Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2009 р. справа № 2а-16303/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Буряк І. В.
при секретарі Могілевському А.А.
за участю представників сторін:
позивача: Стрихар Г.В. дов. від09.04.2009р. № 08-81/292
Гладкова Л.М. дов. від 05.01.2009р. № 08-81/40
відповідача: Крамаренко Л.В., дов. від 20.10.09 №26427/10/10-213
Сапелкіна О.Ю., дов. від 26.10.2009р. №27091/10-213
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Державного підприємства «Макіїввугілля»
до Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції
про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Державне підприємство «Макіїввугілля» (надалі – позивач, ДП «Макіїввугілля») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Макіївської державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку (надалі — відповідач, Макіївська ОДПІ) про визнання повністю недійсними податкових повідомлень-рішень від 26.06.2009р. № 0000211730/0 на суму 25990,95 грн., № 0000201730/0 на суму 17626,09 грн., № 0000191730/0 на суму 212423,84 грн.
Позов мотивовано тим, що Відповідач самостійно, поза межами своїх повноважень, здійснив зміну призначення платежу, що спричинило нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з податку з власників транспортних засобів.
У судовому засіданні від 27.10.2009р., на підставі ч.2 ст. 150 КАС України, оголошувались перерва до 17.11.2009р. та від 17.11.2009р., до 26.11.2009р.
В судовому засіданні від 26.10.2009р., представники позивача позовні вимоги підтримали та просили позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач надав заперечення на позовну заяву за змістом яких проти вимог позивача заперечував вважаючи, що відповідно до вимог п.п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», при наявності податкового боргу він погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а тому Макіївська ОДПІ правомірно, на підставі діючого законодавства, здійснила нарахування штрафних (фінансових) санкцій згідно норми пп.17.1.7. п.17 ст. 17 вказаного вище Закону України.
У судовому засіданні представники відповідача проти вимог позивача заперечували, з мотивів, викладених у запереченнях та просили у задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення сторін, що з’явилися, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову,-
ВСТАНОВИВ:
За результатами невиїзної документальної перевірки ДП «Макіївугілля» з питань сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з податку з власників транспортних засобів за період з 01.03.2006р. по 18.06.2009р., Макіївською ОДПІ складено «Акт невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового зобов’язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів Державного підприємства «Макіїввугілля»» від 18.06.2009р., № 4852/17/32442295.
Відповідно до зазначеного Акту винесені наступні податкові повідомлення-рішення від 26.06.2009р.:
- № 0000211730/0, згідно з яким позивачу нарахований штраф за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов’язання з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 10% у сумі 25990, 95 грн.;
- № 0000201730/0, згідно з яким позивачу нарахований штраф за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов’язання з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 20% у сумі 17626,09 грн.,
№ 0000191730/0, згідно з яким позивачу нарахований штраф за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов’язання з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 50% у сумі 212423,84 грн.;
Підставою для визначення відповідачу податкового зобов’язання за платежем штрафні (фінансові) санкції відповідно пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, стали наступні висновки Акту перевірки від 18.06.2009р., № 4852/17/32442295.
Згідно наданої звітності ДП «Макіїввугілля на 2006-2009рр. проведено нарахування податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за період:
з 01.03.2006р. по 31.12.2006р. у сумі 282082,00грн.,
за 2007р., - 333 908,00грн.,
за 2008р., 330 406,00грн.,
за 5 місяців 2009р., - 165227,15 грн.,
В ході перевірки з’ясовано, що ДП «Макіїввугілля» несвоєчасно сплачено податкові зобов’язання з вказаного податку, чим порушено вимоги ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», якою передбачено обов’язок сплати вказаного податку юридичними особами щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Таким чином податковим органом нараховано ДП «Макіїввугілля» штрафні (фінансові) санкції, згідно пп. 17.1.7 п. 17. 1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», станом на 18.06.2009р. у загальному розмірі 256040, 88 грн.
Платіжним дорученням від 28.01.2009р. № 241 позивачем сплачена сума у розмірі 82000,00грн., з призначенням платежу «податок на транспорт по строку 15.01.2008р.»
У ході судового розгляду справи встановлено, що позивачем цю суму сплачено по податковому зобов’язанню за грудень 2007р., в той час як відповідачем здійснено погашення за рахунок неї податкового зобов’язання за травень 2007р.
Вказані обставини сторонами у справі не спростовуються.
Тобто, відповідач, самостійно змінив призначення платежу за платіжним дорученням від 28.01.2009р. № 241 та направив їх на погашення недоїмки - податкового боргу з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів попередніх податкових періодів, внаслідок чого у позивача настав обов'язок сплатити штраф за несплачену протягом граничних строків узгоджену суму податкового зобов’язання (копії зворотнього боку облікової картки позивача в матеріалах справи).
Спір щодо фактичних обставин справи між сторонами - відсутній
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до підпункту 5.3.1. п. 5.3 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону для подання податкової декларації. При цьому, відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.1 статті 5 наведеного Закону, узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Статтею 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів від 11.12.1991, № 1963-XII» передбачено, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується: юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Відповідно ч. 2 ст. 6 вказаного вище закону, юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Згідно пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов’язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов’язковими платежами)— у рівних пропорціях.
Згідно підпункту 17.1.7. пункту 17.1, ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання протягом граничних строків, визначених зазначеним Законом, такий платник податку зобов’язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання,— у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання,— у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання,— у розмірі п’ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, на підставі викладеного, вбачається обов’язок платника податків здійснювати погашення податкового боргу у разі його виникнення у порядку черговості.
Вказаному обов’язку кореспондує передбачене названим законом зобов’язання платника податків сплатити штраф за непогашення протягом граничних строків узгодженої суми податкового зобов’язання, який наступає тільки після самостійного погашення таким платником суми податкового боргу.
Законом України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р., № 509-XII (із врахуванням змін та доповнень) передбачено, що саме ним визначається статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності.
Так, зокрема ст.ст. 8, 11 даного закону наведено вичерпний перелік прав та функцій податкових органів, за змістом яких право самостійно погашати податкові зобов’язання платника податків шляхом зміни призначення платежу, у податкових органів - відсутнє.
Таким чином, суд приходить до висновку, що зміна призначення платежу здійснена податковим органом необгрунтовано, а тому, штрафні (фінансові) санкції нараховані, відповідно норми підпункту 17.1.7. пункту 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, без дотримання Макіївською ОДПІ передбачених законом підстав.
Відповідно до частини 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Державного підприємства «Макіїввугілля» до Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції задовольнити частково.
2. Визнати недійсними податкові повідомлення-рішення Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції від 26.06.2009 р. № 0000201730/0, № 0000211730/0, № 0000191730/0.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Макіїввугілля» (86157, м. Макіївка Донецька обл. пл.Радянська,2 п/р 26000301528430 у філії Центрально-Міського відділення ПІБ м. Макіївка, МФО 334516, ЄДРПОУ 32442295) 3 (три) гривні 40 (сорок) копійок судового збору.
4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
5. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 26 «листопада» 2009 року, повний текст виготовлено 01 «грудня» 2009 року.
6.Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Буряк І. В.