Постанова № 6969345, 27.11.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
27.11.2009
Номер справи
2а-7814/09/5/0170
Номер документу
6969345
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

27.11.09Справа №2а-7814/09/5/0170 11:05 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Сидоренка Д.В. при секретарі судового засідання Джигіль В.Є. розглянувши за участю представника позивача Івіної А.В. – посвідчення № 197, представника відповідача Муратової С.А. – паспорт ЕЕ 867427, у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим

до Військового комісаріату АР Крим

про стягнення 839,80 грн.

Обставини справи: Головне управління Пенсійного фонду України в АР Крим (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із позовом доВійськового комісаріату АР Крим (далі відповідач) про стягнення 839,80 грн. переплати пенсії, виплаченої Макарову Олександру Петровичу.

Позовні вимоги мотивовані тим, що у період з січня 2008 року по травень 2009р. виплачувалась пенсія у розмірі більшому, ніж повинен бути фактичним.

Відповідач проти позову заперечує. Заперечення мотивовані тим, що переплата пенсії була здійснена по вині позивача. Відповідач зазначив, що приводив грошове забезпечення до вимог Департаменту фінансів МО України та повертав довідки до позивача з новим розміром грошового забезпечення, надбавка з квітня 2009р. виплачувалась у розмірі 25% за особливі умови служби. У зв’язку з пізнім виявленням позивачем факту розбіжності була здійснена переплата окремим пенсіонерам. Представник позивача неодноразово у судових засіданнях надавав суду письмові пояснення в обґрунтування своєї позиції.

Розглянувши матеріали справи і оцінивши докази по справі в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування визначені в Законі України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Стаття 3 Закону визначає, що Пенсійний фонд і юридичні особи є суб'єктами системи пенсійного забезпечення в Україні.

Згідно частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції Закону від 04.04.2006 року № 3591-IV, який набрав чинності з 01.01.2007 року) пенсія обчислюється з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Згідно абзацу третього пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 №151) при обчисленні пенсій військовослужбовцям береться середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премій за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, що визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Згідно до ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , зареєстрованою у Мін’юсті України 15.02.2007 за № 135/13402, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" наказом Міністра оборони України від 30.12.2007 №707, що зареєстрований у Мін’юсті України 11.01.2008 за № 9/14700, з 1 січня 2008 року змінені посадові оклади особам офіцерського складу Збройних Сил України.

На виконання вказаного, відповідачем були надані довідки про визначення розміру грошового забезпечення станом на 1 січня 2008 року для перерахунку пенсії з встановленням надбавки за особливі умови служби.

Згідно наданих до матеріалів справи документів встановлено, що відповідна довідка була видана 25.02.2008 за №095320 на Макарова Олександра Петровича з надбавкою за особливі умови служби у розмірі 35% в сумі 266,00 грн. та з надбавкою за класну кваліфікацію у розмірі 8% в сумі 60,80 грн. (а.с.3). На підставі вказаної довідки позивачем був проведений перерахунок, та з 01.01.2008 вказана особа отримала пенсію у підвищеному розмірі з урахуванням вказаних надбавок.

В подальшому 21.04.2009 відповідач знову подав до позивача довідку № 095320 по Макарову О.П., з якої вбачається, що знижений розмір надбавки за особливі умови служби у розмірі до 25% в сумі 190,00 грн. (а.с.5).

В результаті перерахунку різниця між сплаченою пенсією, та пенсією, що підлягала до сплати з січня 2008 року по травень 2009 року встановила 956,08 грн.

Як вказує відповідач, підставою для такої розбіжності сталося те, що у списках, що були отримані від ГУ ПФУ в АР Крим було вказано надбавку за особливі умови служби від посадового окладу, але конкретно, що це стосується окремих категорій військовослужбовцям, кого саме та за що при цьому не було вказано.

Дійсно, до матеріалів справи долучений список осіб, пенсії яких (за яких) підлягають перерахунку з 01.01.2008 за вислугу років –Міністерство оборони України, де наявний Макаров Олександр Петрович, в розмірі грошового забезпечення якого передбачена надбавка за льотний скл. при виконанні польотів –35% (а.с.22).

Первинні документи, за якими були нараховані вказані надбавки знаходяться в пенсійних справах, що зберігаються у Головному управлінні Пенсійного фонду України в АР Крим. Тому відповідач був лишений можливості встановити які конкретно надбавки за особливі умови служби отримували військовослужбовці.

Відповідач не заперечує того факту, що ним були надані до Головного управління пенсійного фонду України в АР Крим довідки з завищеною сумою грошового забезпечення військовослужбовців пенсіонерів для проведення перерахунку, але пояснює це не правильним застосуванням норм Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.07 № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу”.

Відповідно до ст.11 КАС України суд розглядає та вирішує справи на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Як вказує відповідач, в подальшому він самостійно виявив пенсіонерів, що не повинні отримувати надбавку та протягом місячного терміну повертав до Головного управління пенсійного фонду України відповідні довідки.

Але у випадку з довідкою щодо грошового забезпечення Макарова О.П., довідка з меншим розміром вищезазначеної надбавки, була подана до Головного управління пенсійного фонду України в АР Крим лише 21.04.2009р. Таким чином встановлення дійсного розміру грошового забезпечення Макарову О.П. зайняло у відповідача 1 рік та 2 місяця.

Суд вважає, що посилання відповідача на ту обставину, що позивач не здійснив перевірку наданих відповідачем довідок, як на підставу своїх заперечень є необґрунтованим, оскільки така перевірка є правом, а не обов’язком позивача.

Відповідно до ст.2 п.3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: - обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Цей критерій відображає принцип обґрунтованості рішення або дії. Він вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, висновки експертів тощо. Суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами; - своєчасно, тобто протягом розумного строку. Цей критерій-принцип означає не лише необхідність дотримання часових рамок, що визначені у нормативно-правових актах, а й ухвалення рішення або вчинення дії протягом розумного строку, без невиправданого для конкретної ситуації зволікання.

Застосовуючи вказані принципи суд дійшов висновку, що необґрунтованими та несвоєчасними діями Військового комісаріату, щодо не вирішення питання про розмір грошового забезпечення Макарову О.П., була заподіяна шкода майновим інтересам Держави в особі Пенсійного фонду України.

Згідно ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відповідно до ст.101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" підприємства організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних, документів, і відшкодовують її. Відповідно до ст.65 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Таким чином обов'язок відшкодування шкоди в даному випадку законом покладається на відповідача.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача переплати пенсії належить задовольнити у повному обсязі.

У зв’язку із складністю справи в судовому засіданні 27.11.2009 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено та підписано 30.11.2009 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Військового комісаріатуАР Крим (95493, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, 152; ЄДРПОУ 07785820; р/р № 351219037000262 в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим (95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. К. Лібкнехта,3; ЄДРПОУ 19003828; р/р №25604701101024 в КРУ ВАТ “Державний ощадний банк”, МФО 384805) 839,80 грн. переплати пенсії.

Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складання постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя                                                   Сидоренко Д.В.