Постанова № 6986759, 10.11.2009, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2009
Номер справи
2а-26803/09/1270
Номер документу
6986759
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем   України

10 листопада 2009 року Справа № 2а-26803/09/1270

Категорія  6.14

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Судді: Качуріної Л.С.

при  секретарі:           Смішливій І.М.,

за участю представників сторін:

представника прокурора: Петрова Г.В.

від позивача:  не з’явився.

від відповідача: не з’явився.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за адміністративним позовом Прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Благоустрій» про стягнення коштів за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році, -  

В С Т А Н О В И В:

15 жовтня 2009 року Прокурор м. Луганська в інтересах держави в особі Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з позовом до Комунального підприємства «Благоустрій», в якому зазначив, що відповідач в порушення вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» не працевлаштувало необхідну кількість інвалідів і тому підлягає відповідальності.

Свій позов Прокурор м. Луганська обґрунтовує тим, що у 2008 році на КП«Благоустрій» замість 1 інвалідів працювало жодного інваліда.

В порушення ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємством не було перераховано 4565,00 грн. адміністративно-господарські санкції.

У зв’язку з тим, що КП«Благоустрій» не виконало вимоги ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Прокуратура Жовтневого району м. Луганська просило стягнути з КП«Благоустрій» на користь Державного бюджету України несплачені адміністративно-господарські санкції за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році в розмірі 4565,00 грн. та пеню за порушення терміну сплати санкції в розмірі 250, 71 грн., всього 4815, 71 грн.

У судовому засідання представник прокурора підтримав позов та просив його задовольнити в повному обсязі.

Позивач та відповідач у судове засідання не з’явилися, про час, дату та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, причини неявки суду не доповів.

Заслухавши пояснення представника прокуратури, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов  підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України», забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Згідно з ч.ч. 1,2 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України», для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, — у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Частиною 5 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» встановлено, що виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Відповідно до ч.8 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України», відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування, та сплати ними адміністративно-господарських санкцій.

Частиною 1 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Згідно з ч.2, 3, 4 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України», порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов’язкових платежів). Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

В судовому засіданні було встановлено, що відповідач КП«Благоустрій» надавав звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік до відділення Фонду соціального захисту інвалідів, в якому зазначило, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу налічує 10 осіб, з них працює жодного інваліда, при середньообліковій кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 1.

Луганським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів була проведена перевірка виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів та сплати адміністративно-господарських  санкцій у 2008 році на КП«Благоустрій», про що складено акт.

Як вбачається з акту перевірки, КП«Благоустрій» не виконало норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Заявлені до стягнення санкції є адміністративно-господарськими, відтак на них розповсюджуються загальні засади відповідальності учасників господарських відносин, визначені у статтях 216-218, 238, 241 Господарського кодексу України, системний аналіз яких посвідчує підставу сплати за наявності складу правопорушення, склад якого у межах спірних правовідносин позивачем доведений.

Виходячи з того, що середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу КП«Благоустрій» складає 10 осіб, то чисельність інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19  Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» (4%) – 1 осіб.

Тобто розмір адміністративно-господарських санкцій за не створення робочих місць складає 4565, 00 грн. Пеня складає  250, 71 грн.

Відповідно до ч.2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони — суб’єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов’язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Питання про розподіл судових витрат не вирішується, так як позивач ФСЗІ звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року та при поданні заяви не сплачував судовий збір.

Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 20 Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», ст.ст. 2, 17, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України,   суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Благоустрій» про стягнення коштів за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства «Благоустрій» (юридична адреса: вул. Леніна, 25, м. Петровське, код за ЄДРПОУ 32560185) на користь Державного бюджету України (р/р 31218230700039 в ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, код 24046797, код платежу 50070000) несплачені адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році в розмірі 4565, 00 грн. та пеню за порушення терміну сплати санкції в розмірі 250, 71 грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови  складено та підписано  16 листопада 2009 року.

СУДДЯ