Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
08.10.09Справа №2а-8713/09/10/0170 17:28 м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді Кудряшової А.М. ,
при секретарі судового засідання Дєрюшковій І.А.,
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився
від відповідача - не з'явився;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АР Крим
до Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна контора №4"
про стягнення заборгованості за страховими внесками на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з лютого 2009 року по квітень 2009 року та заборгованості по витратам на виплати і доставку пільгових пенсій за Списком № 2,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АР Крим ( далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна контора №4" про стягнення заборгованості за страховими внесками на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з лютого 2009 року по квітень 2009 року у розмірі 78078 гривень 31 копійки та заборгованості по витратам на виплати доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за 2009 року у розмірі 26 гривень12 копійок. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем до Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АР Крим самостійно надані розрахунки сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті, за період з лютого 2009 року по квітень 2009 року, однак, сума зазначених в них страхових внесків у встановленому порядку не сплачена. Крім того, за відповідачем склалася заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за червень 2009 року у розмірі 26 гривень12 копійок, де 25 гривень 83 копійки - сума відшкодування за червень, 29 копійок - різниця між сумою, яка виставлена у квітні 2009 року (25 гривень 54 копійки) та сумою, яка підлягає відшкодуванню з квітня 2009 року.
У судове засідання позивач явку представника не забезпечив, під час розгляду справи, до судового засідання, 07.10.2009 року, на адресу суду надано клопотання, у якому позивач зазначив, що сума заборгованості, станом на 07.10.2009 року, відповідачем не сплачена, позовні вимоги ним підтримуються у повному обсязі та просив розглядати справу за відсутністю його представника.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений завчасно та належним чином, рекомендованою кореспонденцією (а.с.28), про причини неявки суду не повідомив, заперечення на адміністративний позов до суду не надав.
Суд, враховуючі наявність у матеріалах справи клопотання позивача щодо розгляду справи за його відсутністю, а також приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, керуючись положеннями ч.3 ст.122, ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу за відсутністю представників сторін на підставі наявних доказів.
Дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV від 09.07.2003 року (далі - Закон) всі відносини, які виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 64, абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" страхувальниками визнаються роботодавці - підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.
Комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційна контора №4", код ЄДРПОУ 05450831, юридична адреса: 98100, АР Крим, м. Феодосія, шосе Сімферопольське, буд.39-А.
Судом встановлено, що "Житлово-експлуатаційна контора №4" зареєстровано як платник внесків в Управлінні ПФУ в м. Феодосія АР Крим, у зв'язку з чим відповідач є страхувальником та платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з пунктами 4, 6 частини 2 статті 17 Закону страхувальник зобов’язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески. Відповідно до частини 3 статті 20 Закону територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати страхові внески лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.
Частиною 6 статті 20 Закону встановлено, що страхувальники зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Базовий період для виду страхувальника, до якого відноситься відповідач, встановлений зазначеною нормою закону - один календарний місяць.
Судом встановлено, що відповідно до розрахунків сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті, за лютий 2009 року відповідач зобов’язався сплатити 25320 гривень 75 копійок (а.с.7), за березень 2009 року - 29403 гривні 84 копійки (а.с.9), за квітень 2009 року - 23353 гривні 72 копійки (а.с.11), а в загалі 78078 гривень 31 копійка.
Згідно з розрахунком суми заборгованості (а.с.4), сума заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з лютого 2009 року по квітень 2009 року станом на 30.06.2009 року не сплачена, таким чином, на порушення пунктів 4, 6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно не сплатив заборгованість по страховим внескам, зазначену ним самостійно в розрахунках сум страхових внесків.
Відповідно до частини 3 статті 106 Закону територіальні органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Згідно з абзацом 3 частини 3 статті 106 Закону протягом 10 днів з дня одержання вимоги страхувальник зобов’язаний сплатити суму недоїмки та суму штрафних санкцій.
На суму недоїмки зі сплати страхових внесків станом на 05.06.2009 року Управлінням Пенсійного фонду в м. Феодосія АР Крим виставлена вимога від 05.06.2009 року №Ю-939 (а.с.5), яка 09.06.2009 року була отримана відповідачем, що підтверджено підписом уповноваженої особи на корінці вимоги (а.с.6).
Судом встановлено, що у визначений абзацом 3 частини 3 статті 106 Закону 10-денний строк відповідач суму недоїмки зі сплати страхових внесків, встановлену в вимозі від 05.06.2009 року №Ю-939, не погасив.
Таким чином, на порушення пунктів 4, 6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно - в строк - не сплатив зазначені ним в розрахунках суми страхових внесків в повному обсязі.
Частиною 2 статті 106 Закону встановлено, що суми страхових внесків, своєчасно не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафних санкцій.
Крім того, судом встановлено, що відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за відповідачем склалась заборгованість у розмірі 26 гривень12 копійок, де 25 гривень 83 копійки - сума відшкодування за червень 2009 року, а 29 копійок - різниця між сумою, яка виставлена у квітні 2009 року (25 гривень 54 копійки) та сумою, яка підлягає відшкодуванню з квітня 2009 року у розмірі 26 гривень12 копійок.
Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до п. 7 частини 1 статті 64, абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону України “Про загальнообов’язкове пенсійне страхування” орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки.
Згідно з п.1 частини 1 статті 14 Закону України “Про загальнообов’язкове пенсійне страхування” страхувальниками визнаються роботодавці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону України “Про загальнообов’язкове пенсійне страхування” визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону України “Про загальнообов’язкове пенсійне страхування”
Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.91 N 1788-XI зі змінами та доповненнями визначені категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. До 17.02.2000 року вказана стаття крім визначення категорій працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, регулювала порядок внесення підприємствами та організаціями плати до Пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України" від 17.02.2000 N 1461-III порядок внесення плати на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій змінено. А саме норму, що регулювала дане питання у ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" - виключено та врегульовано порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій шляхом введення окремого виду збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", зі змінами та доповненнями, передбачено, що платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, передбачені ст. 1 цього Закону, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірах, встановлених ст. 4 цього Закону, що визначається у відсотковому відношенні від об'єкта оподаткування, який передбачений ст. 2 цього Закону.
Зокрема, у відповідності до вимог Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100 % розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Розмір сум до відшкодування на поточний рік витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначається у повідомленнях, які формуються працівниками Пенсійного фонду України, а підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду визначену у повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (пп. 6.4, пп. 6.8 п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду N 21-1 від 19.12.2003 зі змінами та доповненнями).
Абзацом 5 п. 2 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який з 01.01.2006 р. стосується і осіб, пенсії яким призначені відповідно до п. п. "б" - "е" та "ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і має зворотну дію, врегульовано лише порядок виплати пенсій, а не змінено порядку відшкодування та не звільнено підприємства, зазначені у ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від сплати збору на відшкодування виплачених пільгових пенсій.
У відповідності з вимогами ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують внески до Пенсійного фонду у порядку, визначеному законодавством України.
Пунктом 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Тобто, діє зазначений вище порядок відшкодування.
Виходячи з викладеного відповідач зобов’язаний щомісячно до 25-го числа здійснювати покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах.
Таким чином, заборгованість відповідача за період з 25.06.2009 р. по 30.06.2009 р. по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсії за списком № 2, призначеної на пільгових умовах складає 25 гривень 83 копійки. При цьому враховуючі, що у квітні 2009 року сума, що підлягає відшкодуванню становить 25 гривень 83 копійки, але до відповідача у квітні була виставлена сума - 25 гривень 54 копійки, тому заборгованість відповідача у квітні 2009 року становить 29 копійки, а загальна сума заборгованості відповідача з відшкодування фактичних витрат, пов'язаних з доставкою та виплатою пільгових пенсій за списиком № 2 становить 26 гривень 12 копійки.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Судак АР Крим підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до абзацу 6 частини 6 статті 20 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", п.5.1.6. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за №64/8663), перерахування страхових внесків здійснюється страхувальником одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій або натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому відповідно до частини 15 статті 106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Крім того, згідно із частиною 12 статті 20 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника та мають пріоритет перед всіма іншими зобов’язаннями, у тому числі із сплати податків та інших обов’язкових платежів.
Таким чином, приймаючи до уваги, що у матеріалах справи на час розгляду справи у суді відсутні відомості про погашення відповідачем заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з лютого 2009 року по квітень 2009 року у сумі 78078 гривень 31 копійка та заборгованості зі сплати по витратам на виплати та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 у розмірі 26 гривень12 копійок, при цьому про оскарження вимоги або дій відповідача щодо встановлення зазначеної заборгованості, тому позовні вимоги Управління ПФУ в м. Феодосія АР Крим є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
Вступна та резолютивна частини постанови були оголошені у судовому засіданні 08.10.2009 року. Повний текст постанови був виготовлений та підписаний 13.10.2009 року.
Керуючись ст.ст.160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна контора №4" (код ЄДРПОУ 05450831, юридична адреса: 98100, АР Крим, м. Феодосія, шосе Сімферопольське, буд.39-А) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АР Крим заборгованість у сумі 78104 (сімдесят вісім тисяч сто чотири) гривні 43 копійки у тому числі:
- заборгованість зі страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за період з лютого 2009 року по квітень 2009 року в сумі 78078 (сімдесят вісім тисяч сімдесят вісім) гривень 31 копійка на п/р 2560970448612, 2560970548613 в КРУ ВАТ "Держощадбанк" МФО 324805, ЗКПО22300286 ;
- заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в сумі 26 (двадцять шість) гривень 12 копійок на п/р 25600010048601 в КРУ ВАТ " Держощадбанк" МФО 324805, ЗКПО22300286.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Кудряшова А.М.