Постанова № 6856603, 08.10.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
08.10.2009
Номер справи
2а-8292/09/10/0170
Номер документу
6856603
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

08.10.09Справа №2а-8292/09/10/0170 17:16 м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді Кудряшової А.М. ,

при секретарі судового засідання Дєрюшкової І.А.,

за участю представників:

прокурор - Васьків Я.Й., посвідчення № 09021,

від позивача - не з'явився;

від відповідача - не з'явився;

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом заступника прокурора м. Феодосії в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія Автономної Республіки Крим

до Державного підприємства "Науково-дослідний інститут аеропружних систем"

про стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за період з лютого 2009 року по квітень 2009 року, фінансовим санкціям, пені та відшкодування витрат на виплату пенсій призначених науковим робітникам за період з квітня 2009 року по червень 2009 року,

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора м. Феодосії в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Державного підприємства "Науково-дослідний інститут аеропружних систем" про стягнення на користь позивача заборгованості у загальному розмірі 266485 гривень 57 копійок, у тому числі: по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування по розрахунку за період лютий - квітень 2009 року у розмірі 198597 гривень 25 копійок, заборгованість з пені у розмірі 34125 гривень 85 копійок, заборгованості по фінансовим санкціям у розмірі 28455 гривень 84 копійок, заборгованості з відшкодування витрат на виплату різниці між сумою пенсій, призначених науковим робітникам, відповідно до Закону України " Про наукову та науково - технічну діяльність" та сумою пенсії обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за квітень-червень 2009 року у розмірі 5306 гривень 63 копійок.

Представник позивача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений завчасно та належним чином (а.с.33), надав клопотання про розгляду справи за його відсутності, зазначив що позовні вимоги підтримує у повному обсязі, оскільки станом на 07.10.2009 року заборгованість відповідачем не сплачена у повному обсязі (а.с.12).

Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про день, час та місце проведення судового засідання був повідомлений завчасно та належним чином, рекомендованою кореспонденцією (а.с.34), заперечення на адміністративний позов до суду не надав.

Суд, враховуючі клопотання позивача щодо розгляду справи за його відсутністю та приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, керуючись положеннями ч.3 ст122, ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності не з'явившихся учасників процесу.

Заслухавши прокурора, який підтримав позов у повному обсязі, та наполягав на задоволенні позову з підстав зазначених у позовній заяві, дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV від 09.07.2003 року (далі - Закон) всі відносини, які виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 64, абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" страхувальниками визнаються роботодавці - підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.

Державне підприємство "Науково-дослідний інститут аеропружних систем" (код ЄДРПОУ 16502169, юридична адреса: 98100, АР Крим, м. Феодосія, вул. Гарнаєва, буд.85) є юридичною особою.

Судом встановлено, що Державне підприємство "Науково-дослідний інститут аеропружних систем" зареєстроване як платник внесків (реєстраційний номер 07-01-0070) в Управлінні ПФУ в м. Феодосія АР Крим, у зв'язку з чим відповідач є страхувальником та платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з пунктами 4, 6 частини 2 статті 17 Закону страхувальник зобов’язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески. Відповідно до частини 3 статті 20 Закону територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати страхові внески лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.

Частиною 6 статті 20 Закону встановлено, що страхувальники зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Базовий період для виду страхувальника, до якого відноситься відповідач, встановлений зазначеною нормою закону - один календарний місяць.

Судом встановлено, що відповідно до розрахунку суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за лютий 2009 року відповідач зобов’язався сплатити 73270 гривень 40 копійок (а.с.37-38).

На день судового розгляду справи у матеріалах справи відсутні відомості, що дана сума заборгованості за лютий 2009 року у розмірі 73270 гривень 40 копійок відповідачем сплачена.

Судом встановлено, що відповідно до розрахунку суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за березень 2009 року, відповідач зобов’язався сплатити 36637 гривень 20 копійок (а.с.10).

На день судового розгляду справи у матеріалах справи відсутні відомості, що сума заборгованості за березень 2009 року в розмірі 36637 гривень 20 копійок відповідачем сплачена.

Судом встановлено, що відповідно до розрахунку суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за квітень 2009 року відповідач зобов’язався сплатити 88689 гривень 65 копійок (а.с.12), даний розрахунок був поданим до УПФУ У м. Феодосія 22.05.2009 року (а.с.12), на день судового розгляду справи у матеріалах справи відсутні відомості, що сума заборгованості за квітень 2009 року в розмірі 88689 гривень 65 копійок відповідачем сплачена.

Таким чином, на порушення пунктів 4, 6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно не сплатив заборгованість за березень - квітень 2009 року у встановлений строк, в сумі зазначеної ним самостійно в розрахунках сум страхових внесків у розмірі 198597 гривень 25 копійок.

Частиною 2 статті 106 Закону встановлено, що суми страхових внесків, своєчасно не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідно до частини 3 статті 106 Закону територіальні органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Згідно з абзацом 3 частини 3 статті 106 Закону протягом 10 днів з дня одержання вимоги страхувальник зобов’язаний сплатити суму недоїмки та суму фінансових санкцій.

На суму недоїмки зі сплати страхових внесків відповідача станом на 29.05.2009 року Управлінням Пенсійного фонду м. Федосія АР Крим виставлена вимога від 05.06.2009 року №Ю-915 (а.с.16), яка була вручена відповідачу 09.06.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.17).

Судом встановлено, що у визначений абзацом 3 частини 3 статті 106 Закону 10-денний строк відповідач суму недоїмки зі сплати страхових внесків, встановлену в вимозі не погасив.

Таким чином, на порушення пунктів 4, 6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно не сплатив зазначену ним в розрахунку суму страхових внесків у повному обсязі.

Відповідно до частини 10 статті 20 Закону якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом. Право застосування фінансових санкцій пунктом 6 частини 1 статті 64 Закону надано територіальним органам Пенсійного фонду. Частиною 17 статті 106 встановлено, що від імені виконавчих органів Пенсійного фонду накладати фінансові санкції мають право начальники управлінь Пенсійного фонду в районах.

Відповідно до частини 13 статті 106 Закону про нарахування пені та накладення штрафів, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду виносять рішення.

Відповідно до п.2 частини 9 статті 106 Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу.

Керівником УПФУ в м. Феодосія 31.03.2009 року було винесене рішення № 355 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, яким до відповідача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 19586 гривень 87 копійок та пеня у розмірі 34125 гривень 85 копійок, яке було отримано відповідачем 03.04.2009 року ( а.с.19) та набрало законної сили 17.04.2009 року.

Начальником відділу надходження доходів УПФУ в м. Феодосія АР Крим 05.06.2009 року був складений акт № 156 про несвоєчасне надання звітності відповідачем за квітень 2009 року, яка була надана до органів УПФУ в м. Феодосія з порушення встановленого строку - 22 травня 2009 року.

Керівником УПФУ в м. Феодосія 12.06.2009 року було прийнято рішення № 760 про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством (а.с.21), яким до відповідача застосовані фінансові санкції у розмірі 8868 гривень 97 копійок, яке було отримано відповідачем 15.06.2009 року ( а.с.22).

Крім того, відповідно до Закону України N 1977-XII, 13.12.1991 "Про наукову і науково-технічну діяльність" для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Матеріали справи свідчать про те, що УПФУ у м. Феодосія на адресу відповідача були направлені повідомлення про суми відшкодування витрат на виплату різниці між сумою пенсій, призначених науковим робітникам, відповідно до Закону України "Про наукову та науково - технічну діяльність" та сумою пенсії обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за період з квітня 2009 року по червень 2009 року у розмірі 5306 гривень 63 копійок та отримані відповідачем (а.с.23-28).

На день розгляду справи, у матеріалах справи відсутні відомості сплати відповідачем сум на відшкодування витрат на виплату різниці між сумою пенсій, призначених науковим робітникам, відповідно до Закону України " Про наукову та науково - технічну діяльність" та сумою пенсії обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за квітень-червень 2009 року у розмірі 5306 гривень 63 копійок.

Відповідно до абзацу 6 частини 6 статті 20 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", п.5.1.6. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, перерахування страхових внесків здійснюється страхувальником одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій або натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому відповідно до частини 15 статті 106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Крім того, згідно із частиною 12 статті 20 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника та мають пріоритет перед всіма іншими зобов’язаннями, у тому числі зі сплати податків та інших обов’язкових платежів.

Таким чином, позовні вимоги Управління ПФУ в м. Федосії АР Крим є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Оскільки згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

Судом 08.10.2009 року оголошена вступна та резолютивна частини постанови, у повному обсязі постанову складено 13.10.2009 року.

Керуючись ст.ст.160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Державного підприємства "Науково-дослідний інститут аеропружних систем" на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АР Крим заборгованість у сумі 266485 (двісті шістдесят шість тисяч чотириста вісімдесят п'ять) гривень 57 копійок, у тому числі:

- на рахунок № 2560970448612, 2560970548613 в КРУ ВАТ " Держощодбанк" ЗКПО 22300286 МФО 324805 заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування по розрахунку за період з лютого 2009 року по квітень 2009 року у розмірі 198597 (сто дев'яносто вісім тисяч п'ятсот дев'яносто сім) гривень 25 копійок; заборгованість з пені у розмірі 34125 (тридцять чотири тисячі сто двадцять п'ять) гривень 85 копійок, заборгованість по фінансовим санкціям у розмірі 28455 (двадцять вісім тисяч чотириста п'ятдесят п'ять) гривень 84 копійок;

- на рахунок № 25600010048601 в КРУ ВАТ " Держощодбанк" ЗКПО 22300286 МФО 324805 заборгованості з відшкодування витрат на виплату різниці між сумою пенсій, призначених науковим робітникам, відповідно до Закону України " Про наукову та науково - технічну діяльність" та сумою пенсії обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за період з квітня 2009 року по червень 2009 року у розмірі 5306 (п'ять тисяч триста шість) гривень 63 копійки.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Окружного

адміністративного суду

Автономної Республіки Крим                     Кудряшова А.М.