Постанова № 68655506, 05.09.2017, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2017
Номер справи
812/1142/17
Номер документу
68655506
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

5.1.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 вересня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1142/17

Луганський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Петросян К.Є.,

при секретарі -Дюкаревій М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління Держпраці у Луганській області до Публічного акціонерного товариства «Лисичансьвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Новодружеська» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

ВСТАНОВИВ:

08.08.2017 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Держпраці у Луганській області до Публічного акціонерного товариства «Лисичансьвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Новодружеська», в якому позивач просить суд застосувати до відокремленого підрозділу «Шахта Новодружеська» Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом призупинення виконання наступних робіт підвищеної небезпеки: ведення гірничих робіт з проведення східного хідника пл. k8н гор. 730 м (ПК-6), у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

В обґрунтування позовних вимог зазначено наступне.

На підставі доручення Прем'єр-Міністра України від 24.05.2017 та статей 4, 6 і 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V, у відповідності з наказом Головного управління від 12.07.2017 № 132 та направленням на перевірку від 31.07.2017 № 01-17/78, 01.08.2017 посадовою особою Головного управління було проведено позапланову перевірку суб'єкта господарювання: відокремленого підрозділу шахта «Новодружеська» ПАТ "Лисичанськвугілля», код ЄДРПОУ 26349208, розташованого за адресою: 93193, Луганська область, м.Новодружеськ, на предмет перевірки дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

За результатами перевірки складений акт перевірки від 01.08.2017 № РН-1/08 та припис від 01.08.2017 № РН-1/08, у яких зафіксовано 14 порушень Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 № 62 (далі - НПАОП 10.0-1.01-10 "Правила безпеки у вугільних шахтах"), як створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Згідно розділу 5 вказаного акта перевірки позивачем було зафіксовано 14 порушень ведення та дотримання технічної документації на дільниці.

Представники позивача через відділ діловодства та обліку звернень громадян надали суду відзив, в якому зазначили, що пункти № 3, № 4, № 5, № 6 та № 14 виявлених порушень на підставі акта перевірки відповідачем не усунуті, а тому просили позов задовольнити у повному обсязі та розглянути справу за їх відсутності.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не прибув, надав заперечення проти позову, в яких зазначив, що виключити з переліку порушень пункт №4 можливо лише за умови фінансування; виділення коштів підприємством не вбачається можливим, у зв'язку з нестачею коштів. Тому просив врахувати вказану обставину, відмовити у задоволенні позовних вимог та розглянути справу за відсутності представника ВП «Шахта Новодружеська» ПАТ «Лисичанськвугілля» (а.с.25-26).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до наступного.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 877), Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженим наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 № 1531/20269 (далі - Положення № 826), Законом України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-ХІІ (далі - Закон № 2694), Правилами безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 № 62 (далі - НПАОП 10.0-1.01-10 "Правила безпеки у вугільних шахтах").

Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом (частина перша статті 4 Закону № 877).

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 877 виключно законами встановлюються:

органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;

види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю);

повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг;

вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності;

спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю);

санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до частини першої статті 38 Закону № 2694, державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють:

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Головне управління Держпраці у Луганській області зареєстровано як юридична особа 26.05.2015, № запису 13811340000001902 на підставі розпорядчого акта - постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 100, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 05.09.2017 № 1002986202 (а.с. 31).

Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держпраці у Луганській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 22.06.2017 №75, Головне управління Держпраці у Луганській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується (а.с.5-7).

Згідно з пунктом 4 Положення про Головне управління Держпраці у Луганській області відповідно до покладених на нього завдань Головне управління, зокрема:

1) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:

- забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

- монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

- безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;

- виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;

- організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань (підпункт 15 пункту 4);

2) здійснює державний нагляд у сфері гірничих відносин на підприємствах вугільної, гірничорудної та нерудної промисловості, під час проведення гірничих робіт, будівництва та експлуатації, ліквідації або консервації гірничих підприємств (підпункт 17 пункту 4).

Відповідно до ч.1 ст.7 Заону №877 для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

Судом встановлено, що Шахта "Новодружеська" є відокремленим підрозділом Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» (код ЄДРПОУ 26349208), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 05.09.2017 № 1002986202 (а.с. 32-33).

На підставі наказу від 12.07.2017 №132 «Про проведення позапланових перевірок» та направлення на перевірку від 31.07.2017 №01-17/78, Головним управлінням Держпраці у Луганській області було проведено позапланову перевірку суб'єкта господарювання ВП «Шахта Новодружеська» ПАТ «Лисичанськвугілля» на предмет перевірки дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки (а.с. 11-12).

За результатами проведеної перевірки складено акт від 01.08.2017 №РН-1/08 перевірки суб'єкта господарювання, яким зафіксовано 14 порушень Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 №62, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей (а.с.13-15).

Акт від 01.08.2017 № РН-1/08 підписано уповноваженими суб'єктами господарювання, які брали участь у перевірці, 01.08.2017 один примірник акта вручено директору ВП "Шахта Новодружеська" ОСОБА_1 (а.с. 15 зворотній бік).

Підставою для звернення позивача до суду з даним позовом стало виявлення за результатами перевірки порушень статей 13, 14 Закону № 2694, викладених у пунктах 1-14 таблиці акта перевірки від 01.08.2017 № РН-1/08, які становлять загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Згідно з положеннями статті 13 Закону № 2694 роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:

створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;

розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;

забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;

впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;

забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;

забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;

організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;

розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;

здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;

організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;

вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Обов'язки працівника щодо додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці визначені статтею 14 Закону № 2694, а саме - працівник зобов'язаний:

дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства;

знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;

проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.

Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Згідно з частиною першою статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Статтею 4 Закону № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно з абзацом п'ятим пункту 1.4 розділу І Положення № 826 загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Як вбачається з відзиву позивача від 05.09.2017, станом на час розгляду справи у суді в ГУ Держпраці у Луганській області відсутня інформація щодо усунення відповідачем порушень по пунктам:

- № 3 (не прийнято в експлуатацію у відповідності до діючого законодавства вибій східного хідника пл. k8н гор. 730 м. (ПК-6);

- № 4 (не узгоджені позиції плану ліквідації аварій по ВП «Шахта Новодружеська», які відповідають вибою східного хідника пл. k8н гор.730 м. (ПК-6);

- № 5 (не погоджена на 2 півріччя 2017 року програма ведення гірничих робіт по ВП «Шахта «Новодружеська» ПАТ «Лисичанськвугілля»);

- № 6 (вентилятор місцевого провітрювання (ВМП), який провітрює вибій східного хідника пл. k8н гор.730 м. (ПК-6), встановлено у виробці з вихідним струменем повітря від підготовчих виробок 71 східної лави пл. k8н гор.730 м.);

№ 14 (відсутній пожежно-зрошувальний трубопровід у східному хіднику пл. k8н гор. 730 м. (ПК-6) на протязі 52 м.

Таким чином, вищезазначені пункти порушень відповідно до акта перевірки від 01.08.2017 №РН-1/08 відповідачем не усунено. Доказів на підтвердження факту усунення пунктів № 3, № 4, № 5, № 6 та № 14 порушень згідно акта перевірки відповідачем суду не надано, окрім посилання у своїх запереченнях на відсутність фінансування.

Відповідно до абзацу 2 підпункту 2.26 розділу ІІ Положення № 826 право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня (абзац 7 підпункту 2.26 розділу ІІ Положення № 826).

Відповідно до абзацу першого частини п'ятої статті 4 Закону № 877 виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Оскільки на час розгляду справи відповідачем залишаються невиконаними пункти № 3, № 4, № 5, № 6 та № 14 акта перевірки від 01.08.2017 №РН-1/08, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, оскільки зазначені порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до пункту 10 частини першої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Таким чином, постанова підлягає негайному виконанню.

Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а стягнення його з відповідача в таких випадках не передбачено законом.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Головного управління Держпраці у Луганській області до Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Новодружеська" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), - задовольнити.

Застосувати до відокремленого підрозділу "Шахта "Новодружеська" Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом призупинення виконання наступних робіт підвищеної небезпеки: ведення гірничих робіт з проведення східного хідника пл. k8н гор. 730 м (ПК-6), у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя К.Є. Петросян