Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
08.05.2009 р. № 2-а- 36867/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Перцової Т.С. при секретарі судового засідання Ульященко Л.М.
за участю представників сторін :
позивача –Павленка О.М.
відповідача –Лазаренко С.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державна податкова інспекція у Дзержинському районі м. Харкова
до ДНВП "Метенергомаш"
пропро стягнення заборгованості , В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернулася Державнаподаткова інспекція у Дзержинському районі м.Харкова з позовом, в якому просить суд стягнути з ДНВП „Метенергомаш” до державного бюджету України суму заборгованості у розмірі 1294959,21 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити. Свої вимоги обґрунтовує з посиланням на ст.ст. 3, 4, 5, 6, 7, 17 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-III від 21.12.2000 року (далі – Закон України № 2181), ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування”.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову не заперечував та пояснив, що за браком коштів Товариства не сплатило своєчасно вказану суму заборгованості.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Згідно довідки про включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Державне науково-виробниче підприємство „Метенергомаш” зареєстровано виконавчим комітетом Харківської міської ради, дата реєстрації – 05.07.2005 року, реєстраційний запис № 1480120 0000 011772.
ДНВП „Метенергомаш” взято на облік платників податків в ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова 08.10.1992р. за № 2349.
Судом встановлено, що сума заборгованості по податку на додану вартість складається з самостійно узгоджених сум, які відповідач зобов’язан сплатити за податковими деклараціями з податку на прибуток № 164119 від 24.10.08 року, в якій була відображена сума податкового зобов’язання самостійно обчислена платником податків у розмірі 603525,00 грн., № 85519 від 02.12.2008р., в якій була відображена сума податкового зобов’язання самостійно обчислена платником податків у розмірі 5714,00 грн.
Платником податків 24.10.08 року було подано до ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягала сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2008 році за № 164117. Відображена сума у вищезазначеному розрахунку складала 238759,00 грн., а з урахуванням сплачених сум дорівнювала 237328,69 грн.
Також, відповідачем були подані до ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова декларації з податку на додану вартість, в яких були відображені самостійно обчислені наступні суми податкових зобов’язань: за податковою декларацією №143150 від 07.10.2008 року – у розмірі 444941,00 грн., за податковою декларацією № 159453 від 20.10.2008 року - 1226,00 грн., за податковою декларацією № 180618 від 18.11.2008 року - 2398,00 грн.
Виходячи з вищенаведеного, загальна сума податкових зобов’язань обчислених самостійно платником податків складає 1296563,00 грн., а сума з урахуванням сплачених ДНВП „Метенергомаш” сум дорівнює 1294959,21 грн.
З матеріалів справи вбачається, що сума податкового зобов’язання відповідача складається з сум узгоджених самостійно в вищенаведених податкових деклараціях. Вказана сума у встановлені законом строки не сплачена, у зв’язку із чим зазначена в них сума є сумою податкового боргу відповідача.
Відповідно до п.п. 17.1.7. п. 17.1. ст. 17 Закону України № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Виходячи зі змісту п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №1281-III податкове зобов’язання самостійно визначене платником податків у податковій декларації вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов’язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. При цьому платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації (пп.5.3.1. п.5.3 ст.5 Закону).
Згідно із п.п. 5.2.1. п. 5.2. ст.. 5 Закону України № 2181 податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Приписами абзацу 3 п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України № 2181 встановлено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Підпунктом 5.4.1. пункту 5.4. ст. 5 Закону України № 2181 визначено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2. ст. 6 Закону України № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
На підставі вказаного у відповідності до вимог п.п.6.2.1 п. 6.2. ст.6 Закону України № 2181, ДПІ було винесено відповідачу першу податкову вимогу від 13.10.2008р. № 1/992, яка була направлена поштою та отримана ним 23.10.2008р. та другу податкову вимогу від 25.11.2008 року № 2/1170, яка була вручена через дошку оголошень 10.12.2008 року.
Крім того, згідно ст.7 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” ДПІ у Дзержинському р-ні м.Харкова було прийнято рішення №2 від 08.01.2009 року про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу, однак віщезазначені заходи також не призвели до погашення податкової заборгованості.
Виходячи зі змісту положень Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданням та функцією органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов’язкових платежів), а також забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства.
Приписами статей 2, 4, 9 Закону України „Про систему оподаткування" встановлений обов'язок платників податків сплачувати податки і збори до бюджетів та до державних цільових фондів у порядку та на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Згідно п.3 ч.1, ч.4 ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” від 25.06.1991 року №1251-XII (зі змінами та доповненнями) платники податків, зборів зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни і це зобов’язання припиняється їх сплатою. Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть відповідальність відповідно до законів України (ч.1 ст.11 Закону).
Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, завданням органів державної податкової служби , зокрема є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов’язкових платежів), а також, неподаткових доходів, установлених законодавством (далі-податки, інші платежі).
Згідно ст.10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” до функцій органів державної податкової служби входить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов’язкових платежів). Крім того, податкові органи контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов’язаних з обчисленням податків та інших платежів, а також, перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об’єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також, стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; проводять перевірки фактів приховування і зниження сум податків та зборів (обов’язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до положень п.1.7. ст.1 Закону України № 2181 передбачено, що активи платника податків – кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Підпунктом 3.1.1. п.3.1 ст.3 Закону України №2181 передбачено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Підсумовуючи викладене, суд робить висновок, що ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова було здійснено заходи по стягненню податкового боргу платника податків, передбачені діючим законодавством, але вони не призвели до погашення в повному обсязі податкового боргу.
Судом встановлено, що як вбачається зі зворотного боку облікової картки платника податків на час розгляду справи ДНВП „Метенергомаш” має податковий борг перед бюджетом у сумі 1294959,21 грн.
На час розгляду справи вказана сума податкового боргу відповідачем не сплачена.
Беручи до уваги наведене, суд вважає позовні вимоги Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м.Харкова до ДНВП „Метенергомаш” про стягнення податкового боргу в сумі 1294959,21 грн. за рахунок активів, документально та нормативно обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судовий збір з відповідача не стягується.
Керуючись ст. 8 Конституції України, ст.ст.4, 8, 17, 50, 86, 94, 161-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м.Харковадо ДНВП „Метенергомаш” про стягнення податкового боргу в сумі 1294959,21 грн. за рахунок активів – задовольнити в повному обсязі.
Стягнути ДНВП „Метенергомаш” (61166, м.Харків, пр-т Правди, 5, під.8, код 14092135) на користь Державного бюджету України податковий борг в сумі 1294959,21 грн. за рахунок активів ДНВП „Метенергомаш”.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова в повному обсязі виготовлена та підписана 13.05.2009 року.
Суддя Перцова Т.С.
З оригіналом згідно.