Постанова № 69059852, 20.09.2017, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2017
Номер справи
803/1052/17
Номер документу
69059852
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2017 року Справа № 803/1052/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Лозовського О.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДФС у Волинській області звернулося з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі ФОП ОСОБА_1, відповідач) про стягнення фінансових санкцій в розмірі 17 000, 00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 22.08.2016 на підставі наказу від 19.08.2016 №1011 та направлень від 19.08.2016 №0000397, №0000398 працівниками ГУ ДФС у Волинській області проведено фактичну перевірку магазину «Теремок» за адресою: Волинська область, Шацький район, село Світязь, вулиця Нова, 5, де здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_1, про що складено акт №03/140/40-01/НОМЕР_1 від 23.08.2016. Перевіркою встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності відповідної ліцензії. На підставі акту перевірки 21.02.2017 було прийнято рішення №00000265-40, яким до відповідача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17 000, 00 грн.

Оскільки відповідач не сплатив вказану суму штрафу в добровільному порядку у визначений строк, позивач просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 17 000, 00 грн. фінансових санкцій в примусовому порядку.

Представник позивача до судового засідання подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Відповідач в судове засідання не прибула, не повідомив суд про причини неприбуття, заперечення на позов не надав, хоча повістка була надіслана відповідачу рекомендованою кореспонденцією за адресою місця реєстрації, проте поштове відправлення повернулося на адресу суду із відміткою відділення поштового звязку «за закінченням встановленого строку зберігання», тобто повістка про виклик до суду не була вручена відповідачу з незалежних від суду причин, а тому відповідно до частини 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) слід вважати, що така повістка вручена належним чином.

Згідно із частиною четвертою статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Відповідно до частини шостої статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням вимог частини першої статті 41, частини четвертої статті 122 КАС України, судовий розгляд справи здійснювався у відсутності позивача, відповідача, в порядку письмового провадження, без фіксування судового процесу технічними засобами, на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що на підставі наказу від 19.08.2016 №1011 та направлень від 19.08.2016 №0000397, №0000398 працівниками ГУ ДФС у Волинській області 22.08.2016 проведено фактичну перевірку з питань дотримання вимог, встановлених законодавством України, які є обовязковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, господарської одиниці магазину «Теремок», що знаходиться за адресою: Волинська область, Шацький район, село Світязь, вулиця Нова, 5, де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1

За результатами перевірки 23.08.2016 складено акт №03/140/40-01/НОМЕР_1, в якому зафіксовано факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності відповідної ліцензії, а саме: 22.08.2016 в магазині «Теремок» було придбано дві пляшки пива «Оболонь світле пастеризоване» ємністю 0,5 л, міцністю 4,5% об. спирту по ціні 16,00 грн. за пляшку, на загальну суму 32,00 грн. Контрольно-розрахункова операція проведена без застосування РРО, розрахунковий документ встановленої форми на суму придбаного товару не видано, накладні на придбане пиво на час проведення перевірки не предявлені. Крім того, ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями на дане місце торгівлі відсутня, чим порушено вимоги статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (а. с. 6-7).

На підставі акта перевірки рішенням заступника начальника Головного управління ДФС у Волинській області 21.02.2017 №00000265-40 до відповідача було застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 17 000, 00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності відповідної ліцензії (а. с. 13).

Копія даного рішення із супровідним листом за вих. №188/ФОП/03-20-40-01-23 від 22.02.2017 про розяснення порядку його оскарження, порядку та строків сплати фінансових санкцій надіслана відповідачу (а. с.12).

Рішення про застосування фінансових санкцій відповідачем не оскаржувалось та на час розгляду справи є чинним.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначено Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПК України), Законом України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, плодового і коньячного, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 №481-95 ВР (далі - Закон №481/95-ВР).

Частиною першою статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до частини другої статті 17 цього ж Закону до субєктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17 000,00 гривень.

Частиною пятою статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у разі невиконання субєктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790 (з наступними змінами та доповненнями), однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб'єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.

Пунктом 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», визначено, що у разі невиконання субєктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.

Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги про стягнення з ОСОБА_1 фінансових санкцій у розмірі 17 000, 00 грн. є правомірними та підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 41, 122, 128, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (44000, Волинська область, Шацький район, смт. Шацьк, вулиця Набережна,4, податковий номер НОМЕР_1) до місцевого бюджету (Банк ГУДКСУ у Волинській області, МФО 803014, н/р 31413561700429, отримувач коштів УК у Шацькому районі (с. Світязь), 21081500, ідентифікаційний код одержувача 37682912, код виду сплати 135) заборгованість по фінансових санкціях у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

СуддяО.А. Лозовський