ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2009 року Справа № 2а-4892/09/2370
09 год. 40 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Кульчицького С.О.,
при секретарі судового засідання Руденко Ю.В.,
за участю:
представників позивача Стариш В.М., Пузько Л.М., Волошиної Т.Г. (за довіреністю),
представника відповідача Макеєва В.Ф. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до товариства з обмеженою відповідальністю «Ходак» про стягнення заборгованості по страховим внескам,
ВСТАНОВИВ:
Черкаське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ТОВ «Ходак» про стягнення 476954 грн. 95 коп. заборгованості зі сплати страхових внесків.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що відповідач, в порушення вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ, Закону України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" від 11.01.2001 року № 2213-ІІІ та Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.2001 року № 16 невчасно та не в повному обсязі сплачував страхові внески, внаслідок чого утворилась заборгованість зі сплати страхових внесків в сумі 476954 грн. 95 коп.
Під час судового розгляду справи на адресу суду від позивача за вх. № 19699 від 30.11.2009 року надійшла заява про зміну позовних вимог, згідно якої Черкаське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності просить стягнути з відповідача заборгованість по страхових внесках в сумі 281373 грн. 91 коп.
В судовому засіданні представники позивача, з урахуванням вказаної заяви позовні вимоги підтримали, позов просили задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, зазначивши, що до даних правовідносин необхідно застосовувати строки давності передбачені Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а не Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали адміністративного позову, заслухавши представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідач зареєстроване в Соснівський районній виконавчій дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, як страхувальник - юридична особа, який використовує найману працю, що підтверджується довідкою № 558/02-1-36 від 12.08.2008 року.
Черкаське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності згідно копії довідки АА № 108993 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 09.09.2008 року є юридичною особою, зареєстроване згідно рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради 25.04.1994 року та включене до ЄДРПОУ за номером 21355026.
Згідно п.1 ст. 9 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ (далі Закон № 2240-ІІІ) Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, контролюючими органами є органи фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування - стосовно внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у межах компетенції цих органів, встановленої законом.
Згідно пункту 1.3. Положення про відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 19.09.2001 року № 42 відділення Фонду діє як регіональна структура Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Тому, суд приходить висновку, що обласні відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності і, зокрема, Черкаське обласне відділення Фонду є субєктом владних повноважень у системі загальнообовязкового державного соціального страхування.
Відповідно до частини 1 статті 22 Закону № 2240-ІІІ платниками страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, є страхувальники та застраховані особи.
Статтею 2 цього Закону визначено, що страхувальниками є підприємства, установи, організації та фізичні особи, які використовують найману працю, а застраховані особи наймані працівники.
Відповідно до п.2 і п. 4 ч. 2 ст. 27 Закону № 2240-ІІІ страхувальник зобовязаний нараховувати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески і вести облік коштів загальнообовязкового державного соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, і своєчасно надавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів.
Представники позивача в судовому засіданні пояснили, що відповідач, в порушення зазначених вимог Закону № 2240-ІІІ з січня 2002 року страхові внески до Фонду не сплачує та не подає звітності.
Під час судового розгляду справи відповідачем були надані відповідні документи, на підставі яких спеціалістами виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було проведено перевірку з метою визначення належної до сплати суми страхових внесків за період з 01.07.2002 року по 31.12.2007 року, за результатами якої складено акт від 26.11.2009 року.
При перевірці, згідно наданих бухгалтерських документів (розрахункових відомостей по зарплаті) було визначено суму страхових внесків, нараховану на фонд оплати праці відповідачем як роботодавцем, а також суму утримань із заробітної плати найманих працівників відповідно до розмірів, встановлених Законом України «Про розмір внесків на деякі види загальнообовязкового державного соціального страхування» за період з 1 липня 2002 року по 31 грудня 2007 року, що належать до сплати до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на загальну суму 281373 грн. 91 коп.
Таким чином, сума заборгованості відповідача по сплаті страхових внесків за період з 1 липня 2002 року по 31 грудня 2007 року становить 281373 грн. 91 коп.
Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, народженням дитини та необхідністю догляду за нею, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18 січня 2001 р. № 2240-ІІІ (надалі за текстом - "Закон № 2240-III"), який набрав чинності з 01.01.2001 року.
Відповідно до статті 1 Закону № 2240-III загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Статтею 5 цього Закону визначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, здійснюється, зокрема, за принципами обов'язковості страхування осіб, які працюють на умовах трудового договору контракту, та відповідальності роботодавців і Фонду за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом.
Згідно статті 22 Закону № 2240-III платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є страхувальники та застраховані особи. Взяття на облік у виконавчих дирекціях відділень Фонду юридичних осіб (відокремлених підрозділів юридичних осіб) та фізичних осіб - підприємців здійснюється на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей робочими органами відділень Фонду.
ТОВ «Ходак» зареєстроване як юридична особа 17.01.1995 року виконавчим комітетом Черкаської міської ради.
З огляду на викладені вище норми Закону № 2240-III відповідач є страхувальником, в розумінні цього Закону, та платником страхових внесків.
Відповідно до статті 27 Закону № 2240-ІІІ страхувальник зобов'язаний, зокрема, нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Розмір внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначено Законом України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" від 11 січня 2001 р. № 2213-ІІІ (надалі за текстом - "Закон № 2213-ІІІ"), що спрямований на запровадження Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" шляхом визначення розмірів внесків до фондів з даних видів страхування та внесення змін до окремих законодавчих актів з метою приведення їх у відповідність до норм вищезазначених законів.
Згідно статті 1 Закону № 2213-ІІІ розмір внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить для роботодавців з 1 січня 2002 року 2,9% ( з 1 січня 2007 року 1,5 % відсотка згідно ст. 93 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік») суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб. Розмір внесків з працівників становить 0,5 відсотка - для найманих працівників, заробітна плата яких нижча прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи і 1 відсоток - для найманих працівників, заробітна плата яких вища прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.
Відповідно до підпункту 4.1. пункту 4 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 р. № 16 страхувальники щомісячно нараховують страхові внески в розмірах, встановлених чинним законодавством. При цьому не мають значення джерела фінансування витрат на оплату праці. Нарахування здійснюються без зменшення заробітної плати на суму податків та обов'язкових платежів.
Підпунктом 4.4. цієї Інструкції визначено, що перерахування коштів на рахунки Фонду страхувальниками-роботодавцями здійснюється одночасно з одержанням коштів на оплату праці в установах банків.
Порядком подання та обліку звітів по коштах загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, затвердженим постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 4 березня 2004 р. № 21, встановлено обов'язок страхувальників щоквартально, наростаючим підсумком з початку року, надавати робочим органам Фонду "Звіт про нараховані внески, перерахування та витрати, пов'язані із загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності" за формою Ф4-ФСС з ТВП.
Статтею 30 Закону № 2240-ІІІ визначено, що страхувальник-роботодавець несе відповідальність за ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником, у тому числі через ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Відповідно до статті 8 Закону № 2240-ІІІ спори, що виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в порядку, встановленому статутом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, та в судовому порядку.
Разом з тим, суд зазначає, що термін позовної давності, визначений як цивільним законодавством, так і Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», не поширюється на страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Відповідно до частини 2 ст. 30 Закону № 2240-ІІІ не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку. Строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
З урахуванням викладеного та беручи до уваги, що заборгованість зі сплати страхових внесків до Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у розмірі 281373 грн. 91 коп. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем - суб'єктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 160-163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Ходак» (18008, м. Черкаси, просп. Хіміків, 3/1, код ЄДРПОУ 22788492) на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (18016, м. Черкаси, вул. Б.Вишневецького, 18, р/р 2560447 в ЧОД «Райффайзен банк Аваль», МФО 354411, код ЄДРПОУ 21355026) заборгованість по страховим внескам в розмірі 281373 (двісті вісімдесят одна тисяча триста сімдесят три) грн. 91 коп.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений 30 листопада 2009 року.
Головуючий С.О. Кульчицький