Постанова № 6882229, 18.08.2009, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2009
Номер справи
2а-4306/09/1870
Номер документу
6882229
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 серпня 2009 р.                                                                       Справа № 2а-4306/09/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М., за участю секретаря судового засідання Шевченко В.М.,

за участю:

представника позивача - Шаповал Л.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в м. Суми до приватного виробничо-комерційного підприємства "Гарант" про стягнення податкового боргу ,-

В С Т А Н О В И В:

          Позивач, Державна податкова інспекція в м. Суми, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з відповідача податковий борг у сумі 9994,03 грн, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач, який перебуває на податковому обліку в ДПІ в м. Суми, всупереч вимогам ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» порушив строки сплати податку на додану вартість та податку на прибуток, у зв’язку з чим за ним утворилася вказана заборгованість.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та пояснив, що відповідачем податкова заборгованість у сумі 9994,03 грн станом на день розгляду справи залишається не сплаченою.

У судове засідання відповідач не прибув, до суду повернувся конверт з відміткою “за закінченням терміну зберігання”, виклик до суду надсилався відповідачу на адресу, внесену до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Відповідно до ч. 8 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру. Таким чином суд вважає, що відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи і вважає за можливе розглянути справу без участі в судовому засіданні відповідача за наявними в ній доказами.

Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази по справі суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідач – Приватне виробничо-комерційне підприємство “Гарант” – є юридичною особою, засноване на колективній формі власності та включене до ЄДРПОУ.

У судовому засіданні встановлено, що заборгованість у розмірі 9994,03 грн виникла внаслідок несплати протягом 2008-2009 рр. поточних платежів, зазначених у поданих платником податків деклараціях з податку на додану вартість та податку на прибуток. Відповідно до п.п. 5.3.1. п. 5 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі – Закон) платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації.

16.12.2008 посадовою особою ДПІ в м. Суми була проведена перевірка з питань сплати ПВКП «Гарант» узгоджених сум податкових зобов’язань з податку на додану вартість за липень 2008 року, серпень 2008 року та вересень 2008 року, якою встановлено несвоєчасну сплату до бюджету узгоджених податкових зобов’язань по податку на додану вартість згідно з декларацією з податку на додану вартість за липень 2008 року (№ 108785 від 03.09.2008), за серпень 2008 року (№1150002 від 22.09.2008), за вересень 2008 року (№ 140319 від 20.10.2008). За наслідками проведеної перевірки, на підставі Акта № 10230/15-314/31014097 «Про результати невиїзної документальної перевірки дотримання вимог податкового законодавства» від 16.12.2008 (а.с. 15) була визначена штрафна санкція у сумі 15,57 грн за затримку на 1 день граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання з податку на додану вартість, та в сумі 168,91 грн за затримку від 31 до 58 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання з податку на додану вартість, про що свідчать матеріали справи, а саме копії податкових повідомлень-рішень форми «Ш» № 0000491503/0/3617 від 22 січня 2009 року (а.с. 13) та № 0000481503/0/3616 від 22 січня 2009 року (а.с. 14) відповідно, які відповідачем не були отримані. У зв'язку з тим, що вказані акт та податкові повідомлення-рішення були повернуті до ДПІ в м. Суми з відміткою “за закінченням терміну зберігання”, посадовими особами ДПІ в м. Суми було складено Акт № 121 “про неможливість вручення” від 23 лютого 2009 року (а.с. 12).

18.11.2008 посадовою особою ДПІ в м. Суми була проведена перевірка з питань сплати ПВКП «Гарант» узгоджених сум податкових зобов’язань з податку на додану вартість за липень 2008 року, якою встановлено несвоєчасну сплату до бюджету узгоджених податкових зобов’язань по податку на додану вартість згідно з декларацією з податку на додану вартість за липень 2008 року № 108785 від 03.09.2008. За наслідками проведеної перевірки, на підставі Акта № 9377/15-314/31014097 «Про результати невиїзної документальної перевірки дотримання вимог податкового законодавства» від 18.11.2008 (а.с. 18) була визначена штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання в сумі 45,90 грн за затримку на 28 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання з податку на додану вартість, про що свідчать матеріали справи, а саме копія податкового повідомлення-рішення форми «Ш» № 0008791503/0/97827 від 24 грудня 2008 року (а.с. 17), яке відповідачем не було отримане. У зв'язку з тим, що вказаний акт та податкове повідомлення-рішення були повернуті до ДПІ в м. Суми з відміткою “за закінченням терміну зберігання”, посадовими особами ДПІ в м. Суми було складено Акт № 52 “про неможливість вручення” від 24 січня 2009 року (а.с. 16).

05.11.2008 посадовою особою ДПІ в м. Суми була проведена перевірка ПВКП «Гарант» з питань несвоєчасного подання податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2008 року у строки, визначені законодавством, якою виявлено порушення граничних строків подання декларації: граничний термін подання – 20.08.2008, фактично подано – 03.09.2008. За наслідками проведеної перевірки, на підставі Акта № 8925/15-314/31014097 «Про результати невиїзної документальної перевірки дотримання вимог податкового законодавства» від 05.11.2008 (а.с. 21) була визначена штрафна санкція за несвоєчасне подання податкової декларації в сумі 170,00 грн, про що свідчать матеріали справи, а саме копія податкового повідомлення-рішення форми «Р» № 0008191503/0/94756 від 10 грудня 2008 року (а.с. 20), яке відповідачем не було отримано. У зв'язку з тим, що вказаний акт та податкове повідомлення-рішення були повернуті до ДПІ в м. Суми з відміткою “за закінченням терміну зберігання”, посадовими особами ДПІ в м. Суми було складено Акт № 19 “про неможливість вручення” від 12 січня 2009 року (а.с. 19).

У судовому засідання встановлено, що відповідачем самостійно було подано податкові декларації з податку на додану вартість за вересень, жовтень, листопад 2008 року, березень, квітень 2009 року, якими визначено суму податкового зобов’язання (а.с. 22-31).

Згідно з п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податкові вимоги.

На виконання вказаної норми закону позивачем було надіслано на адресу приватного виробничо-комерційного підприємства “Гарант” першу податкову вимогу за формою «Ю1» від 09 вересня 2008 року № 1/1215 на суму 850,56 грн (а.с. 11). Вказана податкова вимога була повернута до ДПІ в м. Суми з відміткою “за закінченням терміну зберігання” (а.с. 10), про що посадовою особою ДПІ в м. Суми складено Акт № 697 від 13 листопада 2008 року про неможливість вручення податкової вимоги (а.с. 9), і яку було розміщено на дошці податкових оголошень, та другу податкову вимогу за формою «Ю2» від 15 грудня 2008 року № 2/1738 на суму 4725,15 грн. Вказана податкова вимога була повернута до ДПІ в м. Суми з відміткою “за закінченням терміну зберігання”, про що посадовою особою ДПІ в м. Суми складено Акт № 105 від 23 лютого 2009 року про неможливість вручення податкової вимоги (а.с. 7).

          Таким чином сума податкової заборгованості сплачена не була.

          22.12.2008 посадовою особою ДПІ в м. Суми була проведена перевірка ПВКП «Гарант» з питань виявлення арифметичних або методологічних помилок у поданій платником податку на прибуток податковій декларації за 9 місяців 2008 року. За наслідками проведеної перевірки, на підставі Акта № 10434/15-1/31014097 від 22.12.2008 “Про результати невиїзної документальної (камеральної) перевірки податкової звітності з податку на прибуток” (а.с. 39) була визначена штрафна санкція за заниження податку на прибуток за звітний період – 9 міс. 2008 р. – на 276 грн, про що свідчать матеріали справи, а саме копія податкового повідомлення-рішення форми від 23 січня 2009 року № 00007111501/0/4127 (а.с. 38). У зв'язку з тим, що вказаний акт та податкове повідомлення-рішення були повернуті до ДПІ в м. Суми з відміткою “за закінченням терміну зберігання” (а.с. 40), посадовими особами ДПІ в м. Суми було складено Акт № 144/15-1 “про неможливість вручення” від 27 лютого 2009 року (а.с. 38).          

13.03.2009 посадовою особою ДПІ в м. Суми була проведена перевірка ПВКП «Гарант» з питань своєчасності сплати податку на прибуток за 11 місяців 2008 року, якою встановлено несвоєчасну сплату до бюджету податку на прибуток. За наслідками проведеної перевірки, на підставі Акта № 1849/31014097/253 “Про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку на прибуток до бюджету” від 13.03.2009 була визначена штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання в сумі 6,00 грн за затримку на 52 календарних дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання з податку на прибуток, про що свідчать матеріали справи, а саме копія податкового повідомлення-рішення форми «Ш» № 0002491501/0/15899 від 16 березня 2009 року (а.с. 36), яке було отримане відповідачем, про що свідчить підпис уповноваженої особи відповідача у відповідній графі корінця податкового повідомлення-рішення.

          13.03.2009 посадовою особою ДПІ в м. Суми була проведена перевірка ПВКП «Гарант» з питань своєчасності сплати податку на прибуток за 9 місяців 2008 року, якою встановлено несвоєчасну сплату до бюджету податку на прибуток. За наслідками проведеної перевірки, на підставі Акта № 1848/31014097/251 “Про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку на прибуток до бюджету” від 13.03.2009 була визначена штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання в сумі 142,00 грн за затримку на 93 календарних дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання з податку на прибуток, про що свідчать матеріали справи, а саме копія податкового повідомлення-рішення форми «Ш» № 0002471501/0/15900 від 16 березня 2009 року (а.с. 37), яке було отримане відповідачем, про що свідчить підпис уповноваженої особи відповідача у відповідній графі корінця податкового повідомлення-рішення.          

          У судовому засідання встановлено, що відповідачем самостійно було подано податкові декларації з податку на прибуток за 2008-2009 рр, якими визначено суму податкового зобов’язання (а.с. 32-35).

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» до обов‘язків платників податків входить сплата належних сум податків і зборів у встановлені законами терміни.

Статтею 11 Закону України "Про систему оподаткування" закріплено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов’язкових платежів) відповідно до законів України.

Згідно п.п. 4.1.1. п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків, самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає у податковій декларації.

На підставі ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» на відповідача контролюючими органами накладаються штрафні санкції за порушення податкового законодавства.

Згідно з п. 20.1 ст. 20 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», відповідальність за правильність нарахування, своєчасність сплати податку та дотримання податкового законодавства несе платник податку у порядку та розмірах, визначених законом.

На підставі п. 1 та п. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов’язкових платежів), забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів.

Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу» , органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Станом на день розгляду справи заборгованість відповідачем не сплачена, що підтверджується довідкою про заборгованість (а.с. 3), а також даними карток особових рахунків платника податку на додану вартість, а також податку на прибуток (а.с. 4-5), і складає 9994,03 грн, в т.ч.

8879,34 грн – основного платежу;

1086,38 грн – штрафних (фінансових) санкцій;

28,31 грн – пені.

Таким чином, судом достовірно встановлено, що податкова заборгованість відповідачем станом на день розгляду справи в повному обсязі не сплачена та складає 9994,03 грн, що підтверджується матеріалами справи та поясненнями представника позивача, тому суд вважає, що вимоги позивача щодо стягнення вказаної суми заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 8, 19 Конституції України, ст. ст. 4, 7, 8, 17, 71, 94, 161-163, 167, 186, 254 КАС України, ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», ст. ст. 16, 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст. 10, 11 Закону України «Про державну податкову службу» суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції в м. Суми до приватного виробничо-комерційного підприємства "Гарант" про стягнення податкового боргу – задовольнити.

Стягнути з приватного виробничо-комерційного підприємства "Гарант" (40030, м. Суми, вул. Харківська, 39/80, ід. код 31014097) податковий борг у сумі 9994,03 грн ізьзарахуванням його на р/р № 34129999700002, одержувач - держбюджет м. Суми, код одержувача - 23636315, ГУДКУ в Сумській області, МФО 837013 .

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденній строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя                                                             Л.М. Опімах