Постанова № 6970900, 10.11.2009, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2009
Номер справи
30962/09/2070
Номер документу
6970900
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"10" листопада 2009 р. № 2а- 30962/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді - Курило Л.В.,

за участі секретарів - Сеник О.С., Воронкової К.П.,

за участі: представника позивача Дергачова В.С.,

представника відповідача Фадєєва О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Південного торговельно-виробничого ДП"ЖЕЛДОРРЕСТОРАН" до Люботинського бюро технічної інвентаризації, третя особа без самостійних позовних вимог на стороні відповідача - Люботинська міська рада Харківської області - про зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Південне торговельно-виробниче ДП"ЖЕЛДОРРЕСТОРАН"- звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд зобовязати Люботинське бюро технічної інвентаризації провести реєстрацію права власності (на праві повного господарського відання) на нежитлову будівлю, ковбасний цех (літ. А-1, А-2, А-3) загальною площею 349.10 кв.м., розташовану за адресою: Харківська область, АДРЕСА_1 за Південним торговельно-виробничим державним підприємством «Желдорресторан», зобов"язати Люботинське бюро технічної інвентаризації видати Південному торговельно-виробничому державному підприємству «Желдорресторан» витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно - нежитлову будівлю, ковбасний цех (літ. А-1, А-2, А-3) загальною площею 349.10 кв.м., розташовану за адресою: Харківська область, АДРЕСА_1, зобов'язати Люботинське бюро технічної інвентаризації видати Південному торговельно-виробничому державному підприємству «Желдорресторан»витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно - нежитлову будівлю, ковбасний цех (літ. А-1, А-2, А-3) загальною площею 349.10 кв.м., розташовану за адресою: Харківська область, АДРЕСА_1.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що Південне торговельно-виробниче державне підприємство «Желдорресторан»є підприємством, заснованим на державній власності, відноситься до сфери управління Міністерства транспорту і зв'язку України і входить до складу Державної адміністрації залізничного транспорту України. За Статутом ПТВДП «Желдорресторан», майно підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві повного господарського відання. Підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству і статуту.

Згідно ухвали Господарського суду Харківської області від 14.12.2004 р. у справі № Б-19/97-04 порушено справу про банкрутство ПТВДП «Желдорресторан».

Ухвалою від 25.04.2005 р. введено процедуру санації ПТВДП «Желдорресторан»і призначено керуючого санацією - арбітражного керуючого ОСОБА_1 (ліцензія Мінекономіки України серія НОМЕР_1 від 28.10.2005 року).

Рішенням Господарського суду Харківської області від 25.06.2008 р. у справі № 59/28-08 визнано право господарського відання ПТВДП «Желдорресторан»на нежитлову будівлю, ковбасний цех (літ. А-1, А-2, А-3) загальною площею 349,10 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_1 (надалі - нежитлова будівля).

10 07 2008 року позивачем подано до Люботинського бюро технічної інвентаризації заяву за № 173 про реєстрацію за ПТВДП «Желдорресторан»права власності (на праві повного господарського відання) на нежитлову будівлю та документи, необхідні для державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.

Станом на день подання цієї позовної заяви відповідачем не здійснено реєстрації за ПТВДП «Желдорресторан»права власності (на праві повного господарського відання) на нежитлову будівлю і не надано мотивованої відмови у здійсненні реєстраційних дій. Такою бездіяльністю відповідач грубо порушує вимоги чинного законодавства України та законні права та інтереси позивача, яке полягає у перешкоджанні в належному виконанні заходів щодо відновлення платоспроможності та задоволення вимог кредиторів згідно плану санації ПТВДП «Желдорресторан».

Згідно до ч.4 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»розгляд заяви і прийняття рішення про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, відмову в реєстрації проводяться у строк, який не перевищує чотирнадцяти календарних днів з дня отримання органом державної реєстрації прав заяви та документів, необхідних для державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.

Представник позивача в судовому засіданні вимоги позову підтримав та просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував у повному обсязі та зазначив, що Південне торговельно-виробниче ДП"ЖЕЛДОРРЕСТОРАН" звернувся до КП «Люботинське бюро технічної інвентарізації із заявою щодо проведення державної реєстрації права власності ( на праві повного господарського віддання) на нежитлову будівлю. Вважає позов безпідставним, оскільки провести реєстрацію права повного господарського віддання можливо лише за умови попередньої реєстрації права власності за конкретним власником. Відповідно до даних, що містяться в інвентарізаційній справі на нежитлову будівлю, з моменту її створення право власності не було зареєстровано за жодною особою.

Представник третьої особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Люботинська міська рада Харківської області - в судове засідання не зявився, в надісланій до суду заяві просив проводити розгляд справи за його відсутності.

Суд, вислухавши думку представника позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, встановив наступне.

Судом встановлено, що рішенням Господарського суду Харківської області від 25 06 2008 року по справі № 59/28-08 визнано право повного господарського відання ПТВДП «Желдорресторан»на нежитлову будівлю, ковбасний цех ( літ. А-1, А-2, А-3) загальною площею 349,10 кв.м., розташовану за адресою: АДРЕСА_1. ( а.с. 6-8)

10 07 2008 року ПТВДП «Желдорресторан»звернувся до комунального підприємства «Люботинське бюро технічної інвентарізації»із заявою про проведення державної реєстрації права власності ( на праві повного господарського відання) на нежитлову будівлю ковбасний цех, літ. А-1,А-2,А-3, загальною площею 344,5 кв.м., що знаходиться за адресою : АДРЕСА_1. ( а.с. 5)

Як вбачається із довідки Люботинського бюро технічної інвентаризації від 30 09 2009 року за вих.. № 290/1 згідно даних державного реєстру прав власності, право власності на нежитлову будівлю, ковбасний цех ( літ. А-1,А-2,А-3) загальною площею 349,10 кв.м., розташовану за адресою: АДРЕСА_1 не було зареєстровано за жодною особою. У звязку з тим, що електронний реєстр прав власності ведеться з 2003 року, пошук запису про державну реєстрацію прав власності на вищезазначену будівлю проводився також за паперовими носіями по Книзі №3 «Державна власність»та Книзі №1 «Нежитлових обєктів, організацій та підприємств приватної та колективної власності». В результаті перевірки не виявлено запису про державну реєстрацію права власності на нежитлову будівлю, ковбасний цех по АДРЕСА_1.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України .

Відповідно до статті 392 Цивільного кодексу України власник майна може предявити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ч.1 ст. 136 Господарського кодексу України право господарського віддання є речовим правом субєкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником ( уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності распорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Згідно ч. 3 ст. 136 Господарського кодексу України щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності.

Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»№ 1952-ІV визначає правові, економічні, організаційні засади створення у складі державного земельного кадастру єдиної системи державної реєстрації речових прав на земельні ділянки та інше нерухоме майно, обмежень цих прав. Закон спрямований на забезпечення визнання та захисту державою речових прав на нерухомість, створення сприятливих умов для забезпечення розвитку ринкових відносин, активізації інвестиційної діяльності, збільшення надходжень до державного та місцевих бюджетів.

Правочини щодо нерухомого майна вчиняються, якщо право власності на це майно зареєстровано відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»№ 1952-ІV.

Статтею 6 даного Закону визначено, що реєстрація права власності повинна передувати реєстрації інших речових прав на таке майно та їх обмежень і проводитися в разі вчинення правочину щодо такої нерухомості, встановлення обмежень речових прав на таку нерухомість.

Реєстрації підлягають, перш за все, речові права на нерухомість. Крім права власності, до речових прав Цивільний кодекс України відносить речові права на чуже майно. Закон України № 1952 не містить закритого переліку прав, що реєструються.

Згідно до ч.4 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»розгляд заяви і прийняття рішення про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, відмову в реєстрації проводяться у строк, який не перевищує чотирнадцяти календарних днів з дня отримання органом державної реєстрації прав заяви та документів, необхідних для державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до «Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно», затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 7 лютого 2002 року, право власності на нерухоме майно підлягає обовязковій державній реєстрації.

Згідно п. 1.3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 р. державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць.

Пунктом 1.12 зазначеного Положення передбачено, що рішення про реєстрацію чи відмову в реєстрації прав приймає реєстратор прав власності на нерухоме майно, є працівником БТІ, який безпосередньо здійснює реєстрацію прав власності на нерухоме майно. Відмова в реєстрації прав власності на нерухоме майно може бути оскаржена відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до 3.4. даного Положення розгляд заяви і прийняття рішення щодо реєстрації права або відмови в реєстрації проводиться у строк, який з дня отримання заяви БТІ не повинен перевищувати тридцяти календарних днів без урахування терміну проведення інвентаризаційних робіт. Про відмову в реєстрації реєстратор письмово повідомляє заявника.

Згідно п.1.1. «Порядку ведення Реєстру прав власності на нерухоме майно»затвердженого наказом Міністерства юстиції України 28 01 2003 року № 7/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 січня 2003 року за № 67 /7388, реєстрація прав власності на нерухоме майно здійснюється з метою надання в інтересах юридичних та фізичних осіб інформації про зареєстровані бюро технічної інвентаризації права власності на нерухоме майно або про відсутність зареєстрованих прав.

Відповідно до п.п.4.7. даного Порядку при виявленні помилок у записі реєстратор зобовязаний внести зміни до запису або скасувати помилково зроблений запис.

Як вбачається із витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно Люботинського бюро технічної інвентаризації № 22354483 від 02 04 2009 року було скасовано помилково зроблений запис про реєстрацію права власності за Південним торгівельно виробничим державним підприємством «Желдорресторан»на нежитлову будівлю, ковбасного цеху «А-1», «А-2», «А-3», що розташовані за адресою: АДРЕСА_1.

Згідно ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Позивачем не надано суду доказів щодо наявності державної реєстрації права власності на нежитлову будівлю, ковбасного цеху «А-1», «А-2», «А-3», що розташовані за адресою: Харківська область, м. Люботин, вул.. Радгоспна, 21.

Рішенням Господарського суду Харківської області від 25 06 2008 року по справі № 59/28-08 визнано лише право повного господарського відання ПТВДП «Желдорресторан»на нежитлову будівлю, ковбасний цех ( літ А-1, А-2, А-3) загальною площею 349,10 кв. М., розташовану за адресою: АДРЕСА_1.

Позивач у своїй заяві від10 07 2008 року просив провести державну реєстрацію права власності ( на праві повного господарського відання) на нежитлову будівлю ковбасний цех літ. А-1,А-2,А-3, загальною площею 344,5 кв.м., що знаходиться за адресою : АДРЕСА_1. ( а.с. 5)

Враховуючи, що оскільки провести реєстрацію права повного господарського віддання можливо лише за умови попередньої реєстрації права власності за конкретним власником, тому суд дійшов висновку, що вимоги позивача про зобовязання відповідача провести реєстрацію права власності (на праві повного господарського віддання) на нерухоме майно, видати витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно та витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно є безпідставними.

За таких обставин суд вважає, що відповідачі діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, у звязку з чим приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову та знаходить позов таким, що не підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України судові витрати не підлягають відшкодуванню на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 160 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Південного торговельно-виробничого ДП"ЖЕЛДОРРЕСТОРАН" до Люботинського бюро технічної інвентаризації, третя особа без самостійних позовних вимог на стороні відповідача - Люботинська міська рада Харківської області - про зобов'язання вчинити певні дії відмовити у повному обсязі..

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення повної постанови та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 16 11 2009 року.

.

Суддя Курило Л.В.