Ухвала суду № 69315025, 03.10.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2017
Номер справи
348/778/17
Номер документу
69315025
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2017 рокуЛьвів№ 876/8770/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Сеника Р.П.,

суддів Хобор Р.Б., Попка Я.С.

з участю секретаря судового засідання Гелецького П.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Львові апеляційну скаргу Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 13 липня 2017 року у справі № 348/778/17 за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій щодо застосування показника середньої заробітної плати, -

В С Т А Н О В И В :

05 квітня 2017 року позивач звернулась до суду з позовом до Надвірнянського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій щодо застосування показника середньої заробітної плати.

Позовні вимоги мотивує тим, що вона, з 24.06.2007 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі та отримує пенсію відповідно до п. б ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» по списку № 2. При призначенні їй пенсії відповідачем застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2006 рік в розмірі 928,81 грн.

Після досягнення 55 років 25 квітня 2012 року нею було надано відповідачу документи для призначення їй пенсії за віком. У 2017 році їй стало відомо, про те, що при призначенні пенсії за віком відповідач їй застосував показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік, а не за 2011 рік. Застосування показника середньої заробітної плати при призначенні пенсії врегульовано статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», редакцією чинною на час виникнення спірних правовідносин, якою було передбачено врахування середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Таким чином, особам, яким приймалося рішення про призначення пенсії з початку 2012 року пенсії обчислювалися із врахуванням показника середньомісячної заробітної плати за 2011 рік в розмірі 2001,20 грн. В лютому 2017 року вона звернулась до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою, у якій просила застосувати при призначенні їй пенсії за віком показник середньої заробітної плати за 2011 рік.

Однак відповідач своїм листом від 20.02.2017 року № 92/С-15 відмовив їй у перегляді показника середньої заробітної плати.

Дії відповідача вважає неправомірним, оскільки мало місце призначення їй пенсії за іншим законом, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного закону, а отже відповідач безпідставно ототожнив поняття переходу та переведення, в зв'язку з чим вона змушена звернутися за захистом своїх прав до суду.

Постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 13 липня 2017 року у справі № 348/778/17 позов задоволено.

Постанову суду першої інстанції оскаржив відповідач, подавши на неї апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що за нормами ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що перебувають на час переведення в пенсійній справі, а також додаткових документів, отриманих органом Пенсійного фонду.

Під час переведення з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може бути враховано заробітну плату (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». А саме за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 р. або за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 р. Під час переходу з одного виду пенсії на інший застосовують показник середньої зарплати (доходу), який враховували під час призначення попереднього виду пенсії або останнього перерахунку.

Просить скасувати постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 13 липня 2017 року у справі № 348/778/17 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, а тому, суд апеляційної інстанції, відповідно до ч. 1 ст. 41 та ч. 4 ст. 196 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, дослідивши обставини справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін з таких підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, що позивачка перебуває на обліку в Надвірнянському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з 24.06.2007 року (а.с. 10).

З 24.06.2007 року по 22.09.2015 року позивач отримувала пенсію по віку за списком № 2 відповідно до п. б ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а з 22.09.2015 року їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Надвірнянським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області ОСОБА_1 з 22.09.2015 року переведено з одного виду пенсії на інший та розраховано пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за 2007 рік в сумі 1197,91 грн. (а.с. 10).

В лютому 2017 року позивач звернулась до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою, у якій просила застосувати при призначенні їй пенсії за віком показник середньої заробітної плати за 2011 рік.

Однак відповідач своїм листом від 20.02.2017 року № 92/С-15 відмовив позивачу у перегляді показника середньої заробітної плати (а.с. 10).

Задовольняючи позовні вимоги у справі, суд першої інстанції виходив з того, що переведення з одного виду пенсії на інший виконується в порядку, передбаченому частиною третьою статті 45 Закону № 1058 з урахуванням змін, внесених Законом України «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 р. № 3668-VІ переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

А тому, враховуючи вище зазначене суд першої інстанції вважає, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Крім того, особам, які звернулися за призначенням пенсій в 2012 році, пенсії повинні призначатися із застосуванням усередненого показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в Україні за 2011 рік.

Подібна правова позиція була також висловлена Верховним Судом України у постанові від 31 березня 2015 року у справі №21-612а14 .

За викладених обставин, оскільки позивач за призначенням пенсії віку відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» звернулась вперше, тому у даному випадку відсутнє переведення з одного виду пенсії на інший у межах цього Закону та має місце призначення пенсії по віку із застосуванням ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою Надвірнянського районного суду від 04.07.2017 р. позовні вимоги позивача в частині за період з 25.06.2012 р. по 04.10.2016 р. залишено без розгляду.

А тому суд першої інстанції, оцінюючи в сукупності здобуті докази по справі, прийшов до висновку про задоволення позову.

Колегія суддів погоджується з таким висновком та аргументами суду першої інстанції з наступних підстав.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачених Конституцією України та іншими Законами України.

Виходячи з положення ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, провівши переведення на інший вид пенсії та перерахунок розміру пенсії, застосувало показник заробітної плати за 2007 рік, який було враховано при призначенні попереднього виду пенсії.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується.

У ч. 1 ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу призначено пенсію відповідно до п. б ст.. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Після перерахунку при призначенні іншої пенсії по Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні застосовано показник середньої заробітної платні у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для розрахунку пенсії за 2007 рік - 1197,91грн.

Даний перерахунок відповідачем проведений неправомірно, оскільки позивач не зверталася до Управління про переведення з одного виду пенсії на іншій, а просив призначити йому іншу пенсію за іншим Законом.

Доводи Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області не приймаються до уваги, так як в частині третій статті 45 Закону №1058 мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсій по матеріалам пенсійної справи, що в даному випадку відсутнє, так як мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону.

Так, позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону , котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV вона звернулася вперше. При розрахунку пенсії за віком за законом № 1058-ІV такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за списком №2.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що заявлені вимоги позивача є підставними та підлягають до задоволення.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

На підставі наведеного колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при вирішенні оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області - залишити без задоволення.

Постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 13 липня 2017 року у справі № 348/778/17 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4

Повний текст судового рішення виготовлено 03.10.2017 року.