Постанова № 69851330, 24.10.2017, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2017
Номер справи
812/1288/17
Номер документу
69851330
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.3.13

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 жовтня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1288/17

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Секірської А.Г.,

за участю:

секретаря судового засідання Вакуленка А.В.,

представників позивача ОСОБА_1, довіреність від 28.12.2016 № 17;

ОСОБА_2, довіреність від 22.03.2017 № 50;

представника відповідача ОСОБА_3, довіреність від 12.09.2017 № 2101/9/12-3210-00-29;

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 15.06.2017 № НОМЕР_1, -

ВСТАНОВИВ:

14 вересня 2017 року публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» (далі Позивач, ПАТ «Луганськгаз») звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Луганській області (далі Відповідач, ГУ ДФС у Луганській області) з вимогами про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 15.06.2017 № НОМЕР_1.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 20.06.2017 Сєвєродонецьке міжрайонне управління по експлуатації газового господарства філія ПАТ «Луганськгаз» отримала податкове повідомлення рішення ГУ ДФС у Луганській області від 15.06.2017 № 003691203 форма «Ш», складене на підставі акта від 29.05.2017 № 311/12-32-12-03/20188365, яким встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з земельного податку з юридичних осіб, визначеного п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України та на підставі статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 23, 19, 19, 18,18 календарних днів сплати грошового зобов`язання в сумі 13 466,69 грн та зобов`язано сплатити штраф у розмірі 10% - 1346,66 грн.

Позивач оскаржив податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку, 22.08.2017 отримав рішення ДФС України від 17.08.2017 № 18226/6/99-99-11-03-01-25 про залишення скарги без розгляду.

Позивач вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним, прийнятим з порушенням норм Податкового кодексу України та Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», з огляду на таке.

Сєвєродонецьке МРУЕГГ ПАТ «Луганськгаз» є філією ПАТ «Луганськгаз», яке зареєстроване та згідно з ліцензійними умовами здійснює господарську діяльність на території Луганської області. Відповідно до платіжного доручення від 26.09.2016 № 956 ТОВ «Луганськгаз Збут» (код ЄДРПОУ 40268230) було здійснено оплату в рахунок сплати земельного податку з юридичних осіб по Сєвєродонецькому МРУЕГГ ПАТ «Луганськгаз» (код ЄДРПОУ 20188365) за вересень 2016 року із зазначенням всіх необхідних відомостей в полі «Призначення платежу», на підставі договору доручення від 19.09.2016 № 48-09/2016.

Вказана оплата здійснена з суворим дотриманням вимог Податкового кодексу України та Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.07.2015 № 666, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.08.2015 за № 974/27419. Отже, грошові кошти зі сплати земельного податку з юридичних осіб від імені Сєвєродонецького МРУЕГГ ПАТ «Луганськгаз» своєчасно надійшли на розрахункові рахунки податкового органу. ТОВ «Луганськгаз Збут», перераховуючи земельний податок, діяв як повірений від імені Сєвєродонецького МРУЕГГ ПАТ «Луганськгаз», а не як самостійний платник. Тобто Сєвєродонецьке МРУЕГГ ПАТ «Луганськгаз» своєчасно та в повному обсязі виконало свої зобов`язання зі сплати земельного податку шляхом вчинення дій від імені позивача повіреним ТОВ «Луганськгаз Збут» на підставі договору доручення.

Також позивач послався на наявність Сертифікату (висновку) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 02.10.2014 № 749, яким засвідчено настання форс-мажорних обставин з 01.07.2015 для ПАТ «Луганськгаз» (як і для філій), та який надав право на підставі статті 10 Закону № 1669 для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов`язань.

На підставі викладеного позивач просив суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення ГУ ДФС у Луганській області від 15.06.2017 № НОМЕР_1 форми «Ш».

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги, зазначивши, що інше платіжне доручення - від 22.11.2016 № 2011, яким ТОВ «Луганськгаз Збут» сплатило за Сєвєродонецьке МРУЕГГ земельний податок за жовтень 2016 року, до інтегрованої картки внесено та враховано податковим органом. Відповідно до пояснень посадових осіб ТОВ «Луганськгаз Збут», оплату в рахунок сплати земельного податку з юридичних осіб по Сєвєродонецькому МРУЕГГ ПАТ «Луганськгаз» за вересень 2016 року платіжне доручення від 26.09.2016 № 956, а також оплату в рахунок сплати земельного податку з юридичних осіб по Сєвєродонецькому МРУЕГГ ПАТ «Луганськгаз» за жовтень 2016 року платіжне доручення від 22.11.2016 № 2011 здійснено ТОВ «Луганськгаз Збут» на підставі договору доручення від 30.05.2016 № Д-1, із зазначенням всіх необхідних відомостей в полі «Призначення платежу» вищевказаних розрахункових документів. Посилання у тексті позовної заяви на договір доручення від 19.09.2016 № 48-09/2016 від 19.09.2016 № 48-09/2016 є помилковим. Також зазначили, що після отримання відповідачем листа ПАТ «Луганськгаз» про те, що укладено такий договір доручення з ТОВ «Луганськгаз Збут», спірне платіжне доручення було відображено в інтегрованій картці у січні 2017 року.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення проти позову від 12.10.2017 (арк. спр. 54-58), в яких послався на те, що Сєвєродонецьким МРУЕГГ ПАТ «Луганськгаз» засобами електронного зв`язку до ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області подано податкові декларації по земельному податку за 2016 рік від 19.02.2016 № НОМЕР_2 звітна, в якій платником податків самостійно визначено грошові зобов`язання з земельного податку у розмірі 3275,31 грн щомісяця, та від 24.03.2016 № НОМЕР_3 уточнююча, в якій платником податків збільшено грошові зобов`язання з земельного податку на суму 6550,62 грн щомісяця. З огляду на матеріали перевірки та картку особового рахунку Сєвєродонецького МРУЕГГ ПАТ «Луганськгаз» суми грошових зобов`язань по земельному податку були погашені з затримкою граничних термінів сплати до 30 календарних днів на загальну суму 13466,69 грн, а саме: грошові зобов`язання по терміну сплати 30.10.2016 фактично погашені шляхом перерахування готівкових коштів за платіжним дорученням від 22.11.20016 № 2011 частково на суму 2593,9 грн, по терміну сплати 30.11.2016 фактично погашені шляхом перерахування готівкових коштів за платіжними дорученнями від 19.12.2016 № 2596 на суму 110,00 грн та № 2595 частково на суму 1338,93 грн; по терміну сплати 30.12.2016 фактично погашені шляхом перерахування готівкових коштів за платіжним дорученням від 17.01.2017 № 2906 частково на суму 9423,86 грн.

Тому відповідно до норм статей 286, 287, 126 Податкового кодексу України ГУ ДФС у Луганській області за несвоєчасну сплату узгоджених сум грошових зобов`язань по земельному податку в сумі 13466,69 грн з затримкою до 30 календарних днів застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 10% своєчасно не сплачених сум 1346,66 грн.

Стосовно посилання платника податків на своєчасну сплату земельного податку за вересень 2016 року, на підтвердження чого надано платіжне доручення від 26.09.2016 № 956, згідно з яким ТОВ «Луганськгаз Збут» здійснено сплату у сумі 9970,90 грн за Сєвєродонецьке МРУЕГГ ПАТ «Луганськгаз», у відповідності до вимог статей 36, 38, 87 Податкового кодексу України сплата податку або збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом або представником платника податку. Тобто чинними положеннями ПКУ уступка податкового боргу платника податків третім особам заборонена, а сплата грошового зобов`язання платника податків дозволяється лише особам, які є гарантами виконання податкового обов`язку (представниками або податковими агентами).

Крім того, як свідчить інтегрована картка Сєвєродонецького МРУЕГГ ПАТ «Луганськгаз», протягом вересня жовтня 2016 року зазначена сума відповідно до доручення № 956 не значиться, в той час як в інтегрованій картці платника ТОВ «Луганськгаз Збут» значиться сума 9970,90 грн, зарахована відповідно платіжного доручення від 26.09.2016 № 956.

Щодо посилань позивача на наявність сертифікату ТПП, представник відповідача зазначив, що Законом України від 17.05.2016 № 1365-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» щодо безперешкодної діяльності органів місцевого самоврядування» змінено редакцію статті 6 Закону № 1669, яка з 08.06.2016 передбачає звільнення суб`єктів господарювання від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону.

На підставі викладеного, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Заслухавши пояснення сторін, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

У відповідності з Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Судом установлено, що публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» зареєстроване як юридична особа 11.05.1994, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань від 04.07.2016 № 22064064 (арк.спр. 7-9).

Сєвєродонецьке міжрайонне управління по експлуатації газового господарства (далі Сєвєродонецьке МРУЕГГ) є філією ПАТ «Луганськгаз», що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань від 17.10.2017 за № НОМЕР_4 (арк.спр. 88-89), Положенням про Сєвєродонецьке міжрайонне управління по експлуатації газового господарства філію публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз», затвердженим Наглядовою радою ПАТ «Луганськгаз» згідно протоколом засідання від 14.09.2010 № 1 (арк.спр. 14-16).

Сєвєродонецьким МРУЕГГ до ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 19.02.2016 № НОМЕР_2, в якій платником самостійно визначено грошове зобов`язання з земельного податку в розмірі 3275,31 грн щомісяця (арк.спр. 61-62), та уточнюючу декларацію від 24.03.2016 № НОМЕР_3, в якій платником збільшено грошові зобов`язання з земельного податку на суму 6550,62 грн щомісяця, тобто щомісячний платіж становить 9825,93 грн (арк.спр. 59-60).

Відповідно до п.п.75.1.1 п.75.1 ст. 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобовязання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

29.05.2017 уповноваженими особами ГУ ДФС у Луганській області проведено камеральну перевірку даних звітності по земельному податку з юридичних осіб Сєвєродонецького міжрайонного управління по експлуатації газового господарства філії публічного акціонерного товариства по газопостачанню з питань дотримання граничних термінів сплати за вересень листопад 2016 року, за результатами якої складено акт № 311/12-32-12-03/20188365 (арк.спрю 19-20).

Згідно з висновками акта, дані камеральної перевірки свідчать про порушення Сєвєродонецьким МРУЕГГ граничних термінів сплати самостійно визначених грошових зобов`язань по земельному податку за вересень листопад 2016 року в сумі 13466,69 грн протягом строків, визначених п.57.1 ст.57, п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України, а саме:

-6550,62 грн, граничний термін сплати 30.10.2016, сплачено платіжним дорученням від 22.11.2016 - 2593,90 грн, 23 дня затримки сплати;

-6550,62 грн, граничний термін сплати 30.11.2016, сплачено платіжними дорученнями від 19.12.2016 № 2596 та № 2595 110,00 грн та 1338,93 грн відповідно, 19 днів затримки сплати;

-3275,31 грн, граничний термін сплати 30.12.2016, сплачено платіжним дорученням від 17.01.2017 № 2906 2873, 24 грн, 18 днів затримки сплати;

-6550,62 грн, граничний термін сплати 30.12.2016, сплачено платіжним дорученням від 17.01.2017 № 2906 6550,62 грн, 18 днів затримки сплати (арк.спр. 20).

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно із пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. 286.2. Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобовязання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

15.06.2017 ГУ ДФС у Луганській області відповідно до акта від 29.05.2017 № 311/12-32-12-03/20188365 на підставі статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 23, 19, 19, 18, 18 календарних днів сплати грошового зобов`язання у сумі 13466,69 грн Сєвєродонецьке МРУЕГГ зобов`язано сплатити штраф у розмірі 10% - 1 346,66 грн за платежем «земельний податок з юридичних осіб, 18010500» (арк.спр. 17-18).

29.06.2017 за № 15-13-14/920 позивачем на адресу ДФС України направлено скаргу на податкове повідомлення рішення від 15.06.2017 № НОМЕР_1 форми «Ш» (арк.спр. 25-27), рішенням ДФС України від 17.08.2017 № 18226/6/99-99-11-03-01-25 скаргу залишено без розгляду (арк.спр. 30-31).

Вирішуючи питання щодо правомірності оскаржуваного податкового повідомлення рішення про застосування до платника штрафних санкцій за затримку сплати грошового зобов`язання, суд виходить з такого.

Постановою заступника начальника відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 06.05.2016 ВП № 33280183 при примусовому виконання наказу господарського суду Луганської області від 30.08.2011 № 10/142 накладено арешт на кошти, що містяться на всіх рахунках у філії ЛОУ ПАТ «Державний ощадний банк України» та належать Сєвєродонецькому МРУЕГГ філії ПАТ «Луганськгаз» у межах суми 6438165,28 грн (арк.спр.91-98).

У зв`язку з накладенням арешту на рахунки платника та неможливістю самостійно виконувати обов`язок щодо сплати податків та зборів, 30.05.2016 між ПАТ «Луганськгаз» як довірителем та ТОВ «Луганськгаз Збут» як повіреним укладено договір доручення № Д-1, відповідно до п.1.1 якого в порядку та на умовах, визначених цим договором, повірений зобов`язується від імені, в інтересах та за рахунок довірителя виконувати грошові зобов`язання останнього. Деталізований зміст доручення щодо виконання повіреним грошових зобов`язань, порядок його виконання та інші вказівки зазначаються довірителем в дорученні на здійснення платежів (за формою, встановленою в додатку № 1, який є невід`ємною частиною цього договору); п.1.2 виконані грошові зобов`язання, вчинені повіреним на виконання цього договору, створюють, змінюють, припиняють цивільні права та обов`язки довірителя (арк.спр. 112-115).

Відповідно до п.5.1 договору повірений зобов`язується виконувати доручення у строки, передбачені в дорученнях на здійснення платежів, п. 5.2 доручення вважаються виконаними з моменту підписання сторонами акту наданих послуг та затвердження звіту повіреного.

Згідно з довіреністю від 30.05.2016 № 87 ПАТ «Луганськгаз» як довіритель відповідно до договору доручення від 30.05.2016 № Д-1 уповноважує ТОВ «Луганськгаз Збут» як повіреного здійснювати в порядку та на умовах, визначених договором доручення, від імені, в інтересах та за рахунок довірителя наступні юридичні дії: виконувати грошові зобов`язання «Довірителя» відповідно до змісту доручень, які будуть надаватися «Довірителем» «Повіреному» у відповідності до вимог та у порядку, визначеному у п.п.1 розділу 1 договору доручення від 30.05.2016 № Д-1 (арк.спр. 115 зв.).

На виконання договору доручення від 30.05.2016 № Д-1 ТОВ «Луганськгаз Збут» платіжним дорученням від 26.09.2016 № 956 сплатило 9 970,90 грн з призначенням платежу «*;101;20188365; 18010500; земельний податок за вересень 2016 р. (Сєвєродонецьке МРУЕГГ), без ПДВ;+Р.6.2+» (арк.спр. 21) та платіжним дорученням від 22.11.2016 № 2011 сплатило 10970,90 грн з призначенням платежу «*; 101; 20188365; 18010500; земельний податок за жовтень 2016 р. (Сєвєродонецьке МРУЕГГ), без ПДВ; +Р.6.2+» (арк.спр. 77).

На підтвердження зазначених обставин позивачем також надано доручення на здійснення платежів від 26.09.2016 № 29 (арк.спр. 116-120), звіт повіреного від 30.09.2016 № 13 за період з 26.09.2016 по 30.09.2016 (арк.спр. 121-128), акт від 30.09.2016 № 41 виконаних робіт/наданих послуг (арк.спр. 129), доручення на здійснення платежів від 22.11.2016 № 65 (арк.спр. 130-133), звіт повіреного від 25.11.2016 № 22 за період з 21.11.2016 по 25.11.2016 (арк.спр. 134-143) та акт від 30.11.2016 № 64 виконаних робіт/наданих послуг (арк.спр. 144).

При цьому судом встановлено, що сума 10970,90 грн, сплачена ТОВ «Луганськгаз Збут» платіжним дорученням від 22.11.2016 № 2011 за жовтень 2016 року на виконання договору доручення від 30.05.2016 № Д-1, відображена у інтегрованій картці платника земельного податку з юридичних осіб Сєвєродонецького МРУЕГГ (арк.спр. 71).

Листом від 26.01.2017 за № 15-03-60/122 Сєвєродонецьке МРУЕГГ - філія ПАТ «Луганськгаз» повідомило ДПІ у м. Сєвєродонецьку Луганської області про те, що у вересні грудні 2016 року перерахування земельного податку з юридичних осіб за вересень 2016 року було здійснено ТОВ «Луганськгаз Збут» за договором доручення згідно з, зокрема, платіжним дорученням від 26.09.2016 № 956 у сумі 9970,90 грн (арк.спр. 78-79).

Зазначений лист отримано ДПІ у м. Сєвєродонецьку Луганської області 27.01.2017, та у інтегрованій картці платника земельного податку з юридичних осіб Сєвєродонецького МРУЕГГ філії ПАТ «Луганськгаз» 27.01.2017 відображено суму 9970,90 грн, сплачену ТОВ «Луганськгаз Збут» згідно з платіжним дорученням від 26.09.2016 № 956 (арк.спр. 63).

Представник відповідача у судовому засіданні зазначив, що якби платник раніше повідомив контролюючий орган про укладення договору доручення, суми, сплачені ТОВ «Луганськгаз Збут» відображалися б у інтегрованій картці.

Суд зауважує, що за даними інтегрованої картки лише з 30.10.2016 у Сєвєродонецького МРУЕГГ виникає недоїмка зі сплати земельного податку, яка поступово починає накопичуватись.

Вказана недоїмка починає виникати після того, як обовязок зі сплати земельного податку за вересень 2016 року за Сєвєродонецьке МРУЕГГ виконує ТОВ «Луганськгаз Збут» шляхом сплати 9970,90 грн платіжним дорученням від 26.09.2016 № 956, а контролюючий орган не враховує зазначений платіж з посиланням на статті 36, 38, пункт 87.7 статті 87 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 36.4 статті 36 Податкового кодексу України виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента.

Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (пункт 38.1 статті 38 Податкового кодексу України).

Сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку (пункт 38.2 статті 38 Податкового кодексу України).

Згідно з пунктом 38.3 статті 38 Податкового кодексу України спосіб, порядок та строки виконання податкового обов'язку встановлюються цим Кодексом та законами з питань митної справи.

У відповідності до пункту 87.7 статті 87 Податкового кодексу України забороняється будь-яка уступка грошового зобов'язання або податкового боргу платника податків третім особам. Положення цього пункту не поширюються на випадки, коли гарантами повного та своєчасного погашення грошових зобов'язань платника податків є інші особи, якщо таке право передбачено цим Кодексом.

Статтею 1000 Цивільного кодексу України визначено, що за договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки довірителя.

Відповідно до частини першої статті 1003 Цивільного кодексу України у договорі доручення або у виданій на підставі договору довіреності мають бути чітко визначені юридичні дії, які належить вчинити повіреному. Дії, які належить вчинити повіреному, мають бути правомірними, конкретними та здійсненними.

Згідно із частиною першою статті 1004 Цивільного кодексу України (виконання доручення) повірений зобов'язаний вчиняти дії відповідно до змісту даного йому доручення. Повірений може відступити від змісту доручення, якщо цього вимагають інтереси довірителя і повірений не міг попередньо запитати довірителя або не одержав у розумний строк відповіді на свій запит. У цьому разі повірений повинен повідомити довірителя про допущені відступи від змісту доручення як тільки це стане можливим.

Таким чином, основним змістом договору доручення є зобовязання повіреного вчинити певні юридичні дії від імені та за рахунок довірителя.

Укладеним договором доручення та виданою ПАТ «Луганськгаз» на підставі договору доручення довіреністю передбачені чіткі юридичні дії, які має вчинити повірений, а саме: сплачувати (перераховувати) податки, збори та інші обов'язкові платежі, передбачені чинним законодавством України.

Отже, у даному випадку ТОВ «Луганськгаз Збут», перераховуючи земельний податок за вересень 2016 року, діяв як повірений від імені та за рахунок Сєвєродонецького МРУЕГГ, а не як самостійний платник.

З огляду на вказане суд приходить до висновку, що перерахування повіреним грошових коштів на сплату земельного податку від імені та за рахунок довірителя не суперечить положенням статей 36, 38, пункту 87.7 статті 87 Податкового кодексу України, оскільки таке перерахування не є передачею платником податку своїх обовязків зі сплати земельного податку третім особам.

Об'єктивною передумовою застосування позивачем положень глави 68 Цивільного кодексу України, яка регулює відносини сторін за договором доручення, щодо доручення третій особі сплати земельного податку, став факт арешту усіх відкритих рахунків, що належать Сєвєродонецькому МРУЕГГ.

З урахуванням вказаних обєктивних обставин укладання платником договору доручення з метою своєчасної сплати земельного податку, який відповідає вимогам Цивільного кодексу України, на думку суду, не можна розцінювати як такий, що суперечить Податковому кодексу України, а навпаки - надає законодавчо визначену можливість виконання платнику свого обов'язку щодо сплати земельного податку.

З урахуванням викладеного суд приходить до висновку, що платником зобов`язання за вересень 2016 року сплачено вчасно, недоїмка виникла через невідображення в інтегрованій картці платника сум, сплачених платіжним дорученням від 26.09.2016 № 956, суми за яким згодом, у січні 2017 року, були відображені контролюючим органом в інтегрованій картці, тобто визнано можливість сплати земельного податку повіреним за договором доручення, тому оскаржуване податкове повідомлення рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо посилань позивача на наявність сертифіката від 02.10.2014 № 749, виданого ТПП України, суд зазначає, що відповідно до п. 6.2 розділу 6 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженому рішенням Президії Торгово-промислової палати України від 15.07.2014 № 40(3) (далі Регламент, у редакції, чинній на час отримання ПАТ Луганськгаз сертифікату ТПП № 749), форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за заявою зацікавленої особи по кожному окремому договору, контракту, угоді тощо, а також по податкових та інших зобов'язаннях/обов'язках, виконання яких настало згідно з законодавчим чи іншим нормативним актом або може настати найближчим часом і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.

Заява на засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) подається за підписом керівника підприємства, організації або, за його дорученням, довіреною особою. В заяві вказуються наявність за договором, контрактом, угодою та/або законом, нормативним актом встановлених зобов'язань, передбачений ними термін, обсяги і умови їх виконання, форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), початок їх виникнення і термін дії, які, на думку зацікавленої сторони, унеможливили виконання цих зобов'язань. Окремо, у випадку наявності, в заяві вказуються договором (контрактом) або нормативним актом передбачені обставини, що звільняють сторони від відповідальності, перераховані події, які сторони погодилися вважати (або нормативний акт встановлює) форс-мажорними, орган країни, що засвідчує/підтверджує факт настання обставин форс-мажору; термін повідомлення сторони про їх настання, які саме зобов'язання за договором (контрактом) не можуть бути виконані внаслідок настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), з посиланням та наданням доказів таких обставин (пункт 6.3 розділу 6 Регламенту).

За результатами розгляду документів ТПП України/регіональна ТПП видає сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (пункт 6.11 розділу 6 Регламенту).

Згідно з пунктом 6.12 розділу 6 Регламенту сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) видається заявнику на бланку Торгово-промислової палати України/регіональної торгово-промислової палати. У сертифікаті про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) щодо податкових обов'язків / обов'язкових платежів вказується інформація про заявника, місце державної реєстрації, ідентифікаційний код, державна податкова інспекція, в якій платник податків зареєстрований, зобов'язання, обставини, докази, на які посилається зацікавлена особа, що унеможливлюють виконання податкових обов'язків / здійснення обов'язкових платежів у встановлений термін, та інші відомості, зокрема, про неможливість здійснення господарської діяльності тощо.

Отже, з огляду на вищевикладене, можна дійти висновку, що сертифікат (висновок) ТПП обовязково повинен містити конкретний період часу, протягом якого мали місце надзвичайні, невідворотні та непередбачувані обставини (події), що обєктивно вплинули на виконання конкретним платником податків у вказаному періоді певного податкового обовязку.

Оскільки дія кожного окремого сертифіката (висновка) ТПП, наданого у кожному конкретному випадку, обмежується датою надання такого сертифікату, чинність такого документа може поширюватися на правовідносини, що виникли з дати настання форс-мажорних обставин (з дати початку АТО - 14.04.2014) у конкретному випадку і до дати надання такого сертифіката (висновку).

Сертифікатом від 02.10.2014 № 749 встановлено засвідчення Торгово промисловою палатою України настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) відповідно до пунктів 100.4 і 100.5 статті 100 Податкового кодексу України з 01 липня 2014 року для ПАТ Луганськгаз при здійсненні господарської діяльності на території Луганської області щодо виконання законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків, обовязкових платежів. На момент видачі сертифікату ТПП України форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо (арк.спр. 24).

Таким чином, наданий позивачем сертифікат не містить у собі всіх відомостей, визначених п. 6.12 розділу 6 Регламенту (виконання яких саме податкових зобовязань настало або може настати найближчим часом і виконання яких стало неможливим через наявність форс-мажорних обставин), і не є в даному випадку підставою для звільнення від відповідальності за невиконання зобов`язань.

При зверненні до суду з даним позовом ПАТ «Луганськгаз» сплачено 1600,00 грн судового збору згідно із платіжним дорученням від 11.09.2017 № 5732 (арк.спр. 2).

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, судові витрати у розмірі 1600,00 грн підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС у Луганській області.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення від 15 червня 2017 року № НОМЕР_1, прийняте Головним управлінням ДФС у Луганській області, яким Сєвєродонецьке міжрайонне управління по експлуатації газового господарства філію публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» зобов`язано сплатити штраф у сумі 1346,66 грн (одна тисяча триста сорок шість гривень 66 коп.) за платежем «земельний податок з юридичних осіб, 18010500».

Стягнути на користь публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" (93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, 87, ідентифікаційний код юридичної особи 05451150) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Луганській області (93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, 72, ідентифікаційний код юридичної особи 39591445) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1600,00 (одна тисяча шістот гривень 00 коп.) грн.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 27 жовтня 2017 року.

Суддя ОСОБА_4