Постанова № 6969315, 01.12.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
01.12.2009
Номер справи
2а-10450/09/4/0170
Номер документу
6969315
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

01.12.09Справа №2а-10450/09/4/0170 об 11:53

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю. , при секретарі судового засідання Кравченко О.І., за участі представників сторін:

від позивача - не з'явився;

від відповідача - Васюченко А.І.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим

до Державного підприємства рудникової геології, промислових геологорозвідувальних робіт і технічного буріння "Укрчорметгеологія"

про стягнення 169429,65 грн

Суть спору: Державна податкова інспекція в м. Керчі АР Крим (далі – ДПІ, позивач) звернулась до адміністративного суду із позовом до Державного підприємства рудникової геології, промислових геологорозвідувальних робіт і технічного буріння «Укрчорметгеологія» (далі – відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 169429,65 грн. Позов мотивовано наявністю у відповідача податкового боргу за податком на додану вартість, і податком на землю, сума яких складається з сум податкових зобов’язань, самостійно визначених платником податків в документах податкової звітності, наданих до ДПІ та визначених податковим органом за наслідками документальних перевірок.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 03.09.2009 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою суду від 02.12.2009 року закрито провадження у справі в частині вимог про стягнення з відповідача 107322,58 грн.

В судове засідання представник позивача не з'явився, позивач направив письмове клопотання про розгляд справи за відсутності його представника (а.с. 85).

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав письмові заперечення на адміністративний позов, в яких просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що податковим органом не в повній мірі здійснено заходи по погашенню податкового боргу в позасудовому порядку, передбачені ст. 11 Закону України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі – Закон №2181). При цьому зазначає, що існує можливість погашення боргу в позасудовому порядку після отримання відповідачем коштів від своїх боржників.

Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у справі у їх сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України до компетенції адміністративного суду віднесено спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. ст. 1, 4 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» (далі – Закон №509) державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах входять до складу органів державної податкової служби і є органами виконавчої влади.

Згідно із п. 11 ст. 10 Закону №509 державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Враховуючи зазначене, позивач у справі є суб'єктом владних повноважень, законом передбачено його право звернення до суду із позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом, спір належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Судом встановлено, що відповідач є юридичною особою, державним підприємством, ідентифікаційний код 00193737, державну реєстрацію якого проведено Виконавчим комітетом Керченської міської ради АР Крим 14.03.1996 року (а.с. 9), є платником податків і зборів.

Станом на день судового розгляду, заборгованість, про стягнення якої просить позивач, дорівнює 62107,07 грн., в тому числі податковий борг з податку на додану вартість у сумі 61778,58 грн. та по земельному податку у сумі 328,49 грн.

Судом встановлено, що посадовими особами позивача проведено документальну невиїзну перевірку відповідача з питання повноти нарахування податку на додану вартість по декларації за грудень 2008 року, за наслідками перевірки встановлено порушення пп. 7.3.1 п. 7.3 та пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України від 03.04.1997 року №169/97-ВР «Про податок на додану вартість», що призвело до заниження суми податкового зобов'язання на 26071,00 грн., складено акт від 20.02.2009 року №386/15-2/00193737 (а.с. 62). На підставі цього акту та відповідно до пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181 позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.02.2009 року №0000461502/0 про визначення суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 28678,10 грн. (в тому числі за основним платежем – 26071,00 грн. і за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 2607,10 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 20.02.2009 року (а.с. 61).

Крім того, посадовими особами позивача проведені невиїзні документальні перевірки відповідача з питання своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання по податку на додану вартість, за наслідками яких виявлено факти порушення відповідачем вимог пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону №2181, складені відповідні акти перевірки (а.с. 65, 68, 71, 74, 77). Відповідно до цих актів та на підставі пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181 позивачем прийняті податкові повідомлення-рішення про визначення позивачу суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість за штрафними (фінансовими) санкціями: від 20.03.2009 року №0000641502/0 на суму 13843,88 грн., яке отримано відповідачем 20.03.2009 року (а.с. 64); від 16.04.2009 року №0000891502/0 на суму 1627,82 грн., яке отримано відповідачем 16.04.2009 року (а.с. 67); від 29.05.2009 року №0001311502/0 на суму 12266,51 грн., яке отримано відповідачем 29.05.2009 року (а.с. 70); від 18.06.2009 року №0001411502/0 на суму 2868,24 грн., яке отримано відповідачем 18.06.2009 року (а.с. 73); від 30.07.2009 року №0001641502/0 на суму 23988,95 грн., яке отримано відповідачем 30.07.2009 року (а.с. 76).

В податкових деклараціях з податку на додану вартість за період з лютого по червень 2009 року, поданих до податкового органу, відповідачем самостійно визначено суму податкового зобов'язання в загальному розмірі 81594,00 грн. (а.с. 37-46).

Також судом встановлено, що в податковому розрахунку земельного податку за 2009 рік відповідачем визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 26576,57 грн., в тому числі за періоди з березня по липень 2009 року у розмірі 11073,55 грн. (а.с. 47).

Статтею 5 Закону №2181 (далі – Закон №2181) визначено, що податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п. п. 1.2, 1.3 ст. 1 Закону №2181 податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Відповідно до пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. Згідно із п. «б» пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону №2181 податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно із пп. «б» пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону №2181 контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

Відповідно до абзацу 3 підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181 у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах «а» - «в» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідно до пп. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону №2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Згідно із пп. 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 цього Закону нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;

б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Відповідно до пп. 16.4 ст. 16 Закону №2181 пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

Судом встановлено, що із загальної суми заборгованості за податком на додану вартість, станом на день судового розгляду відповідачем погашено борг на суму 111567,96 грн., що підтверджується документами наданими позивачем, в тому числі даними картки особового рахунку (а.с. 91-96), розрахунком суми заборгованості.

Разом із тим, у зв'язку із несвоєчасним погашенням суми заборгованості, на її суму нараховано пеню у розмірі 8754,10 грн., заборгованість за пенею погашено на суму 375,06 грн.

Загальну суму податкового зобов'язання за земельним податком за періоди з березня по липень 2009 року у розмірі 11073,55 грн. відповідачем сплачено повністю, проте у зв'язку із несвоєчасним погашенням вказаної суми (що підтверджується даними картки особового рахунку, а.с. 48, 49) позивачем нараховано пеню у розмірі 333,54 грн., з якої погашено 5,05 грн.

Відповідачем в порядку, встановленому ст. 71 КАС України не надано доказів погашення суми заборгованості у повному обсязі, зміни сум податкового зобов'язання, самостійно визначеного платником податків, оскарження у встановленому порядку податкових повідомлень-рішень від 20.02.2009 року №0000461502/0, від 20.03.2009 року №0000641502/0, від 16.04.2009 року №0000891502/0, від 29.05.2009 року №0001311502/0, від 18.06.2009 року №0001411502/0, від 30.07.2009 року №0001641502/0, зазначене є належним доказом наявності заборгованості відповідача, яка підлягає погашенню в порядку, встановленому законом.

Суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо невиконання позивачем повною мірою вимог ст. 11 Закону №2181, з наступних підстав.

Відповідно до Закону України від 07.07.1999 року №847-ХІV «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» Управління рудникової геології промислових геологорозвідувальних робіт і технічного буріння (ідентифікаційний код 00193737) включено до переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації.

Відповідно до п. 11.2 ст. 11 Закону №2181 у разі коли податковим боржником визнається платник податків, який не підлягає приватизації, податковий орган здійснює заходи щодо продажу його активів, які не входять до складу цілісного майнового комплексу, що забезпечує ведення його основної діяльності.

У разі коли сума коштів, отриманих від такого продажу, не покриває суму податкового боргу такого платника податків та витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, податковий орган зобов'язаний звернутися до органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків, з поданням про прийняття рішення щодо:

надання відповідної компенсації бюджету, до якого має зараховуватися сума податкового боргу такого платника податків, за рахунок коштів, призначених для утримання такого органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить платник податків;

реорганізації такого платника податків з урахуванням правил, встановлених цим Законом;

ліквідації такого платника податків та списання податкового боргу;

оголошення такого платника податків банкрутом у порядку, встановленому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідь щодо прийняття одного із зазначених рішень має бути надіслана податковому органу протягом тридцяти календарних днів з дня направлення звернення. У разі коли податковий орган не отримує зазначену відповідь у визначений цим пунктом строк або отримує незадовільну відповідь, податковий орган зобов'язаний звернутися до суду із заявою про визнання такого платника податків банкрутом.

Судом встановлено, що у виконання ст. 11 Закону №2181 позивач неодноразово звертався на адресу органу, уповноваженого приймати рішення щодо реалізації майна відповідача, Міністерства промислової політики України, з питання затвердження і надання переліку майна, яке не входить до переліку цілісного майнового комплексу відповідача, для його реалізації в рахунок погашення податкового боргу (а.с. 23, 25, 26).

За твердженням позивача, станом на час подання позову, відповідь Міністерства промислової політики України до податкового органу не надходила.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону №2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Таким чином, законодавець передбачив такий спосіб примусового стягнення податкового боргу, як звернення стягнення на активи платника податків за рішенням суду.

За таких обставин позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

В судовому засіданні 01.12.2009 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 04.12.2009 року.

Керуючись ст. ст. 94, 158-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.          Адміністративний позов задовольнити.

2.          Стягнути з Державного підприємства рудникової геології, промислових геологорозвідувальних робіт і технічного буріння «Укрчорметгеологія» (ідентифікаційний код 00193737) в дохід Держбюджету м. Керч податковий борг з податку на додану вартість (код платежу 14010100, р/р 31118029700019 в УДК АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34740946) у сумі 61778,58 грн.

3.          Стягнути з Державного підприємства рудникової геології, промислових геологорозвідувальних робіт і технічного буріння «Укрчорметгеологія» (ідентифікаційний код 00193737) в дохід місцевого бюджету м. Керч податковий борг з податку на землю (код платежу 13050100, р/р 33216811700019 в УДК АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34740946) у сумі 328,49 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення в повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може біти подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя                                         Циганова Г.Ю.