Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
06.11.09Справа №2а-10186/09/12/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі колегії: Головуючого судді Котаревої Г.А., суддів Трещової О.Р., Яковлєва С.В. при секретарі судового засідання Дрягіні В.П.,
розглянувши адміністративну справу
за позовом Духовного управління мусульман Криму
до Державного комітету України із земельних ресурсів;
третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача – Виконавчий комітет Сімферопольської міської ради
про визнання не чинним наказу
за участю представників:
від позивача – Ібрагімов Рустем Недімович, пред-к, довіреність № 105 від 02.04.09;
від відповідача - Доляновська Ася Миколаївна, пред-к, довіреність № 11462/17/12-09 від 19.08.2009р.;
від третьої особи – Медарь Наталя Володимирівна, пред-к, довіреність № 24/01-55/861 від 21.04.2009.
Суть спору: Духовне управління мусульман Криму (далі – Позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Державного комітету України із земельних ресурсів (далі – відповідач) з вимогами про визнання не чинним наказу Державного комітету України із земельних ресурсів від 10.11.2008 № 559 «Про скасування висновку державної експертизи землевпорядної документації».
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не мав повноважень та законних підстав для винесення оскаржуваного наказу, його видання суперечить абз. 5 ст. 37 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» та Методиці проведення державної експертизи землевпорядної документації, затвердженої наказом Держкомзему України № 391 від 03.12.2004р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.12.2004 під № 1618/10217.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 14.09.2009 р. відкрито провадження по справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 14.09.2009р. закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, зазначений в письмових запереченнях, зазначив, що при виданні оскаржуваного наказу відповідач діяв в межах повноважень, наданих законодавством України та не порушив права та інтереси відповідача.
Представник третьої особи – Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради - проти задоволення позовних вимог заперечував, в судовому засіданні пояснив, що підтримує заперечення відповідача.
Під час судового розгляду сторони наполягали на своїх доводах та запереченнях.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Духовне управління мусульман Криму є релігійною організацією, зареєстрованою Постановою Ради у справах релігій при Кабінеті Міністрів України 30.09.1991 р., свідоцтво № 79 (а.с.13).
Духовне управління мусульман Криму діє на підставі статуту, зареєстрованого в новій редакції 24.06.2001 р.(а.с.14), згідно з яким є самоврядним релігійним об’єднанням мусульман Криму.
Позивач є юридичною особою, внесений в ЄДРПОУ, ідентифікаційний код – 23450183(а.с.12).
Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Правові, організаційні і фінансові основи здійснення державної експертизи землевпорядної документації та порядок її проведення визначає Закон України «Про державну експертизу землевпорядної документації» від 17.06.2004 р. № 1808-IV (далі – Закон № 1808-IV).
Відповідно до ст.16 Закону № 1808-IV регулювання у сфері державної експертизи здійснюють Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері державної експертизи в межах повноважень, визначених законом. Статтею 22 Закону № 1808-IV визначено, що спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері державної експертизи є центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів. До повноважень центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державної експертизи згідно абз. 3 ч.2 даної статті належить організація та проведення державної експертизи відповідно до закону.
Відповідно до Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 224 від 19.03.2008 року Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.
Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень державного органу , суд має керуватися критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, згідно з якою у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ст.1 Закону № 1808-IV державна експертиза землевпорядної документації - це діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об'єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об'єктів експертизи.
Статтею 2 Закону № 1808-IV визначено, що правову основу державної експертизи землевпорядної документації складають Конституція України, Земельний кодекс України, Закон України "Про землеустрій", цей Закон, закони України та інші нормативно-правові акти, що регулюють відносини у сфері державної експертизи.
Наказом Держкомзему України від 03.12.2004 р. № 391, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.12.2004 під № 1618/10217, затверджено Методику проведення державної експертизи землевпорядної документації».
Державним агентством земельних ресурсів України було проведено державну експертизу землевпорядної документації проекту землеустрою з відводу земельної ділянки Позивачу для будівництва комплексу Соборної мечеті з земель Сімферопольського державного лісомисливського господарства Лісопаркового лісництва, що розташована по вул. Ялтинська, 22, в м. Сімферополі.
За підсумками проведення держземекспертизи Державним земельним агентством України було підготовлено висновок від 06.09.2007р. за № 737-07, згідно з яким проект оцінено позитивно, таким, що в цілому відповідає вимогам чинного законодавства України за умови врахування зауважень, зазначених в пункті 10 висновку . а саме: при складанні договору оренди необхідно врахувати вимоги ст. 61 Земельного кодексу України, ст. 89 Водного Кодексу України щодо обмеження у використанні земельних ділянок, а також нанесенні на генеральний план прибережної захисної смуги.(а.с.5).
Висновок державної землевпорядної експертизи № 737-07 від 06.09.2007 р. було скасовано наказом Державного комітету із земельних ресурсів від 10.07.2009 № 559, що оскаржується (а.с.6).
Відповідно до частини 5 ст. 37 Закону № 1808-IV висновки державної експертизи можуть бути скасовані органом, який їх видав, у разі виявлення обставин, що могли вплинути на об'єктивність оцінки висновку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 48 «Про реорганізацію Державного агентства земельних ресурсів» Державне агентство земельних ресурсів було реорганізовано шляхом перетворення у Державний комітет України із земельних ресурсів.
Таким чином, колегія суддів дійшла до висновку про необґрунтованість посилання позивача на відсутність повноважень у Державного комітету України із земельних ресурсів на скасування висновків державної землевпорядної експертизи.
Вирішуючи питання щодо відповідності прийнятого відповідачем рішення, що оскаржується, колегією суддів встановлено наступне.
Підставами для прийняття наказу № 559 були: лист виконавчого комітету Сімферопольської міської ради від 15.10.2008 № 24/01-20/3187 (а.с.78) щодо відкликання Державним підприємством «Сімферопольське лісомисливське господарства» листом від 03.09.2007 № 578 раніше наданого погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Релігійній організації «Духовне управління мусульман Криму», статті 124,141,149,150,151 Земельного кодексу України та розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.04.2008 № 610-р «Деякі питання розпорядження лісовими ділянками».
Частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно статті 141 Земельного кодексу України однією з підставам припинення права користування земельною ділянкою є (п. «Б»): вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 149 Земельного кодексу України визначено, що земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Згідно ч. 2 цієї ж статті вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.151 Земельного кодексу України особи, зацікавлені у вилученні (викупі), виборі земельних ділянок, зобов'язані погодити з власниками землі і землекористувачами та органами державної влади або органами місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями, розміри земельних ділянок, передбачені для вилучення (викупу), умови їх вилучення (викупу), а також розміри земельної ділянки, передбачені для її передачі (надання), умови її передачі (надання) з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів та умови проживання населення і охорону довкілля.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.04.2008 р. № 610-р «Деякі питання розпорядження лісовими ділянками» з метою недопущення фактів порушення інтересів держави і суспільства під час відчуження та зміни цільового призначення земельних лісових ділянок (далі - ділянки) Мінприроди, Мінагрополітики, Міноборони, Держкомлісгоспу та Держкомзему до законодавчого врегулювання питань запобігання зловживанням у цій сфері вказано відкликати раніше надану згоду на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення у разі, коли місцевими органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування не прийнято відповідні рішення або коли за результатами перевірки встановлено, що такі рішення прийняті з порушенням вимог законодавства (а.с.103).
Рішенням 22-й сесії IV –го скликання Сімферопольської міської ради від 21.10.2004р. № 337 (п.8.2.) Сімферопольському міському державному лісомисливського господарству право користування частиною земельної ділянки Піонерського лісництва плошаю 2,7 га в районі вул. Ялтинська, 22 було припинено, зазначені землі було переведено в землі, що не надані у власність або користування в межах населеного пункту.
Рішенням Сімферопольської міської ради від 15.07.2004 № 302 Релігійній організації «Духовне управління мусульман Криму» було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої по вул. Ялтинська, 22
03.09.2007 р. ДП «Сімферопольське лісомисливське господарство» листом № 578 відкликало раніше надане погодження матеріалів відведення позивачу зазначено земельної ділянки (а.с.80).
Згідно листа Рескомлісу від 28.09.2007, зазначений орган не погоджував зміну цільового призначення земельної ділянки, що не було враховано Державним агентством земельних ресурсів України при наданні позитивного висновку експертизи землевпорядної документації від 06.09.2007 № 737-07.(а.с.80)
Рішенням 40-ї сесії Сімферопольської міської ради V-го скликання від 16.10.2008р. № 465 пункт 8.2. рішення № 337 від 21.10.2004 р. було скасовано. (а.с.74).
Зазначені рішення Сімферопольської міської ради не скасовані.
Постановою Вищого господарського суду від 07.10.2008 р. по справі № 2-1/957-2008 за позовом Духовного управління мусульман Криму до Сімферопольської міської ради, ДП «Сімферопольське лісомисливське господарство» та виконавчого комітету Сімферопольської міської ради про спонукання до укладення договору земельної ділянки рішення Господарського суду АР Крим від 15.02.2008 р. та постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 17.04.2008 р. про задоволення позову були скасовані та справу направлено на новий розгляд (а.с.85).
З огляду на зазначені вище обставини колегія суддів дійшла до висновку, що рішення про вилучення земельної ділянки з земель лісового фонду, за адресою: м. Сімферополь, вул. Ялтинська, 22 для будівництва Соборної мечеті не приймалось.
Наказом Держкомзему України від 28.11.2008 р. № 585 (а.с.33) було зупинено дію наказу Держкомзему України від 10.11.2008 № 559 до 01.02.2009 р. для проведення додаткової експертизи. Згідно пунктом 2 зазначеного наказу Голові рескомзему АР Крим було вказано на термінове забезпечення подання на додаткову експертизу Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Релігійній організації «Духовне управління мусульман Криму» для будівництва комплексу соборної мечеті із земель Сімферопольського державного лісомисливського господарства Лісопаркового лісництва, що розташована по вул. Ялтинська, 22, в м. Сімферополі, розробленого Державним підприємством «Кримським науково-дослідним інститутом землеустрою».
Відповідно до Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації, додаткова експертиза може бути проведена в разі, виявлення відомостей та обставин, які не були належним чином відображені розробниками та мають значення для об’єктивного дослідження та оцінки об’єкту державної експертизи.
Республіканським комітетом по земельних ресурсах 08.12.2008 ( вих. № 13050/10-15) було запропоновано Позивачу, Сімферопольському міському управлінню земельних ресурсів та Комітету по управлінню земельними ресурсами Сімферопольської міської ради надати для проведення додаткової експертизи проект землеустрою з відводу земельної ділянки Релігійній організації «Духовне управління мусульман Криму» для будівництва Соборної мечеті.
Матеріалами справи підтверджується факт виконання відповідачем всіх необхідних дій для отримання проекту землеустрою. Тільки, 14.01.2009 р. вих. № 08 Позивач звернувся до Сімферопольського міського голови з заявою про отримання проекту землеустрою. Крім того, колегією суддів встановлено, що 23.01.2009 р. Комітет по управлінню земельних ресурсів Сімферопольської міської ради вих. № 99/36.0118 було запропоновано отримати зазначений проект. Позивач скористався своїм правом тільки 13.02.2009 року та отримав оригінал проекту землеустрою з відводу земельної ділянки 2.7. га в районі вул. Ялтинської, 22, м. Сімферополь (а.с.50) Але до Державного комітету із земельних ресурсів України вказаний проект не надіслав.
При цьому колегія суддів зауважує на те, що відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону № 1808-IV оригінали відповідної землевпорядної документації для проведення державної експертизи подаються саме замовником цієї експертизи, яким в даному випадку є Позивач.
Згідно статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються ії вимоги та заперечення. Згідно ч. 2 вказаної статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкту владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти задоволення адміністративного позову.
Матеріалами справи підтверджено факт прийняття наказу Державного комітету України із земельних ресурсів від 10.11.2008 № 559 «Про скасування висновку державної експертизи землевпорядної документації» відповідно до принципів, визначених у ст. 2 КАС України, на підставі закону, в межах повноважень та у встановлений ним спосіб.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла до висновку щодо відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Під час судового засідання, яке відбулось 06.11.2009 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено та підписано 12.11.2009 р.
Керуючись ст. 94,ст.ст. 98, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої, протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя підпис Котарева Г.М.
Судді підпис
Трещова О.Р.
підпис Яковлєв С.В.
Суддя Котарева Г.М.