
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2017 рокуЛьвів№ 876/9716/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Хобор Р.Б., Обрізка І.М.
розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 28 серпня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
14.03.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просить:
визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови включення до складу розрахунку пенсії разові додаткові премії за участь в АТО в сумі 26 857,15 грн., які зазначені у довідці ГУ ДФС у Донецькій області від 21.06.2016 р. №247/09-99-06-02-13-2 щодо додаткових видів грошового забезпечення в ГУ ДФС у Донецькій області підполковника податкової міліції ОСОБА_1 за період роботи з 02.10.2015 р. по 15.02.2016 р., при визначенні розміру його пенсії;
зобов'язати відповідача включити до складу розрахунку його пенсії разові додаткові премії за участь в АТО в сумі 26 857,15 грн., які зазначені у довідці ГУ ДФС у Донецькій області від 21.06.2016 р. №247/09-99-06-02-13-2 щодо додаткових видів грошового забезпечення в ГУ ДФС у Донецькій області підполковника податкової міліції ОСОБА_1 за період роботи з 02.10.2015 р. по 15.02.2016 р., та здійснити відповідний перерахунок пенсії з моменту її призначення.
Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 28 серпня 2017 року позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії в частині вимог за період з 23.07.2016 року по 13.09.2016 року залишено без розгляду.
Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 28 серпня 2017 року в задоволенні позову відмовлено.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що позивачу, на підставі поданої довідки від 21.06.2016р. 3247/09-9905-02-13-02, було проведено перерахунок грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, а саме зараховано до його складу надбавку за високі досягнення у праці в розмірі 50% та щомісячні премії за період з жовтня 2015 року по лютий 2016 року. У розрахунок пенсії включаються премії, які виплачуються за рахунок фонду преміювання. Премії, виплачені за рахунок інших джерел, у розрахунок грошового забезпечення для обчислення пенсії не враховуються.
Відтак, суд першої інстанції дійшов до висновку, що відповідач діяв в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ОСОБА_1 оскаржив її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 28 серпня 2017 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що за період з жовтня 2015 року по лютий 2016 року в органах Державної фіскальної служби діяло Положення про преміювання керівників, заступників керівника, посадових осіб та працівників територіальних органів Державної фіскальної служби України, установ, організацій та закладів, що належать до сфери її управління, затверджене наказом ДФС України від 09.12.2015 року № 973, згідно з вимогами пункту 5 якого зумовлювався порядок преміювання працівників органів ДФС України за участь в АТО.
Апелянт звертає увагу на те, що згідно листа ГУ ДФС у Донецькій області від 30.01.2017 року № 660/10/05-99-05-02-13-3 із вказаних разових додаткових премій було утримано єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило а тому, суд апеляційної інстанції, у відповідності до п.п. 1, 2, ч.1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав:
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 у період з 02.10.2015р. по 15.02.2016р. на посаді старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ відділу оперативного забезпечення по сектору «В» АТО управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО Головного управління ДФС у Донецькій області.
ОСОБА_1 має статус ветерана війни учасника бойових дій відповідно до ст.5. п.19 ст.6 Закону України від 22.10.1993 року №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що підтверджується посвідченням серія УБД №028885, виданим ДФС 10.02.2017 року.
Згідно довідки ГУ ДФС у Донецькій області від 21.06.2016 р. №247/09-99-06-02-13-2, щодо додаткових видів грошового забезпечення в ГУ ДФС у Донецькій області підполковника податкової міліції ОСОБА_1 за період роботи з 02.10.2015р. по 15.02.2016р. премії разові складають 26 857,15 грн., а саме: жовтень 2015 року 5 714,29 грн., листопад 2015 року 6000,00 грн., грудень 2015 року 6000,00 грн., січень 2016 року 6000,00 грн., лютий 2016 року 3 142,86 грн.. Вказані виплати проводились відповідно до наказу Державної фіскальної служби України від 18.03.2015 року № 187 «Про преміювання рядового та начальницького складу податкової міліції за участь в АТО».
Згідно з вимог наказу Державної фіскальної служби України від 18.03.2015 року № 187 «Про преміювання рядового та начальницького складу податкової міліції за участь в АТО» за кожен місяць проходження служби на посаді старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ оперативного забезпечення по сектору «В» АТО управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО Головного управління ДФС у Донецькій області позивачу пропорційно, виплачено разові премії на підставі наказів ГУ ДФС у Донецькій області:
- за жовтень 2015 року 5 714,29 грн. (наказ від 25.11.2015 року №88-ф);
- за листопад 2015 року 6 000,00 грн. (наказ від 23.12.2015 року №103-ф);
- за жовтень 2015 року 6 000,00 грн. (наказ від 23.12.2015 року №103-ф);
- за жовтень 2015 року 6 000,00 грн. (наказ від 25.02.2016 року №12-ф);
- за жовтень 2015 року 3 142,86 грн. (наказ від 25.02.2016 року №12-ф).
Однак, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області при визначені розміру пенсії позивача не було включено до складу розрахунку пенсії вищевказані разові додаткові премії за участь в АТО за період з жовтня 2015 року по лютий 2016 року в сумі 26 857, 15 грн., мотивуючи це тим, що дані виплати не є щомісячною виплатою.
В силу ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно з п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі Постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
За змістом ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011-XII, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів влади, органів прокуратури, судів та інших органів» встановлено, що конкретні умови, порядок та розміри преміювання осіб начальницького складу органів Державної фіскальної служби визначаються у положенні про преміювання відповідного органу.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що за період з жовтня 2015 року по лютий 2016 року в органах Державної фіскальної служби діяло Положення про преміювання керівників, заступників керівника, посадових осіб та працівників територіальних органів Державної фіскальної служби України, установ, організацій та закладів, що належать до сфери її управління, затверджене наказом ДФС України від 09.12.2015 року № 973, згідно з вимогами п. 5 якого зумовлювався порядок преміювання працівників органів ДФС за участь в АТО.
Згідно листа ГУ ДФС у Донецькій області від 30.01.2017 року № 660/10/05-99-05-02-13-3, з вищевказаних разових додаткових премій було утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З аналізу вказаних норм та обставин справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відповідач зобов'язаний був включити до складу розрахунку пенсії позивачу вищевказані разові додаткові премії.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а ч. 2 ст. 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відтак, апеляційний суд вважає підставними позовні вимоги позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання включити до складу розрахунку його пенсії разові додаткові премії за участь в АТО в сумі 26 857,15 грн., які зазначені у довідці ГУ ДФС у Донецькій області від 21.06.2016 р. №247/09-99-06-02-13-2 щодо додаткових видів грошового забезпечення в ГУ ДФС у Донецькій області підполковника податкової міліції ОСОБА_1 за період роботи з 02.10.2015 р. по 15.02.2016 р., та здійснити відповідний перерахунок пенсії з 14.09.2016 року, а тому такі необхідно задовольнити.
Отже, оскаржувана постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст. 202 КАС України є підставою для скасування та прийняття нової постанови.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах стягнення за один місяць.
Частиною 2 цієї ж статті передбачено, що суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в постанові звернути до негайного виконання постанову: 1) у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті; 2) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 4) прийняту у справах, визначених статтею 183-3 цього Кодексу;
Відтак, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне постанову суду звернути до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Частиною 1 ст.267 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Керуючись ст.195, п.п.1, 2, ч.1 ст. 197, п.3 ч.1 ст.198, п. 4 ст. 202, 205, 207, 254 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 28 серпня 2017 року у справі №607/3376/17 скасувати та прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови включення до складу розрахунку пенсії ОСОБА_1 разові додаткові премії за участь в АТО, які зазначені у довідці ГУ ДФС у Донецькій області від 21.06.2016 р. №247/09-99-06-02-13-2 щодо додаткових видів грошового забезпечення в ГУ ДФС у Донецькій області підполковника податкової міліції ОСОБА_1 за період роботи з 02.10.2015 р. по 15.02.2016 р., при визначенні розміру його пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області включити до складу розрахунку пенсії ОСОБА_1 разові додаткові премії за участь в АТО, які зазначені у довідці ГУ ДФС у Донецькій області від 21.06.2016 р. №247/09-99-06-02-13-2 щодо додаткових видів грошового забезпечення в ГУ ДФС у Донецькій області підполковника податкової міліції ОСОБА_1 за період роботи з 02.10.2015 р. по 15.02.2016 р., та здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії з 14 вересня 2016 року, із врахуванням виплачених сум.
Постанову суду звернути до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подати протягом двадцяти днів з моменту набрання цією постановою законної сили звіт про виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року у справі №607/3376/17.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4