Постанова № 70130681, 03.11.2017, Городищенський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
03.11.2017
Номер справи
691/1190/17
Номер документу
70130681
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ГОРОДИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 691/1190/17

провадження № 2-а/691/54/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2017 рокум. Городище

Городищенський районний суд Черкаської області у складі судді Синиці Л.П., за участю секретаря судових засідань ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Городище Черкаської області, матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_2 до Городищенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов’язання вчинити дії, -

встановив:

позивач, керуючись ст.ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст.ст. 2, 5-9, 17-19, 159, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, звернувся до суду з вимогою про визнання неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області щодо відмови у перерахунку розміру призначеної йому пенсії, виходячи з розрахунку 80% від середнього заробітку у зв’язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам органів прокуратури (1), зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області провести йому перерахунок пенсії у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, виходячи з розрахунку 80% від середнього заробітку, на підставі довідки Черкаської обласної прокуратури №18/163 вих.17 від 28.07.2017 року, де заробітна плата 15.12.2015 року складає 9242,81 грн. та здійснити відповідні виплати з 01.01.2016 року (2), допустити негайне виконання постанови суду (3), судові витрати покласти на відповідача (4).

В судовому засіданні позивач уточнив позовні вимоги, та просив зобов’язати Городищенське об’єднане Управління пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок пенсії у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, виходячи з розрахунку 90% від середньої заробітку на підставі довідки прокуратури Черкаської області №18/163 вих.17 від 28.07.2017 року, де заробітна плата на 15.12.2015 року складає 9242,81 грн. та здійснити відповідні виплати з 01.01.2017 року, в інші частині позовні вимоги без змін.

Представник позивача позовні вимоги не визнав, подав заперечення, з посиланням на те, що статтею 50-1 Закону №1789-ХІІ від 05.11.91 у редакції, що діяла до 26.10.2015, було передбачено, що обчислення, перерахунок, пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. ОСОБА_2 звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії в зв’язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів». Звертають увагу на те, що дана постанова стосується лише розміру окладу окремих категорій працівників та в ній відсутнє будь-яке посилання на здійснення перерахунку пенсії, крім того розмір окладів працівників органів прокуратури регулюється окремими нормативно-правовими актами. Відповідно п.20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Проте на даний час Урядом не визначено умов та порядку проведення перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури. У зв’язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Оскільки з 26.10.2014 року вступив в дію Закон України від 14.10.2014 року №1697- VІІ «Про прокуратуру», та відповідно до п.3 Прикінцевих положень даного Закону, Закон України №1789-ХІІ від 05.11.1991 року втратив чинність, отже стаття що визначала порядок і умови перерахунку пенсій, втратила чинність 26.10.2014 року. Крім того, ОСОБА_2 звернувся лише 22.09.2017 року, тому пропустив строк звернення до суду, що визначений ст.99 КАС України, питання про його поновлення позивач не ставить, поважності причин не доводить, що є підставою для застосування строків, та залишення позовних вимог без розгляду.

Суд, заслухавши думку сторін, вивчивши доводи позовної заяви, заперечення на позов, та дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

За нормами ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожному гарантується в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися за захистом своїх прав, свобод та інтересів, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Розв’язуючи спірні правовідносини, суд враховує положення ч.1, ч.3 ст.99, ст.100, п.9 ч.1 ст.155 КАС України, за нормами яких, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів осіб встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Вбачається, за змістом адміністративного позову, позивач просив здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, а в судовому засіданні в уточнених позовних вимогах клопотав про здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2017 року.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а також розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості - ст.71 ч.1, ст.11 ч.1 КАС України.

Отже, визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з’ясування всіх обставин у справі і обов’язок суб’єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень.

За матеріалами провадження вбачається, ОСОБА_2, позивачу по справі з 10.10.2006 року призначено пенсію за вислугою років в розмірі 90% середнього заробітку, відповідно до ст.50-1 Закону України №1789-ХІІ від 05.11.1991 року «Про прокуратуру».

У зв’язку з підвищенням згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів», розміру посадового окладу із 01.12.2015 року та відповідно збільшення розміру заробітної плати, яка є базовою для нарахування йому розміру пенсії, ОСОБА_2, позивач у справі, 11.09.2017 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області, відповідача у справі, з заявою про перерахунок пенсії, надавши для перерахунку довідку про заробітну плату, що видана прокуратурою Черкаської області №18/163 вих. 17 від 28.07.2017 року.

За наслідками розгляду заяви ОСОБА_2 про перерахунок пенсії, №4089/05 від 17.08.2017р., Городищенське об’єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області відмовило в перерахунку пенсії, та не погоджуючись з цим, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд звертає увагу на те, що Пенсійний фонд України діє у відповідності до «Положення про Пенсійний фонд України», яке затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 року №280 і здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальними органами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 року №988 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України», прийнято рішення, в тому числі, про злиття Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області, Управління Пенсійного фонду України в Корсунь - Шевченківському районі Черкаської області, Управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області, з утворенням Городищенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області, та на виконання, 30.03.2017 року зареєстровано юридичну особу - Городищенське об’єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області.

Отже, за вимогами позивача має відповідати Городищенське об’єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області, що знайшло своє відображення в ухвалі суду від 01.11.2017 року про заміну відповідача.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

За нормами ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року, обчислення, перерахунок, пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до закону України «Про прокуратуру».

26.10.2014 року набрав чинності Закон України від 14.10.2014 року №1697-VІІ «Про прокуратуру», та відповідно до п.3 Прикінцевих положень даного Закону, Закон України №1789-ХІІ від 05.11.1991 року «Про прокуратуру» втратив чинність, отже стаття 50-1 що визначала порядок і умови перерахунку пенсій, втратила чинність 26.10.2014 року.

На час звернення позивача до Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області, 11 серпня 2017 року, з заявою про перерахунок пенсії, та до суду з адміністративним позовом 22 вересня 2017 року, діяли норми Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VІІ, та згідно ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VІІІ внесено зміни до ст.86 ЗУ «Про прокуратуру», зокрема в частину 20 вказаної статті викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається КМУ». Станом на 17.08.2017 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України не визначено, у зв’язку з чим підстав для проведення перерахунку пенсії немає.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213, є чинним, неконституційним не визнавався, а тому в аспекті положень ст.19 Конституції України є обов’язковими для виконання.

Відсутність постанови Кабінету Міністрів України, яка чітко визначає розмір заробітної плати (чи пенсії) не є підставою для застосування вже недіючих норм Законів України для проведення перерахунку заробітної плати (пенсії).

За змістом рішення «Великода проти України» від 03 червня 2014 року Європейський суд з прав людини зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Отже, у спірних правовідносинах пенсійний орган здійснював свої повноваження в межах наданих повноважень та у спосіб, що передбачений Законами України.

За нормами п.9 ч.1 ст.155 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

В судовому засіданні, позивач не ставить питання про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, та відповідно поновлення. Представник відповідача наполягає на застосуванні строків звернення до суду.

Отже, у задоволені адміністративного позову слід відмовити, з огляду на матеріальні та процесуальні норми Закону.

Керуючись ст. ст. 19, 22, ч.1 ст.58 Конституції України, Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-УІІ, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213, ст. ст. 6, 7, 11, 17, 18, 23, 49, 51, 71, 72, 94, 99, 100, 159, 161, 163, 185 КАС України, суд, -

постановив:

у задоволені позовних вимог ОСОБА_2 до Городищенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов’язання вчинити дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду, через Городищенський районний суд Черкаської області, шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення.

Суддя ОСОБА_3