Постанова № 6924800, 11.11.2009, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2009
Номер справи
2а-18994/09/0370
Номер документу
6924800
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2009 р.                     Справа № 2а-18994/09/0370

Волинський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого – судді Костюкевича С.Ф.,

при секретарі судового засідання Кириченко О.О.,

з участю представника позивача Ліщука А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до сільськогосподарського виробничого кооперативу «Замшанівський» (далі – СВК «Замшанівський» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів,

ВСТАНОВИВ:

Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося з адміністративним позовом до СВК «Замшанівський» про стягнення адміністративно-господарський санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в сумі 11218, 42 грн. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до ч.1 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємством не забезпечено норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Згідно Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік, поданого відповідачем, середньооблікова чисельність працюючих в 2007 рік у відповідача складала 89 осіб, з яких середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до законодавства встановлена інвалідність – 1 особа. Норматив для працевлаштування відповідачем інвалідів складає 4 особи, який не виконаний СВК «Замшанівський». Сума адміністративних санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 9559,56 грн., яка кооперативом в добровільному порядку не була сплачена. За несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій підприємству нарахована пеня в сумі 1658,86 грн. Просить стягнути з СВК «Замшанівський» в дохід державного бюджету Ратнівського району, код платежу 50070000, номер рахунку 31218230700320, ідентифікаційний код 21740439, банк ГУДКУ у Волинській області, МФО 803014 за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007 році адміністративно-господарські санкції в сумі 9559,56 та пеню в сумі 1658,86 грн., а всього 11218, 42 грн.

Разом із позовною заявою позивачем письмове клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду, яке мотивоване тим, що 21.04.2009 року прокуратурою Ратнівського району в його інтересах був пред’явлений позов в суд до СВК «Замшанівський» про стягнення адміністративно-господарської санкції, однак 18.05.2009 року даний позов був відкликаний на доопрацювання, що спричинило пропущення процесуальних строків для звернення ВОВ Фонду соціального захисту інвалідів до адміністративного суду. На запит позивача від 18.08.2009 року прокуратура Ратнівського району своїм листом від 27.08.2009 року повідомила першого, що даний позов відкликався у зв’язку з тим, що СВК «Замшанівський» вживались заходи для працевлаштування інвалідів. Просить поновити строк для звернення до адміністративного суду.

Представник позивача Ліщук А.В. в судовому засіданні просив поновити строк звернення до адміністративного суду, який вважає пропущений з поважних причин, так як усі матеріали знаходились в прокуратурі з квітня по серпень 2009 року, що призвело до пропущення строку звернення до суду. Заявлений позов підтримав з підстав викладених у ньому, просить стягнути з відповідача в користь державного бюджету Ратнівського району адміністративно-господарські санкції та пеню в сумі 11218, 42 грн.

Позиція відповідача невідома, оскільки заперечень на позовну заяву подано не було, повноважного представника в судове засідання не направлено. Про час і місце розгляду справи відповідно до ч.8 ст.35 КАС України відповідача було повідомлено належним чином – ухвалою суду від 06.10.2009 року та повістками суду, про що свідчать отримані судом поштові повідомлення з відміткою про вручення рекомендованого поштового відправлення.

Отже, суд вважає за можливе відповідно до ст.128 КАС України розглянути справу без участі відповідача, оскільки судом вжиті всі передбачені заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації права на судовий захист своїх прав та інтересів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.

Пункт 4 частини 1 статті 17 КАС України визначає, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках встановлених законом.

Преамбула Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі – Закон України «Про основи …» встановила, що цей Закон визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами.

Частиною 3 статті 18 Закону України «Про основи …» встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною 1 статті 19 Закону України «Про основи …» для підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб – у кількості одного робочого місця.

Статтею 20 Закону України «Про основи …» передбачено, що підприємства, установи, організації, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 Закону, щороку до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу місць для працевлаштування інвалідів, згідно Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.07 №70 «Про реалізацію статей 19 1 20 Закону України «Про основи …»» (далі – Порядок), сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Судом встановлено, що відповідач зареєстрований як юридична особа в єдиному державному реєстрі.

Відповідно до вищезгаданого Порядку, обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з Інструкцією щодо заповнення форми №10 ПІ (річна) Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженою наказом Мінпраці України 10.02.07 №42. Вищевказаний Звіт подається роботодавцями щороку до 1 березня відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, в яких вони зареєстровані.

Згідно до поданого підприємством звіту «Про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік», роботодавцем зазначено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складає 89 осіб, кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, становить 3 особи, а середньооблікова кількість інвалідів – 1 особа.

З оглянутого в судовому засіданні списку працюючих інвалідів штатних працівників, які мали інвалідність вбачається, що в кооперативі у 2007 році працювала лише 1 особа, а саме, Пірук Г.В. – інвалід дитинства, яка в загальному відпрацювали один місяць, що відповідно до ст.19 Закону України «Про основи …» дає підстави вимагати сплату адміністративно-господарських санкцій.

За таких обставин роботодавцем не забезпечено норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в кількості трьох осіб.

Відповідно до пункту 2 Порядку роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Із звіту про зайнятість населення та працевлаштування інвалідів за 2007 рік вбачається, що середньомісячна заробітна плата штатного працівника становить – 3181,52 грн. В термін до 15 квітня 2008 року відповідачем сума адміністративно-господарських санкцій самостійно сплачена не була.

Відповідно до частини 2 статті 20 Закону України «Про основи ..», пункту 4 Порядку, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

З розрахунку вартості робочого місця, розміру суми адміністративно-господарських санкцій і пені, які належать до сплатити СВК «Замшанівський» до Держбюджету Ратнівського району вбачається, що сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 9559,56 грн., виходячи з фонду оплати праці, яка роботодавцем на даний час в добровільному порядку не сплачена. Крім того, відповідно до ч.2 ст.20 Закону України «Про основи…», п. 4 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, за несвоєчасну сплату підприємством суми адміністративно-господарських санкцій нарахована пеня в сумі 1658,86 грн.

Дослідивши письмове клопотання про поновлення строку звернення до суду та письмові докази пов’язані з ним, суд вважає його підставним і таким, що підлягає до задоволення, оскільки викладені в ньому обставини поважності пропущення строку звернення до суду були об’єктивно непереборними, не залежали від волевиявлення позивача, та пов’язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами при зверненні до суду і підтверджені належними доказами.

Зважаючи на вищенаведене позовні вимоги про стягнення з відповідача штрафних санкцій та пені є обґрунтованими та такими, що підлягають до повного задоволенню.

Керуючись ст.ст. 11, 17, 102, 122, 158, 160 ч.3, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ст.ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Поновити Волинському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів строк звернення до адміністративного суду з позовом до сільськогосподарського виробничого кооперативу «Замшанівський».

Стягнути з сільськогосподарського виробничого кооперативу «Замшанівський» (юридична адреса: с.Замшани, Ратніський район, Волинська область) в дохід державного бюджету Ратнівського району, код платежу 50070000, номер рахунку 31218230700320, ідентифікаційний код 21740439, банк ГУДКУ у Волинській області, МФО 803014 за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007 році адміністративно-господарські санкції в розмірі 11218 (одинадцять тисяч двісті вісімнадцять) гривень 42 копійки.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі – 16 листопада 2009 року. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий:                                                                      С.Ф. Костюкевич