Постанова № 6859127, 11.11.2009, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2009
Номер справи
2-а-2090/09/0770
Номер документу
6859127
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2-а-2090/09/0770

рядок статзвіту – 6.14

код - 01

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 год. 25 хв. м. Ужгород

Закарпатський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Андрійцьо В.Д.

при секретарі судового засідання -Повханич Г. П.

за участі:

представник позивача –Тацюна С. Ю. (посвід. № 131);

відповідача –Луцак Я. Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгороді адміністративну справу за позовною заявою Прокурора Іршавського району в особі Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області до Державного реєстратора Іршавської райдержавної дмінстрації про скасування державної реєстрації змін до установчих документівюридичної особи, Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи та ідентифікаційного коду юридичної особи , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Іршавська районна рада Закарпатської області , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач –суб’єкт владних повноважень Прокурор Іршавського району в інтересах держави в особі Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного реєстратора Іршавської районної державної адміністрації про скасування державної реєстрації змін до установчих документів, а саме Статуту юридичної особи Комунального підприємства «Іршавська районна друкарня»в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців, номер запису №13131050005000440, Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 №178077 та ідентифікаційного коду юридичної особи 02466518, мотивуючи тим, що 07 липня 1997 року Іршавською РДА за № 221 зареєстровано Статут комунального підприємства «Іршавська районна друкарня»засновниками якого були Іршавська районна рада та Іршавська районна державна адміністрація, однак рішенням 16 сесії 5 скликання Іршавської районної ради від 11 грудня 2008 року затверджено нову редакцію Статуту комунальне підприємство «Друкарня»Іршавської районної ради згідно якого засновником та власником даного підприємства є тільки Іршавська районна рада, а відповідачем здійснено державну реєстрацію таких змін до установчих документів за відсутності рішення щодо виключення із складу засновників Іршавської районної державної адміністрації.

Судом залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача –Іршавську районну раду Закарпатської області.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги за обставин викладених у позовній заяві підтримав повністю, просив суд їх задовольнити.

Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та пояснив, що первинна реєстрація комунального підприємства «Іршавська районна друкарня»була проведена з порушенням норм закону, оскільки засновником комунального підприємства може бути тільки орган місцевого самоврядування. Будь –якого засновницького договору між районною радою і райдержадміністрацією не укладалось, а тому рішенням уповноваженого органу юридичної особи, тобто Іршавською районною радою було автоматично усунено хибне перебування у складі засновників –Іршавську районну державну адміністрацію. Просив суд відмовити в задоволенні позову, як безпідставному.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача –Іршавська районна рада Закарпатської області, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду у судове засідання не з’явився, однак від такого на адресу суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності з якої вбачається, що Іршавська районна рада Закарпатської області вважає позов безпідставний, оскільки тільки вона, як власник комплексу нерухомого майна друкарні має право затверджувати статут суб’єкта господарювання.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши у судовому засіданні пояснення представників сторін та оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

У судовому засідання встановлено, що Рішенням Іршавської районної державної адміністрації від 07.07.1997 року зареєстровано Статут комунального підприємства «Іршавська районна друкарня»засновниками якої є Іршавська районна рада народних депутатів та Іршавська районна державна адміністрація ( а. с. 13).

Рішенням 16 сесії 5 скликання Іршавської районної ради від 11 грудня 2008 року №307 ( а. с. 22) затверджено нову редакцію Статуту комунального підприємства «Друкарня»Іршавської районної ради згідно якого засновником та власником даного підприємства є тільки Іршавська районна рада.

24.12.2008 року відповідачем проведено реєстрацію змін до установчих документів, а саме Статуту юридичної особи комунального підприємства «Друкарня»Іршавської районної ради ( а. с. 14 –21 ) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців: номер запису №13131050005000440, Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 №178077 та ідентифікаційний код юридичної особи 02466518.

Правомірність такої реєстрації і є предметом розгляду даного спору.

Ст.3 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені ) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії ); 4 ) безсторонньо ( неупереджено ); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь –якими несприятливими наслідками для прав. свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення ( дія ); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так обґрунтовуючи неправомірність дій відповідача при здійсненні вищезазначеної реєстрації представник позивача вказує на те, що у відповідача не було законних підстав для здійснення такої, оскільки відомості зазначені в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи не відповідали відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, зокрема щодо виключення із складу засновників комунального підприємства «Іршавська районна друкарня»Іршавську районну державну адміністрацію, яке не підтверджено відповідним рішенням щодо цього, а отже такі документи повинні були бути у відповідності до ч.1 ст. 27 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців»залишені ним без розгляду.

Однак такі доводи відповідача повністю спростовуються доказами здобутими у ході судового розгляду справи.

Як вбачається із Статуту комунального підприємства «Іршавська районна друкарня»від 07.07.1997року ( а. с. 8-12) такий затверджено Іршавською районною державною адміністрацією та комунальним підприємством «Іршавська районна друкарня»в особі директора Землянського С. В.

П. 1 Статуту встановлено, що Іршавська районна друкарня належить до комунальної власності Іршавського району та за згодою райдержадміністрації знаходиться у сфері функціонування Управління комітету у справах преси та інформації облдержадміністрації. Засновниками районної друкарні є районна рада народних депутатів районна державна адміністрація.

На момент затвердження зазначеного Статуту Законом, що визначав види і організаційні форми підприємств, правила їх створення, реєстрації, реорганізації і ліквідації, організаційний механізм здійснення ними підприємницької діяльності в умовах переходу до ринкової економіки був Закон, ВР УРСР, від 27.03.1991, № 887-XII "Про підприємства в Україні", який втратив чинності з 01.01.2004 року у зв’язку з набранням чинності Господарського кодексу України.

Так згідно до ст. 2 зазначеного Закону комунальне підприємство це підприємство засноване на власності відповідної територіальної громади.

Відповідно до ч.2 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

Згідно до ст. 5 ЗУ "Про підприємства в Україні" за загальними умовами створення підприємства (чинного на момент виникнення спірних правовідносин ) підприємство створюється згідно з рішенням власника (власників) майна чи уповноваженого ним (ними) органу, підприємства-засновника, організації або за рішенням трудового колективу у випадках і порядку, передбачених цим Законом та іншими законами, а ст. 9 цього ж Закону встановлено, що підприємство діє на підставі статуту, який затверджується власником (власниками) майна.

З Свідоцтва про право власності на нерухоме майно вбачається, що власником комплексу нерухомого майна друкарні є спільна власність територіальної громади сіл, міста району - Іршавська районна рада.

З інформації архівного відділу Іршавської районної державної адміністрації від 24.11.2008 року № 274 року вбачається, що Іршавська районна рада не приймала жодних рішень про включення до складу засновників друкарні, як Іршавської райдержадміністрації так і будь –яких інших органів.

З аналізу зазначених норм та обставин встановлених судом випливає, що засновником комунального підприємства може бути тільки орган місцевого самоврядування, в даному випадку Іршавська районна рада, а отже ні Іршавська районна державна адміністрація, ні тодішній директор спірного комунального підприємства не вправі були приймати рішення щодо затвердження Статуту підприємства чи приймати будь-які інші рішення щодо складу засновників.

Таким чином судом встановлено, що первинна реєстрація комунального підприємства «Іршавська районна друкарня»відбулася з порушенням норм діючого на той час законодавства.

А тому є правомірним рішення 16 сесії 5 скликання Іршавської районної ради від 11 грудня 2008 року №307 ( а. с. 22) щодо затвердження нової редакції Статуту комунального підприємства «Друкарня»Іршавської районної ради згідно якого засновником та власником даного підприємства є тільки Іршавська районна рада.

Правомірним також є і рішення сесії Іршавської районної ради від 11.12.2008 року «Про примусове виключення Іршавської районної державної адміністрації зі складу засновників комунального підприємства «Іршавська районна друкарня», згідно якої із числа засновників виключено Іршавську районну державну адміністрацію.

Відповідно до ч.1 ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців»для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію або документ, що підтверджує внесення плати за публікацію у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Ч. 3 цієї ж норми Закону передбачено, що у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається або копія рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників), завірена в установленому порядку, або нотаріально засвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників), або нотаріально засвідчена копія документа про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства, або нотаріально посвідчений договір про такий перехід чи передання, або рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.

У відповідності до ч.13 ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців» проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами першою - п'ятою статті 25 та частинами другою - третьою статті 27 цього

Так, судом встановлено , що реєстрація змін до установчих документів, а саме Статуту юридичної особи комунального підприємства «Друкарня»Іршавської районної ради в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців відповідачем була здійснена на підставі поданих документів Іршавською районною радою, а саме: 2 Статутів, рішення Іршавської районної ради від 11 грудня 2008 року №307 «Про затвердження Статуту комунального підприємства «Друкарня»Іршавської районної ради у новій редакції, реєстраційної картки форми № 3, затвердженої Наказом Держпідприємництва України 20.04.2007 року № 54, рішення сесії Іршавської районної ради від 11.12.2008 року «Про примусове виключення Іршавської районної державної адміністрації зі складу засновників комунального підприємства «Іршавська районна друкарня», згідно якої із числа засновників виключено Іршавську районну державну адміністрацію, листа Іршавської районної ради від 22.12.2008 року № 01-11/708 щодо порушення законодавства при здійсненні первинної реєстрації комунального підприємства, квитанції про оплату.

Таким чином, судом не встановлено неправомірність дій відповідача, а отже позов є безпідставним і задоволенню не підлягає.

Судових витрат по справі не має.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Прокурора Іршавського району в інтересах держави в особі Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області до Державного реєстратора Іршавської районної державної адміністрації про скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи та ідентифікаційного коду юридичної особи , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача –Іршавська районна рада Закарпатської області - відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову.

Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

          Суддя Андрійцьо В.Д.

Повний текст постанови складено та підписано 16.11.2009 року

Суддя Андрійцьо В.Д.

УКРАЇНА

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

88017 м.Ужгород,вул.Загорська, 30, тел./факс:(0312) 64-07-62, Email:inbox@adm.zk.court.gov.ua

_______________

№ 2-а-2090/09/0770

Прокурор Іршавського району

пл.Народна,3,Іршава,Іршавський район, Закарпатська область,90100

Закарпатський окружний адміністративний суд направляє Вам копію постанови від 11.11.2009 року.

Додаток: копія постанови Закарпатського окружного адміністративного суду від 11.11.2009 року на 6 арк.

Суддя Андрійцьо В.Д.

УКРАЇНА

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

88017 м.Ужгород,вул.Загорська, 30, тел./факс:(0312) 64-07-62, Email:inbox@adm.zk.court.gov.ua

_______________

№ 2-а-2090/09/0770

Державний реєстратор Іршавської райдержадмінстрації

пл.Народна,3,Іршава,Іршавський район, Закарпатська область,90100

Закарпатський окружний адміністративний суд направляє Вам копію постанови від 11.11.2009 року.

Додаток: копія постанови Закарпатського окружного адміністративного суду від 11.11.2009 року на 6 арк.

Суддя Андрійцьо В.Д.