
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2017 року Справа № 803/1067/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
за участю позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4 до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4 (далі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4, позивачі) звернулися з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (далі ГУ Держгеокадастру у Волинській області, відповідач) про зобовязання повторно розглянути заяви від 29.06.2017 за реєстраційними номерами Я-4160/0/5-17, Я-4156/0/5-17, Ф-4159/0/5-17, прийняти рішення (наказ) про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 16,2911 га, кадастровий номер 0724582600:01:003:0354 для ведення особистого селянського господарства кожна площею 2,0000 га, які розташовані на території Іванчицівської сільської ради Рожищенського району Волинської області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач листами від 12.07.2017 за номерами Я-4160/0-2786/0/6-17, Я-4156/0-2788/0/6-17, Ф-4159/0-2784/0/6-17 відмовив позивачам в наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, розташованих на території Іванчицівської сільської ради Рожищенського району Волинської області, оскільки бажані земельні ділянки відсутні в переліку земельних ділянок, який формується відповідно до Стратегії удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 №413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення». На думку позивачів, застосування в спірних правовідносинах Постанови №413 є протиправним, оскільки вона є підзаконним актом, а відтак відповідач повинен приймати рішення відповідно до Конституції України та Земельного кодексу України, яким передбачено вичерпним перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
У судовому засіданні позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, позовні вимоги підтримали із наведених у позовній заяві підстав, просили позов задовольнити повністю.
Позивач ОСОБА_5, в судове засідання не прибув, однак подав до суду заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи за його відсутності (а.с.84).
У письмових запереченнях на адміністративний позов від 13.09.2017 та у судовому засіданні представник відповідача позовних вимог не визнала, посилаючись на те, що з 07.06.2017 змінився порядок передачі земель державної власності у власність громадян, оскільки Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення», відповідно до якої органи Держгеокадастру формують перелік земельних ділянок та визначають площу, яка передається в межах норм безоплатної приватизації на території відповідної області. Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області на офіційному веб-сайті оприлюднена інформація про перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадянам у ІІІ кварталі 2017 року на території Волинської області. Даний перелік земельних ділянок затверджений наказом ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 22.06.2017 №113 і в ньому не передбачено виділення земельних ділянок у власність громадян в межах Іванчицівської сільської ради Рожищенського району Волинської області, у звязку з чим позивачам було відмовлено у задоволенні заяв. У цьому випадку, місце розташування земельних ділянок, щодо яких звернулися позивачі, не відповідає вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно - територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Заслухавши пояснення позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, та представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов до задоволення не підлягає з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1В, з метою реалізації свого права та права дружини на безоплатне отримання земельних ділянок, передбаченого частиною першою статті 121 Земельного кодексу України, звернувся до відповідача про надання інформації про наявні земельні ділянки сільськогосподарського призначення, а також для ведення садівництва та індивідуального дачного будівництва на території Луцького, Ківерцівського, Рожищенського та Горохівського районів (а.с.16). У відповідь на вказане звернення відповідач листом від 23.03.2017 за вих. №31-3-0.2-2918/2-17 повідомив ОСОБА_1, що інформація про сформовані земельні ділянки для зазначеного цільового призначення у ГУ Держгеокадастру у Волинській області відсутня, згідно з державною статистичною звітністю загальна площа сільськогосподарських земель на території Луцького, Ківерцівського, Рожищенського та Горохівського районів становить 21622,7 га, а також надав перелік земельних ділянок, сформованих в результаті проведення у 2013 році інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території зазначених районів Волинської області (а.с.18-25).
29.06.2017 за вхідними №№ Я-4160/0/5-17, Я-4156/0/5-17, Ф-4159/0/5-17 позивачі звернулися до ГУ Держгеокадастру у Волинській області із письмовими заявами про надання їм дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 16,2911 га, кадастровий номер 0724582600:01:003:0354 для ведення особистого селянського господарства кожна площею 2,0000 га, яка знаходиться на території Іванчицівської сільської ради Рожищенського району Волинської області із земель державної власності в межах норм безоплатної приватизації (а.с.13-15).
12.07.2017 відповідач листами за вих. №№Я-4160/0-2786/0/6-17, Я-4156/0-2788/0/6-17, Ф-4159/0-2784/0/6-17 повідомив позивачів про те, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 №413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення» ГУ Держгеокадастру у Волинській області сформовано перелік земельних ділянок, які мають надаватись безоплатно у власність громадянам протягом ІІІ кварталу 2017 року, який розміщено на офіційному сайті ГУ Держгеокадастру у Волинській області. Оскільки у зазначеному переліку відсутні земельні ділянки в межах Рожищенського району, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачам у власність для ведення особистого селянського господарства не є можливим (а.с.10-13).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до частини другої статті 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Частиною першою статті 3 Земельного кодексу України встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно із частиною першою статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до частини четвертої статті 122 Земельного Кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно з пунктами 1, 7 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів. Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до Положення про ГУ Держгеокадастру у Волинській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 №308, ГУ Держгеокадастру у Волинській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Волинської області.
Згідно частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування обєкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, суд зазначає, що розпорядником земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у Волинській області є ГУ Держгеокадастру у Волинській області, до повноважень якого при наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки входить саме перевірка відповідності місця розташування обєкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
07.06.2017 постановою Кабінету Міністрів України №413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними» затверджено Стратегію удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними. Відповідно до цього нормативно-правового акту, Держгеокадастр та його територіальні органи під час передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність в межах норм безоплатної приватизації повинні:
формувати перелік земельних ділянок та визначати площу земельних ділянок, яка передається в межах норм безоплатної приватизації на території відповідної області, за такою формулою:
Sбп = Sаук x 0,25,
де Sбп - площа земельних ділянок, яку пропонується передати безоплатно у власність на території відповідної області;
Sаук - площа земельних ділянок, право оренди на яку було продано на території відповідної області у кварталі, що передував поточному кварталу;
щокварталу за 10 днів до закінчення поточного кварталу оприлюднювати перелік земельних ділянок, які пропонується передавати у наступному кварталі (розрахованих за зазначеною формулою), на офіційних веб-сайтах територіальних органів Держгеокадастру за місцем розташування земельних ділянок;
надавати дозволи на розроблення документації із землеустрою та передавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у приватну власність в межах норм безоплатної приватизації відповідно до зазначених переліків, насамперед учасникам антитерористичної операції;
враховувати позицію відповідної сільської та селищної ради під час надання (передачі) земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність громадян.
22.06.2017 на виконання постанови Кабінету Міністрів України №413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними» ГУ Держгеокадастру у Волинській області видано наказ №113 «Про затвердження переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадянам у ІІІ кварталі 2017 року, на території Волинської області» (а.с.67).
Згідно з розміщеною на офіційному веб-сайті ГУ Держгеокадастру у Волинській області інформацією про перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадянам у ІІІ кварталі 2017 року, на території Волинської області передбачено 84 земельних ділянки загальною площею 25,37 га у Ковельському та Старовижівському районах, однак бажана позивачами земельна ділянка, яка розташована в Рожищенському районі, в означеному переліку відсутня (а.с.67).
Суд зазначає, що частина сьома статті 118 Земельного кодексу України є відсилочною, яка вказує на те, що підставою для відмови відповідного органу виконавчої влади у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, у даному випадку, місце розташування земельної ділянки, щодо якої звернувся позивач (на території Іванчицівської сільської ради Рожищенського району Волинської області), не відповідає вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, оскільки зазначена земельна ділянка відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.06.17 №413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними» та наказу ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 22.06.2017 №113 не входить до переліку земельних ділянок, які можуть бути передані у власність громадянам у ІІІ кварталі 2017 року на території Волинської області.
Відповідно до частини першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що відмовляючи ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення площею 2,0000 га кожна у власність для ведення особистого селянського господарства, які знаходять на території Іванчицівської сільської ради Рожищенського району Волинської області, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб передбачений законодавством України, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Земельного кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4 до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про зобовязання вчинити дії відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
ОСОБА_6Плахтій
Постанова в повному обсязі складена 22 вересня 2017 року.