Рішення № 6942444, 24.11.2009, Господарський суд м. Севастополя

Дата ухвалення
24.11.2009
Номер справи
5020-3/244
Номер документу
6942444
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

Іменем України

РІШЕННЯ

"24" листопада 2009 р. справа № 5020-3/244

За позовом          Комунального підприємства Севастопольської міської Ради „Аррікон”

(99011, м. Севастополь, вул. Адм. Октябрьського, 8, кв. 2)

до                    Товариства з обмеженою відповідальністю „Дар-Фіш”

(99014, м. Севастополь, вул. Рибаків, 5)

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:

Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради

(99011, м. Севастополь, вул. Луначарського, 5)

про усунення перешкод в користуванні майном,

Суддя Головко В.О.,

За участю представників:

позивач –Пшенична С.В., начальник юридичного відділу, довіреність № 2, від 12.01.2009, КП Севастопольської міської Ради "Аррікон";

відповідач –не з’явився, ТОВ "Дар-Фіш";

третя особа –Пшенична С.В., начальник юридичного відділу КП СМР "Аррікон", довіреність № 1064 від 07.04.2009, Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради.

СУТЬ СПОРУ:

Комунальне підприємство Севастопольської міської Ради "Аррікон" (позивач) звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дар-Фіш" (відповідач) про стягнення заборгованості в розмірі 1981,65 грн. та усунення перешкод в користуванні майном.

Позов обґрунтований неналежним виконанням з боку відповідача умов договору оренди нерухомого майна в частині внесення орендної плати, а також повернення орендованого майна після закінчення строку дії договору.

Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 19.05.2009 порушено провадження у справі, до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, залучено Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради.

Розгляд справи неоднарозово відкладався.

У порядку статті 59 Господарського процесуального кодексу України відповідач надав відзив на позовну заяву, де зазначає, що заборгованість за договором оренди ним сплачена в повному обсязі станом на 07.05.2009; щодо вимог про звільнення орендованого приміщення стверджує, що позивач не є власником спірного нерухомого майна, а тому є неналежним позивачем у даній справі (арк.с.35).

Ухвалою від 07.07.2009 суд прийняв до розгляду заяву позивача про зменшення розміру позовних вимог, згідно з якою позивач просив стягнути з відповідача пеню та 3% річних в загальній сумі 278,27 грн.

Ухвалою Господарського суду м. Севастополя від 28.07.2009 провадження у справі в частині стягнення заборгованості в розмірі 278,27 грн. припинено, у зв’язку з погашенням відповідачем суми боргу.

У судовому засіданні 24.11.2009 представник позивача надав заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просить зобов’язати відповідача виконати умови пункту 2.5 Договору №297 від 06.12.2007, а саме повернути КП СМР "Аррікон" приміщення, розташовані за адресою: м. Севастополь, вул. Гідрографічна, 10-А шляхом укладення акта приймання-передачі (арк.с.138).

Відповідно до частини 4 статті 22 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі до прийняття рішення по справі змінити підставу або предмет позову, збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу, в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.

Отже, уточнення позовних вимог є процесуальним правом позивача, тому суд прийняв цю заяву до розгляду.

Відповідач явку повноважних представників у судове засідання 24.11.2009 не забезпечив, про причини неявки суд не сповістив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином.

Згідно зі статтею 22 Господарського процесуального кодексу України сторони зобов’язані добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін –це право, а не обов’язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез’явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, суд –

В С Т А Н О В И В :

06.12.2007 Територіальна громада м. Севастополя від імені якої діє власник комунального майна на праві оперативного управління (повного господарського відання) Комунальне підприємство Севастопольської міської Ради "Аррікон" (орендодавець) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Дар-Фиш" (орендар) уклали договір №257 оренди нерухомого майна (далі –Договір, арк.с.11-12).

Відповідно до пункту 1.1. Договору, з метою ефективного використання комунального майна і досягнення найвищих результатів господарської діяльності орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду нерухоме майно –столову літ. «А»з прибудовою літ. «а»і ґанком, вентиляційну літ. «В», навіс літ. «Г», кінобудку літ. «Ж», мощення І, ІІ з відповідною часткою огорож та інших споруд, що складає 61/100 часток комплексу будівель, розташованого за адресою: м. Севастополь, вул. Гідрографічна, будинок 10-А, що знаходяться на балансі КП СМР "Аррікон", вартість якого складає, згідно з актом незалежної оцінки від 30.11.2006 –229121 грн.

Мета використання орендованих вбудованих приміщень –для організації виробництва рибної продукції (пункт 1.2 Договору).

Відповідно до пункту 1.3 Договору, комплекс будівель належить Територіальній громаді м. Севастополя в особі Севастопольської міської Ради на праві комунальної власності на підставі Свідоцтва про право власності на комплекс будівель, виданого Управлінням з питань майна комунальної власності Севастопольської міської державної адміністрації 24.11.2005 на підставі Розпорядження Севастопольської міської районної державної адміністрації за №1801-р від 17.11.2003, Наказу начальника Управління з питань майна комунальної власності за №886 від 16.11.2005 та зареєстрованого ДКП "Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації об’єктів нерухомого майна" м. Севастополя за реєстровим №2780 у реєстровій книзі 7 мс стор. від 24.11.2005.

Згідно з пунктом 2.2 Договору, об’єкт оренди залишається на балансі Орендодавця, з указівкою, що це майно є орендованим і оплачується Орендарем з 01.01.2007 у сумі 3557,95 грн. з урахуванням ПДВ та технічного обслуговування на розрахунковий рахунок Орендодавця щомісяця.

Пунктом 2.4 Договору встановлено, що вступ Орендаря в користування майном настає одночасно з підписанням сторонами акта приймання-передачі майна.

Відповідно до пункту 2.5 Договору повернення Орендарем орендованого майна здійснюється протягом одного тижня після закінчення договору. Майно повинно бути повернуто в стані, у якому воно було отримано, з урахуванням нормального зносу. Прийом-передача об’єкта оренди після закінчення дії договору оренди здійснюється комісією, що складається з представників Орендодавця та Орендаря. Вартість майна, що повертається Орендарем Орендодавцю визначається на підставі акту оцінки, складеного за даними інвентаризації майна на момент припинення договору оренди, звіреного з актом приймання-передачі, що підписується представниками сторін.

Пунктами 3.1-3.3 Договору встановлено, що розмір орендної плати визначається у відповідності до Рішення Севастопольської міської Ради №1617 від 13.03.2007 і складає 34368,15 грн. на рік, 3944,38 грн. –на місяць оренди. Орендна плата має перераховуватись на рахунок КП СМР "Аррікон"; розмір орендної плати за кожний наступний місяць оренди визначається шляхом корегування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції.

Строк дії договору оренди встановлений Сторонами до 06.04.2009 (пункт 7.1 Договору).

Згідно з пунктом 7.5 Договору дія договору оренди припиняється, зокрема, внаслідок закінчення строку оренди, передбаченого договором.

Цей договір є новою редакцією договору оренди №297 від 12.05.2005 (пункт 8.3 Договору).

За Актом приймання-передачі орендованого майна, складеного між позивачем та відповідачем 06.12.2007, Орендодавець передав, а Орендар прийняв в оренду нерухоме майно, розташоване за адресою: м. Севастополь, вул. Гідрографічна, 10-А (арк.с.14).

Спеціалістами відділу оренди КП СМР "Аррікон" здійснено низку перевірок ефективності використання об’єкта оренди, розташованого за адресою м. Севастополь, вул. Гідрографічна, 10-А, та складені акти від 24.10.2007, 24.09.2008, 22.01.2009, 04.04.2006, якими встановлено, що протягом тривалого часу об’єкт оренди не використовується орендарем, ремонтні роботі на об’єкті не проводилися, представники орендаря на об’єкті оренди відсутні; технічній стан об’єкта –незадовільний (арк.с.16-20).

Листом від 13.04.2009 №4 Комунальне підприємство Севастопольської міської Ради "Аррікон" звернулося до відповідача з повідомленням про те, що договір оренди №297 від 06.12.2007 припинив свою дію у зв’язку з закінченням строку, на який його було укладено, та просив останнього передати об’єкт оренди за актом приймання-передачі майна в строк, встановлений договором оренди (арк.с.15).

Незвільнення відповідачем зазначеного нерухомого майна у встановлений строк і стало причиною звернення позивача до господарського суду міста Севастополя з даним позовом.

Суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Приписами статей 13, 41 Конституції України визначено, що від імені Українського народу права власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією; усі суб’єкти права власності рівні перед законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

Відповідно до статей 142-145 Конституції України, пункту 3 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" від 21.05.1997 №280/97-ВР (з наступними змінами і доповненнями) до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об’єктів, належить нерухоме майно, що є у власності територіальних громад, управління яким здійснюють відповідні територіальні громади через органи самоврядування в межах повноважень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

За змістом частин 1, 5 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, визначене відповідно до закону як об’єкти права комунальної власності, належить територіальним громадам сіл, селищ, міст та районів у містах.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об’єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об’єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, визначати в угодах та договорах умови використання об’єктів, що передаються у користування і оренду та ін.

Відповідно до Положення про Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради, затвердженого рішенням V сесії Севастопольської міської Ради від 12.11.2002 №339 (із змінами та доповненнями) Фонд комунального майна є виконавчим органом Севастопольської міської Ради по управлінню майном комунальної власності територіальної громади міста Севастополя, одним із завдань якого є управління у визначених Радою межах майном комунальної власності.

Згідно з пунктом 2.4 рішення Севастопольської міської Ради від 31.01.2006 №4657 Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради є правонаступником Управління з питань майна комунальної власності Севастопольської міської державної адміністрації за договорами оренди комунального майна та відносинам, пов’язаним з їх виконанням.

Відповідно до свідоцтва про право власності на комплекс будівель, розташованих за адресою: м. Севастополь, вул. Гідрографічна, 10, цей об’єкт належить Територіальній громаді міста Севастополя в особі Севастопольської міської Ради (арк.с.92).

Як вбачається з Довідки управління міського будівництва і архітектури Севастопольської міської державної адміністрації від 11.08.2006 №1743/5-2, зазначеному об’єкту присвоєно адресу: м. Севастополь, вул. Гідрографічна, 10-А (арк.с.105).

Метою діяльності КП СМР "Аррікон", засновником якого є територіальна громада міста Севастополя, відповідно до його Статуту, затвердженого рішенням Севастопольської міської Ради, є, серед іншого, прийняття на баланс підприємства, передання на баланс інших підприємств будівель, будов, споруд, окремих приміщень нежитлового фонду, що є комунальною власністю згідно з розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації, передання в оренду за рішенням власника; контроль за виконанням орендарями нежитлових будівель і приміщень умов договорів оренди; збирання орендної плати, контроль за своєчасністю внесення орендарями експлуатаційних зборів та орендної плати (арк.с.22-26).

Таким чином, особливістю управління нерухомим комунальним майном нежитлового фонду у місті Севастополі є те, що управління таким майном і, зокрема, прийняття рішення про передачу його в оренду, здійснюється Фондом комунального майна СМР, а здійснення суто технічних функцій щодо передачі за рішенням Фонду комунального майна СМР цього майна в оренду, контролю за виконанням орендних договорів, збиранню орендних платежів тощо покладено на КП СМР "Аррікон".

Комунальне підприємство Севастопольської міської Ради "Аррікон" є власником комунального майна на праві оперативного управління (повного господарського відання).

Правові засади організаційних відносин, пов’язаних з передачею в оренду майна, яке перебуває у комунальній власності та майнових відносин між орендодавцями щодо господарського використання майна, що перебуває у комунальній власності, встановлені Законом України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992 №2269-ХІІ.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону "Про оренду державного та комунального майна", орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

За приписами пункту 2 статті 26, пункту 1 статті 27 Закону "Про оренду державного та комунального майна" та статті 291 Господарського кодексу України, договір оренди припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено. При цьому орендар зобов’язаний повернути орендодавцеві об’єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.

Згідно з частиною 1 статті 785 Цивільного кодексу України, у разі припинення договору найму наймач зобов’язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана з урахуванням нормального зносу, або у стані, обумовленому в договорі.

Спеціальною нормою статті 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що термін дії договору оренди визначається за погодженням сторін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Водночас, відповідно до статті 764 Цивільного кодексу України, якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

Юридичний аналіз наведених правових норм свідчить про те, що після закінчення строку договору оренди він може бути продовжений на такий самий строк, на який цей договір укладався, за умови, якщо проти цього не заперечує орендодавець. Наймодавець, який не бажає продовжувати договір, повинен попередити про це наймача не пізніше одного місяця після закінчення терміну дії договору, після спливу якого договір найму буде вважатися поновленим на новий строк і може бути розірваний лише на загальних підставах.

Судом встановлено, а матеріалами справи підтверджено, що позивач протягом місяця після закінчення строку дії договору повідомив відповідача про закінчення строку дії договору та необхідність звільнення приміщення і зауважив, що дане звернення є заявою про припинення дії договору оренди нерухомого майна від 06.12.2007 (лист №4 від 13.04.2009 –арк.с.15).

Пунктом 1 статті 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", статтею 291 Господарського кодексу України та статтею 785 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі закінчення строку договору оренди, на який його було укладено, орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.

Враховуючи, що дія договору оренди закінчилася 06.04.2009, доказів повернення нерухомого майна орендарем не надано, а також не представлено підписаного сторонами акту приймання-передавання об’єкта оренди, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо зобов’язання відповідача виконати умови договору оренди в частині повернення майна за відповідним актом приймання-передачі.

Беручи до уваги вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Державне мито у розмірі 85,00 грн. (за немайнову вимогу) та 102,00 грн. (за майнову вимогу) та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 118,00 грн. на підставі статті 49 Господарського процесуального кодексу України підлягають стягненню з відповідача, оскільки повне погашення заборгованості відбулося вже після подачі позовної заяви.

На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 75, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, суд –

В И Р І Ш И В:

1.          Позов задовольнити у повному обсязі.

2.          Зобов’язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Дар-Фіш" (99014, м. Севастополь, вул. Рибаків, 5, ідентифікаційний код 25123985, п/р 260090041901 в Філії "Кримська дирекція АБ "Кліринговий Дім", м. Сімферополь, МФО 384920) повернути Комунальному підприємству Севастопольської міської Ради "Аррікон" (99011, м. Севастополь, вул. Адм. Октябрьського, 8, кв. 2, ідентифікаційний код 20711909, п/р 2600594571701 в Кримській республіканській філії АКБ "Укрсоцбанк", м. Сімферополь, МФО 324010) нерухоме майно, розташоване за адресою: м. Севастополь, вул. Гідрографічна, будинок 10-А, шляхом підписання акту приймання-передачі.

3.          Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дар-Фіш" (99014, м. Севастополь, вул. Рибаків, 5, ідентифікаційний код 25123985, п/р 260090041901 в Філії "Кримська дирекція АБ "Кліринговий Дім", м. Сімферополь, МФО 384920) на користь Комунального підприємства Севастопольської міської Ради "Аррікон" (99011, м. Севастополь, вул. Адм. Октябрьського, 8, кв. 2, ідентифікаційний код 20711909, п/р 2600594571701 в Кримській республіканській філії АКБ "Укрсоцбанк", м. Сімферополь, МФО 324010) державне мито в сумі 187,00 грн. (сто вісімдесят сім грн. 00 коп.), витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118,00 грн. (сто вісімнадцять грн. 00 коп.).

          Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя В.О. Головко

Рішення оформлено і підписано

в порядку статті 84 ГПК України

02.12.2009.

РОЗСИЛКА:

1.          КП СМР „Аррікон”

                    (99011, м. Севастополь, вул. Адм. Октябрьського, б. 8, кв. 2)

2.          ТОВ „Дар-Фіш”

                    (99014, м. Севастополь, вул. Рибаків, 5)

3.          Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради

                    (99011, м. Севастополь, вул. Луначарського, 5)