Постанова № 6925133, 25.11.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2009
Номер справи
2а-15254/09/0570
Номер документу
6925133
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 листопада 2009 р. справа № 2а-15254/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Буряк І. В.

при секретаріМогілевському А.А.

за участю представників сторін:

позивача:Лисак Т.Г. дов. від 30.12.2008р. № 1/2394

відповідача:Рибалко О.М. дов. від 04.03.2009р. № б/н

розглянувши у відкритому судовому засіданні

позовну заяву Державного підприємства «Добропіллявугілля»

доДобропільської обєднаної державної податкової інспекції

провизнання вчинити дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державне підприємство «Добропіллявугілля» (надалі - позивач, ДП «Добропіллявугілля») звернулось до суду із позовом до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції (надалі відповідач, Добропільська ОДПІ) із позовом про зобовязання відповідача вчинити певні дії, а саме внести зміни до картки особового рахунку платника податків ДП «Добропіллявугілля» шляхом скасування з картки особового рахунку пені з податку на прибуток за несвоєчасне погашення податкової заборгованості у розмірі 245286,81 грн. як неправомірно нарахованої.

Позов мотивовано неправомірністю, в силу п.6.1 п.6 ст. 6 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», зарахування відємного значення з податку на прибуток у розмірі 8493186 в рахунок погашення податкового зобовязання з податку на прибуток у розмірі 2389279,00грн., з огляду на що підстави для визначення розміру пені передбачені пп. 16.3.1 п.16.3 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» у відповідача відсутні.

Згідно заяви про уточнення позовних вимог, позивач просить визнати неправомірними дії Добропільської ОДПІ щодо нарахування в картці особового рахунку пені з податку на прибуток у розмірі 245286,81 грн., скасувати (виключити) з картки особового рахунку пеню з податку на прибуток за несвоєчасне погашення податкової заборгованості у розмірі 245286,81 грн.

Відповідач надав заперечення, за змістом яких проти вимог позивача заперечує та зазначає, що пеня у розмірі 245286,81 грн. нарахована платнику податків за весь період з 01.01.2008р. по 01.04.2008р., оскільки позивач ще до подання уточнюючого розрахунку від 03.03.2008р. № 2051 самостійно сплачував податковий борг грошовими коштами, про що свідчать відповідні платіжні доручення.

У судовому засіданні від 15.10.2009р., на підставі ч. 2 ст. 150 КАС України, оголошувались перерви до 11.10.2009р., від 11.10.2009р. до 17.11.2009р., від 17.11.2009р. до 20.11.2009р., від 20.11.2009р., до 25.11.2009р.

Представник позивача у судовому засіданні від 25.11.2009р., позовні вимоги підтримав у повному обсязі з мотивів, викладених у позовній заяві, та просив їх задовольнити повністю.

Представник відповідача у судовому засіданні від 25.11.2009р., проти позовних вимог заперечував з мотивів, викладених у запереченнях на позовну заяву, та просив у їх задоволенні відмовити повністю.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно листа Начальника Добропільської ОДПІ від 01.07.2009р. № /10/19-01 на №4/1193 від 23.06.200р. позивача повідомлено про нарахування по картці особового рахунку по податку на прибуток пені на борг минулих років за період з 01.01.2008р. по 01.04.2008р. у розмірі 245286,81 грн. та з 01.01.2009р. по 01.04.2009р. у розмірі 341107,45 грн.

Відповідно Декларації з податку на прибуток від 20.12.2007р. № 19264 за 11 місяців 2007р. ДП «Добропіллявугілля» визначило податкове зобовязання у розмірі 2389279,00грн. рядок 14 даної декларації.

Відповідно Декларації з податку на прибуток від 09.02.2008р. № 323491, підприємством позивача задекларовано відємне значення обєкту оподаткування у розмірі 8493186,00грн.

Згідно уточнюючого розрахунку від 03.03.2008р. № 2051 за звітний 2007р. позивачем задекларовано переплату з податку на прибуток по рядку 7 у розмірі 2389279,00грн.

У ході судового розгляду справи судом встановлено, що пеня по карткам особового рахунку з податку на прибуток по ДП «Добропіллявугілля» Добропільською ОДПІ нарахована наступним чином:

- сума сплати на яку нараховано пеня - по декларації № 19264 від 20.12.2007р., дата фактичної сплати 04.01.2008р., сума нарахованої пені 26148,44 грн. підстава нарахування акт інвентаризації від 09.10.2006р. № 445; період з 10.10.2006р. по 04.01.2008р.

- сума сплати на яку нараховано пеня - по декларації № 19264 від 20.12.2007р., дата фактичної сплати 04.01.2008р., сума нарахованої пені 680,37грн., підстава нарахування податкове повідомлення-рішення від 15.06.2007р. № 0002451540; період з 26.06.2007р. по 04.01.2008р.

- сума сплати на яку нараховано пеня 65941,00грн. дата фактичної сплати 28.02.2008р., сума нарахованої пені 5292,48 грн., підстава нарахування - податкове повідомлення-рішення від 15.06.2007р. № 0002451540, період з 26.06.2007р. по 28.02.2008р.,;

- сума сплати на яку нараховано пеня уточнюючий розрахунок № 2051 від 03.03.2008р., дата фактичної сплати 03.03.2008р. сума нарахованої пені 197409,28 грн., підстава нарахування пені - на податкове повідомлення-рішення від 15.06.2007р. № 0002451540 період нарахування з 26.06.2007р. по 07.03.2008р.;

- сума сплати на яку нараховано пеня 30000,00грн., дата фактичної сплати 07.03.2008р., сума нарахованої пені 2339,76грн., підстава нарахування на податкове повідомлення-рішення від 15.06.2007р. № 0002451540/0 з 26.06.2007р. по 07.03.2008р.;

- сума сплати на яку нараховано пеня 58850,00грн. дата фактичної сплати 12.03.2008р., сума нарахованої пені 4676,71 грн., підстава нарахування на податкове повідомлення-рішення від 15.06.2007р. № 0002451540/0, з 26.06.2007р. по 12.03.2008р.;

- сума сплати на яку нараховано пеня - не встановлено, дата фактичної сплати 21.03.2008р. сума нарахованої пені - 479,55 грн., підстава нарахування пені правонаступнику від учасника реорганізації з 30.12.2006р., по 21.03.2008р., на декларацію від 20.12.2006р. № 18936.

- сума сплати на яку нараховано пеня - не встановлено, дата фактичної сплати 21.03.2008р., сума нарахованої пені 8260,22 грн., підстава нарахування пені правонаступнику від учасника реорганізації з 30.12.2006р., по 21.03.2008р., на декларацію від 20.12.2006р. № 18936.

Всього нараховано пені у розмірі 245286,81 грн.

Відповідно до пп. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

За змістом пп. 16.1.2. п. 16.1 вказаного закону нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;

б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Пунктом 16.3 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» закріплено положення щодо закінчення строків нарахування пені, а саме - нарахування пені закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку (пп. 16.3.1 п. 16 ст. 16).

Пунктом 16.3.3 п. 16.3 ст. 16 вказаного закону передбачено, що при частковому погашенні податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку. Податковий борг, що погашається частково, сплачується разом зі сплатою пені, нарахованої відповідно до такої частки, єдиним платіжним документом, в якому суми такого податкового боргу та такої пені визначаються окремо. Платіжні документи, які не містять окремо виділену суму податкового боргу та суму пені, не приймаються до виконання.

Якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.

Згідно положень п.п. 3.4-3.5 Наказу Державної податкової адміністрації, від 11.06.2003, №290 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 червня 2003 р. за № 522/7843 встановлено, що нарахування пені здійснюється на день фактичного погашення податкового боргу (частини податкового боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.

Нарахування пені закінчується у день прийняття банком (органом державного казначейства), який обслуговує платника податків, платіжного документа про сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку. (п. 3.5 вказаного наказу).

Відповідно п. 3.7 вказаного наказу, якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган у день надходження від органу державного казначейства інформації про зарахування коштів до бюджету, яка надається відповідно до вимог Порядку взаємодії між органами Державного казначейства України та державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами, затвердженого наказом Державного казначейства України та Державної податкової адміністрації України від 25.04.2002 N 74/194 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2002 за N 436/6724, самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини). При цьому протягом трьох робочих днів податковий орган складає та надсилає такому платнику податків у порядку, аналогічному Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженому наказом ДПА України від 21 червня 2001 року N 253 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 06.07.2001 за N 567/5758 (із змінами та доповненнями), повідомлення, в якому міститься інформація про суми розподілу сплачених коштів, за формою згідно з додатком 1.

Таким чином, з викладених норм вбачається, що нарахування пені закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу.

Закінчення строку нарахування пені у інший спосіб, ніж фактична сплата, Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не передбачено.

Таким чином дії податкового органу щодо нарахування пені по декларації від 20.12.2007р. № 19264 на суму 26148,44грн. та на суму 680,37 грн., уточнюючому розрахунку від 03.03.2008р. № 2051 на суму 197409,28 грн., а також пеня у розмірі 479,55 грн., та у розмірі 8260,22 грн. без встановлення суми сплату, у звязку із якою нарахована пеня є - неправомірними, оскільки механізм погашення пені шляхом подачі декларацій чи уточнюючих розрахунків Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не передбачено.

Частиною 4 ст. 9 КАС України передбачено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Таким чином суд застосовує положення Наказу Державної податкової адміністрації, від 11.06.2003, №290 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби» в частині, що не суперечить Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Надалі, як встановлено у ході розгляду справи, позивачем платіжними дорученнями:

-від 07.03.2008р. № 1893 сплачено суму у розмірі 30000,00грн. з призначенням платежу «основний платіж по податку на прибуток, згідно акту ревізії Добропільської ОДПІ з 08.02.2008р. по 05.03.2008р.»;

-від 12.03.2008р. № 1937 сплачено суму у розмірі 58850,00грн., 00грн. з призначенням платежу «основний платіж по податку на прибуток, згідно акту ревізії Добропільської ОДПІ з 08.02.2008р. по 05.03.2008р.»;

-від 28.02.2008р. № 1549 сплачено суму у розмірі 65941, 00 грн. з призначенням платежу «штрафна санкція по податку на прибуток по декларації за 2007р.».

Тобто, як вбачається з платіжних доручень від 07.03.2008р. № 1893 та від 12.03.2008р. №1937, останні направленні на погашення податкового зобовязання з податку на прибуток, визначеного податковим повідомленням-рішенням від 20.03.2008р. № 0000152340/0, яке було прийнято на підставі висновків Акту перевірки від 13.03.2008р. № 158/23-2/32186934 «Про результати планової виїзної перевірки дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ДП «Добропіллявугілля» за період з 01.10.2006р. по 31.12.200р.

Копії перелічених документів наявні у матеріалах справи.

В той час, як відповідачем щодо даних платіжних доручень здійснено перерозподілення платежу на погашення податкового зобовязання по податковому повідомленню-рішенню від 15.06.2007р. № 0002451540 (копія наявна у матеріалах справи) та відповідної пені за несвоєчасну його сплату.

Щодо платіжного доручення від 28.02.2008р. № 1549, то вказаний платіж направлений позивачем на погашення штрафної санкції по податку на прибуток по декларації за 2007р.

Сума коштів перерахована даним платіжним дорученням також перерозподілена податковим органом та направлена на погашення податкового зобовязання по податковому повідомленню-рішенню від 15.06.2007р. № 0002451540 та відповідної пені за несвоєчасну його сплату.

Згідно пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами) у рівних пропорціях.

Таким чином, на підставі викладеного, вбачається обовязок саме платника податків здійснювати погашення податкового боргу у разі його виникнення у порядку черговості.

Вказаному обовязку кореспондує передбачене названим законом зобовязання платника податків сплатити штрафні (фінансові) санкції та пеню за непогашення протягом граничних строків узгодженої суми податкового зобовязання, який наступає тільки після самостійного погашення таким платником суми податкового боргу.

Законом України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р., № 509-XII (із врахуванням змін та доповнень) передбачено, що ним визначається статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності.

Так, зокрема ст.ст. 8, 11 даного закону наведено вичерпний перелік прав та функцій податкових органів, за змістом яких право самостійно погашати податкові зобовязання платника податків шляхом зміни призначення платежу, у податкових органів - відсутнє.

Як вже зазначалось відповідно п. 3.7 Наказу Державної податкової адміністрації, від 11.06.2003, №290 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби» передбачається право податкового органу якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган у день надходження від органу державного казначейства інформації про зарахування коштів до бюджету, яка надається відповідно до вимог Порядку взаємодії між органами Державного казначейства України та державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами, затвердженого наказом Державного казначейства України та Державної податкової адміністрації України від 25.04.2002 N 74/194 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2002 за N 436/6724, самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини).

Тобто з викладеного вбачається право податкового органу на перерозподіл суми сплаченої платником податків на погашення певного податкового боргу на частки з метою погашення податкового зобовязання за основним платежем та відповідної суми штрафних (фінансових) санкцій та пені нарахованих на такий податковий борг, однак суд звертає увагу, що можливість податковим органом змінювати призначення платежу та направлення його на погашення іншого, ніж визначений платником податків податковий борг, у тому числі й пеню, вказаним підзаконним нормативним актом не передбачено.

Таким чином, суд дійшов висновку щодо неправомірності дій Добропільської ОДПІ щодо нарахування в картці особового рахунку пені з податку на прибуток у розмірі 245286,81грн.

Враховуючи викладене, вказана пеня, у розмірі 245286,81грн., підлягає виключенню з картки особового рахунку ДП Добропіллявугілля».

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов «Державного підприємства «Добропіллявугілля» задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії Добропільської обєднаної державної податкової інспекції щодо нарахування в картці особового рахунку пені з податку на прибуток у розмірі 245286 (двісті сорок пять тисяч двісті вісімдесят шість) гривень 81 (вісімдесят одна) копійка.

Виключити з картки особового рахунку «Державного підприємства «Добропіллявугілля» пеню з податку на прибуток за несвоєчасне погашення податкової заборгованості у розмірі 245286 (двісті сорок пять тисяч двісті вісімдесят шість) гривень 81 (вісімдесят одна) копійка.

Стягнути з Державного бюджету України на користь «Державного підприємства «Добропіллявугілля» (85000, Донецька обл., м. Добропілля, пр. Шевченка, 2 код ЄДРПОУ 32186934) 3 (три) гривні 40 (сорок) копійок судового збору.

2. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 25 «листопада» 2009 року, повний текст виготовлено 30 «листопада» 2009р.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Буряк І. В.