Постанова № 6924556, 16.11.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
16.11.2009
Номер справи
2а-11082/09/1/0170
Номер документу
6924556
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

16.11.09Справа №2а-11082/09/1/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Дубініній А.В., за участю Представника позивача – Олійник М.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Сімферопольського міського центру зайнятості

до приватного підприємства «АвтоСпецЦентр»

про стягнення,

Суть спору: До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся з адміністративним позовом Сімферопольський міський центр зайнятості до приватного підприємства «АвтоСпецЦентр» про стягнення з відповідача ПП «АвтоСпецЦентр» штрафу за порушення п.5 ст 20 Закону України «Про зайнятість населення» в розмірі 2007,91 гривень на р/р 37175305900002, МФО 824026 ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 23.09.2009 року відкрито провадження в адміністративній справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 23.09.2009 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив стягнути з відповідача ПП «АвтоСпецЦентр» штраф за порушення п.5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» в розмірі 2007,91 гривень на р/р 37175305900002, МФО 824026 ГУ ДКУ в АРК.

У судове засідання відповідач не з’явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, клопотання про розгляд справи у його відсутності не надіслав.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до статті 34 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”N 1533-III від 02.03.2000 року забезпечення збору страхових внесків, контроль правильності їх нарахування та своєчасності сплати віднесено до обов'язків Фонду загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі Фонд).

Згідно з частиною другою статті 12 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” № 1533-III від 02.03.2000 року функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.

Правовий статус центрів зайнятості визначений Законом України “Про зайнятість населення”№ 803-XII від 01.03.1991 року, статтею 18 якого встановлено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.

Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.

Отже, судом встановлено, що Сімферопольський міський центр зайнятості являється установою Державної служби зайнятості, та підпорядковується Міністерству праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, яке відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, затвердженого Постановою Ради Міністрів Автономної Республіки Крим від 13.06.2005 року № 249 являється республіканським органом виконавчої влади.

За змістом статей 38, 39 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” № 1533-III від 02.03.2000 року центрам зайнятості надано право контролю за належною сплатою страхових внесків і стягнення відповідної заборгованості та адміністративно-господарських санкцій.

Таким чином, судом встановлено, що Сімферопольський міський центр зайнятості, реалізуючи свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами являється органом виконавчої влади та, відповідно, суб’єктом владних повноважень.

Можливість вирішення спорів, які виникають у зв’язку зі застосуванням Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”саме у судовому порядку, визначена статтею 39 зазначеного Закону.

Крім того, згідно з п.9.11 Інструкції про порядок нарахування та сплати внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття і обліку їх надходження у Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 339 від 18.12.2000р., зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16.01.2001 р. № 30/5221 (надалі –Інструкція) усі спірні питання, що виникають між платниками страхових внесків та органами Фонду з приводу нарахування страхових внесків, пені, стягнення недоїмки, штрафів та адміністративних стягнень, вирішуються в судовому порядку. Подавати позовні заяви та представляти інтереси Фонду щодо стягнення страхових внесків, пені і штрафів у судах мають право Державний центр зайнятості, центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський та Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.

Таким чином, судом встановлено, що Сімферопольський міський центр зайнятості, являючись суб’єктом владних повноважень, відповідно до законодавства має право подавати до суду позовні заяви до фізичних та юридичних осіб щодо стягнення страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, пені і штрафів.

Згідно зі ст.2 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”N 1533-III від 02.03.2000 року страхування на випадок безробіття здійснюється за принципами обов'язковості страхування на випадок безробіття всіх працюючих на умовах трудового договору (контракту) та на інших підставах, передбачених законодавством про працю.

Згідно з ч.2 ст.35 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”N 1533-III від 02.03.2000 року роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески; надавати виконавчій дирекції Фонду відомості в установленому порядку про прийняття на роботу працівників; заробітну плату працівників, сплату страхових внесків, у тому числі застрахованими особами.

Пунктом 1.3. Інструкції передбачено, що роботодавцями являються власники підприємств, установ, організацій або уповноважені ними органи та фізичні особи, які використовуються найману працю.

Судом встановлено, що ПП «АвтоСпецЦентр» являється юридичною особою, зареєстрованою 14.10.2003 року виконавчим комітетом Сімферополської міської ради відповідно до довідки з Головного Управління статистики в АРК № 05.3-5/2838 від 09.09.2009 року.

Відповідно до абзацу 3 частини 2 ст.4 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” N 1533-III від 02.03.2000 року роботодавці юридичні особи набувають статусу платника страхових внесків до Фонду з дня взяття їх на облік.

Відповідно до п.8 “л” Положення про державну службу зайнятості, затвердженого постановою КМ України №47 від 24.06.1991р., державна служба зайнятості має право стягувати відповідно до Закону України “Про зайнятість населення”штрафи з підприємств, установ та організацій усіх форм власності у разі, зокрема неподання або порушення строків подання державній службі зайнятості письмового повідомлення про наступне вивільнення працівників, як це передбачено пунктом 5 статті 20 Закону України “Про зайнятість населення”.

Наказом ПП “АвтоСпецЦентр”№22-к від 02.10.2008р. (а.с.28) АбільтаровЕ.Б. прийнятий на посаду охоронця з 02.10.2008р. на 1,0 ставку з посадовим окладом згідно штатного розпису.

Наказом №27-к від 16.11.2008р. (а.с. 11) Абільтарова Е.Б. 17.11.2008р. звільнено з посади охоронця ПП “АвтоСпецЦентр”у зв’язку зі скороченням штату та чисельності –п.1 ст.40 Кодексу законів про працю України.

На підставі звернення Сімферопольського міського центру зайнятості від 13.01.2009р. за №05-205 про порушення вимог п.5 ст.20 Закону України “Про зайнятість населення”при звільненні Абільтарова Е.Б., здійснена перевірка дотримання підприємствами, установами і організаціями законодавства України про зайнятість населення та складено відповідний акт №22 від 25.02.2009р.

Згідно вказаного акту позивачем допущені порушення законодавства про зайнятість населення, а саме не здійсненне повідомлення державної служби зайнятості про наступне вивільнення Абільтарова Е.Б. у передбачений строк та повідомлення про його фактичне звільнення.

У зв’язку з допущеними порушеннями 26.02.2009р. складено акт №7/ш про порушення законодавства про зайнятість населення, в якому позивачу запропоновано в 10-ти денний строк внести штраф в розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого з порушенням законодавства робітника в розмірі 2007,91 грн. У разі відмови від добровільного перерахування суми штрафу, останній буде утриманий у встановленому законодавством порядку.

Судом встановлено, що Сімферопольський міський центр зайнятості надіслав директору ПП «АвтоСпецЦентр» акт про порушення для ознайомлення відповідно до справки Сімферопольського міського центу зайнятості від 27.02.09 року № 13-03-804/0-09.

Відповідно до ч.5 ст.20 Закону України “Про зайнятість населення”при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів.

У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнюваних працівників.

Зі змісту наведеної норми слідує, що у разі припинення трудового договору з працівником у разі змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників (п.1 ст.40 Кодексу законів про працю України), роботодавець зобов’язаний в письмовій формі повідомити державну службу зайнятості про наступне вивільнення (за два місяці) та про фактичне вивільнення (у 10-и денний строк).

Аналогічний обов’язок роботодавця повідомляти державну службу зайнятості про наступне вивільнення працівника, у разі змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, також передбачений ч.3 ст.49-2 Кодексу законів про працю України, де зокрема зазначено, що таке повідомлення здійснюється одночасно з попередженням працівника про звільнення.

В свою чергу ч.1 вказаної статті визначено, що про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.

Законність тдій Сімферопольського центру зайнятості в чпстині застосування до ПП «АвтоСпецЦентр» штрафу на підставі акту №7/ш від 26.02.2009 року перевірена в судовому порядку.

Постановою Окружного Адміністративного Суду по справі № 2а-4304/09/5/0170 за позовом ПП «Автоспеццентр» до Інспекції по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення Кримського республіканського центру зайнятості, м. Сімферополь відмовлено у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій Інспекції по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення Кримського республіканського центру зайнятості і результатів перевірки та акт № 7/ш від 20.02.2009 року про порушення законодавства про зайнятість населення у вигляді стягнення штрафу у розмірі 2007,91 гривень.

Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, рішення про застосування фінансових санкцій оформлених актом перевірки №7/ш від 26.02.2009 року, прийнято позивачем обґрунтовано, розмір штрафних санкцій визначено вірно.

Відповідно до абзацу 8 п.7.4 Інструкції роботодавець протягом десяти робочих днів, наступних за днем одержання рішення, зобов'язаний сплатити суми недоїмки, пені та штрафу або оскаржити рішення у встановленому порядку.

          Згідно з п.7.5 Інструкції у разі коли роботодавець не згоден з розрахунком суми недоїмки, пені та штрафу, зазначених у рішенні, він має право протягом десяти робочих днів, наступних за днем отримання рішення, звернутися до центру зайнятості, який його прийняв, із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які роботодавець уважає за потрібне надати. Центр зайнятості протягом двадцяти робочих днів, наступних за днем отримання скарги, зобов'язаний розглянути її та надіслати роботодавцю вмотивоване рішення. У разі, коли центр зайнятості відмовив у задоволенні скарги повністю або частково, роботодавець має право звернутися до центру зайнятості вищого рівня. Відповідно до ч.2 статті 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» N 1533-III від 02.03.2000 року не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку. Строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.

Таким чином, позовні вимоги являються обгрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

У зв’язку зі складністю справи судом 16.11.2009 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 21.11.2009 року постанова складена у повному обсязі.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з відповідача ПП «АвтоСпецЦентр» (ЄДРПОУ 32703382; 95049, м.Сімферополь, вул. Мамеди Еміди-Усеїна, 14) штраф за порушення п.5 ст.20 Закону України про зайнятість населення в розмірі 2007,91 гривень на р/р 37175305900002, МФО 824026 ГУ ДКУ в АРК.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

          Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя                                                   Трещова О.Р.