Ухвала суду № 6919165, 06.11.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2009
Номер справи
2а-7504/09/0570
Номер документу
6919165
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

головуючий суддя І інстанції Христофоров А.Б.

суддя доповідач Геращенко І.В.

Донецький апеляційний адміністративний суд

У Х В А Л А

Іменем України

« 06 » листопада 2009 року справа № 2а-7504/09/0570

м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Геращенка І.В.

суддів Арабей Т.Г., Малашкевича С.А.

при секретарі судового засідання Літвіновій Л.О.

за участю представників сторін:

від позивача - Фомін В.Ю. довір. від 20.10.2009 року б/н, Калашник А.М. довір. від 20.10.2009 року б/н

від відповідача Бондаренко М.В. довір. від 26.12.2008 року № 61/10

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Шляхове будівництво “Альтком”

на постанову Донецького окружного адміністративного суду

від 25.08.2009 року

у справі № 2а-7504/09/0570

за адміністративним позовом Товаритсва з обмеженою відповідальністю “Шляхове будівництво “Альтком”

до відповідача Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька

про визнання неправомірними дій та скасування податкових повідомлень - рішень

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Шляхове будівництво “Альтком” звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька про визнання неправомірними дій та скасування податкового повідомлення рішення від 12.12.2008 року № 0002732342/0/32794511/16806 про визначення суми податкового зобовязання по земельному податку в сумі 62465 грн. 91 коп., в тому числі основний платіж в сумі 41643 грн. 94 коп. та штрафні (фінансові) санкції в сумі 20821 грн. 97 коп.

Ухвалою від 15.05.2009 року відкрите провадження в адміністративній справі № 2а-7504/09/0570.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Шляхове будівництво “Альтком” звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька про визнання неправомірними дій та скасування податкового повідомлення рішення від 24.04.2009 року № 0000012342/2//32794511/1604 про визначення суми податкового зобовязання по земельному податку в розмірі 17602 грн. 77 коп., податкового повідомлення рішення від 24.04.2009 року № 0000012342/2/32794511/6405 про визначення суми податкового зобовязання по земельному податку в сумі 44040 грн. 10 коп., в тому числі основний платіж в сумі 41643 грн. 94 коп. та штрафні (фінансові) санкції в сумі 20821 грн. 97 коп.

Ухвалою від 26.05.2009 року відкрите провадження в адміністративній справі № 2а-8324/09/0570.

Ухвалою від 01.07.2007 року за клопотанням сторін справа справи обєднані в одне провадження.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25.08.2009 року у справі № 2а-7504/09/0570 (суддя Христофоров А.Б.) в задоволені позовної заяви відмовлено.

Позивачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким позовну заяву задовольнити.

Доводи апеляційної скарги обгрунтовує невірним застосуванням судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права.

Зазначає, що рішення суду прийняте при неповному зясуванні усіх обставин, що мають значення для справи, та висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи.

Вказує на те, що суд дійшов помилкового висновку щодо того, що з 14.12.2007 року позивач є фактичним землекористувачем земельної ділянки площею 4,5 га по вул. Шахтарів Донбасу, 163 у м. Донецьку, оскільки такий висновок грунтується тількі на листі Управління Держкомзему в м. Донецьку та не підтверджений іншими документами.

Вважає, що, оскільки договір оренди вищезазначеної земельної ділянки укладений тільки 24.03.2008 року, то ним правомірно нараховувався та сплачувався земельний податок саме з цієї дати.

Зазначає, що судом першої інстанції необгрунтовано не залучена до участі у справі Державна земельна інспекція з використання та охорони земель спеціального органу державної виконавчої влади.

Разом з апеляційною скаргою надане клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи Товариство з обмеженою відповідальністю “Дорстрой”, в задоволенні якого відмовлено у судовому засіданні 21.10.2009 року.

В запереченнях на апеляційну скаргу позивач вказав на її безпідставність.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів встановила.

В осонову повідомлень рішень, які оспорювались, покладений акт від 01.12.2008 роу № 4334/23-2/32794511 про результати планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2007 року по 30.06.2008 року.

За висновком акту перевірки ТОВ “Шляхове будівництво “Альтком” інкримінувалось, зокрема, порушення вимог ст. 14 Закону України “Про плату за землю”, внаслідок чого занижений земельний податок на суму 41643 грн. 94 коп., в тому числі за грудень 2007 року в сумі 7627 грн. 74 коп., за січень 2008 року в сумі 12405 грн. 91 коп., за лютий 2008 року в сумі 12405 грн. 91 коп., за березень 2008 року в сумі 9204 грн. 38 коп.

Рішенням Донецької міської ради від 28.11.2007 року № 767/4 ТОВ “Шляхове будівництво “Альтком” надана в оренду на 5 років земельна ділянка, кадастровий номер 1410137400:00:022:0326 загальною площею 4,5040 га для експлуатації існуючих будівель та споруд по вул. Шахтарів Донбасу, 163 у Куйбишевському районі м. Донецька.

На підставі зазначеного рішення ТОВ “Консультант Сервіс Плюс” винесло в натурі межі земельної ділянки (кадастровий номер 1410137400:00:022:0326) загальною площею 4,5040 га для експлуатації існуючих будівель і споруд, тобто будівель і споруд загальною площею 2536,7 кв.м., розташованих за адресою: вул. Шахтарів Донбасу, 163 у Куйбишевському районі м. Донецька, які ТОВ “Шляхове будівництво “Альтком” придбало у ТОВ “Дорстрой”.

Межі земельної ділянки на місцевості закріплені межовими знаками і здані представнику землекористувача - ТОВ “Шляхове будівництво “Альтком”, що підтверджується актом перенесення в натурі (на місцевість) меж земельної ділянки ТОВ “Шляхове будівництво “Альтком” для експлуатації існуючих будівель та споруд по вулиці Шахтарів Донбасу, 163 у Куйбишевському районі м. Донецька від 14.12.2007 року (т. 1 а.с. 13).

Відповідно до п. 1 Договору від 25 лютого 2008 року, укладеного між ТОВ “Шляхове будівництво “Альтком” та Виконавчим комітетом Донецької міської ради орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення (кадастровий номер 1410137400:00:022:0326) для експлуатації існуючих будівель та споруд по вул. Шахтарів Донбасу, 163 у Куйбишевському районі м. Донецька, (т. 1 а.с.7-11).

Згідно п. 4 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 1410137400:00:022:0326 становить 15753416,81 грн. у відповідності з довідкою № Ю-36640/2008 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виготовленої 05.02.2008 року Управлінням земельних ресурсів у м. Донецьку.

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції та апеляційним судом, в апеляційній скарзі вказується тільки на порушення норм процесуального та матеріального права, оскільки, як вважає заявник скарги, обовязок щодо нарахування та сплати земельного податку площею 4,5040 га виник у нього починаючи з моменту укладення договору оренди, тобто, з 24.03.2008 року.

Колегія суддів вважає такий висновок помилковим, а апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Повноваження податкових органів визначені Законом України "Про державну податкову службу в Україні” , ст. 10 визначено функції державних податкових інспекцій у тому числі щодо забезпечення обліку платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів.

Контролюючим органом стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів є державні податкові інспекції, згідно п.п. 2.1.4 п. 2.1 ст. 2 Закону України “Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

За ст. 14 Закону України “Про систему оподаткування” плата за землю (земельний податок) віднесена до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів).

Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також, пільги з земельного податку визначені Законом України “Про плату за землю”.

Стаття 14 Закону України “Про плату за землю” визначає, що юридичні особи самостійно обчислюють суму земельного податку в порядку, визначеному цим Законом за формою, встановленою Головною державною податковою інспекцією України, щороку станом на 1 січня і до 1 лютого подають дані відповідній державній податковій інспекції.

Частиною 1 статті 17 Закону України “Про плату за землю” встановлено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до ст. 13 Закону України “Про плату за землю” підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності є договір оренди такої земельної ділянки.

Договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Як зазначалось раніше, договір оренди земельної ділянки площею 4,5040 га укладений позивачем з Виконавчим комітетом Донецької міської ради тільки 25.02.2008 року.

Наряду з викладеним, колегія суддів враховує наступне.

Згідно ст. 15 цього Закону власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення прав власності або права користування земельною ділянкою податок сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Відповідно до ст. 13 Закону підставою для нарахування земельного податку є дані земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності - договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно ст. 97 Земельного кодексу України Державний земельний кадастр містить систему необхідних відомостей і документів про правовий режим земель, їх розподіл серед власників землі і землекористувачів.

Як свідчать матеріали справи, а саме, згідно листа, наданого Управлінням Держкомзему у місті Донецьку від 03.07.2007 року № 01-32-1275/2068-03 відповідно до земельно - кадастрової інформації, кадастровий номер 1410137400:00:022:0326 присвоєний 26.03.2007 року земельній ділянці площею 4,5040 га, що знаходиться у фактичному користуванні ТОВ “Шляхове будівництво “Альтком” згідно геодезичного обміру меж земельної ділянки, земельна ділянка розташована за адресою вул. Шахтарів Донбасу, 163 у Куйбишевському районі м. Донецька та станом на 14.12.2007 року ніяких змін у площі вказаної земельної ділянки не відбувався, (т. 1 а.с. 101)

Таким чином, позивач у справі є фактичним землекористувачем зазначеної земельної ділянки площею 4,5040, тому, приймаючи податкові повідомлення рішення, які оспорювались, відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством України.

За таких підстав апеляційний адміністративний суд вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята при вірному застосуванні норм матеріального права, висновки суду відповідають обставинам справи, тому не вбачає підстав для скасування постанови.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України “Про державну податкову службу в Україні”, Законом України “Про плату за землю”, ст. 2, ст. 9, ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Шляхове будівництво “Альтком” на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25.08.2009 року у справі № 2а-7504/09/0570 залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25.08.2009 року у справі № 2а-7504/09/0570 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Шляхове будівництво “Альтком” до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними та скасування податкових повідомлень рішень залишити без змін.

Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду за наслідками апеляційного провадження вступає в законну силу з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

У судовому засіданні 06.11.2009 року проголошена вступна та резолютивна частина ухвали, повний текст ухвали виготовлений 10.11.2009 року.

Головуючий суддя І.В.Геращенко

Судді Т.Г.Арабей

С.А.Малашкевич