Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И 26 листопада 2009 р. справа № 2а-18118/09/0570 час прийняття постанови: Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді Масло І.В. при секретарі Грішаєві Є.Є. за участю: представника позивача Кошуби В.О.,
представника відповідача Тютюліній Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м. Донецьку ради про визнання дій протиправними, стягнення витрат на оплату відпусток у сумі 1946,84 грн., -
ВСТАНОВИВ:
02.11.2009 КП «Компанія «Вода Донбасу» звернулося до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м. Донецьку ради про визнання дій протиправними, стягнення витрат на оплату відпусток у сумі 1946,84 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що механізм використання, обліку, звітності і контролю за використанням коштів державного бюджету на виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначений Порядком використання коштів державного бюджету для використання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 № 936.
Центральною контрольно-дослідницькою та проектно-вишукувальною водною лабораторією КП «Компанія «Вода Донбасу» 27.02.2008 було направлено до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м. Донецьку ради розрахунок видатків по виплаті компенсації та наданню пільг громадянам, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи та реєстр отримувачів компенсаційних витрат, відомість про нараховані виплати для отримання відповідних видатків.
У порушення п. 6 Порядку відповідачем не було здійснено відшкодування видатків по виплаті компенсації та наданню пільг громадянам, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Просив визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м. Донецьку ради щодо не здійснення відшкодування видатків по виплаті компенсації та наданню пільг громадянам, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи протиправними, стягнути витрати на оплату відпусток в сумі 1946,84 грн. (а.с. 3-4).
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала з тих підстав, що відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені до 1, 2 категорії, мають право на додаткові відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 робочих днів (16 календарних днів). Механізм використання обліку, звітності і контролю за використанням коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в тому числі і оплата управліннями праці та соціального захисту населення вищевказаних додаткових відпусток, передбачений Порядком використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 № 936.
КП «Компанія «Вода Донбасу» 27.02.2008 подала управлінню документи, необхідні для оплати додаткових відпусток громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на суму 1946,84 грн. Ці додаткові відпустки надавалися працівникам КП «Компанія «Вода Донбасу» у грудні 2007 року згідно наказів № 67-В від 05.12.2007, № 70-В від 07.12.2007.
Згідно ч. 4 п. 6 вказаного вище Порядку підприємства подають уповноваженому органу до 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, документи щодо розрахункових витрат, пов’язаних з виплатою компенсацій та допоміг. Отже, позивач мав подати вищевказані документи до 25.12.2007. Крім того, з огляду на положення п. 2 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256, відповідач не може брати на себе зобов’язання у лютому 2008 року щодо оплати відпусток, наданих позивачем у грудні 2007 року.
Також представник відповідача, посилаючись на ст. 99 КАС України, вказує, що позивачем пропущено річний строк для звернення до адміністративного суду.
Просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, з’ясувавши обставини по справі та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
Позивач – Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» є юридичною особою, зареєстроване 03.09.2007 виконавчим комітетом Донецької міської ради, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 737046. Згідно з Довідкою Управління статистики у місті Донецьку № 101-5122 від 03.09.2007 позивача включено до ЄДРПОУ за № 00191678. Позивач здійснює діяльність у відповідності зі Статутом, затвердженим розпорядженням голови Донецької обласної ради від 28.08.2007 № 98р, зі збирання, очищення та розподілення води, транспортування іншої продукції трубопроводами, збирання і оброблення стічних вод та ін. (а.с. 6-13, 15).
Центральна контрольно-дослідницька та проектно-вишукувальна водна лабораторія КП «Компанія «Вода Донбасу» є філією (іншим відокремленим підрозділом) КП «Компанія «Вода Донбасу» без права юридичної особи, що підтверджується довідкою Управління статистики у м. Донецьку № 101-5182 від 05.09.2007. Лабораторія здійснює свою діяльність відповідно до Положення № 9, затвердженого наказом КП «Компанія «Вода Донбасу» від 04.09.2007 № 2, з технічного випробування та дослідження, вимірювання чистоти води, транспортування води магістральними трубопроводами та ін.
У Центральній контрольно-дослідницькій та проектно-вишукувальній водній лабораторії КП «Компанія «Вода Донбасу» станом на 01.01.2008 працювало дві особи, що брали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС – Зюкін В.М. і Чеботарьов С.Ф., що підтверджується списком працівників (а.с. 24).
Вказаним особам у грудні 2007 року були надані та оплачені додаткові відпустки, про що свідчать листки розрахунку відпускних (а.с. 22, 23).
Згідно з довідкою ревізії фінансово-господарської діяльності Центральної контрольно-дослідницької та проектно-вишукувальної водної лабораторії Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» за період з 01.06.2006 по 31.05.2009, складеною КРВ у м. Донецьку 24.07.2009, ревізією встановлено, що за період з 01.12.2007 по 31.12.2007 та по теперішній час по бухгалтерському обліку проведено нарахування та виплату додаткових відпусток двом працівникам постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи без пред’явлення до відшкодування УПСЗН Київського району на загальну суму 1946,84 грн., що є порушенням п. 22 ст. 20, п. 1 ст. 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», п. 4 п.п. 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 № 936 «Про затвердження Порядку використання коштів Державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 16-19).
27.02.2008 позивач подав до УПСЗН Київської районної у м. Донецьку ради розрахунок видатків по виплаті компенсації та наданню пільг громадянам, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи по Центральній контрольно-дослідницькій та проектно-вишукувальній водній лабораторії КП «Компанія «Вода Донбасу» за грудень 2007 року та розшифровку компенсаційних виплат (а.с. 20, 21).
У відповідності до п. 22 ч. 1 ст. 20, п. 1 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі за текстом - Закон) особам, віднесеним до категорії 1 (пункт 1 статті 14), та особам, віднесеним до категорії 2 (пункт 2 статті 14), надається право на використання чергової відпустки у зручний для них час, а також отримання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 робочих днів на рік.
Порядком використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 № 936 (далі за текстом - Порядок), визначається механізм використання, обліку, звітності і контролю за використанням коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, головним розпорядником яких є Мінпраці (п. 1 Порядку).
Пунктом 2 Порядку передбачено, що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються Міністерство праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, головні управління праці та соціального захисту населення обласних, Головне управління соціального захисту населення Київської міської, управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської, управління (відділи) праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад, Фонд соціального захисту інвалідів.
Отже, відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м. Донецьку ради є таким розпорядником бюджетних коштів за програмами, пов'язаними із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з п. 4 Порядку виплата компенсацій та допомоги певних видів, передбачених Законом, проводиться центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, управліннями праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад (далі - уповноважений орган) за місцем реєстрації громадян працюючим і непрацюючим громадянам та пенсіонерам, зокрема пенсіонерам та особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби та інших структур, громадянам, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, громадянам, які працюють у громадян, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, а саме:
…9) оплата додаткової відпустки громадянам строком 14 робочих днів (16 календарних днів) відповідно до пункту 22 частини першої статті 20, пункту 1 частини першої статті 21, пункту 3 частини третьої статті 30 Закону.
Пунктом 6 Порядку передбачено, що підприємства реєструються уповноваженим органом, для чого подають не пізніше ніж за два місяці до початку кожного бюджетного року відомості про підприємство з визначенням кількості постраждалих осіб за категоріями отримувачів компенсацій та допомоги певних видів за формою, затвердженою Мінпраці, і списки громадян із зазначенням прізвища, імені та по батькові, категорії, серії та номера посвідчення, місця реєстрації, ідентифікаційного номера.
Графік відпусток громадян та розрахунок витрат для додаткової відпустки на наступний бюджетний рік подаються підприємством до уповноваженого органу разом із зазначеними відомостями.
У разі зміни зазначених відомостей та списків громадян підприємство повідомляє протягом 20 днів наступного місяця про такі зміни відповідних розпорядників коштів.
До 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінпраці формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги.
Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за своєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.
Отже, для отримання виплати витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, необхідно дотримання з боку підприємства наступних умов:
- подання не пізніше ніж за два місяці до початку кожного бюджетного року відомості про підприємство з визначенням кількості постраждалих осіб за категоріями отримувачів компенсацій та допомоги певних видів за формою, затвердженою Мінпраці, і списків громадян із зазначенням прізвища, імені та по батькові, категорії, серії та номера посвідчення, місця реєстрації, ідентифікаційного номера, а також графіку відпусток громадян та розрахунку витрат для додаткової відпустки на наступний бюджетний рік подаються підприємством до уповноваженого органу разом із зазначеними відомостями;
- подання до 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, до уповноваженого органу документів щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінпраці формою та реєстру отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги.
Позивачем вказані вище умови дотримані не були. Вищевказані документи до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м. Донецьку ради були подані позивачем 27.02.2008. Таким чином, право на отримання даної виплати в позивача не виникло.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З урахуванням викладених обставин, суд приходить до висновку, що позивачем пропущений передбачений ч.2 ст. 99 КАС України річний строк для звернення до суду.
Позивач дізнався про порушення своїх прав після надання передбачених Порядком документів до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м. Донецьку ради були подані позивачем 27.02.2008 та не отримання відповідної виплати.
Із заявою про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду із зазначенням поважних причин пропуску такого строку представник позивача не звертався.
Відповідно до ч.1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Як вбачається із заперечень представника відповідача на позовну заяву, вона наполягає на відмові у задоволенні позову, у тому числі, з причин пропуску позивачем строку для звернення до адміністративного суду.
З урахуванням викладених обставин суд відмовляє позивачу у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-72, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м. Донецьку ради про визнання дій протиправними, стягнення витрат на оплату відпусток у сумі 1946,84 грн. - відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошений її повний текст у судовому засіданні 26 листопада 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Масло І.В.