Постанова № 68919200, 14.08.2017, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.08.2017
Номер справи
804/4479/16
Номер документу
68919200
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2017 р. Справа № 804/4479/16

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Тулянцевої І.В.

при секретарі Пасічник Т.В.

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 (далі – позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (правонаступником є Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м.Дніпра) за № 2620-1303 та № 2621-1303 від 29.06.2016р.

20.10.2016 р. позивачем подане письмове уточнення адміністративного позову, з якого вбачається, що позовні вимоги залишені без змін. Уточнення стосується безпосередньо пояснення позовних вимог.

На підставі розпорядження № 1308д від 18.05.2017 р. та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.05.2017, ухвалою від 19.05.2017 справу № 804/4479/16 прийнято до провадження суддею Тулянцевою І.В. та призначено до розгляду у судовому засіданні.

Ухвалою суду від 26.07.2017 р. здійснено заміну відповідача на його правонаступника - Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі – відповідач).

В обґрунтування своїх вимог позивач вказує, що оскарженими податковими повідомленнями-рішеннями відповідачем йому визначено суму податкового зобов’язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб. Однак, позивач звертає увагу, що не є а ні власником, а ні користувачем земельних ділянок у м. Дніпрі Дніпропетровської області. У зв’язу із чим він не є суб’єктом оподаткування вказаним податком, а податкові повідомлення – рішення підлягають скасуванню.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представники відповідача у судовому засіданні проти адміністративного позову заперечували, посилаючись на законодавчі підстави своїх дій, діяльність в межах закону та наданих повноважень, просили суд у задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, при розгляді справи виходить з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, в липні 2016 року ОСОБА_4 за адресою реєстрації отримав від ДПІ у Бабушкінському районі Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області лист від 30.06.2016 року за №18867/10/04-62-13-07-36 разом з винесеними податковими повідомленнями-рішеннями №2620-1303 якими визначено суму податкового зобов’язання по сплаті земельного податку з фізичних осіб за 2015 рік у розмірі 1103117,09 грн. та №2621-1303 від 29.06.2016 року, якими визначено суму податкового зобов’язання по сплаті земельного податку з фізичних осіб за 2016 рік у розмірі 249335,44 грн.

Суми податкового зобов’язання по сплаті земельного податку з фізичних осіб відповідачем обґрунтовані тим, що ОСОБА_4 є власником нежитлової будівлі за адресою: проспект ОСОБА_5 (колишня вул. ОСОБА_6), 162 у м. Дніпрі, а тому до останнього перейшло право користування земельною ділянко під вказаними будівлями.

Позивач зазначає, що згідно кадастрової карти України, яка є загальнодоступною, за адресою: м. Дніпро, вул. Герої Сталінграда, 162 значиться 7 земельних ділянок різного розміру, тому, на його думку є незрозумілим, яку саме земельну ділянку використав відповідач у своїх розрахунках.

Позивач вказує, що жодного доказу користування ним однією з таких ділянок та саме якою, з яким розміром, коефіцієнтами, відповідачем не надано.

Посилаючись на норми Податкового кодексу України, позивач звертає увагу, що плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою сплачують власники землі та землекористувачі (абз.1 п.287.1 ст.287 ПК України), а він не є а ні власником, а ні користувачем земельних ділянок у м.Дніпро Дніпропетровської області.

Одночасно, позивач звертає увагу, що всупереч вимогам норм Податкового кодексу України, розрахунки податкового зобов’язання по сплаті земельного податку з фізичних осіб здійснені відповідачем умовно, без використання даних Державного земельного кадастру та витягу з нормативно-грошової оцінки на земельну ділянку.

Тому, не погоджуючись з такими податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів з відповідним позовом про визнання їх протиправними та скасування.

В обґрунтування своєї позиції, відповідач зазначив, що ОСОБА_4 (р.н.о.к.п.п.2707709432) є платником земельного податку з фізичних осіб (код платежу 18010700) за земельну ділянку площею 1,4673 га, розташовану за адресою: м.Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 162 на підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна від 14.10.2010 року № 754. У зв’язку з чим ОСОБА_4 були надіслані податкові повідомлення-рішення від 29.06.2016 року № 2621-1303 (нарахування земельного податку за 2016 рік), № 2620-1303 (нарахування земельного податку за 2015 рік).

Згідно листа Управління Держземагентства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області від 02.04.2013 року № 21/21-114/5, нормативна грошова оцінка земельних ділянок за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 162 станом на 01.01.2013 року складає 1360 грн. 52 коп.

Базова вартість 1 м2 земель міста Дніпропетровська у 2013 році складає 297 грн. 68 коп.

Базова вартість 1 м2 земель міста Дніпропетровська у 2015 році складає 371 грн 80 коп., тобто нормативна грошова оцінка земельних ділянок за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 162 станом на 01.01.2015 року складає 1360,52/297,68*371,80=1699 грн. 28 коп.

Розрахунок земельного податку з фізичних осіб за земельну ділянку площею 1,4673 га, розташовану за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 162 за 2015 рік:

1699,28*14673*1% = 249335 грн. 44 коп.

Базова вартість 1 кв. м. земель міста Дніпропетровська у 2016 році складає 548 грн. 31 коп., тобто нормативна грошова оцінка земельних ділянок за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 162 станом на 01.01.2016 року складає 1360,52/297,68*548,31=2506 грн. 00 коп.

Розрахунок земельного податку з фізичних осіб за земельну ділянку площею 1.4673 га, розташовану за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 162 за 2016 рік:

2506,00* 14673*3% - 1103117 грн. 09 коп.

Податкові повідомлення-рішення від 29.06.2016 року № 2621-1303 за 2015 рік та № 2620-131 за 2016 рік по земельному податку з фізичних осіб (код платежу 18010700) отримані ОСОБА_4 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1) 02.07.2016 року.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку про наступне.

Згідно ст.67 Конституції України кожен громадянин зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно пункту 286.1 статті 286 Податкового кодексу України (далі – ПК України), підставою для нарахування земельного податку є дані Державного земельного кадастру.

Відповідно до статті 269 ПК України, платниками земельного податку с власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

На підставі пункту 287.6 статті 287 ПК України, при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.

Згідно пункту 288.1. статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Пунктом 286.2 статті 286 ПК України передбачено, що при поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з визначенням, закріпленим у статті 193 Земельного кодексу України державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Призначенням державного земельного кадастру, відповідно до статті 194 Земельного кодексу України, є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.

З 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про Державний земельний кадастр» від 7 липня 2011 року №3613-VI (далі по тексту - Закон України №3613-VI), в якому статтею 20 закріплено статус відомостей Державного земельного кадастру. Визначено його відомості офіційними.

Порядок користування відомостями Державного земельного кадастру, регламентований статтею 38 Закону України №3613-VI. Відповідно до приписів названої статті відомості Державного земельного кадастру надаються державними кадастровими реєстраторами у формі:

- витягів з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру:

- довідок, що містять узагальнену інформацію про землі (території) за формою, встановленою Порядком ведення Державного земельного, кадастру;

- викопіювань з кадастрової карти (плану) та іншої картографічної документації Державного земельного кадастру.

Доступ до Державного земельного кадастру надається банкам, центральному органу виконавчої влади, який Здійснює державний контроль за використанням та охороною земель, та особам, які в установленому законом порядку включені до Державного реєстр) сертифікованих інженерів-землевпорядників та Державного реєстру сертифікованих інженерів-геодезистів.

Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку містить усі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Отримання витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку є обов'язковим при вчиненні правочинів щодо земельної ділянки (крім складення заповітів). Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку видається заявнику в день надходження заяви.

Для здійснення повноважень, визначених законом, органи державної влади та органи місцевого самоврядування користуються відомостями і документами Державного земельного кадастру щодо земель та земельних ділянок, розташованих на відповідній території, на безоплатній основі.

На отримання відомостей Державного земельного кадастру про земельну ділянку мають право, зокрема, органи державної влади та органи місцевого самоврядування для реалізації своїх, повноважень визначених законом.

Витяг з Державного; земельного кадастру підписується Державним кадастровим реєстратором та посвідчується його печаткою.

Згідно підпункту 14 пункту 24 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051, нормативна грошова оцінка це значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яке розраховується за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі відомостей про земельну ділянку, зазначених у пункті 24, та відомостей про нормативну грошову оцінку земель у межах території адміністративно-територіальної одиниці згідно з підпунктом 8 пункту 22 цього Порядку.

З огляду на викладене, відповідач, перед визначенням податкового зобов’язання, в обов’язковому порядку, повинен був отримати дані Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, в яких би зазначалися всі характеристики земельної ділянки (її місце знаходження, розміри, площа, нормативно-грошова оцінка, всі зональні, локальні та інші коефіцієнти, тощо), й лише після цього визначати суму податкового зобов'язання за 2015 та 2016 роки, а не використовувати нормативно грошову-оцінку за 2013 рік за одну з семи земельних ділянок за адресою: вул. Героїв Сталинграда, 162 в м. Дніпрі.

З листа № -4-0.38-195/107-17 від 20.04.2017 ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області Відділ у м. Дніпро (а.с. 105) вбачається, що за даними Держаного реєстру земель на 01.01.2013 року за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду (просп. ОСОБА_5), 162 було зареєстровано багато землекористувачів та землевласників.

Що стосується гр. ОСОБА_4, то за даними Держаного реєстру земель станом на 01.01.2013 року інформація щодо виготовлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки на ім’я цієї фізичної особи та реєстрації їх в Державному реєстрі земель м. Дніпропетровська станом на 01.01.2013 року, відсутня.

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про Державний земельний кадастр» та ст.28 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», була прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 22.02.2012 №118 «Про інформаційну взаємодію органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, та органу державної реєстрації прав», якою затверджено Порядок надання інформації про зареєстровані земельні ділянки органу державної реєстрації прав та про зареєстровані речові права на земельні ділянки органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру (надалі -Порядок взаємодії).

До Відділу також не поступала інформація, відповідно до Порядку взаємодії, про зареєстровані права на земельні ділянки за гр. ОСОБА_4 за цією адресою.

З 01.01.2016 року витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок створюються за допомогою автоматизованої системи Державного земельного кадастру.

За викладених обставин, ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області Відділ у м. Дніпро повідомив про неможливість надання витягу (довідки) із технічної документації про нормативну грошову оцінки земельної ділянки за адресою: вул. ОСОБА_6 (просп. ОСОБА_5), 162, якою без правовстановлюючих документів на земельну ділянку (зареєстрованого права) користується гр. ОСОБА_4.

Одночасно, цим же листом ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області Відділ у м. Дніпро повідомив, що нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду (просп. ОСОБА_5), 162, складала:

у 2015 році: - землі промисловості - 783,28 грн/м2;

- землі комерційного використання - 1631,83 грн/м2.

у 2016 році: - землі промисловості-1443,92 грн/м2;

- землі комерційного використання - 3008,17 грн/м2.

Крім того, матеріалами справи, а саме: витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень (а.с. 74-75) підтверджено, що, відповідно, 17.11.2016 та 18.11.2016 приватним нотаріусом ОСОБА_7 Дніпропетровського міського нотаріального округу, Дніпропетровської області зареєстровані договори купівлі-продажу по ? частки магазину-складу непродовольчих товарів за адресою: Дніпропетровська область, м.Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграда, буд. 162.

Відтак, обґрунтування позивача повністю знайшли підтвердження в ході судового розгляду адміністративної справи.

На підставі викладеного, протиправність дій та податкових повідомлень-рішень відповідача має очевидний характер.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об‘єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Приймаючи до уваги викладене, враховуючи протиправність податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (правонаступником є Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м.Дніпра) за № 2620-1303 та № 2621-1303 від 29.06.2016р., суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а оспорювані податкові повідомлення-рішення – скасуванню.

Розподіл судових витрат слід здійснити у відповідності до вимог ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст.86, 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №2620-1303 від 29.06.2016 року, прийняте Державною податковою інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, яким визначено суму податкового зобов’язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб у розмірі 1103117 грн. 09 коп.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №2621-1303 від 29.06.2016 року прийняте Державною податковою інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, яким визначено суму податкового зобов’язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб у розмірі 249335 грн. 44 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на користь ОСОБА_4 судові витрати у розмірі 6890грн. 00коп. (шість тисяч вісімсот дев’яносто грн. 00 коп

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження – з моменту проголошення рішення суду апеляційної інстанції.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.

Текст постанови у повному обсязі виготовлений 21.08.2017р.

Суддя ОСОБА_8