
Лугинський районний суд Житомирської області
Справа № 281/600/17
Провадження по справі № 2-а/281/166/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 листопада 2017 року смт Лугини
Суддя Лугинського районного суду Житомирської області Гребенюк В.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Лугинського районного суду Житомирської області із вказаним адміністративним позовом в якому просила дії відповідача з відмови в призначенні їй пенсії визнати неправомірними та зобов'язати останнього призначити їй пенсію з 11.07.2017 року.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з березня 1987 року, вона постійно проживає на території, яка відноситься до зони посиленого радіологічного контролю, в періоди з 22.07.1983 року по 09.10.1986 року, з 19.08.1986 по 17.03.1988 року працювала на підприємствах, що знаходяться в зонах гарантованого добровільного відселення та посиленого радіологічного контролю. Також, вважала, що наявність в неї посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи надає їй право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, що передбачено ст.55 вказаного закону. Але, відповідач відмовив їй в призначенні пенсії з причин видачі їй посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи Лугинською райдержадміністрацією Житомирської області, а не обласною державною адміністрацією. Справу просила розглянути за її відсутністі.
Від відповідача надійшло заперечення на вищевказаний адміністративний позов з проханням відмовити в задоволенні позову з причин, які стали підставою для відмови в призначенні пенсії, а розгляд справи здійснювати за відсутності представника відповідача.
Позивачка та представник відповідача в судове засідання не з'явилися, хоча сторонни належним чином повідомлялася про час, дату й місце судового розгляду.
З огляду на приписи ч. 1 ст. 41, ч.4 ст.122, суд, зібравши докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, доходить висновку, що справа має бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів в порядку письмового провадження без здійснення фіксування судового засідання.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 12.03.1987 року зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_2 де проживає по теперішній час, що підтверджується копією паспорту позивачки та довідкою Літківської сільської ради Лугинського району Житомирської області № 369 від 17.07.2017 року, які наявні в матеріалах справи.
Село Літки, Лугинського району, Житомирської області постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року (Розділ 4 Додатоку N 1
до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 р. N 106) віднесене до зони посиленого радіаційного контролю в зв’язку з аварією на ЧАЕС.
30.03.1993 року позивачці видано посвідчення Серії В-І №048206 (категорія 4), як особі, яка постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю у 1986-1992 р.
Згідно паспорту та вказаної довідки Літківської сільської ради Лугинського району Житомирської області позивачка прожила в зоні посиленого радіаційного контролю з 12.03.1987 року станом на 1 січня 1993 року 6 років і 9 місяців, а на сьогоднішній день 30 років.
Потерпілим від Чорнобильської катастрофи - особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, згідно ст. 55 Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в 60 років, на 2 роки* та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
*Початкова величина зниження пенсійного віку на 2 роки встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період. Зонами, зазначеними в ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є зони відчуження, безумовного (обов'язкового) відселення, гарантованого добровільного відселення та посиленого радіологічного контролю.
11.07.2017 року позивачка звернулася, як свідчить лист Овруцького об'єднаного УПФ України в Житомирській області листом №1628/06.2 із всіма необхідними документами для призначення пенсії. Серед поданих документів позивачкою було подане посвідчення особи, потерпілої від Чорнобильської катастрофи, оскільки за абз. 7 пп. 5 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, документом, який засвідчує особливий статус особи є в даному випадку посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи.
Однак, відповідач відмовив в призначенні пенсії через те, що посвідчення потерпілого 4 категорії серії В-І № 048206 від 30.09.1993 року видано Лугинською районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією, як це передбачено Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 20.01.1997 р. N 51.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", до потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4 відносяться особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях є, за . 15 Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, за вказаною статтею Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" здійснюється органами місцевого самоврядування.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 р. № 76-VIII внесено зміни до Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме з ст. 2 виключено зону посиленого радіологічного контролю. Цим же Законом також виключено статті 2 (визначення категорії зон радіоактивних забруднених територій) та 23 (Компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 4) Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З наведеного слідує, що населений пункт у якому проживає позивачка з моменту прийняття названого закону від 28.12.2014 р. № 76-VIII втратив правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
У зв'язку з виключенням обумовленої території проживання позивачки з переліку територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, позивачка позбавлена можливості отримати посвідчення особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до існуючого порядку.
Відтак, позивачка фізично позбавлена можливості виправити виявлений відповідачем недолік у виданому їй посвідченні.
Разом з тим абз. 3 ст. 22 Конституції України заборонено звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.
А встановлений ст. 8 Конституції України принцип верховенства права, як вказав Європейського Суду з прав людини, зобов'язує державу поважати і застосовувати запроваджені нею закони, створюючи правові й практичні умови для втілення їх в життя (справа «Броньовський проти Польщі», заява № 31443/96, рішення від 22.06.2004 р., п. 184).
Окрім того, важливим суд вважає звернути увагу на положення ч. 3 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якими, окрім іншого, органам Пенсійного фонду надано право в необхідних випадках перевіряти лише обґрунтованість видачі документів та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Отже, як вбачається з наведеного позивачці обґрунтовано було видане посвідчення потерпілої 4 категорії серії В-І № 048206 від 30.09.1993 року, позаяк проживання нею у зоні посиленого радіологічного контролю станом на 1 січня 1993 року 4 роки знайшло підтвердження в ході судового розгляду. Відповідно, вона має право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку додатково до початкової величини з розрахунку 1 рік за 3 роки проживання у зоні посиленого радіологічного контролю (строк проживання в зоні посиленого радіологічного контролю станом на сьогоднішній день 30 років (5 років х3роки = 15років)).
Також, згідно записів №№ 2-3, 4-5 у трудовій книжці позиваки БТ № 6753478 вона з 22.07.1983 року по 09.10.1986 рік працювала в Лугинському райбиткомбінаті, а з 19.08.1986 року по 17.03.1988 рік - бібліотекарем Літківської бібліотеки.
Лугинський райбиткомбінат, як свідчать матеріали справи знаходився в у смт Лугини, Лугинського району Житомирської області, яке постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року (Розділ 3 Додатоку N 1
до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 р. N 106) віднесене до зони гарантованого добровільного відселення
Місцезнаходження Літківської бібліотеки за наявними в матеріалах справи документами - с. Літки, Лугинського району, Житомирської області, яке постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року (Розділ 4 Додатоку N 1
до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 р. N 106) віднесене до зони посиленого радіаційного контролю в зв’язку з аварією на ЧАЕС.
Трудова книжка, як передбачено п. 1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637 є основним документом, що підтверджує стаж роботи.
Таким чином, позивачка має права на початкову величину зниження пенсійного віку на 2 роки, яка встановлюється особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених в ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Враховуючи наведене позивачка має право на зменшення пенсійного віку - 58 років, що визначений виходячі з періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року, на п'ять років: початкову величину - два роки та додатково три роки з розрахунку один рік за три роки проживання у зоні посиленого радіологічного контролю.
За положеннями абз. 11 ч. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідне зниження пенсійного віку, передбачене цією статтею, застосовується до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року.
Таким чином, позивачці ІНФОРМАЦІЯ_1, як потерпілій від Чорнобильскої катастрофи (категорія 4) та народилася в період з 1 квітня 1964 року по 30 вересня 1964 року пенсія має призначатися з 53 років.
Відповідач вищевказані положення законодавства та обставини до уваги не взяв в результаті чого всупереч законному праву позивачки на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на п'ять років відмовив їй у призначенні пенсії.
Заява про призначення пенсії за віком, за ч. 2 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
За загальним правилом, встановленим ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за нею.
Отже, пенсію позивачці має бути призначено з 11.07.2017 року.
Стаття 8 КАС України встановлює, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Як вказав Європейський суд з прав людини засоби юридичного захисту ефективними є тоді, коли вони можуть запобігти виникненню умов, які становлять порушення, або не допустити подальшого існування таких умов (справа «Мельник проти України», заява № 72286/01, рішення від 28.03.2006 р., щодо статті 13).
Таким чином, встановлені в ході судового розгляду обставини свідчать про наявність підстав для повного задоволення позову.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 640,00 грн., які, згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, мають бути їй присуджені за рахунок бюджетних асигнувань відповідача оскільки суд дійшов висновку про задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-11, 94, 158-163, 186, 254 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірними дій щодо відмови у призначенні пенсії, та зобов’язання відповідача призначити пенсію із зниженням пенсійного віку – задовольнити повністю.
Визнати протиправним рішення Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку, як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.
Зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на п'ять років, як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, у відповідності до положень ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 11.07.2017 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, що зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, 11335) судовий збір у розмірі 640,00 гривень (шістсот сорок гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 40380946, вул. Гетьмана Виговського, 12, м. Овруч, Житомирської області, 11100).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Лугинський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя В.В. Гребенюк