Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
11.11.2009 р. № 2-а- 37998/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцева О.В. при секретарі Чубукіній М.В.,
за участю сторін:
представника позивача - Гвоздецького М.П. № 5907/10/10-023;
представника відповідача не прибув;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Опт-Техностандарт плюс»
пронадання дозволу на проведення позапланової виїзної документальної перевірки,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державна податкова інспекція у Червонозаводському районі міста Харкова звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому після уточнень просив надати дозвіл на проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ „Опт-техностандарт плюс" (код 36036419) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 28.10.2008р. по теперішній час з зазначенням наступної дати початку і закінчення позапланової перевірки ТОВ „Опт-техностандарт плюс", а саме протягом 30 (тридцяти) робочих днів з дня набуття судовим рішенням про надання дозволу на проведення перевірки законної сили, строком на 10 (десять) робочих днів з правом продовження відповідно до ч.12 ст.11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" з зазначенням наступного складу осіб, які будуть проводити позапланову перевірку ТОВ „Опт-техностандарт плюс": головний державний податковий ревізор-інспектор відділу проведення податкового аудиту платників податків ДШ у Червонозаводському районі м.Харкова Карташова В.М., головний державний податковий ревізор-інспектор відділу організації податкового аудиту, відбору платників податків та аналізу їх діяльності ДШ у Червонозаводському районі м.Харкова Булгакова Т.І., головний державний податковий ревізор-інспектор відділу схем мінімізації ДШ у Червонозаводському районі м.Харкова Белько О.В. та начальник відділу організації податкового аудиту, відбору платників податків та аналізу їх діяльності ДШ у Червонозаводському районі м.Харкова Манойло І.В.
Відповідач, Товариства з обмеженою відповідальністю «Опт Техностандарт плюс» в судове засідання не прибув, був повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи, правом надати заперечення не скористався.
Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши зібрані по справі докази, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Державна податкова інспекція у Червонозаводському районі міста Харкова в силу положень Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”та за визначенням ст.3 КАС України є субєктом владних повноважень. Право на звернення до суду з позовом про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки діяльності платників податків передбачено ч.7 ст.11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” в редакції Закону України від 25.03.2005р. №2505-IV
Відтак, дана справа є справою адміністративної юрисдикції і підлягає вирішенню адміністративними судами за правилами КАС України.
Правові відносини, що складаються з приводу обставин, наявність яких є підставою для проведення органами державної податкової служби України позапланових виїзних перевірок діяльності платників податків, унормовані ч.6 ст.11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”.
Так, відповідно до вказаної норми закону позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:
1) за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
2) платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
4) платник податків подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки;
5) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
6) проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства;
7) стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, встановленому законом, податковою міліцією заведено оперативно-розшукову справу, у зв'язку з чим є потреба у проведенні позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності такого платника податків;
8) у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів). Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу;
9) платником подано декларацію з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Відповідно до приписів п.3 ст. 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби мають право одержувати у платників податків (посадових осіб платників податків) пояснення з питань, що виникають під час перевірок та стосуються реалізації повноважень органів податкової служби, встановлених цим та іншими законами України; перевіряти під час проведення перевірок у фізичних осіб, що посвідчують особу.
Зазначеним функціональним повноваженням органів державної податкової служби кореспондує встановлений ст.9 Закон України „Про систему оподаткування", обов'язок платників податків і зборів (обов'язкових платежів) подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів.
Відповідно до положень ст. 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" однією з обставин, при наявності яких проводиться виїзна перевірка, є проведення ліквідації підприємства.
Відповідно до ч.7 ст.11-1 Закону України №509-ХІІ Позаплановою перевіркою вважається перевірка в межах повноважень податкових органів, визначених законами України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду. На виконання ч.8 ст.11-1 Закону України № 509-ХІ1 орган державної податкової служби, який ініціює проведення позапланової виїзної перевірки, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої перевірки та дати її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які відповідно до частини шостої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Опт-Техностандарт плюс» пройшов передбачену чинним законодавством процедуру державної реєстрації, набувши правового статусу субєкта господарювання, на обліку як платник податків, зборів (обовязкових платежів) знаходиться в ДПІ у Червонозаводському районі міста Харкова.
Відповідно до наказу ДПА України від 18.04.2008р. №266 «Про організацію взаємодії органів ДПС при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів» при опрацюванні податкових декларацій з ПДВ та додатку №5 до декларацій з ПДВ «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту декларації з податку на додану вартість у розрізі контрагентів» за січень 2009 року виявлено розбіжності по взаємовідносинам ТОВ «Опт-Техностандарт плюс» з ПП «Оптимал-Трейд Груп» (код 36129686) у сумі 80826196,50 грн. та з ПП «Нормал Систем Продукт» (код 36129691) у сумі 80861364,67 грн.
Позивачем було підготовлено та направлено на підприємство листи-запити від 16.03.2009р № 4414/10/18-015. та 17.03.2009р. щодо надання пояснень з причин виникнення зазначених вище розбіжностей та первинних документів до перевірки.
06.04.2009 (вх. до ДПІ №7944/10) ДПІ отримано відповідь, згідно якої постановою господарського суду Харківської області від 18.03.2009 у справі №Б-39/53-09 ТОВ "Опт-Техностандарт Плюс" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Однак, підтверджуючих документів щодо правильності формування податкових зобов'язань та податкового кредиту за січень 2009р. надано не було.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру ухвалою господарського суду Харківської області від 05.03.2009р. порушено провадження по справі №Б-39/53-09 за заявою ТОВ «Опт-Техностандарт плюс» про визнання банкрутом - ТОВ «Опт-Техностандарт плюс».
Постановою суду від 18.03.2009р. ТОВ «Опт-Техностандарт плюс» визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Загребельного Г.С. (ліцензія серія АВ №347324 від 06.12.2007р. від 06.12.2007р., адреса: АДРЕСА_1).
Відповідно до ст.23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, керівник банкрута звільняється з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, про що робиться запис у його трудовій книжці, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута, якщо цього не було зроблено раніше.
Відповідно до ст.24 Закону ліквідатор (ліквідаційна комісія) виконують свої повноваження до завершення ліквідаційної процедури в порядку, встановленому цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно ст.25 Закону ліквідатор з дня свого призначення здійснює, зокрема, такі повноваження: виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; здійснює інші повноваження.
Протягом п'ятнадцяти днів з дня призначення ліквідатора відповідні посадові особи банкрута зобов'язані передати бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до законів України.
З дня призначення ліквідатора до нього переходять права керівника (органів управління) юридичної особи - банкрута.
Ліквідатор (арбітражний керуючий) має право замовити виготовлення дубліката печатки та штампів у разі їх втрати.
У відповідності до положень п.п.п.8.1.1. п.п.8.1. п.8 Наказу Державної податкової адміністрації України від 19 лютого 1998 року N 80 «Про затвердження Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)» юридичній особі, крім військових частин, у разі прийняття рішення про припинення засновниками (учасниками) юридичної особи, уповноваженими органами чи судом, толові комісії з припинення (ліквідатору, ліквідаційній комісії тощо) чи особі, відповідальній за погашення податкових зобов'язань або податкового боргу платника податків у разі ліквідації платника податків, слід у 3-денний термін від дати внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення, подати в орган державної податкової служби, в якому платник податків перебуває на обліку, такі документи:
- заяву про припинення платника податків за ф. N 8-ОПП, дата якої фіксується в журналі за ф. N 6-ОПП;
- оригінал довідки за формою N 4 ОПП;
- копію розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те засновницькими документами про ліквідацію;
- копію розпорядчого документа про утворення ліквідаційної комісії.
У відповідності до приписів ст. 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» ліквідація підприємства є підставою для проведення позапланової виїзної перевірки платника податків.
З даною законодавчою нормою кореспондуються положення п.п.8.2. п.8 Наказу Державної податкової адміністрації України від 19 лютого 1998 року N 80 «Про затвердження Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)», згідно яких у зв'язку з проведенням реорганізації чи ліквідації юридичної особи органом державної податкової служби приймається рішення про проведення позапланової виїзної перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі, у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей):
- заяви за формою N 8-ОПП (додаток 8) від платника податків;
- відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про реорганізацію чи ліквідацію юридичної особи;
- відомостей з Єдиного державного реєстру чи ЄДРПОУ, повідомлення органу державної реєстрації про закриття відокремленого підрозділу;
- судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків.
Призначається перевірка, яку відповідні підрозділи розпочинають протягом місяця після одержання того документа, що надійшов до органу державної податкової служби першим.
Ліквідатор в порушення своїх безпосередніх обов'язків не звертався до ДПІ з формою N 8-ОПП, а з вищенаведеного переліку підстав для прийняття рішення щодо перевірки ДПІ було отримано лише відомості з Єдиного державного реєстру щодо прийняття судом рішення про визнання банкрутом платника податків - ТОВ «Опт-Техностандарт плюс».
Згідно актів від 24.02.2009р., від 06.03.09р., 02.04.09р., 06.04.09р, 07.04.09р. в ході виконання ДПІ покладених нормами діючого законодавства на податкові органи завдань та функцій було встановлено, що ТОВ «Опт-Техностандарт плюс» за своїм місцезнаходженням - м. Харків, вул. Плеханівська.4-а, кв.31/1 не знаходиться, про зміну свого місцезнаходження підприємство у встановленому порядку не повідомляло (а.с.8-14).
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру головою ліквідаційної комісії банкрута є Загребельний Георгій Сергійович, у якості місцезнаходження ліквідаційної комісії зазначена адреса - АДРЕСА_2. Однак, як вже зазначалось, ДПІ був встановлений факт відсутності посадових осіб підприємства (у тому числі і ліквідатора Загребельного Г.С.) за місцезнаходженням платника податків. При цьому, жодних заяв, листів-звернень з питань проведення позапланової виїзної перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ТОВ «Опт-Техностандарт плюс» податків та зборів (обов'язкових платежів), фінансово-господарських первинних документів, відомостей щодо зміни місцезнаходження банкрута до ДПІ від ліквідатора не надходило.
Відповідно до ст.9 Закону України "Про систему оподаткування", якими визначені обов'язки платників податків і зборів.
Так, платники податків (а ліквідатор в даному випадку виступає у якості керівника платника податків) зобов'язані:
1) вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; 2) подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); 3) сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни; 4) допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів). 06.04.2009 (вх. до ДПІ №7944/10) ДПІ отримано відповідь від арбітражного керуючого Загребельного Г.С, згідно якої постановою господарського суду Харківської області від 18.03.2009 у справі №Б-39/53-09 ТОВ "Опт-Техностандарт Плюс" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Однак, підтверджуючих документів щодо правильності формування податкових зобов'язань та податкового кредиту за січень 2009р. не надано та не повідомлено за якою адресою ДПІ зможе провести позапланову виїзну документальну перевірку ТОВ "Опт-Техностандарт Плюс".
На теперішній час завдяки ухиленню ліквідатором від виконання своїх безпосередніх обов'язків склалась ситуація, при якій ДПІ позбавлена можливості провести позапланову виїзну перевірку своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ТОВ «Опт-Техностандарт плюс» податків та зборів (обов'язкових платежів), а терміни для проведення зазначеної перевірки, визначені Наказом ДПА України №80 від 19 лютого 1998 року, фактично спливли.
Судовим розглядом підтверджено, що вимога субєкта владних повноважень про надання дозволу на проведення позапланової виїзної документальної перевірки не порушує права та охоронювані законом інтереси Товариства з обмеженою відповідальністю «Опт-Техностандарт плюс» у сфері публічно-правових відносин, з метою захисту інтересів Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова та недопущення порушень у сфері оподаткування, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Питання складу осіб, яким від імені податкового органу буде доручено проводити перевірку діяльності платника податків та її тривалості, з огляду на приписи ст.124 Конституції України та ч.7 ст.11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” в редакції Закону України від 25.05.2005р. №2505-IV, ч.10 і ч.12 цієї ж статті не є предметом судового розгляду.
Керуючись ст. ст. 8,19 Конституції України, ст.ст. 7-12, ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1.Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова до Товариства з обмеженою відповідальністю «Опт-Техностандарт плюс» про надання дозволу на проведення позапланової виїзної документальної перевірки задовольнити.
2. Надати Державній податковій інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова дозвіл на проведення позапланової виїзної документальної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Опт-Техностандарт плюс» (код 36036419, місцезнаходження: 61001, м.Харків, вул. Червоножовтнева, 4 а, кім. 31/1) з питання достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів) за період діяльності з 28.10.2008 р. по теперішній час. 3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
4. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанова у повному обсязі виготовлена 16.11.2009р.
Суддя Старосєльцева О.В.