Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 листопада 2009 р. № 41276/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд
в складі: головуючого судді Білової О.В.,
за участю секретаря судового засідання Карамушко І.І.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом
Купянської обєднаної державної податкової інспекції Харківської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про звернення стягнення на активи в рахунок погашення податкового боргу,-
В С Т А Н О В И В:
Купянська обєднана державна податкова інспекція Харківської області звернулася до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про звернення стягнення на активи фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 в рахунок погашення його податкового боргу в сумі 9344,01 грн.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що фізична особа - підприємець ОСОБА_2 зареєстрований виконавчим комітетом Купянської міської ради Харківської області 28 листопада 2007 року за НОМЕР_2 та взятий на облік, як платник податків та зборів (обовязкових платежів) до Купянської обєднаної державної податкової інспекції Харківської області 29 листопада 2007 року №5195.
Відповідно до облікових даних Купянської обєднаної державної податкової інспекції Харківської області ФОП ОСОБА_2 має несплачені суми податкових зобовязань на суму 9344,01 грн., а саме: податок на додану вартість в розмірі 8744,01 грн., з них пені в сумі 34,72 грн., та єдиний податок в розмірі 600,00 грн.
У зв'язку тим, що відповідач здійснював сплату узгоджених податкових зобов'язань з порушенням термінів сплати, у відповідності до ст. 16 Закону № 2181, нараховувалась пеня у розмірі 34,72 грн.
Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величини таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
По єдиному податку на підприємницьку діяльність сума заборгованості складає 600,00 грн.
Платник єдиного податку ФОП ОСОБА_2 письмову заяву про припинення діяльності до Куп'янської ОДПІ, станом на день складання адміністративного позову не надавав. Також, відповідачем до податкової інспекції не було повернуто Свідоцтво про сплату єдиного податку.
В порушення вимог Указу та Закону 2181-ІІІ, відповідач має податковий борг по єдиному податку на підприємницьку діяльність з фізичних осіб, не сплачений у встановлений строки, а саме: нараховані податкові зобов'язання по строку сплати 20 червня 2009 року -200,00 грн., по строку сплати 20 липня 2009 року - 200,00 грн., строку сплати 20 серпня 2009 року - 200,00 грн.
Таким чином, станом на 27 серпня 2009 року по єдиному податку на підприємницьку діяльність сума по податковим зобов'язанням термін сплати яких настав, рахується податковий борг у розмірі 600,00 грн.
У зв'язку з несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання у встановлені строки, Куп'янською ОДПІ, в порядку ст. 6 Закону №2181, направлено ФОП ОСОБА_2 першу податкову вимогу № 1/153 від 03 лютого 2009 року про сплату податкового боргу, яка була отримана 06 лютого 2009 року.
10 березня 2009 року було направлено другу податкову вимогу № 2/304, яка була отримана платником податків 14 березня 2009 року.
Всі активи платника податків знаходяться в податковій заставі, згідно запису з витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна за реєстраційним номером НОМЕР_3.
Здійснені Куп'янською ОДПІ заходи по стягненню податкового боргу платника податків, передбачені діючим законодавством, не призвели до погашення податкового боргу.
Згідно п.п.3.1.1. п.3.1 ст. 3 Закону України № 2181-ІП, активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу.
Відповідач - фізична особа-підприємець ОСОБА_2 в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся судовою повісткою за місцезнаходженням згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, заперечень, заяв та клопотань суду не надав.
Представник позивача Купянської обєднаної державної податкової інспекції Харківської області Кучеренко Т.І. - в судове засідання зявилася, позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити у повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії НОМЕР_4 фізична особа-підприємець ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Купянської міської ради Харківської області 28 листопада 2007 року за НОМЕР_2 (а.с.15-16)
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 взятий на облік, як платник податків та зборів (обовязкових платежів) до Купянської обєднаної державної податкової інспекції Харківської області 29 листопада 2007 року №5195, що підтверджується довідкою Купянської обєднаної державної податкової інспекції Харківської області від 29 липня 2009 року № 400/7129-062 (а.с.7)
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 зареєстрований як платник податку на додану вартість, індивідуальний податковий номер платника ПДВ НОМЕР_1, номер свідоцтва про реєстрацію платником ПДВ 100083173 (а.с. 25).
Згідно податковій декларації № 35199 від 20 січня 2009 року за 2008 рік, що була подана ФОП ОСОБА_2, сума ПДВ, яка підлягає сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку відємного значення попереднього звітного періоду (позитивне значення) складала 9777,00 грн. (а.с.25-27)
Згідно обліковій картці по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) по ФОП ОСОБА_2 станом на 30 січня 2009 року рахувалася переплата у розмірі 67,71 грн. (а.с. 13)
30 січня 2009 року було нараховано по декларації № 35199 від 20 січня 2009 року податкове зобов'язання у розмірі 9777,00 грн., термін сплати якого закінчується 30 січня 2008 року.
Відповідно до платіжного доручення № 309 від 30 квітня 2009 року зарахована сплата податкового зобов'язання у розмірі 1000,00 грн.
Таким чином, судом встановлено, що станом на 27 серпня 2009 року по податку на додану вартість з урахуванням переплати та сплати по податковим зобов'язанням, термін сплати яких настав, за відповідачем рахується податковий борг у сумі 8709,29 грн. з податкових зобовязань та 34,72 грн. пені, всього розмір податкового боргу відповідача з ПДВ складає 8744,01 грн., що підтверджується копією облікової картки відповідача (а.с. 13, зворотній бік)
У звязку з несплатою боргу Купянською обєднаною державною податковою інспекцією Харківської області до ФОП ОСОБА_2 було направлено першу податкову вимогу № 1/153 від 03 лютого 2009 року (а.с.20), яка була вручена відповідачу 06 лютого 2009 року, що підтверджується копією поштового повідомлення. (а.с.21)
Купянською обєднаною державною податковою інспекцією Харківської області до ФОП ОСОБА_2 було направлено другу податкову вимогу № 2/304 від 10 березня 2009 року (а.с.22), яка була вручена відповідачу 14 березня 2009 року, що підтверджується копією поштового повідомлення. (а.с.23)
Щодо сплати відповідачем сум єдиного податку судом встановлено наступне.
15 грудня 2008 року ФОП ОСОБА_2 звернувся з заявою до Купянської обєднаної державної податкової інспекції Харківської області про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2009 рік за видом діяльності посередництво в торгівлі товарами широкого асортименту (а.с.17), відповідно до якої 20 січня 2009 року було видано свідоцтво про сплату єдиного податку серії НОМЕР_5, що підтверджується корінцем свідоцтва (а.с.35).
Згідно рішенню Куп'янської міської Ради Харківської області VII сесії V скликання від 19 вересня 2006 року „Про встановлення розміру ставок єдиного податку” були встановлені розміри ставок єдиного податку за календарний місяць для суб'єктів підприємницької діяльності-фізичних осіб, а саме: посередництво в торгівлі товарами широкого асортименту в розмірі 200,00 грн. (а.с.18-19)
Платник єдиного податку ФОП ОСОБА_2 письмову заяву про припинення діяльності до Куп'янської ОДПІ, станом на день складання адміністративного позову не надавав. Також, відповідачем до податкової інспекції не було повернуто Свідоцтво про сплату єдиного податку, воно є діючим станом на 09 листопада 2009 року, про що зазначено в Довідці Купянської обєднаної державної податкової інспекції Харківської області від 09 листопада 2009 року № 7/17-132 (а.с.43).
Як свідчать дані облікової картки платника єдиного податку відповідача, станом на 27 серпня 2009 року відповідач має податковий борг з єдиного податку, не сплачений у встановлений строки, а саме: не сплачені податкові зобов'язання за травень, червень та липень 2009 року на загальну суму 600,00 грн. (а.с. 11-12)
Таким чином, станом на 27 серпня 2009 року по єдиному податку сума податкових зобов'язань, термін сплати яких настав, становить 600,00 грн.
Все майно та майнові права боржника знаходяться в податковій заставі на підставі пп. 8.2.1 п. 8.2 ст. 8 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», що підтверджено витягом про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна № НОМЕР_3, виданого 08 вересня 2008 року Харківською філією державного підприємства «Інформаційний центр»Міністерства юстиції України (а.с. 24).
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожний зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. п. 1,11 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Згідно ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 4 грудня 1990 року № 509-XII до функцій органів державної податкової служби входить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів обов'язкових платежів).
Стаття 20 Закону України «Про систему оподаткування»від 25 червня 1991 року № 1251 - ХІІ зі змінами та доповненнями зазначає, що контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків та зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.
Статтею 14 Закону України «Про систему оподаткування»від 25 червня 1991 року № 1251-ХІІ податок на додану вартість віднесено до загальнодержавних податків і зборів.
Відповідно до абз. 1 преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до абз. 1, 3 п.п. 5.3.1. п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідно до ст. 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»№ 727 від 03 липня 1998 року встановлено, що суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку. Ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності. Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Згідно ч. 2 ст. 5 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»№ 727 від 03 липня 1998 року суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.
У відповідності до п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу» від 4 грудня 1990 року № 509-XII зі змінами та доповненнями, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Підпунктом 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»визначено право державних податкових інспекцій подавати в суди до боржників позови про стягнення заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Сума податкового боргу відповідача є узгодженою, на час розгляду справи не погашена, свідоцтва про сплату єдиного податку та податку на додану вартість субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 були дійсними на момент виникнення відповідних зобовязань зі сплати єдиного податку та ПДВ, що є предметом стягнення.
Відповідач доказів на спростування вимог позивача суду не надав.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 67 Конституції України, ст. 20 Закону України «Про систему оподаткування», ст. ст. 10, 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року № 509-XII, ст. ст. 2, 5 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»№ 727/98 від 03 липня 1998 року, ст. ст. 1, 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 25 червня 1991 року № 1251 - ХІІ, ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Купянської обєднаної державної податкової інспекції Харківської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про звернення стягнення на активи в рахунок погашення податкового боргу задовольнити в повному обсязі.
Звернути стягнення на активи фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (63700, Харківська область, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, р/р НОМЕР_1, НОМЕР_6 Харківське ГРУ ПРИВАТБАНК м. Харків, МФО 351533) в рахунок погашення податкового боргу в розмірі 9344.01 (девять тисяч триста сорок чотири) гривні 01 копійку шляхом перерахування: 8744 ( вісім тисяч сімсот сорок чотири) гривні 01 копійку на р/р 31119029700013, код 24134515, МФО 851011, банк ГУДКУ в Харківській області, 600 (шістсот) гривень 00 копійок на р/р 34219379700013, код 24134515, МФО 851011, банк ГУДКУ в Харківській області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасною подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
У повному обсязі постанова виготовлена 17 листопада 2009 року.
Суддя Білова О.В.