Ухвала суду № 69788633, 23.10.2017, Рубіжанський міський суд Луганської області

Дата ухвалення
23.10.2017
Номер справи
425/2641/17
Номер документу
69788633
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.10.2017 425/2641/17

1-кс/425/1504/17

Слідчий суддя Рубіжанського міського суду Луганської області Мякінченко Н.В.

за участю секретаря судового засідання Степанцової О.О.

прокурорів військової прокуратури Луганського гарнізону ОСОБА_1

старшого слідчого військової прокуратури Луганського гарнізону ОСОБА_2

підозрюваного ОСОБА_3

захисника ОСОБА_4

розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого військової прокуратури Луганського гарнізону ОСОБА_2, погоджене з прокурором військової прокуратури Луганського гарнізону ОСОБА_1 про відсторонення від посади відносно ОСОБА_3, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України,

В С Т А Н О В И В :

20 жовтня 2017 року до слідчого судді Рубіжанського міського суду Луганської області звернувся старший слідчій військової прокуратури Луганського гарнізону ОСОБА_2, за погодженням з прокурором військової прокуратури Луганського гарнізону ОСОБА_1 з клопотанням про відсторонення від посади відносно ОСОБА_3 в рамках кримінального провадження № 42017130610000385 від 02.10.2017 року за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст. 368 КК України, в обґрунтування якого зазначив наступне.

У провадженні військової прокуратури Луганського гарнізону перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017130610000385 від 02.10.2017 за підозрою начальника 1 відділення поліції Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області майора поліції ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

В ході досудового розслідування встановлено, що майор поліції ОСОБА_3 будучи начальником відділення поліції №1 Лисичанського відділу поліції ГУ НП в Луганській області, являючись службовою особою, яка займає відповідальне становище, діючи умисно, розуміючи протиправність своїх діянь направлених на власне незаконне збагачення, шляхом вимагання та отримання неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів, 06 жовтня 2017 року о другій половині дня, перебуваючи у приміщенні відділення поліції №1 Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області, що за адресою: Луганська обл., м. Лисичанськ, вул. Красна (Червона), 30, отримав від ОСОБА_5, який діяв під контролем правоохоронних органів, неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів в сумі 3000 (три тисячі) гривень за непритягнення ОСОБА_5 до адміністративної відповідальності щодо продажу товарів сільськогосподарського виробництва на ринку «Смерічка» у м. Лисичанськ Луганської області.

В подальшому, ОСОБА_3 продовжуючи свою злочинну діяльність реалізовуючи свій злочинний умисел на одержання службовою особою неправомірної вигоди за не вчинення такою службовою особою в інтересах того хто надає неправомірну вигоду дій з використанням службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди, 12 жовтня 2017 року близько 15 год. 00 хв. одержав від ОСОБА_5, який діяв під контролем правоохоронних органів, неправомірну вигоду у сумі 4800 (чотири тисячі вісімсот) гривень, які ОСОБА_3 вимагав від нього за не притягнення ОСОБА_5 до адміністративної відповідальності щодо продажу товарів сільськогосподарського виробництва на ринку «Смерічка» у м. Лисичанськ Луганської області та був затриманий працівниками правоохоронних органів у порядку статті 208 КПК України.

Таким чином, своїми умисними протиправними злочинними діями ОСОБА_3, будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище, вчинив одержання службовою особою неправомірної вигоди за не вчинення такою службовою особою в інтересах того хто надає неправомірну вигоду дій з використанням службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 368 КК України.

13.10.2017 начальника 1 відділення поліції Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області ОСОБА_3 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України та 14.10.2017 щодо останнього обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів, тобто до 10.12.2017 (включно) із можливістю внесення застави у розмірі 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб в сумі 320,000 (триста двадцять тисяч) гривень у національній грошовій одиниці, яка може бути внесена як самим підозрюваним так і іншою фізичною або юридичною особою на депозитний рахунок Рубіжанського міського суду Луганської області.

Зайняття майором поліції ОСОБА_3 відповідального становища підтверджується тим, що останній наказом Начальника Головного управління Національної поліції в Луганській області від 26 грудня 2016 року №886 о/с призначений на посаду начальника відділення поліції №1 Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області.

Так, відповідно до примітки 2 статті 368 КК України службовими особами, які займають відповідальне становище, у статтях 368, 368-2, 369 та 382 цього Кодексу є особи, зазначені у пункті 1 примітки до статті 364 цього Кодексу, посади яких згідно із статтею 6 Закону України "Про державну службу" належать до категорії "Б", судді, прокурори і слідчі, а також інші, крім зазначених у пункті 3 примітки до цієї статті, керівники і заступники керівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів та одиниць.

Так, відповідно до примітки 1 статті 364 КК України службовими особами у статтях 364, 368, 368-2, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Тобто, майор поліції ОСОБА_3, будучи начальником відділення поліції №1 Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області, являється службовою особою, яка займає відповідальне становище та відповідно саме зайняття останнім вказаної посади сприяло вчиненню ним кримінального правопорушення.

Обставини, які дають підстави підозрювати ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованому йому кримінальному правопорушенні повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань, повідомленням про вчинення злочину від 02.10.2017, протоколом допиту як свідка ОСОБА_5 від 02.10.2017, протоколом огляду та врученням грошових коштів 06.10.2017, протоколом огляду, помітки та врученням грошових коштів від 12.10.2017, протоколом затримання ОСОБА_3, проколом проведення освідування ОСОБА_3 від 12.10.2017, протоколом обшуку приміщення адміністративної будівлі відділення поліції №1 Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області від 12.10.2017, протоколом обшуку приміщення житлової квартири, розташованою за адресою: АДРЕСА_1, протоколами допитів свідків ОСОБА_6, ОСОБА_7 ОСОБА_8 та іншими доказами, якими повністю обґрунтовується предявлена підозра.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші

органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.

У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський зобовязаний неухильно дотримуватися положеньКонституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обовязки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обовязків, наказів керівництва.

Так, відповідно до ст. 23 Закон України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань: здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень; виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення.

В той же час, відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» дія даного Закону поширюється, з-поміж іншого, на поліцейських.

Так, згідно ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», корупція це використання особою, зазначеною участині першійстатті 3 цього Закону, наданих їй службових повноважень чи повязаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у частині першій статті 3 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи повязаних з ними можливостей.

Також, відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», неправомірна вигода це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального чи негрошового характеру, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав.

Статтею 22 Закону України «Про запобігання корупції» особам, зазначеним участині першійстатті 3 цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та повязані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

З урахуванням вищевикладеного, існують достатні підстави вважати, що підозрюваний майор поліції ОСОБА_3 перебуваючи на посаді начальника 1 відділення поліції Лисичанського ВП ГУНП знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами із використанням своїх організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій буде впливати на свідків ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_9, які проходять службу у відділенні поліції №1 Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області та перебувають у прямому підпорядкуванні підозрюваного ОСОБА_3, та враховуючи посаду, яку займає ОСОБА_3 останній може протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, шляхом залякування інших свідків, та осіб, які могли б повідомити про обставини вчинення ОСОБА_3 кримінального правопорушення.

Крім того, підозрюваний ОСОБА_3 тривалий час працює в правоохоронних органах, в тому числі і на керівних посадах, що свідчить про тісні та міцні звязки ОСОБА_3 з керівниками інших органів влади у тому числі правоохоронних. Вказані обставини, свідчать про можливість продовження протиправної діяльності та/або скоєння інших службових злочинів, в тому числі, щодо свідків у даному кримінальному провадженні з метою помсти.

Відповідно ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Санкція ч. 3 ст. 368 КК України передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від пяти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна та відповідно до ч. 4 ст. 12 КК України зазначене кримінальне правопорушення відноситься до категорії тяжких.

Відповідно до ч.1 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину. А у ч. 2 ст. 154 КПК України зазначено, що відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування на строк не більше двох місяців.

Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що припинення та запобігання у подальшому протиправній поведінці підозрюваного ОСОБА_3, щодо перешкоджання у кримінальному провадженню, не можливе без відсторонення останнього від займаної посади.

Слідчий та прокурор у судовому засіданні підтримали клопотання про відсторонення від посади ОСОБА_3 з підстав які вказані в клопотанні, крім того посилалися на те, що ОСОБА_3 внесено заставу та на даний час його звільнено з під варти, він продовжує обіймати посаду начальника 1 відділення поліції Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області, також попросили строк дії ухвали застосувати на два місяці, як передбачено законодавством при розгляді даного клопотання термін дії даної ухвали обчислюється не днями, а місяцями.

ОСОБА_3 в судовому засіданні вину свою у предявленій підозрі вважає частковою, з клопотанням про відсторонення від посади не згоден.

Захисник ОСОБА_4 підтримує думку свого підзахисного, вважає що не має підстав для задоволення клопотання.

Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши клопотання та матеріали справи в судовому засіданні слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ч. 1 ст.154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.

У відповідності до ч. 2 ст.157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади, слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність правової підстави для відсторонення від посади, достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення, наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 22 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції», особа, щодо якої винесено постанову про притягнення як обвинуваченого у вчиненні злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом, до розгляду справи судом.

Відповідно до ч.5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Згідно наказу начальника Головного управління Національної поліції в Луганській області від 26 грудня 2016 року №886 о/с майора поліції ОСОБА_3 призначено на посаду начальника поліції № 1 Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області.

Враховуючи викладені в клопотанні обставини скоєння кримінального правопорушення, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_3 обґрунтовано повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України. Санкція ч. 3 ст. 368 КК України передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від пяти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.

Відносно ОСОБА_3 14.10.2017 року було застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, на теперішній час підозрюваним внесено заставу, та він звільнений з під варти, і продовжує обіймати посаду начальника 1 відділення поліції Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області.

ОСОБА_3 звинувачується у скоєнні тяжкого злочину, обіймаючи посаду начальника відділення поліції № 1 Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області, є представником влади та наділений владними повноваженнями, виконує функції які на нього покладені: має право висувати вимоги і приймати рішення, обовязкові до виконання фізичними та юридичними особами, будучи керівником органу державної влади відповідно до примітки 2 до ст. 368 КК України, є службовою особою, яка займає відповідальне становище, згідно із ст. 6 Закону України «Про державну службу» належать до категорії «Б», судді, прокурори і слідчі, а також інші, крім зазначених у пункті 3 примітки до цієї статті, керівники і заступники керівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів та одиниць. ОСОБА_3, як начальник відділення поліції № 1 Лисичанського ВП ГУПН в Луганській області, реалізовує в межах своєї компетенції державну політику в сфері протидії злочинності; організовує інформаційну взаємодію з іншими державними органами з питань протидії злочинності; виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах компетенції заходів щодо їх усунення; організовує заходи щодо виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень, а також припинення виявлених кримінальних та адміністративних правопорушень; а також зобовязаний суворо дотримуватись норм законності, службової дисципліни, вивчати нормативно-правову базу з питань правоохоронної діяльності, неухильно дотримуватись її положень при здійсненні службових повноважень та несе персональну відповідальність за виконання цих функціональних обовязків, стан законності, службової дисципліни, антикорупційного законодавства особисто та працівниками патрульної поліції та особисто їх контролює, Тобто, майор поліції ОСОБА_3, будучи начальником відділення поліції № 1 Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області, є службовою особою, яка займає відповідальне становище і є субєктом вище перелікованих актів у тому числі і Закону України «Про запобігання корупції». Відповідно саме зайняття останнім вказаної посади сприяло вчиненню ним кримінального правопорушення.

З урахуванням вищевикладеного, існують достатні підстави вважати, що підозрюваний майор поліції ОСОБА_3, перебуваючи на посаді начальника 1 відділення поліції Лисичанського ВП ГУНП може знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами із використанням своїх організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій може впливати на свідків ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_9, які проходять службу у відділенні поліції №1 Лисичанського ВП ГУНП в Луганській області та перебувають у прямому підпорядкуванні підозрюваного ОСОБА_3, також може перешкоджати розслідуванню кримінального провадження іншим чином, а саме: шляхом залякування інших свідків, та осіб, які могли б повідомити про обставини вчинення ОСОБА_3 кримінального правопорушення.

Крім того, підозрюваний ОСОБА_3 тривалий час працює в правоохоронних органах, в тому числі і на керівних посадах, що свідчить про тісні та міцні звязки ОСОБА_3 з керівниками інших органів влади у тому числі правоохоронних, ці обставини не можуть виключити можливості продовження протиправної діяльності та/або скоєння інших службових злочинів, в тому числі, щодо свідків у даному кримінальному провадженні з метою помсти, тому слідчий суддя дійшов висновку про задоволення клопотання.

Відсторонення ОСОБА_3 від займаної посади не спричинить негативних наслідків для інших осіб, а лише сприятиме дієвості кримінального провадження.

На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст. 131, 132, 154-157,309 КПК України, слідчий суддя -

У Х В А Л И В :

Клопотання старшого слідчого військової прокуратури Луганського гарнізону ОСОБА_2, погоджене з прокурором військової прокуратури Луганського гарнізону ОСОБА_1 про відсторонення від посади ОСОБА_3 задовольнити.

Відсторонити підозрюваного ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, від посади начальника відділення поліції № 1 Лисичанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області строком на два місяці по 23 грудня 2017 року (включно).

Ухвала підлягає негайному виконанню.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до апеляційного суду Луганської області протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя: Н.В. Мякінченко