Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 листопада 2009 р. справа № 2а-16185/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шальєвої В.А.
при секретарі
при секретарі Химич М.В.,
за участі представника позивача Рибалка О.М.,
представника відповідача Жолоб Я.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта Піонер» про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В:
Добропільська об’єднана державна податкова інспекція звернулась до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта Піонер» про стягнення заборгованості, мотивуючи вимоги тим, що Державне підприємство «Добропіллявугілля» було зареєстроване 11.03.2003 року. Відповідача було взято на податковий облік Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції 01.04.2003 року. У відповідача існує борг станом на 30.09.2009 року з різних видів податків та зборів у загальному розмірі 354703,59 грн. у тому числі: основний платіж – 330362,81 грн., штрафні фінансові санкції – 500,00 грн., пеня – 23840,78 грн. Податкова заборгованість із збору за забруднення навколишнього природного середовища складає 992,56 грн. (штрафні фінансові санкції – 500,00 грн., пеня – 492,56 грн.), податкова заборгованість із збору за геологорозвідувальні роботи складає 265473,41 грн. (основний платіж – 246876,19 грн., пеня – 18597,22 грн.), податкова заборгованість зі сплати за користування надрами складає 88237,62 грн. (основний платіж – 83486,62 грн., пеня – 4751,00 грн.). Позивач просив стягнути з відповідача зазначений борг в повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення, аналогічні обставинам, викладеним в позовній заяві, просив задовольнити уточнені позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні надала відзив на позовну заяву, згідно якої підприємство–боржник визнало борг частково, а саме в розмірі 183218,52 грн. відповідач вважає, що Добропільською об’єднаною державною податковою інспекцією не враховувалась призначення платежу, яка вказувалось відповідачем в платіжних дорученнях при сплаті узгоджених сум та податкового боргу по податку на додану вартість, при цьому порушувалось право відповідача самостійно визначати ціль використання своїх грошових коштів. У зв’язку з цим, податковим органом завищено суму податкової заборгованості.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає позов Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта Піонер» про стягнення заборгованості обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Добропільська об’єднана державна податкова інспекція є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Відповідач Державне підприємство «Добропіллявугілля» є юридичною особою , яка здійснює господарську діяльність на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, є платником податків та інших обов’язкових зборів та платежів.
Відповідач має свої структурні та відокремлені підрозділи, створені відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 01.04.2003 року №2, одним з яких є Відокремлений підрозділ «Шахта Піонер».
Відповідно до ч.1, 3 ст.48 КАС України здатність мати процесуальні права та обов’язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Таким чином, позивач звертається з даним позовом саме до Державного підприємства «Добропіллявугілля», яке є юридичною особою.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування”, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Підпунктом 1.3 ст. 1 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Позивач заявив, що у відповідача існує заборгованість із збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 992,56 грн., податкова заборгованість із збору за геологорозвідувальні роботи у розмірі 265473,41 грн., податкова заборгованість зі сплати за користування надрами у розмірі 88237,62 грн.
Крім того, зазначив, що заборгованість з основного платежу із збору за геологорозвідувальні роботи та з основного платежу зі сплати за користування надрами виникла на підставі наданих платником податкових розрахунків, а тому є такою як самостійно визначеною.
Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Підпунктом 5.3.1 п.5.3 ст.5 того ж закону встановлено, що платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.
Крім того, позивачем заявлені вимоги, стосовно стягнення з відповідача штрафних санкцій, а саме, штрафних санкцій із збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 500,00 грн.
Даний штраф був накладений на відповідача у зв’язку з встановленням порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов’язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, передбаченого п.10 «Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 року №303 із змінами та доповненнями за затримку на 301 календарний день граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання.
В даному випадку ставиться питання про стягнення з відповідача на користь державного бюджету України штрафних санкцій, які у відповідності до п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства у розмірах, зазначених цією статтею.
Відповідно до п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов’язання платника податку, нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, коли такі рішення оскаржені у апеляційному або судовому порядку. Згідно п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 цього Закону узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків в строки, встановлені ст. 5 вказаного Закону, визначається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідачу було направлено податкове повідомлення-рішення від 23.07.2009 року №0000482340/0 на суму 500,00 грн.
Таким чином, штрафні (фінансові) санкції у розмірі 500,00 грн. повинні бути сплачені у повному розмірі відповідачем на користь держави.
Крім того, судом встановлено що відповідач має заборгованість з несплаченої пені у розмірі 23840,78 грн.
Згідно з п.п.16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов’язання на суму податкового боргу по податковому зобов’язанню нараховується пеня.
Оскільки відповідач у встановлений законом строк не сплатив узгоджені суми податкових зобов’язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, геологорозвідувальні роботи, користування надрами, позивачем у відповідності до ст.16 Закону України на суму боргу нарахована пеня в загальному розмірі 23840,78 грн.
Для погашення заборгованості податковим органом були здійсненні наступні дії: описувалось та реалізовувалось майно платника податків у рахунок погашення податкової заборгованості, проте дані дії не призвели до повного погашення податкової заборгованості.
Судом встановлено, що відповідачем була погашена податкова заборгованість частково, а саме:
- згідно розрахунку із збору за геологорозвідувальні роботи №18077 від 27.10.2008 року сплачено 11854,00 грн. В платіжному дорученні №45 від 30.01.2009 року про сплату за геологорозвідувальні роботи було вказано призначення платежу по строку 19.11.2008 року;
- згідно розрахунку із збору за геологорозвідувальні роботи №24956 від 04.02.2009 року сплачено 83665,00 грн. В платіжних дорученнях №70від 27.02.2009 року та №124 від 31.03.2009 року про сплату за геологорозвідувальні роботи було вказано призначення платежу по строку оплати 19.02.2009 року;
- згідно розрахунку із збору за геологорозвідувальні роботи №12691 від 30.07.2009 року сплачено 19000,00 грн. В платіжному дорученні №445 від 30.07.2009 року про сплату за геологорозвідувальні роботи було вказано призначення платежу (переплата) по строку плати 19.08.2009 року;
- згідно розрахунку плати за користування надрами №18484 від 04.11.2008 року сплачено 18000,00 грн. В платіжному дорученні №96 від 25.03.2009 року про сплату за користування надрами було вказано призначення платежу по строку оплати 19.11.2008 року;
- згідно розрахунку плати за користування надрами №6690 від 06.05.2009 року сплачено 32000,00 грн. В платіжному дорученні №79 від 30.04.2009 року про сплату за користування надрами було вказано призначення платежу по строку оплати 20.05.2009 року;
- згідно розрахунку плати за користування надрами №12690 від 30.07.2009 року сплачено 21028,82 грн. В платіжному дорученні №491 від 19.08.2009 року про сплату за користування надрами було вказано призначення платежу по строку оплати 19.08.2009 року;
- по податковому повідомленню-рішенню від 23.07.2009 року за забруднення навколишнього природного середовища сплачено 500,00 грн., отже була здійснена оплата повністю. В платіжному дорученні №519 від 25.08.2009 року про сплату штрафних санкцій за забруднення навколишнього природного середовища було вказано призначення платежу по акту перевірки від 13.07.2009 року.
Дані твердження відповідача підтверджуються наданими копіями платіжних доручень.
Таким чином, позивачем не було враховано призначення платежу, яке вказувалось відповідачем в платіжних дорученнях при сплаті узгоджених сум та податкового боргу, при цьому було порушено право відповідача самостійно визначати ціль використання своїх грошових коштів.
Таким чином, суд задовольняє позовні вимоги частково, в розмірі 183218,52 грн.
У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
З урахуванням викладених обставин, суд стягує податковий борг з відповідача на користь бюджету в розмірі 183218,52 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Позов Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта Піонер» про стягнення заборгованості задовольнити частково.
Стягнути з Державного підприємства «Добропіллявугілля» (ЄДРПОУ 32186934, адреса реєстрації: 85000, Донецька область, м.Добропілля, пр.Шевченка, 2) на користь державного бюджету податковий борг у розмірі 183218 (сто вісімдесят три тисячі двісті вісімнадцять) грн. 52 коп.
В іншій частині позову відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шальєва В.А.