
Справа № 815/2745/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2017 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глуханчука О.В.,
секретар судового засідання - Любімова О.Є.
за участю сторін: представника позивача - Лебедєва О.В. (за довіреністю)
представника відповідача - Шуваєвої А.В. (за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Країна іграшок» до Одеського управління Офісу великих платників податку Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Країна іграшок» звернулось до суду з адміністративним позовом до Одеського управління Офісу великих платників податку Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0003744908 від 21 квітня 2017 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що за результатами камеральної перевірки даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість з питань дотримання ТОВ «Країна іграшок» граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 01.12.2016 року по 31.01.2017 року Одеське управління Офісу великих платників податку дійшло висновків про порушення позивачем вимог щодо своєчасної реєстрації податкових накладних на загальну суму податку на додану вартість 573 557, 00 грн. Вказані висновки акту камеральної перевірки стали підставою прийняття відповідачем спірного податкового повідомлення-рішення №0003744908 від 21 квітня 2017 року про застосування штрафних санкцій. Проте, позивач із зазначеним податковим повідомленням-рішенням не погоджується, оскільки ТОВ «Країна іграшок» своєчасно направлені податкові накладні для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, однак зареєстровані після встановленого строку не з вини платника податків, а у зв'язку з порушенням відповідачем вимог п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України, яким встановлені вичерпні підстави для відмови у прийнятті податкових накладних в електронному вигляді. Як зазначає позивач, 10 січня 2017 року після відправлення податкових накладних ТОВ «Країна іграшок» були отримані квитанції, у яких зазначено, що документ не прийнято до обліку в реєстрі у зв'язку з можливим припиненням дії Договору про визнання електронної звітності. Однак, як стверджує позивач, будь-яких попереджень про припинення дії Договору про визнання електронних документів та блокування доступу до Єдиного реєстру податкових накладних на адресу ТОВ «Країна іграшок» не надходило. У зв'язку з викладеними обставинами, ТОВ «Країна іграшок» 11 січня 2017 року звернулось до відповідача із заявою щодо усунення порушень прав товариства на подачу електронної податкової звітності, проте відповіді на своє звернення не отримало.
За таких обставин, посилаючись на те, що порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних відбулось не з вини підприємства, позивач звернувся до суду з позовними вимогами про скасування податкового повідомлення-рішення №0003744908 від 21 квітня 2017 року про застосування штрафних санкцій за порушення вимог щодо своєчасної реєстрації податкових накладних.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, зазначивши у своїх поясненнях про те, що за результатами камеральної перевірки встановлено порушення ТОВ «Країна іграшок» вимог Податкового кодексу України щодо своєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму податку на додану вартість 573 557, 00 грн. За таких обставин, податкове повідомлення-рішення №0003744908 від 21 квітня 2017 року відповідач вважає обґрунтованим, прийнятим відповідно до положень чинного законодавства, а також, встановлених за результатами перевірки порушень, у зв'язку із чим підстави для задоволення позову відсутні.
Вислухавши сторін, дослідивши матеріали справи та надані докази, судом встановлено наступні обставини та факти.
Як вбачається з матеріалів справи, головним державним ревізором-інспектором відділу податкового супроводження підприємств оптової та роздрібної торгівлі Одеського управління Офісу великих платників податку ДФС у порядку ст. 76 та відповідно до пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість з питання дотримання ТОВ «Країна іграшок» граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 01.12.2016 року по 31.01.2017 року.
За результатами перевірки складено Акт від 05 квітня 2017 року №137/28-10-49-08/36436442/36 «Про результати камеральної перевірки даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість з питання дотримання ТОВ «Країна іграшок», код 36436442, граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 01.12.2016 року по 31.01.2017 року».
Відповідно до висновку акту перевірки, за результатами камеральної перевірки даних Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що на порушення п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України ТОВ «Країна іграшок» несвоєчасно зареєстровано податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму ПДВ 573 557, 00 грн., у тому числі: з порушенням терміну реєстрації від 1 до 15 календарних днів на суму ПДВ 573 557, 00 грн. Відповідальність платника податків за вказане порушення передбачена п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України (а.с. 8-12, том 1).
Акт перевірки підписано директором та головним бухгалтером ТОВ «Країна іграшок» з відміткою про непогодження та наміром подати заперечення.
Так, не погоджуючись з висновками акту перевірки, позивач, скориставшись своїм правом, відповідно до п. 86.7 ст. 87 Податкового кодексу України, подав до Одеського управління Офісу великих платників податку ДФС свої заперечення на акт від 05 квітня 2017 року №137/28-10-49-08/36436442/36.
По результатам розгляду заперечень на акт, відповідачем надано відповідь від 20 квітня 2017 року №22174/10/28-10-49-08, якою висновки акту камеральної перевірки ТОВ «Країна іграшок» залишено без змін, а заперечення товариства - без задоволення (а.с. 15-17, том 1).
На підставі акту перевірки від 05 квітня 2017 року №137/28-10-49-08/36436442/36, а також згідно з пп. 54.3.3 п. 54.3. ст. 54 Податкового кодексу України та з даними Єдиного реєстру податкових накладних, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0003744908 від 21 квітня 2017 року, яким за затримку реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 573 557, 00 грн., згідно ст. 120-1 Податкового кодексу України, до ТОВ «Країна іграшок» застосовано штраф у розмірі 10 %, що складає 57 355, 78 грн. (а.с. 13, том 1).
Водночас, позивач стверджує, що затримка реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних виникла не з вини підприємства, а з огляду на протиправні дії відповідача щодо припинення підприємству доступу до реєстру, відтак оскаржує прийняте за результатами камеральної перевірки податкове повідомлення-рішення №0003744908 від 21 квітня 2017 року, оскільки вважає, що його прийнято безпідставно з огляду на добросовісну поведінку платника податків.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
З матеріалів справи судом встановлено, що 03 липня 2015 року між органом державної фіскальної служби - ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області та платником податків - ТОВ «Країна іграшок» укладено Договір №030720151 про визнання електронних документів, а саме визнання податкових документів, поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органу ДФС засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу. Строк дії договору: договір діє до закінчення строку чинності посилених сертифікатів. Якщо платник податків подає до органу ДФС нові посилені сертифікати ЕЦП, цей договір вважається пролонгованим до закінчення терміну чинності нових посилених сертифікатів ключів. Орган ДФС має право розірвати Договір в односторонньому порядку у випадку ненадання платником податків нового посиленого сертифіката відкритого ключа замість скасованих або в разі зміни платником місця реєстрації. У разі припинення дії Договору надісланий платником податків податковий документ в електронному вигляді не приймається (а.с. 18-20, том 1).
Отже, уклавши зазначений договір, позивач отримав можливість подавати до органу ДФС податкові документи в електронному вигляді, у тому числі податкові накладні.
Здійснюючи свою господарську діяльність (постачання товарів), ТОВ «Країна іграшок», як продавцем, складено податкові накладні, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, відповідно до вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України.
В акті камеральної перевірки наведено перелік податкових накладних, які зареєстровані ТОВ «Країна іграшок» в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням встановленого ст. 201 Податкового кодексу України терміну реєстрації. Це податкові накладні, складені ТОВ «Країна іграшок» 26 грудня 2016 року №№2147, 2154, 2150, 2153, 2158, 2146, 2151, 2224, 2141, 2145, 2138, 2222, 2149, 2142, 2148, 2143, 2160, 2152, 2162, 2155, 2163, 2140, 2157, 2225, 2159, 2161, 2229, 2164, 2171, 2156, 2221, 2227, 2167, 2165, 2172, 2183, 2170, 2232, 2169, 2228, 2175, 2176, 2226, 2166, 2230, 2184,2231, 2174, 2173, 2181, 2189, 2194, 2182, 2177, 2197, 2178, 2180, 2186, 2203, 2190, 2204, 2198, 2179, 2235, 2193, 2210, 2137, 2223, 2206, 2234, 2139, 2192, 2205, 2185, 2191, 2168, 2144. Податкові накладні, складені ТОВ «Країна іграшок» 27 грудня 2016 року №№2252, 2265, 2255, 2254, 2272, 2267, 2256, 2264, 2253, 2268, 2275, 2281, 2271, 2266, 2276, 2283, 2282, 2273, 2251, 2263, 2262, 2274, 2315, 2324, 2287, 2278, 2325, 2284, 2285, 2316, 2277, 2320, 2328, 2260, 2329, 2327, 2259, 2258, 2257, 2279, 2326, 2261, 2286, 2317, 2294, 2333, 2305, 2304. Податкова накладна, складена ТОВ «Країна іграшок» 28 грудня 2016 року №2345.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України (в редакції від 20.11.2016 року, чинній на момент складання позивачем вищевказаних податкових накладних, по яким виник спір щодо їх несвоєчасної реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних), на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
За приписами п. 201.7 ст. 201 Податкового кодексу України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
У відповідності з п. 201.8 ст. 201 Податкового кодексу України, право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.
Згідно приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до абз. 11 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Таким чином, складені ТОВ «Країна іграшок» податкові накладні підлягали реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом наступних 15 календарних днів.
З огляду на зазначене, граничний термін реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних від 26 грудня 2016 року припадав на 10 січня 2017 року; податкових накладних від 27 грудня 2016 року - на 11 січня 2017 року; податкових накладних від 28 грудня 2016 року - на 12 січня 2017 року.
Як вбачається з матеріалів справи, податкові накладні, складені ТОВ «Країна іграшок» 26 грудня 2016 року (№№2147, 2154, 2150, 2153, 2158, 2146, 2151, 2224, 2141, 2145, 2138, 2222, 2149, 2142, 2148, 2143, 2160, 2152, 2162, 2155, 2163, 2140, 2157, 2225, 2159, 2161, 2229, 2164, 2171, 2156, 2221, 2227, 2167, 2165, 2172, 2183, 2170, 2232, 2169, 2228, 2175, 2176, 2226, 2166, 2230, 2184,2231, 2174, 2173, 2181, 2189, 2194, 2182, 2177, 2197, 2178, 2180, 2186, 2203, 2190, 2204, 2198, 2179, 2235, 2193, 2210, 2137, 2223, 2206, 2234, 2139, 2192, 2205, 2185, 2191, 2168, 2144) зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних 13 січня 2017 року, тобто на 18 календарний день після складання, отже із триденною затримкою реєстрації.
Податкові накладні, складені ТОВ «Країна іграшок» 27 грудня 2016 року (№№2252, 2265, 2255, 2254, 2272, 2267, 2256, 2264, 2253, 2268, 2275, 2281, 2271, 2266, 2276, 2283, 2282, 2273, 2251, 2263, 2262, 2274, 2315, 2324, 2287, 2278, 2325, 2284, 2285, 2316, 2277, 2320, 2328, 2260, 2329, 2327, 2259, 2258, 2257, 2279, 2326, 2261, 2286, 2317, 2294, 2333, 2305, 2304) також зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних 13 січня 2017 року, тобто на 17 календарний день після складання, отже із дводенною затримкою реєстрації.
Також 13 січня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстрована податкова накладна, складена ТОВ «Країна іграшок» 28 грудня 2016 року №2345, тобто із затримкою реєстрації в один день.
З цих підстав, відповідачем встановлено, що ТОВ «Країна іграшок», в порушення п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, несвоєчасно зареєстровано податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму ПДВ 573 557, 00 грн., у тому числі: з порушенням терміну реєстрації від 1 до 15 календарних днів на суму ПДВ 573 557, 00 грн.
Відповідно до п. 120-1.1 Податкового кодексу України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.
Разом із тим, вирішуючи даний спір, судом, на підставі наявних в матеріалах справи Квитанцій №1 про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, наданих Державною фіскальною службою, встановлено, що 10 січня 2017 року ТОВ «Країна іграшок» надсилались до реєстру податкові накладні від 26 грудня 2016 року (№№2147, 2154, 2150, 2153, 2158, 2146, 2151, 2224, 2141, 2145, 2138, 2222, 2149, 2142, 2148, 2143, 2160, 2152, 2162, 2155, 2163, 2140, 2157, 2225, 2159, 2161, 2229, 2164, 2171, 2156, 2221, 2227, 2167, 2165, 2172, 2183, 2170, 2232, 2169, 2228, 2175, 2176, 2226, 2166, 2230, 2184,2231, 2174, 2173, 2181, 2189, 2194, 2182, 2177, 2197, 2178, 2180, 2186, 2203, 2190, 2204, 2198, 2179, 2235, 2193, 2210, 2137, 2223, 2206, 2234, 2139, 2192, 2205, 2185, 2191, 2168, 2144) та податкові накладні від 27 грудня 2016 року (№№2304, 2305, 2333, 2294), однак за результатами обробки документи не прийнято. Як зазначено в Квитанціях №1 - виявлені помилки: порушено вимоги Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку від 10.04.2008 року №233, а саме: "ЄДРПОУ 36436442, можливо припинено дію Договору про визнання електронної звітності" (а.с. 134-233, том 1).
Отже, 10 січня 2017 року, надіслані ТОВ «Країна іграшок» до реєстру податкові накладні зареєстровані не були, з огляду на помилку.
Під час судового розгляду справи судом також встановлено, що з 10 січня 2017 року по 12 січня 2017 року доступ позивача до Єдиного реєстру податкових накладних було припинено відповідачем для з'ясування причин помилки.
У відповіді Одеського управління Офісу великих платників податку ДФС від 20 квітня 2017 року №22174/10/28-10-49-08, наданої на заперечення ТОВ «Країна іграшок» на акт перевірки, стосовно проблеми підприємства під час реєстрації податкових накладних з 10 січня 2017 року по 12 січня 2017 року та отримання повідомлення: «документ не прийнято у зв'язку із можливим припиненням дії договору про визнання електронної звітності» зазначено, що позиція управління ґрунтується на тому, що згідно з наказом ДФС України від 26 грудня 2016 року №1036 «Про затвердження реєстру великих платників податку на 2017 рік» ТОВ «Країна іграшок» знаходиться на обліку в Одеському управлінні Офісу великих платників податку ДФС з 01 січня 2017 року за переводом з ДПІ у Малиновському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області. Договір про визнання електронної звітності, укладений між ТОВ «Країна іграшок» та ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області, діє по теперішній час, протягом 2017 року в односторонньому порядку не розривався (а.с. 15-17, том 1).
З наведеного слідує, що укладений 03 липня 2015 року між органом державної фіскальної служби - ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області та платником податків - ТОВ «Країна іграшок» Договір №030720151 про визнання електронних документів, з 01 січня 2017 року та станом на 10-12 січня 2017 року діяв та не був розірваний/припинений органом ДФС в односторонньому порядку.
При цьому, вказаний Договір про визнання електронних документів не був розірваний та не припинив свою дію і на час судового розгляду даної справи.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ідентифікаційний код юридичної особи (товариство з обмеженою відповідальністю «Країна іграшок»): 36436442.
Отже, наведені обставини свідчать про те, що підставами неприйняття податкових накладних ТОВ «Країна іграшок» в електронному вигляді та відмова у їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних стали причини, які не відповідали дійсності: Договір про визнання електронних документів діяв та був чинним, код ЄДРПОУ юридичної особи був визначений вірно.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (в редакції від 01.01.2017 року), підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних.
Згідно з пунктом 8 вказаного Порядку (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.
Пунктом 9 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних визначено, що причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: 1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної; 2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; 4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3статті 200-1 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); 5) порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України.
Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня платникові податку засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Вирішуючи даний спір, судом встановлено, що позивач під час здійснення операцій з постачання товарів/послуг вчинив усі необхідні дії щодо реєстрації податкових накладних у термін до 15 днів в Єдиному реєстрі податкових накладних, проте з незалежних від нього причин вказані накладні зареєстровані органом ДФС не були з підстав: «виявлені помилки: порушено вимоги Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку від 10.04.2008 року №233, а саме: ЄДРПОУ 36436442, можливо припинено дію Договору про визнання електронної звітності».
Однак, судом встановлено, що, по-перше, виявлені помилки не є належною правою підставою для відмови у реєстрації податкових накладних згідно вимог Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246, по-друге, обставини, за яких неприйняті податкові накладні не відповідали дійсності, оскільки Договір про визнання електронних документів діяв та був чинним, код ЄДРПОУ юридичної особи зазначено вірний.
Крім того, судом враховано, що проблеми, які виникли під час реєстрації податкових накладних позивача з 10 січня 2017 року по 12 січня 2017 року, не пов'язані з технічними помилками, які могли виникнути у зв'язку із переходом з 01 січня 2017 року ТОВ «Країна іграшок» на облік до Одеського управління Офісу великих платників податку ДФС за переводом з ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області, оскільки податкові накладні, надіслані позивачем до 10 січня 2017 року прийняті та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, помилки при їх реєстрації не виникали, про що свідчать наявні в матеріалах справи Квитанції №1 за період з 03 січня 2017 року по 05 січня 2017 року.
Так само, 13 січня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних без виникнення будь-яких помилок зареєстровано податкові накладні, визначені відповідачем в акті перевірки як такі, що зареєстровані з порушенням встановленого ст. 201 Податкового кодексу України терміну реєстрації.
Крім того, судом встановлено, що з метою дотримання вимог законодавства щодо порядку та строків реєстрації податкових накладних, ТОВ «Країна іграшок» 11 січня 2017 року зверталось до Одеського управління Офісу великих платників податку ДФС з листом, у якому просило надати інформацію щодо підстав розірвання Договору про визнання електронних документів та усунути перешкоди щодо подачі підприємством електронної податкової звітності та реєстрації податкових накладних.
Однак, письмової відповіді від Одеського управління Офісу великих платників податку ДФС позивач не отримав.
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Натомість відповідач, як суб'єкт владних повноважень, рішення якого оскаржено, не довів його правомірність.
Таким чином, оскільки обставини даної справи свідчать про те, що затримка реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних виникла не з вини ТОВ «Країна іграшок», суд приходить до висновку, що застосування до позивача спірним податковим повідомленням-рішенням №0003744908 від 21 квітня 2017 року штрафу за порушення граничного строку реєстрації податкових накладних є протиправним та зазначене рішення підлягає скасуванню.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Згідно з ч. 1 ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням встановлених обставин, суд вважає, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Країна іграшок» є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, оскільки адміністративний позов задоволено, суд, у відповідності до приписів ст. 94 КАС України, здійснює розподіл судових витрат на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 6-9, 11, 69, 71, 72, 86, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VI,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Країна іграшок» до Одеського управління Офісу великих платників податку Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Одеського управління Офісу великих платників податку Державної фіскальної служби від 21 квітня 2017 року №0003744908.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Одеського управління Офісу великих платників податку Державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 39440996) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Країна іграшок» (код ЄДРПОУ 36436442) витрати на оплату судового збору у розмірі 1684, 00 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят чотири гривні).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано у строк, встановлений статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Повний текст постанови складено та підписано судом 25 вересня 2017 року.
Суддя О.В. Глуханчук
.