
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.09.2017 р.Справа № 638/8717/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Тацій Л.В.
Суддів: Подобайло З.Г. , Григорова А.М.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківської міської ради на ухвалу Дзержинського районного суду м. Харкова від 12.06.2017р. по справі № 638/8717/17
за позовом Харківської міської ради
до Департаменту комунального господарства Харківської міської ради
про визнання дії протиправними та скасування акту,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Харківська міська рада, звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовом до Департаменту комунального господарства Харківської міської ради, в якому просив визнати дії відповідача протиправними щодо складання Акту № 63/12-С від 08.11.2012 про проведення звільнення території від самовільно розміщених об'єктів та скасувати зазначений акт.
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 12.06.2017р. по справі № 638/8717/17 відмовлено у відкритті провадження.
Не погоджуючись з прийнятою ухвалою суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції, та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання 21.09.2017 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши ухвалу суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Конституції України частиною національного законодавства України є Конвенція про захист прав і основних свобод людини 1950 року, ратифікована Верховною Радою України (Закон України від 17.07.97 № 475/97-ВР) /далі Конвенція/.
Юрисдикція Європейського суду з прав людини є обов'язковою в усіх питаннях, що стосуються тлумачення та застосування Конвенції.
Колегія суддів також бере до уваги, що п. 1 ст. 6 § 1 Конвенції гарантує кожному право на звернення до суду. Таким чином, ця стаття проголошує "право на суд", одним з аспектів якого є право на доступ, тобто право подати до суду позов.
Отже, ст. 6 Конвенції детально описує процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі при розгляді позову в національному суді, а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд незалежним і безстороннім судом, створеним відповідно до закону.
Стаття 13 Конвенції визначає, що кожна людина, права і свободи якої, викладені у цій Конвенції, порушуються, має ефективний засіб захисту у відповідному національному органі незалежно від того, що порушення було вчинене особами, які діяли в офіційній якості.
Колегія суддів бере до уваги та наголошує, що відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Порядок розгляду та вирішення справ адміністративним судом визначений КАС України.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Водночас, на думку колегії суддів, суд першої інстанції, відмовляючи у відкритті провадження, в порушення вимог статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, не звернув увагу та не надав належної юридичної оцінки обставині щодо предмету позовних вимог.
Так, суд першої інстанції, вирішуючи питання про можливість відкриття провадження у справі, дійшов висновку про те, що позивачем та відповідачем не може виступати таж сама особа, це не передбачено нормами КАС України.
При цьому суд першої інстанції виходив із того, що згідно із п. 1 Положення про «Департамент комунального господарства Харківської міської ради» Департамент є самостійним виконавчим органом Харківської міської ради, який утворюється міською радою, Департамент підзвітний і підконтрольний Харківській міській раді, а отже скільки відповідач підзвітний і підконтрольний позивачу, то Харківська міська рада в межах своїх повноважень може сама вирішити питання щодо скасування Акту № 63/12-С від 08.11.2012 про проведення звільнення території від самовільно розміщених об'єктів, а тому в даних відносинах взагалі відсутній спір.
Проте, судом не досліджено та не надано оцінку, яке саме рішення або дії оскаржуються.
Так, позивач в доводах позовної заяви та апеляційної скарги зазначає, що відповідач протиправно склав Акт № 63/12-С від 08.11.2012 про проведення звільнення території від самовільно розміщених об'єктів, посилаючись на те, що Департаментом вказаний акт складено з порушенням Правил благоустрою м. Харкова та не на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 07.11.2012 року № 679, а на власний розсуд, а тому інформація, зазначена у акті не відповідає дійсним обставинам, які мали місце.
Згідно зі ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ст. 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Харківська міська рада та Департамент комунального господарства Харківської міської ради це різні юридичні особи, що підтверджується витягами з Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Харківська міська рада - це юридична особа, ідентифікаційний код юридичної особи - 04059243, місцезнаходження: майдан Конституції, 7, м. Харків, 61003, дата державної реєстрації - 21.05.1997 р.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами міських рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створені радами виконавчі органи.
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Департамент комунального господарства Харківської міської ради - це юридична особа, ідентифікаційний код юридичної особи - 34393088, місцезнаходження: провулок Соборний, 1, м. Харків, 61003, дата державної реєстрації - 27.09.2006.
Рішенням 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.11.2010 №07/10 «Про затвердження Положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання» (зі змінами і доповненнями) затверджено Положення про адміністрації районів, департаменти, управління, відділи та інші виконавчі органи Харківської міської ради.
Додатком 27 до рішення Харківської міської ради від 24.11.2010 № 07/10 (в редакції рішення 34 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 06.08.2014 №1638/14 із змінами та доповненнями, внесеними рішенням 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.02.2015 р. № 1842/15) затверджено Положення про Департамент комунального господарства Харківської міської ради (далі-Положення).
Пунктом 1.1. вказаного Положення встановлено, що Департамент згідно з рішенням 1 сесії Харківської міської ради «Про структуру виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання» від 24.11.2010 року є виконавчим органом Харківської міської ради.
Згідно з пунктами 2.1.-2.2. Положення Департамент є юридичною особою, веде самостійний баланс, має право відкривати рахунки в органах Державної казначейської служби України, рахунки в установах банків, у межах своїх повноважень підписувати від свого імені угоди, бути позивачем і відповідачем та третьою особою у судах всіх інстанцій, що також підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.
Відповідно до п. 3.1. Положення основною метою Департаменту є забезпечення споживачів міста комунальними послугами з тепло-, водопостачання та водовідведення необхідного рівня та якості; виконання повноважень виконавчих органів міської ради у сфері охорони навколишнього природного середовища; забезпечення належного стану об'єктів міського благоустрою, підвищення експлуатаційних якостей та продовження строків їх служби.
Пунктом 3.2 Положення визначені основні завдання Департаменту, до яких віднесені такі: здійснення діяльності, спрямованої на поліпшення стану і запобігання забрудненню навколишнього природного середовища, вжиття заходів щодо дотримання в належному стані території м. Харкова, вжиття заходів щодо дотримання в належному стані та сталого функціонування об'єктів благоустрою.
На виконання Закону України «Про благоустрій населених пунктів» рішенням 11 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 16.11.2011 № 504/11 затверджено Правила благоустрою території м. Харкова (далі - Правила), відповідно до яких встановлена процедура та порядок вирішення питань щодо звільнення території м. Харкова від самовільно розміщеного майна (об'єктів) (параграф 5.10).
Відповідно до п. 5.10.18. Правил про проведене звільнення території міста Харкова від зазначеного в даному порядку майна (об'єктів) Департаментом у 3-х примірниках складається акт, форма якого затверджується Юридичним департаментом Харківської міської ради та підписується посадовою особою адміністрації відповідного району Харківської міської ради, представником Інспекції з благоустрою міста Харкова Управління екології та благоустрою Департаменту комунального господарства Харківської міської ради, представником Юридичного департаменту, представником Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин міської ради.
Згідно зі ст. 5 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.
До повноважень виконавчих органів міських рад належить: забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; організація забезпечення на території населеного пункту чистоти і порядку, дотримання тиші в громадських місцях; здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.
Враховуючи викладене, Департамент комунального господарства є самостійною юридичною особою, веде самостійний баланс та може бути позивачем, відповідачем та третьою особою у судах всіх інстанцій.
Діяльність Департаменту комунального господарства щодо складання Акту про проведене звільнення території від самовільно розміщених об'єктів покладена на нього Правилами, прийнятими на виконання Закону України «Про благоустрій населених пунктів», а тому згідно з п. З Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 № 8 «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів» (зі змінами та доповненнями) є владною управлінською функцією на підставі законодавства.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що на спір за позовною заявою суб'єкта владних повноважень - Харківської міської ради поширюється юрисдикція адміністративного суду, а адміністративна справа, з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дії суб'єкту владних повноважень, які вчинені стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи вирішується за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, а отже підсудна Дзержинському районному суду м. Харкова.
Статтею 107 КАС України встановлено, що на стадії відкриття провадження у справі суддя з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Отже, на стадії відкриття провадження у справі необхідно з'ясувати, які дії та рішення оскаржуються та з яких підстав.
Дані обставини не були враховані та не досліджені судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної ухвали.
Таким чином, висновок суду про те, що даний позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства у зв'язку з відсутністю спору - є необґрунтованим та передчасним.
Відповідно до п. 4 ч.1 ст.204 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
Згідно до п. 3 ч. 1 ст.199 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції має право скасувати ухвалу суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції неправильно застосував норми процесуального права та дійшов необґрунтованих юридичних висновків щодо встановлення обставин справи, тому ухвала Дзержинського районного суду м. Харкова від 12.06.2017р. по справі № 638/8717/17 підлягає скасуванню, з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 199, ст.ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Харківської міської ради задовольнити.
Ухвалу Дзержинського районного суду м. Харкова від 12.06.2017р. по справі № 638/8717/17 скасувати.
Справу направити до суду 1 інстанції для продовження розгляду справи зі стадії вирішення питання про відкриття провадження.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та в силу ст. 211 КАС України оскарженню не підлягає.
.
Головуючий суддя Тацій Л.В.Судді Подобайло З.Г. Григоров А.М. Повний текст ухвали виготовлений 26.09.2017 р.