Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И 23 листопада 2009 р. справа № 2а-16119/09/0570 час прийняття постанови: 17-21 Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді Шинкарьової І.В. при секретарі Скокіні О.Л. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя
до відповідача Зовнішньоекономічне підприємство у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Азовімпекс»
про зобов'язання посадових осіб допустити посадових осіб Жовтневої міжрайонної ДПІ м. Маріуполя до проведення планової виїзної перевірки підприємства за адресою: м. Маріуполь, пр. Леніна, буд. 56, в рамках повноважень органів державної податкової служби.
за участю представників:
від позивача: Дмитрієва О.О. за дов. від 02 жовтня 2009 року № 103
від відповідача: Золотухін Р.М. за дов. від 14 жовтня 2009 року №617/1234
Балік Ю.Ф. за дов. від 14 жовтня 2009 року № 617/1235
Садіков В.В. за дов. від 30 жовтня 2009 року №617/1276
ВСТАНОВИВ:
Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція міста Маріуполя звернулась з позовом до Зовнішньоекономічного підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю «Азовімпекс» про зобов'язання посадових осіб допустити посадових осіб Жовтневої міжрайонної ДПІ м. Маріуполя до проведення планової виїзної перевірки підприємства, в рамках повноважень органів державної податкової служби. Свої позовні вимоги обґрунтовує наступним.
14 вересня 2009 року наказом Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя № 1859 на підставі пункту 1 частини 1 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (далі Закон № 509), національного плану - графіку проведення комплексних документальних перевірок на 3 квартал 2009 року з метою проведення виїзної планової перевірки, була створена спеціалізована бригада у складі працівників Жовтневої МДПІ м. Маріуполя, а також працівників ДПА у Донецькій області. Перевірка повинна була проводитися з 16 вересня 2009 року по 13 червня 2009 року. З метою дотримання вимог, передбачених статтями 11-1,11-2 Закону № 509-ХІІ, щодо підстав та порядку проведення планових виїзних перевірок та умов допуску посадових осіб органів державної податкової служби до їх проведення, Відповідача було повідомлено за 10 днів, про проведення планової виїзної перевірки письмовим повідомленням № 54/10/23-213 від 18 серпня 2009 року, яке вручене під розписку головному бухгалтеру ЗЕП ТОВ «Азовімпекс» Ульянченко Л.М.. 16 вересня 2009 року, головному бухгалтеру ЗЕП ТОВ «Азовімпекс» Ульянченко Л.М. було вручено направлення від 14 вересня 2009 року № 1809 про проведення планової виїзної перевірки, із зазначенням підстав, строків, мети її проведення, а також складу посадових осіб, які будуть здійснювати вказану перевірку. Відповідачем 18 вересня 2009 року, направлено лист Позивачу про відмову в доступі до документів фінансово-господарської діяльності та до проведення перевірки в цілому посадовим особам ДПА в Донецькій області обґрунтовуючи відмову тим, що посадові особи Державних податкових адміністрацій в областях не мають права безпосередньо приймати участь у проведенні перевірок. Позивачем зазначено, що при формуванні складу перевіряючи враховуються всі питання, що мають бути досліджені під час перевірки, і здійснення перевірки неповним складом перевіряючих призведе до не дослідження деяких обставин господарської діяльності підприємства, а також у зв'язку з тим, що плановою виїзною перевіркою не можуть бути перевірені лише окремі питання, недопущення до проведення перевірки кількох посадових осіб державної податкової служби рівнозначно недопущенню до перевірки всієї бригади. Тому 18 вересня 2009 року посадовими особами Відповідача складений акт № 260/23-2/23605421 про відмову ЗЕП ТОВ «Азовімпекс» в проведенні планової виїзної перевірки. Вважає, що Відповідач не виконав свій обов'язок та не виконав законні вимоги органу ДПС передбачені частиною 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», а також законодавством не передбачено жодних обмежень, щодо формування складу бригад для здійснення планових виїзних перевірок платників податків, окрім заборони участі в таких перевірках працівників податкової міліції. Крім того, діючим законодавством не передбачено право платника податків відбирати інспекторів, яких необхідно включити або виключити зі складу бригади. Будь - яка посадова особа органу ДПС має право приступити до проведення перевірки, при наявності дотримання вимог, передбачених статтями 11,11-1,11-2 Закону №509. Що стосується посилання відповідача на неможливість формування керівником міжрайонної державної податкової інспекції складу перевіряючих з працівників інших податкових органів, то відповідно до частини 2 статті 11-1 Закону України № 509-ХІІ планова виїзна перевірка проводиться за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби. ЗЕП ТОВ «Азовімпекс» знаходиться на податковому обліку в Жовтневій МДПІ м. Маріуполя, тому рішення про проведення планової виїзної перевірки та формування складу бригади приймалося саме керівником Жовтневої МДПІ. Включення до числа перевіряючих працівників ДПА в Донецькій області було здійснено на підставі листів ДПА в Донецькій області від 28 серпня 2009 року № 12812/7/23-413-3 та від 11 вересня 2009 року № 13524/7/23-513-3.
У судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримав, просив суд зобов'язати посадових осіб Відповідача допустити посадових осіб Жовтневої міжрайонної ДПІ м. Маріуполя до проведення планової виїзної перевірки підприємства, в рамках повноважень органів державної податкової служби.
Відповідач у своїх запереченнях від 14 жовтня 2009 року (арк.. справи 23) не погоджується з позовними вимогами, з тих підстав, що він є платником податків та взятий на облік до Жовтневої МДПІ м. Маріуполя. Вважає, що позивач не довів, що керівник Жовтневої МДПІ м. Маріуполя наділений повноваженнями, що дозволяють створювати «спеціальну бригаду» і включати в її склад працівників вищого органу державної податкової служби. Посилаючись на статті 6, 19 Конституції України, згідно з якими органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законом, ні іншими нормативними актами, не визначено повноважень начальника міжрайонної податкової інспекції щодо формування складу перевіряючих з працівників інших податкових органів. До проведення перевірки працівники Жовтневої МДПІ м. Маріуполя допущені та відмічені в Журналі реєстрації перевірок, відмова була стосовно тільки робітників ДПА в Донецькій обл. Відповідач вважає, що Позивач не має права оскаржувати відмову у допуску робітників ДПА в Донецькій обл., тому що це не передбачено чинним законодавством, та він немає відповідних на це повноважень, а заява про те, що при формуванні «бригади» враховуються всі питання і з цією метою необхідно включати працівників вищого органу державної податкової служби є надуманим. Так як у листах ДПА в Донецькій обл. від 28 серпня 2009 року №12812/7/23-413-3 і від 11вересня 2009 року №13524/7/23-513-3 метою включення працівників ДПА в Донецькій області в «склад бригади», є «забезпечення якісного й ефективного проведення планової перевірки», але не зазначено, на якій підставі працівники вищого органа державної податкової служби входять до «складу бригади», яка повинна була перевіряти Відповідача.
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Наказом керівника Жовтневої міжрайонної державною податковою інспекцією м. Маріуполя від 14 вересня 2009 року №1859 «Про проведення планової виїзної перевірки щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов’язкових платежів) ЗЕП ТОВ «Азовімпекс» (арк.. справи 5), було створено бригаду з фахівців для проведення виїзної планової перевірки. Підставою проведення перевірки є пункт 1 частини 1 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та Національний план – графік проведення комплексних документальних перевірок на 3 квартал 2009 року, направлення від 14 вересня 2009 року №1809. Період проведення перевірки з 01 січня 2008 року по 30 червня 2009 року, строк перевірки з 16 вересня 2009 року по 13 жовтня 2009 року. Як свідчать матеріали справи, Відповідачем 03 вересня 2009 року було отримано повідомлення про проведення планової виїзної перевірки, про що свідчить розписка від 18 вересня 2009 року № 54/10/23-213, з відміткою про одержання головним бухгалтером Відповідача (арк.. справи 10), тобто своєчасно повідомлено про проведення перевірки. Таким чином, позивачем дотримано всі передбачені статтями 11, 11-1, 11-2 закону № 509 вимоги, необхідні для проведення планової виїзної перевірки.
Для проведення перевірки до відповідача прибули працівники ДПА у Донецькій області Гайдей А.А. та Жовтневої МДПІ Амеліна О.В., крім працівників податкового органу для перевірки прибули працівники Державної митної служби, про що зроблені відмітки у журналі реєстрації перевірок № 1 ТОВ ЗЄП «Азовімпекс» (арк.. справи 34). З тих хто прибув для проведення перевірки відповідачем не допущено лише працівника ДПА у Донецької області.
Листом від 15 вересня 2009 року № 1158 (арк.. справи 33), відповідач, повідомив позивача, що не чинить перешкод органам податкової служби та іншим контролюючим органам у виконанні державних функцій, підготувало та надає для перевірки усі документи фінансово – господарської діяльності всім працівникам Жовтневої МДПІ, за виключенням працівників ДПА у Донецькій області. Підставою для недопущення зазначених працівників, відповідач зазначає відсутність визначених законодавством повноважень начальника міжрайонної державної податкової інспекції, щодо формування складу перевіряючих з працівників інших податкових органів.
18 листопада 2009 року працівниками Жовтневої МДПІ було складено акт про відмову в проведенні планової виїзної перевірки №260/23-2/23605421 (арк.. справи 4), у якому зазначено, що оскільки при формуванні складу перевіряючих враховуються всі питання, які повинні бути досліджені під час перевірки, для здійснення висновків щодо дотримання підприємством вимог податкового, валютного та іншого законодавства, проведення перевірки неповним складом перевіряючих приведе до не дослідження деяких обставин господарської діяльності підприємства, що ставить під сумнів якість перевірки та достовірність висновків. У зв’язку з тим, що плановою виїзною перевіркою не можуть бути перевірені окремі питання, не допуск до проведення перевірки кількох посадових осіб держаної податкової служби рівнозначно недопущенню до перевірки всієї бригади.
Суд не погоджується з твердженням відповідача, про неправомірність включення до складу перевіряючих працівників з інших органів податкової служби, з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 1 статті 11 закону №509 органи державної податкової служби мають право у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановленому законами України, здійснювати планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.
Статтею 8 зазначеного закону, визначені функції Державної податкової адміністрації України, до яких між іншим відноситься організація роботи державних податкових адміністрацій і державних податкових інспекцій, та надання органам державної податкової служби методичної і практичної допомоги в організації роботи, проведення обстеження та перевірки її стану.
Наказом ДПА України від 27 травня 2008 року № 355 затверджені Методичні рекомендації щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків. Зазначені методичні рекомендації мають відомчий характер, та обов’язкові для використання в роботі органами державної податкової служби. Пунктом 1.12. методичних рекомендацій, передбачено залучення до планової виїзної перевірки крім працівників органу, на податковому обліку якого, знаходиться платник податку, працівників інших податкових органів.
Суд не приймає до уваги посилання позивача, що без працівників ДПА у Донецькій області не можливо було провести перевірку, оскільки, як зазначається позивачем, підставою для їх включення до складу перевіряючих, є листи ДПА в Донецькій області від 28 вересня 2009 № 12812/7/23-413-3 року та від 11 вересня 2009 року № 13524/7/23-513-3 (арк.. справи 80,81). Як свідчать зазначені листи, працівники ДПА у Донецькій області направлялись для забезпечення якісного та ефективного проведення планової перевірки взагалі, перевірка окремих напрямків цими листами не визначається.
Таким чином, позивачем не доведено не можливість проведення перевірки без працівників ДПА у Донецькій області.
Враховуючи вищезазначені обставини, суд дійшов висновку, що фактично позивача було допущено для проведення перевірки, не допущено лише двох осіб не працівників позивача, за цих підстав позивач сам відмовився від проведення перевірки.
На підставі викладеного, суд вважає що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовної заяви Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до Зовнішньоекономічне підприємство у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Азовімпекс» про зобов'язання посадових осіб допустити посадових осіб Жовтневої міжрайонної ДПІ м. Маріуполя до проведення планової виїзної перевірки підприємства за адресою: м. Маріуполь, пр. Леніна, буд. 56, в рамках повноважень органів державної податкової служби відмовити.
Постанову прийнято у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 23 листопада 2009 року в присутності представників сторін.
Повний тест постанови складений та підписаний 27 листопада 2009 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шинкарьова І.В.