Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
26.11.09Справа №2а-10072/09/1/0170 м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної РеспублікиКрим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Дубініній А.В. за участю: представника позивача – Дюкар Р.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БЛЕК СІ ЕНЕРДЖИ"
до Головного управління Державного комітета земельних ресурсів в м. Севастополі про спонукання до виконання певних дій
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "БЛЕК СІ ЕНЕРДЖИ" до Головного управління Державного комітета земельних ресурсів в м. Севастополі про визнання незаконними дій в частині застосування коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного призначення – 2,5 при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, який знаходиться у користуванні позивача на підставі договору купівлі-продажу права користування чужою земельною ділянкою для забудови від 22.10.2008 року; зобов’язання відповідача провести перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки в Орлинівському лісництві квартал № 20, виділ № № 24, 25,26,27,28,33 із застосуванням коефіцієнта функціонального призначення для земель рекреаційного призначення, що дорівнює – 0,5; зобов’язання видати новий витяг з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки, де зазначити нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розраховану із застосуванням коефіцієнта функціонального призначення для земель рекреаційного призначення, що дорівнює – 0,5, а також зазначити, що розрахунок здійснено для земель рекреаційного призначення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.08.09 року відкрито провадження по справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.08.09 року закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених в адміністративному позові. Зазначив, що ТОВ "БЛЕК СІ ЕНЕРДЖИ" належить обмежене речове право (право користування чужою земельною ділянкою для забудови), що було придбано на підставі договору купівлі-продажу, а саме земельною ділянкою, розташованою за адресою: АРКрим, Орлинівське лісництво, квартал № 20, виділ № № 24, 25,26,27,28,33, кадастровий № 8536300000:58:002:0035, загальною площею 27,4587 гектарів.
Представник позивача пояснив, що задля розрахунку розміру плати за користування землею позивач звернувся до відповідача за видачею витягу з технічної документації по нормативній грошовій оцінці зазначеної земельної ділянки, проте з наданим за зверненням витягом від 06.02.2009 року № 218/1 позивач не погоджується, оскільки розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки здійснено невірно – незаконно використано коефіцієнт функціонального використання 2,5, а також зазначено, що розрахунок здійснено для земель комерційного використання. Посилаючись на нормативно-правові акти, представник позивача зазначив, що такі дії неправомірні, у даному випадку повинен використовуватися коефіцієнт 0,5.
У судове засідання представник відповідача не з'явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, надав клопотання про розгляд справи за його відсутністю, надіслав пояснення по справі, за якими вважає позовні вимоги необґрунтованими, оскільки коефіцієнт, що характеризує функціональне використання земельної ділянки враховує відносну прибутковість видів економічної діяльності. У поясненнях представник відповідача зазначив, що діяльність ТОВ "БЛЕК СІ ЕНЕРДЖИ"по обслуговуванню комплексу об’єктів рекреаційного призначення за КВЕД може бути віднесена до секції Н (55.1,55.2,55.3), які відповідають коефіцієнту функціонального призначення – 2,5 (для земель комерційного використання).
Приймаючи до уваги, що представник відповідача являється суб’єктом владних повноважень та його неявка не перешкоджає розглядові справи по суті, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу за відсутністю представника відповідача, повідомленого належним чином, на підставі наявних у справі доказів.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши доказі по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 частини 1 статті З КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 224 від 19.03.2008 року Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони навколишнього природного середовища.
Судом встановлено, що Головне управління Державного комітета земельних ресурсів в м. Севастополі є органом виконавчої влади АРК, яке входить до єдиної системи державних органів земельних ресурсів.
Так як Головне управління Державного комітета земельних ресурсів в м. Севастополі є територіальним органом Державного комітету земельних ресурсів, та підзвітне і підконтрольне Державному комітету земельних ресурсів України здійснюючі свої завдання та функції у правовідносинах з фізичними та юридичними особами воно являється суб'єктом владних повноважень.
Отже, суд приходить до висновку, що зазначений спір має ознаки публічно-правового та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства Окружним адміністративним судом.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.
Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо законності дій відповідача, зобов’язання його вчинити певні дії, який є суб'єктом владних повноважень, суд зобов'язаний перевірити, чи здійснено такі дії на підставі закону в межах повноважень, безсторонньо та добросовісно.
Так згідно до частин 1 та 2 ст. 116 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Повноваження в даній частині розмежовані п.12 розділу X Земельного Кодексу України в якому вказано що розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Повноваження місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин щодо розпорядження землями державної власності та вирішення інших питань у галузі земельних відносин закріплено п. а) та ж) ст.17 Земельного Кодексу України.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Повноваження місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин щодо розпорядження землями державної власності та вирішення інших питань у галузі земельних відносин закріплено п. а) та ж) ст.17 ЗК України та п. 2) статті 21 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”.
За ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «БЛЕК СІ ЕНЕРДЖИ» є юридичною особою (ідентифікаційний код 36115689) зареєстроване виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради 28.08.2008 року, що підтверджується довідкою Головного управління статистики в АРК № 008604 серії АА від 29.10.2008 року, свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 145205.
Відповідно до довідки Головного управління статистики в АРК № 008604 серії АА від 29.10.2008 року видами діяльності позивача за КВЕД є 45.21.1 Будівництво будівель; 45.21.6 Будівництво інших споруд; 45.25.1 Інші спеціалізовані будівельні роботи.
Судом встановлено, що за договором між Севастопольською міською державною адміністрацією (власник земельної ділянки) та Приватним підприємством «КРИМ АГРО СВІТ» (землекористувач) № 4-1187 від 17.08.2007 року про право забудови земельної ділянки (суперфіцій) розташованої за адресою : АРКрим, Орлінівське лісництво, квартал № 20, виділ № № 24,25,26,27,28,33, загальною площею 27,4587 гектарів землекористувачу надається право забудови земельної ділянки комплексом об’єктів рекреаційного призначення.
Відповідно до п. 1.5 Договору землекористувач має право відчужувати третім особам право забудови за цим договором.
Зазначений договір нотаріально засвідчений, зареєстрований у реєстрі нотаріальних дій за № 4-1187 та державному реєстрі правочинів, що підтверджується витягом з державного реєстру правочинів № 4486587 від 22.08.2007 року.
Суд встановив, що рішенням Господарського суду АРК від 24.09.2008 року у справі № 2-25/9633-2008 задоволено позов Товариства з обмеженою відповідальністю «БЛЕК СІ ЕНЕРДЖИ», зобов’язано Приватне підприємство «КРИМ АГРО СВІТ» здійснити відчуження права, шляхом укладення з Товариством з обмеженою відповідальністю «БЛЕК СІ ЕНЕРДЖИ» договору купівлі-продажу обмеженого речового права (право користування чужою земельною ділянкою для забудови), земельної ділянки кадастровий номер 8536300000:58:002:0035, загальною площею 27,4587 гектарів.
За договором купівлі-продажу обмеженого речового права (право користування чужою земельною ділянкою для забудови) від 22.10.2008 року, укладеного між Приватним підприємством «КРИМ АГРО СВІТ» (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «БЛЕК СІ ЕНЕРДЖИ» (покупець) на виконання рішення господарського суду АРК від 24.09.2008 року у справі № 2-25/9633-2008 продавець продав, а покупець прийняв обмежене речове право (право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій)), яке розповсюджується в межах земельної ділянки з кадастровим номером 8536300000:58:002:0035, загальною площею 27,4587 гектарів, розташованої за адресою : АРКрим, Орлінівське лісництво, квартал № 20, виділ № № 24,25,26,27,28,33.
Відповідно до п.1.4 Договору – цільове призначення земельної ділянки – землі рекреаційного призначення.
Зазначений договір нотаріально засвідчений, зареєстрований у реєстрі нотаріальних дій за № 2789 та державному реєстрі правочинів, що підтверджується витягом з державного реєстру правочинів № 6667521 від 22.10.2008 року.
До того ж, за актом приймання-передачі обмеженого речового права (права користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій)) від 22.10.2008 року продавець передав, а покупець прийняв право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій)).
Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.
Відповідно до статті 395 Цивільного кодексу України N 435-IV від 16.01.2003 року (далі – ЦК України) речовими правами на чуже майно є: 1) право володіння; 2) право користування (сервітут); 3) право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); 4) право забудови земельної ділянки (суперфіцій).
Підстави виникнення права користування чужою земельною ділянкою для забудови передбачені статтею 413 ЦК України, а саме власник земельної ділянки має право надати її в користування іншій особі для будівництва промислових, побутових, соціально-культурних, житлових та інших споруд і будівель (суперфіцій). Таке право виникає на підставі договору або заповіту. Право користування земельною ділянкою, наданою для забудови, може відчужуватися або передаватися землекористувачем у порядку спадкування, крім випадків, передбачених частиною третьою цієї статті. Право користування земельною ділянкою державної або комунальної власності для забудови не може бути відчужено її землекористувачем іншим особам (крім випадків переходу права власності на будівлі та споруди, що розміщені на такій земельній ділянці), внесено до статутного фонду, передано у заставу. Право користування чужою земельною ділянкою для забудови може бути встановлено на визначений або на невизначений строк, крім випадків, передбачених частиною п'ятою цієї статті. Строк користування земельною ділянкою державної чи комунальної власності для забудови не може перевищувати 50 років.
На час розгляду спору порядок регулювання земельних відносин встановлений у Земельному кодексі України.
Земельним кодексом України N 2768-III від 25.10.2001 року (далі - ЗК України) також безпосередньо регулюються підстави набуття і зміст права користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови.
Так, за статтею 102-1 ЗК України право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) і право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій) виникають на підставі договору між власником земельної ділянки та особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для таких потреб, відповідно до Цивільного кодексу України.
Вирішуючи питання про обґрунтованість позовних вимог судом встановлено наступне.
Відповідно до заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «БЛЕК СІ ЕНЕРДЖИ» на адресу відповідача від 13.01.2009 року позивач просив надати інформацію про грошову оцінку земельної ділянки площею 274587 м?, розташованої за адресою : АРКрим, Орлінівське лісництво, квартал № 20, виділ № № 24,25,26,27,28,33 для будівництва та експлуатації об’єктів нерухомого майна на підставі договору купівлі-продажу обмеженого речового права (права користування чужою земельною ділянкою для забудови) від 22.10.2008 року КВЕД 45.21.1 для розрахунку та сплати земельного податку.
З наданого ГУ Земельних ресурсів м. Севастополя витягу з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки № 218/1 від 06.02.2009 року вбачається, що нормативна грошова оцінка 1 м? зазначеної земельної ділянки встановлена у 472,00гривень, при цьому використано коефіцієнт функціонального призначення - у 2,5. Цільовим призначенням земельної ділянки визначено - для будівництва та експлуатації об’єктів нерухомого майна.
08.04.2009 року за вих. № 3 ТОВ «БЛЕК СІ ЕНЕРДЖИ» на адресу ГУ Земельних ресурсів м. Севастополя направило лист з проханням видати новий витяг з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки, де зазначити коефіцієнт функціонального призначення 0,5 та зазначити, що розрахунок здійснено для земель рекреаційного призначення, проте у листі – відповіді від 22.05.2009 року за вих. № 8-5-1/2550 ГУ Держкомзему у м. Севастополі відмовило у видачі нового витягу, зазначивши про законність виданого раніше та правильність застосування коефіцієнту функціонального призначення 2, 5 (як для земель комерційного використання). У листі зазначено, що діяльність ТОВ «БЛЕК СІ ЕНЕРДЖИ» за КВЕД відноситься до секції Н (55.1 – діяльність готелів, 55.2 - надання місць тимчасового проживання, 55.3- діяльність ресторанів, 55.4 – діяльність барів), оскільки дані види економічної діяльності відповідають коефіцієнту функціонального використанню землі - 2,5.
Проте, з такими висновками відповідача суд не може погодить з наступних підстав.
Відповідно до статті 19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:
а) землі сільськогосподарського призначення;
б) землі житлової та громадської забудови;
в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;
г) землі оздоровчого призначення;
ґ) землі рекреаційного призначення;
д) землі історико-культурного призначення;
е) землі лісогосподарського призначення;
є) землі водного фонду;
ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України (стаття 20 ЗК України).
Як зазначалося раніше, цільовим призначенням земельної ділянки площею 274587 м?, розташованої за адресою : АРКрим, Орлінівське лісництво, квартал № 20, виділ № № 24,25,26,27,28,33 є землі рекреаційного призначення, Зміна цільового призначення земельної дялнки після укладення договру позивачем не здійснювалась.
За статтями 50,51,52 ЗК України до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів. До земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації. Землі рекреаційного призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. На землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель. Порядок використання земель рекреаційного призначення визначається законом.
Отже, судом достеменно встановлено, що цільовим призначенням земельної ділянки площею 274587 м?, розташованої за адресою : АРКрим, Орлінівське лісництво, квартал № 20, виділ № № 24,25,26,27,28,33 є землі рекреаційного призначення.
За статтею 201 ЗК України Грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Закону України «Про оцінку земель» N 1378-IV від 11.12.2003 року нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами;
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель (стаття 5 Закону України «Про оцінку земель»).
Відповідно до статті 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі:визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:
розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років;
розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою ( стаття 18 Закону України «Про оцінку земель»).
Суд зазначає, що земельна ділянка, розташована за адресою : АРКрим, Орлінівське лісництво, квартал № 20, виділ № № 24,25,26,27,28,33, право забудови якої (суперфіцій) належить Товариству з обмеженою відповідальністю "БЛЕК СІ ЕНЕРДЖИ" знаходиться в межах адміністративно – територіальної одиниці м. Севастополь, але за межами населеного пункту м. Севастополь.
За таких обставин, суд вважає невірним застосування відповідачем при визначенні грошової нормативної оцінки зазначеної земельної ділянки Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом N 18/15/21/11 від 27.01.2006 року Держкомзему, Міністерства аграрної політики, Міністерства будівництва, архітектури та ЖКГ України, Української академії аграрних наук, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 квітня 2006 року за N 388/12262. До того ж, зазначена земельна ділянка не відноситься до земель сільськогосподарського призначення за своїм цільовим призначенням.
Тому й заперечення позивача, які базуються на визначених цим Порядком термінах, у тому числі щодо категорій земель за функціональним призначенням не беруться судом до уваги.
Натомість, суд вважає доречним застосування у даному випадку Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель у межах населених пунктів) затвердженого спільним наказом N 19/16/22/11/17/12 від 27.01.2006 року Держкомзему, Міністерства аграрної політики, Міністерства будівництва, архітектури та ЖКГ України, Української академії аграрних наук, Державного комітету України по водному господарству, Державному комітету лісового господарства, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 квітня 2006 року за N 389/12263 (далі – Порядок).
Відповідно до розділу 3 Порядку закріплена нормативна грошова оцінка земель природно-заповідного та іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення. В основу розрахунку нормативної грошової оцінки земель природно-заповідного та іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення покладається капіталізація нормативного середньорічного економічного ефекту від використання земельних ділянок відповідного функціонального використання. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок під об'єктами, які здійснюють господарську діяльність на землях природно-заповідного та іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, крім лісогосподарської, проводиться відповідно до розділу 2 цього Порядку.
За п. 2.6 Порядку - коефіцієнт, який враховує функціональне використання земельної ділянки (К ф), табл. 1.3 (додаток 1 до Порядку).
Таблиця 1.3 визначає коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки, за якою категорії земель за функцією використання розподілено на 2 види:
- землі комерційного використання; - інші землі.
При цьому, критерієм поділу визначено склад категорії земель (код розділу - за КВЕД).
За допомогою значеної класифікації і визначається значення коефіцієнта Кф – 2,5 - для земель комерційного використання та кодом розділу КВЕД – G,H,J,K70,K72,O93,O92.7 або 0, 5 - для інших земель –за складом категорії земель – землі, зайняті поточним будівництвом та відведені під майбутнє будівництво.
Судом встановлено, що відповідно до довідки Головного управління статистики в АРК № 008604 серії АА від 29.10.2008 року видами діяльності позивача за КВЕД є 45.21.1 Будівництво будівель; 45.21.6 Будівництво інших споруд; 45.25.1 Інші спеціалізовані будівельні роботи, а за КВЕД зазначені види діяльності відносяться до секції F та повністю відповідає категорії земель за функцією використання – «інші землі», а отже й необхідності використання коефіцієнта, який враховує функціональне використання земельної ділянки 0, 5.
До того ж, суд не погоджується з висновками відповідача про віднесення земельної ділянки до категорії земель комерційного призначення, оскільки такі висновки базуються на безпідставній кваліфікації діяльності позивача до секції Н (діяльність готелів та ресторанів) за КВЕД та використанню у зв’язку з цим невірного коефіцієнта, який враховує функціональне використання земельної ділянки.
Суд зазначає, що віднесення, на думку відповідача, діяльності ТОВ "БЛЕК СІ ЕНЕРДЖИ" до секції Н за КВЕД, а саме до кодів 55.1. діяльність готелів, 55.2 надання інших місць для тимчасового проживання, 55.3 діяльність ресторанів, 55.4 діяльність барів взагалі суперечить матеріалам справи, не підтверджується жодними доказами та є лише припушенням відповідача.
Крім того, в матеріалах справи відсутні документи, які б визначали цільове чи функціональне використання землі, як комерційне, навпаки, всі наявні докази доводять та визначають призначення землі, як рекреаційне. Більш того, безпідставно вважати зміненим цільове призначення земельної ділянки.
Суд також враховує, що суб’єкт владних повноважень зобов’язаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Головне управління Державного комітета земельних ресурсів в м. Севастополі є органом державної влади і, відповідно, його діяльність має підпорядковуватись вимогам наведеної норми Конституції України та інших нормативно-правових актів.
Суд зазначає, що на момент розроблення відповідної номативної грошової оцінки земельної діялнки а також на момент судового розгляду справи у відповідача відсутні будь-які підстави визначати функціональне призначення земельної ділянки, як комерційне.
Таким чином, застосування відповідачем коефіцієнту функціонального використання як для земель комерційного призначення при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки за даних умов є протиправним, дії Головного управління Державного комітета земельних ресурсів в м. Севастополі в частині застосування коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного призначення – 2,5 при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, який знаходиться у користуванні позивача на підставі договору купівлі-продажу права користування чужою земельною ділянкою для забудови від 22.10.2008 року не можна визнати такими, що відповідають діючому законодавству, тому позовні вимоги позивача в частині визнання цих дій протиправними підлягають задоволенню
Суд враховує, що рішення, дії суб’єкта владних повноважень не можуть бути упередженими, тобто здійснюватися дискримінаційно через власний, у тому числі фінансовий, корпоративний інтерес. Приймаючи рішення по справі або вчинюючи дію, суб’єкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може проявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього суб’єкта, визначених законом.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача підстав для застосування коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного призначення – 2,5 та необхідності застосування коефіцієнту функціонального використання – 0,5.
Тому позовні вимоги про зобов’язання відповідача провести перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки в Орлинівському лісництві квартал № 20, виділ № № 24, 25,26,27,28,33 із застосуванням коефіцієнта функціонального призначення для земель рекреаційного призначення, що дорівнює – 0,5 та про зобов’язання видати новий витяг з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки, де зазначити нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розраховану із застосуванням коефіцієнта функціонального призначення для земель рекреаційного призначення, що дорівнює – 0,5.
У той же час суд враховує, що, якщо позивач змінить цілове чи функціональне призначення землі з рекреаційного чи буде фактично використовувати земельну ділянку за комерційним призначенням, відповідач не позбавлений можливості змініти нормативну гршову оцінку землі, тому інтереси держави у даному випадку не порушені
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
У зв’язку зі складністю справи судом 26.11.2009 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 02.12. 2009 року постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 98,160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Державного комітета земельних ресурсів в м. Севастополі в частині застосування коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного призначення – 2,5 при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні позивача на підставі договору купівлі-продажу права користування чужою земельною ділянкою для забудови від 22.10.2008 року.
3. Зобов’язати Головне управління Державного комітета земельних ресурсів в м. Севастополі провести перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки в Орлинівському лісництві квартал № 20, виділ № № 24, 25,26,27,28,33 із застосуванням коефіцієнта функціонального призначення для земель рекреаційного призначення, що дорівнює – 0,5.
4. Зобов’язати Головне управління Державного комітета земельних ресурсів в м. Севастополі видати новий витяг з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки, де зазначити нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розраховану із застосуванням коефіцієнта функціонального призначення для земель рекреаційного призначення, що дорівнює – 0,5, а також зазначити, що розрахунок здійснено для земель рекреаційного призначення.
5. Стягнути на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "БЛЕК СІ ЕНЕРДЖИ" з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 3 гривень 40 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складання у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Трещова О.Р.