Постанова № 6898832, 18.11.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2009
Номер справи
2а-12176/09/0570
Номер документу
6898832
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 листопада 2009 р. справа № 2а-12176/09/0570

час прийняття постанови: 17.43 година

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді

при секретаріФенделєвій В.Є.

за участю представника позивача Корба Л.В.

представника відповідача не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції м. Маріуполя до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості перед бюджетом по земельному податку,

в с т а н о в и в :

Державна податкова інспекція м. Маріуполя звернулась до суду із позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості перед бюджетом по земельному податку.

Під час судового розгляд справи позивач надав суду заяву про збільшення розміру позовних вимог, відповідно до якої просить суд стягнути з відповідача суму заборгованості із земельного податку в розмірі 16154.11 грн.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», відповідно до якої податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, функцію здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів).

Відповідно до норм Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації. Податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Преамбулою Закону України «Про плату за землю» встановлено, що цим Законом визначаються розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Також, позивачем зазначається, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку.

Станом на 28.10.2009 року сума податкового боргу відповідача з орендної плати за землю з фізичних осіб складає 16154.11 грн.

Просить суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не зявився з невідомих суду причин; про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Клопотань про відкладення розгляду справи, заперечення проти позову або заяву про його визнання суду не надав.

За таких обставин та на підставі ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності відповідача та на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши представника позивача, дослідивши надані докази, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в України» завданнями органів державної податкової служби є:

здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі);

внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства;

прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування;

формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів та Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб;

роз'яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків;

запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.

Статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в України» передбачено, що державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, такі функції: здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами.

Преамбулою Закону України «Про плату за землю» зазначено, що цей Закон визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.

Відповідно ст. 27 Закону України «Про плату за землю» контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 31.01.2003 року зареєстрована як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію Серії НОМЕР_1; перебуває на обліку в ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя з 05.02.2003 року за № 2121 як платник податків, зокрема є платником земельного податку.

22 вересня 2008 року між Маріупольською міською радою (код ЄДРПОУ 33852448) (орендодавець), в особі начальника юридичного відділу Маріупольської міської ради Темір Ірини Костянтинівна, та громадянкою ОСОБА_1 (ідентиф.номер НОМЕР_2) (орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки. Згідно зазначеного договору орендодавець на підставі рішення Маріупольської міської ради від 20 травня 2008 року № 5/21-3821 надає, а орендар приймає в строкове (строком на 10 років до 20.05.2018 року) платне користування земельну ділянку площею 0.2298 га, яка знаходиться по вул. Ломізова, 1 в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя.

Відповідно до п. 4.1 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки (без урахування коефіцієнту індексації на 2008 рік) становить 429.67 грн./мІ.

Відповідно до п. 4.3 договору орендна плата за землю (платіж) сплачується орендарем у грошовій формі у розмірі 4% від грошової оцінки земельної ділянки (за рік).

Договір зареєстрований у Маріупольському міському відділі Донецької регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис 13 жовтня 2008 року № 04.08.162.610.

Відповідно до Акту приймання-передачі земельної ділянки, згідно договору оренди № 04.08.162.610 від 13.10.2008 року Маріупольська міська рада передала, а ОСОБА_1 прийняла у користування земельну ділянку площею: 0.2298 га, кадастровий номер: 1412300000:01:006:0145, розташовану за адресою: вул. Ломізова, 1 в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя.

Відповідачем 28 січня 2009 року до податкового органу подана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності № 1110, відповідно до якої платником земельного податку самостійно нараховано розмір орендної плати на 2009 рік у загальному розмірі 46772.57 грн. з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями по 3897.71 грн. та за січень 2009 року 3897.76 грн.

Відповідно до підпункту 1.11 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України

Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Статтею 14 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Таким чином, за даними податкової декларації від 28.01.2009 року за період з квітня 2009 року по вересень 2009 року включно (6 місяців) сума заборгованості самостійно нарахована відповідачем з земельного податку складає 23386.26 грн.

Відповідно до п.п 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Відповідно до п.п 6.2.3. п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Відповідно до абз. 4 п.п 6.2.4. п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

Першою податковою вимогою № 1/324 від 27.04.2009 року податковим органом відповідачу виставлена сума податкового боргу у розмірі 328.67 грн., вимога була отримана відповідачем 29.04.2009 року, що підтверджується особистим підписом ОСОБА_1 /а.с. 22/.

Другою податковою вимогою від 11.06.2009 року за № 2/585 податковим органом виставлена відповідачу до сплати сума податкового боргу за узгодженими податковими зобовязаннями у розмірі 7432.25 грн., яка була розміщена на дошці податкових оголошень 11.06.2009 року, що підтверджується актом № 168 від 11.06.2009 року про причини неможливості вручення податкової вимоги № 2/585 від 11.06.2009 року /а.с. 23, 23-а/.

Відповідно до положень пункту 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, зокрема, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України

Відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 наведеного Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.

Відповідно до п. 1.4 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.

Відповідно до п. 1.5 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про плату за землю» за прострочення встановлених строків сплати податку (стаття 17 цього Закону) справляється пеня у розмірах, визначених законом.

Відповідно до п.п. 16.1.1. п. 16.1 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Відповідно до п.п. 16.1.2. п. 16.1 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;

б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Судом встановлено, що 30.07.2009 року податковим органом відповідачу нараховано суму пені в розмірі 23.79 грн. та 97.53 грн. по терміну 01.05.2009 року, в розмірі 8.29 грн. по терміну 02.06.2009 року.

Станом на 28.08.2009 року податковим органом відповідачу нараховано суму пені в розмірі 110.42 грн. та 12.53 грн. по терміну 02.06.2009 року, в розмірі 6.79 грн. по терміну 01.07.2009 року.

29.09.2009 року податковим органом відповідачу нараховано суму пені в розмірі 104.09 грн. та 13.71 грн. по терміну 01.07.2009 року, в розмірі 5.73 грн. по терміну 31.07.2009 року.

Також, позивачем за несвоєчасну сплату ФОП ОСОБА_1 суми узгодженого податкового зобовязання по декларації від 28.01.2009 року прийняті наступні податкові повідомлення-рішення форми «Ш»:

-від 31 липня 2009 року № 0008401700/0 на суму штрафу в розмірі 1767.27 грн. та № 0008411700/0 на суму штрафу в розмірі 71.26 грн. (отримані відповідачем 27.08.2009 року згідно підпису ОСОБА_1 у повідомленні про вручення поштового відправлення);

-від 31 серпня 2009 року № 0009121700/0 на суму штрафу в розмірі 771.92 грн. (отримано відповідачем 08.09.2009 року, що підтверджується підписом ОСОБА_1 у повідомленні про вручення поштового відправлення);

-від 5 жовтня 2009 року № 0012221700/0 на суму штрафу в розмірі 1789.75 грн. та № 0012231700/0 на суму штрафу в розмірі 51.94 грн. (відправлено відповідачу 07.10.2009 року рекомендованим листом).

Відповідно до п.п. 17.1.7. п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Судом встановлено, що вказані податкові повідомлення-рішення в адміністративному або судовому порядку відповідачем не оскаржувались та не скасовані у спосіб та відповідно до процедури, що регламентована статтями 5 та 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами».

Тобто, сума зобов'язання визначена в податкових повідомленнях-рішеннях відповідно до статті 5 Закону № 2181-III є узгодженою та в зв'язку з несплатою до бюджету в строки визначені законодавством набула статусу податкового боргу.

Таким чином, загальна сума боргу відповідача з урахуванням нарахованої податковим органом суми пені, застосованих штрафних (фінансових) санкцій та частковою сплатою у розмірі 12067.17 грн., складає 16154.11 грн.

За правилами п. 3 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» обовязок юридичної особи щодо сплати податків припиняється їх сплатою. Доказів сплати податкового боргу відповідач судові не надав. Наявність податкового боргу на час розгляду справи підтверджена податковим органом. Заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкових зобовязань, не призвели до їх погашення, строки їх добровільної сплати вийшли у відповідності до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно до п. 30 ст. 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення - податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.

Отже, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

Позов Державної податкової інспекції м. Маріуполя до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості перед бюджетом по земельному податку, задовільнити у повному обсязі.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, номер ДРФО НОМЕР_2; р/р НОМЕР_3 у філії Орджонікідзевському відділення Промінвестбанку в м. Маріуполі, МФО 334389) на користь Державного бюджету України (на рахунок місцевого бюджету: код платежу 13050100, одержувач місцевий бюджет Орджонікідзевського району м. Маріуполя, код ЗКПО 34686694, банк ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, р/р 33211815700054) заборгованість перед бюджетом із земельного податку в сумі 16154 (шістнадцять тисяч сто пятдесят чотири) гривні 11 копійок.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 18 листопада 2009 року в присутності представника позивача. Постанова виготовлена в повному обсязі 23 листопада 2009 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Могильницький М.С.