річна)). Наявністю власної та орендованої техніки для збору урожаю (відомістю основних засобів, договір оренди техніки СФХ «ОСОБА_1К.»). Підтвердженням надання послуг зберігання (навантаження/вивантаження) - (договір про виконання послуг з приймання, сушки, зберігання та відпуску зернових, олійних культур та зерна кукурудзи від 20.06.2017 року №108). Перевезенням товару - (Товаротранспортні накладні у кількості 5-ти штук);
-позивач на момент здійснення господарських операцій мав людські ресурси: 2-х працівників, що підтверджується податковим розрахунком сум доходу нарахованого на користь фізичних осіб і сум утриманого з них податку Форми 1-ДФ за 2-й квартал 2017 року;
-в момент здійснення господарських операцій позивач та його контрагент ТОВ «AT Каргілл» були зареєстровані платниками податку на додану вартість, про що свідчать дані офіційного веб-сайту ДФС України, а отже підставою для виникнення права на податкове зобовязання є реалізація товару за видатковою накладною;
-оскаржуване рішення комісії ДФС України №141478/24599800 від 06.09.2017 року є актом індивідуальної дії;
-оскаржувані рішення фіскального органу не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, та породжують його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обовязку платником податків виконати юридичне волевиявлення субєкта владних повноважень.
Відповідач надав письмові заперечення на позовну заяву, у яких просив залишити позовну заяву без задоволення, обґрунтовуючи, що комісією ДФС прийнято рішення від 06.09.2017 року №141478/24599800 про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 01.08.2017 року, оскільки надані платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування.
Представник позивача зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просив розглянути позов за його відсутності. Відповідач клопотав про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить із того, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої ПН/РК сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Пунктом 74.2 статті 74 Податкового кодексу України встановлено, що в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких ПН/РК в ЄРНП.
Відповідно до пункту 12 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі Порядок №341), після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
-відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
-чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
-реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
-дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
-наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
-наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року);
-наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
-факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
-відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
-дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 Порядку №341, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Згідно пункту 17 Порядку №341 у разі відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення реєстрації таких податкових накладних та/або розрахунків коригування відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу, формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, в якій зазначаються відомості та перелік документів, визначених підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України у разі зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої ПН/РК. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації ПН/РК;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої ПН/РК в ЄРПН.
Письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» підпункту 201.16.1 вказаного пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій ПН/РК. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Зазначена комісія приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову у реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 вказаного пункту.
«Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Критерії) та «Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі Вичерпний перелік), затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за №753/30621.
Згідно пункту 2 Критеріїв моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС).
Платник податку у разі отримання квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі, а в перехідний період (з 1 квітня 2017 року до 1 липня 2017 року) у разі отримання квитанції про реєстрацію ПН/РК в Реєстрі має право подати на розгляд Комісії ДФС інформацію за встановленою формою щодо:
- видів економічної діяльності відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності (КВЕД ДК 009:2010);
- кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та/або придбаваються (отримуються) платником податку;
- кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДК 016-2010), що на постійній основі постачаються (виготовляються) та/або придбаваються платником податку.
Згідно підпунктів 1 та 2 пункту 6 Критеріїв, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, моніторинг ПН/РК здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у ПН/РК, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих ПН/РК, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у ПН/РК, зареєстрованих з 1 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 % загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що ПН/РК відповідає вимогам підпункту 1 пункту 6 Критеріїв та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням ПН/РК, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої ПН/РК зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що ПН/РК відповідає одній з умов, зазначених у підпункті 2 цього пункту, - реєстрація такої НП/РК зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
Вичерпний перелік документів є наступним:
1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв:
-договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;
-договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;
-первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
-розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;
-документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв:
-договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;
-договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;
-первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
-розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;
-документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Згідно пункту 2 Вичерпного переліку письмові пояснення та копії документів, зазначені у ньому, платник податку подає до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами.
З матеріалів справи вбачається, що Селянським (фермерським) господарством складено та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 01.08.2017 року, згідно якої СФГ «ОСОБА_1К.» постачальник (продавець) здійснює операцію з постачання товару згідно з УКТ ЗЕД: НОМЕР_3; отримувачу ТОВ «АТ Каргілл»; за номенклатурою товару «Ріпак»; одиниця виміру: умовне позначення «т», код 0306; кількість (обєм, обсяг) 148,841; ціна одинці товару без ПДВ 10125 грн.; обсяги постачання без урахування ПДВ 1507015 грн., ПДВ 301403,03 грн., на загальну суму 1808418,16 грн. (а.с.15).
Згідно квитанції податкову накладну №1 від 01.08.2017 року доставлено до центрального рівня ДФС України 30.08.2017 року о 08:20:38, реєстраційний номер документа НОМЕР_1, документ прийнято, реєстрація зупинена, виявлені помилки:
-відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 року №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1205. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 року №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу (а.с.16)
2 вересня 2017 року за №1 СФГ «ОСОБА_1К.» направлено на адресу Новомосковської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області пояснення в яких зазначено, що:
- Селянське фермерське господарство «ОСОБА_1К.» створене 07.02.1997 року) та у відповідності до законодавства України має статус сільськогосподарського товаровиробника. В обробітку господарства знаходиться 49,5 га згідно Державного Акту (№147 від 29 липня 1996 року) для ведення селянського фермерського) господарства. Основним видом діяльності є вирощування сільськогосподарської продукції та її реалізація.
- в 2016 році було посіяно озимий ріпак на власних посівних площах, про що було подано в управління статистики Форма 4-сг (річна) та квитанція №2;
- в липні 2017 році було зібрано врожай озимого ріпаку в кількості 148,841 т. транспортування відбувалось на орендованій техніці (ТТН додаються) до пункту призначення Балівського елеватору ТОВ «Компанія Грейнфілд» (договір №106 від 20.07.2017 року) де й саме відбувся продаж зернових контрагенту TOB «АТ Каргілл» згідно договору CVP 02596 від 26.07.2017 року, про що Фермерське господарство «ОСОБА_1К.» виставило покупцю рахунок №2 від 01.08.2017 року та видаткову накладну №1 від 01.08.2017 року , за ріпак покупець здійснив передоплату 80% (платіжне доручення №16098 від 03.08.2017 року додається) (а.с.24).
30.08.2017 року за №1 СФГ «ОСОБА_1К.» направлено на адресу Новомосковської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленій податковій накладній №1 від 01.08.2017 року, згідно якого надані пояснення: «Селянське фермерське господарство «ОСОБА_1К.» створене (07.02.1997 року) і діє у відповідності до законів України «Про фермерське господарство». Господарство має 49,5 га згідно Державного Акту (№147 від 29 липня 1996 року) на праві довічного успадковуваного володіння землею для ведення селянського (фермерського) господарства. Головною метою діяльності Господарства є отримання прибутку шляхом вирощування сільськогосподарської продукції, її переробки, реалізації та здійснення інших видів діяльності. Вид діяльності: ( КВЕД ) - (01.11.0) Вирощування зернових, технічних та решти культур, не віднесених до інших класів рослинництва. Господарство самостійно визначає напрямки своєї діяльності, спеціалізацію, організовує виробництво сільськогосподарської продукції, її переробку та реалізацію, за власним розсудом підбирає партнерів з економічних зв'язків у всіх сферах діяльності, в тому числі зовнішньоекономічній.
Основні контрагенти: ТОВ «ОСОБА_3 України» та ТОВ «Аксіома Агро» - постачальники добрива, ТОВ «Агро Сенс» - постачальник насіння, ТОВ «Універса КІА» - постачальник дизпалива, ТОВ «Компані Грейнфілд» послуги елеватора, та ФОП ОСОБА_4
Згідно примітки, платником податків в електронній формі подано 8 документів, а саме: державний акт №147 від 29.07.1996 року, договір постачання №СVР 02596 від 26.07.2017 року, рахунок на оплату №2 від 01.08.2017 року, видаткова накладна №1 від 01.08.2017 року, форма 4-сг (річна), квитанція №1 та квитанція №2 (а.с.62).
Згідно квитанції №1 Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленій податковій накладній №1 від 01.08.2017 року доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 31.08.2017 року о 16:42:18 год. (а.с. 63).
Згідно квитанції №2 податкову накладну №1 від 01.08.2017 року доставлено до районного рівня 06.09.2017 року о 19:48:38, комісією ДФС прийнято рішення №141478/24599800 від 06.09.2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 01.08.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.18).
Відносно податкової накладної, складеної 01.08.2017 року №1 на загальну суму з ПДВ 1808418,16 грн., суму коригування податкового зобовязання та податкового кредиту 301403,03 грн., оскаржуваним рішенням комісії ДФС від 06.09.2017 року №141478/24599800 відповідно до пункту 201.6.3 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав:
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (а.с. 61).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №190 підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації ПН/РК є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію ПН/РК.
Таким чином, суд зазначає, що відповідач в оскаржуваному рішенні підтверджує надання копій документів за Вичерпним переліком, не встановлює ненадання таких документів відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу, а зазначає одночасно:
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства
- та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію ПН/РК.
При цьому, відповідач ані в оскаржуваному рішенні, ані під час розгляду справи не навів доводи щодо порушень законодавства при складенні поданих документів та не зазначив в чому полягає недостатність таких документів, для наявності у ДФС підстав прийняти рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню про відмову в реєстрації податкової накладної, суд зазначає, що воно є необґрунтованим, з нього не вбачаються дійсні та обєктивні підставі для відмови у реєстрації податкової накладної, що підтверджували б відсутність у платника податків права на відображення у податковому обліку з ПДВ заявлених операцій, а, отже, й підтверджували б правомірність відмови в такій реєстрації.
Суд зазначає, що відповідачем також не було підтверджено наявність підстав для зупинення реєстрації спірної податкової накладної, не визначено також за яким із двох Критеріїв моніторингу відповідач дійшов висновку про наявність підстав для її зупинення, що надало правомірних підстав для прийняття рішення про зупинення реєстрації податкової накладної згідно абзаців 4 або 5 Критеріїв.
Суд зазначає, що підставою для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено виявлення, за результатами опрацювання СМКОР, невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1205.
Однак, з матеріалів справи вбачається, що позивач є виробником товару ріпаку, врожаю 2017 року, отже не придбавав ріпак.
Крім того, ріпак із кодом за УКТ ЗЕД 1205 відсутній у «Переліку кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД, які застосовуються для здійснення автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування Критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженому наказом ДФС України від 30 червня 2017 року №461.
Таким чином, відповідачем не підтверджено, а судом не встановлено необхідних умов для зупинення реєстрації спірної податкової накладної.
З системного аналізу матеріалів справи, вбачається, що оскаржуване рішення є необґрунтованим, винесеним не добросовісно, у зв'язку із чим суд дійшов висновку про його протиправність та наявність підстав для задоволення позову у частині позовних вимог про визнання такого рішення протиправним та його скасування.
Щодо позовних вимог про зобовязання відповідача зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, суд виходить із того, що відповідно до підпункту 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, ПН/РК, реєстрацію якої в ЄРПН було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:
а) прийнято рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРНП;
б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної ПН/РК в ЄРНП.
Згідно пунктів 19, 20 Порядку №1246 ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день:
1) прийняття комісією рішення про реєстрацію ПН/РК;
2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію ПН/РК (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду).
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації ПН/РК, яке набрало законної сили, такі ПН/РК реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Таким чином, законодавством не передбачений інший ефективний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, відмінний від зобовязання ДФС зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, у зв'язку із чим суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позивачем способу захисту права, порушеного оскаржуваними рішеннями.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог у повному обсязі, суд присуджує на користь позивача понесені судові витрати.
Керуючись статтями 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Селянського (фермерського) господарства «ОСОБА_1К.» до Державної фіскальної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «АТ Каргілл», про визнання протиправним та скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення від 06.09.2017 року №141478/24599800 про відмову у реєстрації податкової накладної від 01.08.2017 року №1, винесене комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.
Зобовязати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №1 від 01.08.2017 року, складену Селянським (фермерським) господарством «ОСОБА_1К.», в Єдиному державному реєстрі податкових накладних в порядку, встановленому чинним законодавством.
Стягнути на користь Селянського (фермерського) господарства «ОСОБА_1К.» за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України судовий збір у розмірі 1600 грн.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді ОСОБА_5 ОСОБА_6 ОСОБА_3