Постанова № 6875063, 02.11.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
02.11.2009
Номер справи
2а-9497/09/1/0170
Номер документу
6875063
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

02.11.09Справа №2а-9497/09/1/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі: Головуючого судді Трещової О.Р., при секретарі судового засідання Єлжовій Н.М.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу ,

за позовом Республіканського комітету Автономної Республіки Крим у справах релігій

до Ялтинського релігійного товариства Апостольської церкви Ісуса Христа «Надія», третя особа - Державна податкова інспекція в м. Ялта АРК

про припинення юридичної особи

Суть спору: Позивач – Республіканський комітет Автономної Республіки Крим у справах релігій (далі –позивач), на підставі ст.16 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" N 987-XII від 23.04.1991, звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Ялтинського релігійного товариства Апостольської церкви Ісуса Христа «Надія» про припинення юридичної особи, у зв’язку з ненаданням відповідачем більше року до податкової інспекції документів фінансової звітності та декларацій в порушення вимог Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ” та Закону України „Про систему оподаткування ”.

Ухвалою окружного адміністративного суду від 10.08.2009 року відкрито провадження по справі.

Ухвалою окружного адміністративного суду від 10.08.2009 року закінчено підготовче провадження, Державна податкова інспекція в м. Ялта АРК притягнута до участі по справі у якості третьої особи.

Представник позивача у судове засідання не з’явився повідомлений належним чином про час і місце судового засідання, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про день та місце розгляду справи був сповіщений належним чином, через засоби масової інформації.

Представник третьої особи у судове засідання не з’явився повідомлений належним чином про час і місце судового засідання.

У зв'язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних в матеріалах справи достатньо, суд вважає можливим розглядати справу за відсутністю представника відповідача за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.4 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних суддів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках встановлених законом.

Згідно статті 30 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» № 987-XII від 23.04.1991 року реєстраційні та консультативні функції з боку держави у відносинах з релігійними організаціями здійснює державний орган України у справах релігій, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1 Положення про Державний комітет України у справах національностей та релігій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. N 201, Державний комітет України у справах національностей та релігій (Держкомнацрелігій) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем’єр-міністра України.

Згідно пункту 6 Положення про Державний комітет України у справах національностей та релігій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. N 201, Держкомнацрелігій здійснює свої повноваження безпосередньо та через підпорядковані йому органи міграційної служби, а також відповідні органи Автономної Республіки Крим, структурні підрозділи обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій. Комітет під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє з іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, а також з відповідними органами іноземних держав.

Відповідно до Положення про Республіканський комітет АР Крим у справах релігій, затвердженого Постановою Ради Міністрів АР Крим від 27 червня 2006 г. N 322, Республіканський комітет АР Крим у справах релігій є органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим, підзвітним, підконтрольним і підвідомчим Раді міністрів Автономної Республіки Крим і підзвітним Верховній Раді Автономної Республіки Крим. Діяльність Рескомрелігій координує державний орган України у справах релігій.

Рескомрелігій в межах своєї компетенції забезпечує проведення на території Автономної Республіки Крим державної політики відносно релігії і церкви, вирішення питань, пов'язаних з державно-церковними відносинами, реалізацію права громадян на свободу совісті, дотримання принципів відділення церкви від держави і школи від церкви, сприяє виконанню релігійними організаціями їх статутних завдань, не втручаючись в ту діяльність, що проводиться ними відповідно до чинного законодавства.

Таким чином, Республіканський комітет АР Крим у справах релігій у відносинах з фізичними та юридичними особами є органом виконавчої влади та суб’єктом владних повноважень.

Відповідно до ст. 16, 30 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" на органи у справах релігій покладені функції державної реєстрації і контролю за діяльністю релігійних організацій. А тому органи у справах релігій мають функції державної реєстрації та контролю за діяльністю громадських організацій відповідно до п. 4 ст.17 має право звертатися з позовами до адміністративного суду.

Положеннями ч. 1 ст.7 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" визначено що релігійні організації в Україні утворюються з метою задоволення релігійних потреб громадян сповідувати і поширювати віру і діють відповідно до своєї ієрархічної та інституційної структури, обирають, призначають і замінюють персонал згідно із своїми статутами (положеннями).

Релігійними організаціями в Україні є релігійні громади, управління і центри, монастирі, релігійні братства, місіонерські товариства (місії), духовні навчальні заклади, а також об'єднання, що складаються з вищезазначених релігійних організацій. Релігійні об'єднання представляються своїми центрами (управліннями).

Відповідно до статті 14 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» для одержання релігійною громадою правоздатності юридичної особи громадяни в кількості не менше десяти чоловік, які утворили її і досягли 18-річного віку, подають заяву та статут (положення) на реєстрацію до обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а у Республіці Крим - до Уряду Республіки Крим.

Релігійні центри, управління, монастирі, релігійні братства, місії та духовні навчальні заклади подають на реєстрацію статут (положення) до державного органу України у справах релігій.

Орган, який здійснює реєстрацію, в місячний термін розглядає заяву, статут (положення) релігійної організації, приймає відповідне рішення і не пізніш як у десятиденний термін письмово повідомляє про нього заявникам.

          Судом встановлено, що відповідно до протоколу № 10 засідання Комітету у справах релігій при Раді Міністрів АРК від 24.10.2000 року зареєстрований статут Ялтинського релігійного товариства Апостольської церкви Ісуса Христа «Надія», діяльність якого розповсюджується на територію м. Ялти.

Порядок та підстави реєстрації релігійних організацій визначаються також Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 №755-IV, із змінами і доповненнями (далі Закон України №755-IV).

Відповідно до ч.1 ст.4 даного Закону державна реєстрація юридичних осіб - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Судом встановлено, що відповідач 22.12.2005 року включено до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з ідентифікаційним номером 24409449.

Таким чином, судом встановлено, що відповідач є юридичною особою, релігійною організацією, зобов’язане виконувати обов’язки, покладені на нього законами у зв’язку зі здійсненням релігійної та господарської діяльності та на нього розповсюджується дія Законів України "Про свободу совісті та релігійні організації", у тому числі в частині перереєстрації та припинення реєстрації.

Відповідно до ч.10 ст. 5 Закону «Про свободу совісті та релігійні організації» N 987-XII від 23.04.1991 року релігійна організація зобов'язана додержувати вимог чинного законодавства і правопорядку.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Здійснюючі релігійну та господарську діяльність юридичні особи –платники податків відповідно до пунктів 2, 3 частини 1 статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” №1251-ХІІ від 25.06.1991, із змінами і доповненнями, зобов’язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Порядок, строки та умови надання декларацій та фінансової звітності встановлені спеціальними податковими законами, зокрема Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 №2181-ІII, із змінами і доповненнями.

Відповідно до пп. а,б,в п. 4.1.4. ст.4 Закону №2181 податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю –протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця; календарному кварталу або календарному півріччю –протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу (півріччя), та інше.

Судом встановлено, що відповідач як платник податків знаходиться на обліку у ДПІ м. Ялта з 26.12.2005 року та зобов’язаний подавати декларації у порядку та строки, встановлені законодавством, це підтверджується довідкою ДПІ в м. Ялта №5451/9/29-0.

Судом встановлено, що відповідач з 4 кварталу 2006р. не надає до податкових органів податкову звітність, що підтверджується довідкою позивача від 28.08.2009 року № 6073/9/15-1.

Згідно даних особових рахунків відповідач заборгованості перед бюджетом не має, що підтверджується довідкою ДПІ у м. Ялта від 28.08.2009 року №1332/416.

Відповідно до акту обстеження ДПІ у м. Ялта від 27.08.2009 року, відповідач за реєстраційною адресою не знаходиться.

Згідно частини 3 статті 16 «Про свободу совісті та релігійні організації» у разі порушення релігійною організацією, що є юридичною особою, положень цього Закону та інших законодавчих актів України її діяльність може бути припинено за рішенням суду.

Суд зазначає, що відповідно до п. 1 частини 4 ст. 16 «Про свободу совісті та релігійні організації» підставою для припинення діяльності релігійної організації у судовому порядку є вчинення релігійною організацією дій, недопустимість яких передбачена статтями 3, 5 і 17 цього Закону.

Приймаючи до уваги, що відповідач декларацій, документів фінансової звітності до органів державної податкової служби не надає, чим порушує діюче законодавство України, у суду є підстави для припинення діяльності релігійної організації.

Згідно частини 5 ст. 16 Закон України «Про свободу совісті та релігійні організації» суд розглядає справу про припинення діяльності релігійної організації за заявою органу, уповноваженого здійснювати реєстрацію статуту конкретної релігійної організації, або прокурора.

У даному випадку відповідно до Закону N 987-XII реєстрацію статуту релігійного товариства Апостольської церкви Ісусу Христа «Надія»проведено Республіканським комітетом АР Крим у справах релігій 24.10.2000 року.

За таких обставин, суд вважає, що в судовому засіданні знайшли підтвердження всі підстави для припинення діяльності релігійної організації.

Частиною 2 ст.33 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” встановлено, що юридична особа є такою, що припинилася з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Відповідно до ч.1 ст.105 Цивільного кодексу України, учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до Єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення.

Відповідно до ч.1 ст.38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” суд, який постановив рішення про припинення юридичної особи в день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцем реєстрації юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення.

Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем–фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

У судовому засіданні 02.11.2009 року судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову складено у повному обсязі 6.11.2009р.

На підставі викладеного, керуючись ст.94, 158-163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Припинити діяльність релігійної організації Ялтинського релігійного товариства «Апостольської церкви Ісуса Христа «Надія», зареєстрованої Комітетом у справах релігій Ради міністрів АР Крим 24.10.2000р., за адресою: м. Ялта, вул. К Маркса,18-б, кв. 6; ЄДРПОУ 24409449.

3. Копію постанови в день набрання нею законної сили направити державному реєстратору за місцем реєстрації юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення юридичної особи.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складання у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд АР Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя                                                   Трещова О.Р.