Постанова № 6856106, 30.09.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.09.2009
Номер справи
2а-6893/09/2670
Номер документу
6856106
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

30.09.2009 р.           18:52           № 2а-6893/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О. при секретарі судового засідання Очколяс О.В. вирішив адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Колос"

до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м.Києва

провизнання недійсним рішень №0001802330 та №0001812330 від 23.04.2009р.

Представники:

від позивача : Богданець І.М. (дов. №4 від 25.02.2009р.), Гнатюк О.М.

від відповідача: Вернигора О.О. (дов. №2/10-021 від 08.01.2009р.)

третя особа: не прибув

30.09.2009 р. у судовому засіданні відповідно до п. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

          Товариство з обмеженою відповідальністю «Колос»звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва про визнання недійсними рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001802330, №0001812330 від 23.04.2009р.

В судовому засіданні 17.09.2009р. за клопотанням представника відповідача залучено в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Державну податкову адміністрацію в .м Києві.

Представником позивача в судовому засіданні 30.09.2009р. подано заяву про часткову відмову від позову в частині визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001812330 від 23.04.2009р. на суму 513,15 грн. Таким чином, на розгляді в окружному адміністративному суді м. Києва знаходиться на розгляді позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Колос»до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва, третя особа –Державна податкова адміністрація у м. Києві про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001802330 від 23.04.2009р.

В обґрунтування позовних вимог товариство посилається на те, що відповідач дійшов помилкового висновку про порушення ТОВ «Колос» п. 2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні. Затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004р. №637 (далі - Положення №637, що призвело до неправомірного застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 6 582,95 грн.

Крім того позивач зазначає, що у працівників ДПА у м. Києва не було законних підстав для проведення перевірки позивача, оскільки ДПІ у Святошинському районі м. Києва не видавало направлення на проведення перевірки ТОВ «Колос».

Відповідач позов не визнав та зазначив, що при проведенні ДПА у м. Києві перевірки суб’єкта господарювання ТОВ «Колос»було встановлено порушення п. 3,13 ст. 3 Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. №265/95-ВР, зокрема виявлено невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків в сумі 102,63 грн. та в порушення п. 2.6 Положення №637 товариством не своєчасно оприбутковано готівку в касі в сумі 1316,59 грн. За вказані порушення до ТОВ «Колос»були застосовані штрафні санкції на підставі ч. 3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995р. №436 (далі –Указ №436)

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Працівниками Державної податкової адміністрації у м. Києві проведена перевірка за дотриманням суб’єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці –кафе, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Якуба Колоса, 25 та належить ТОВ «Колос»(код ЄДРПОУ 21636481).

За результатами перевірки ДПА у м. Києві складено Акт від 24.03.2009р. №0353/26/57/23/21636481 яким встановлено порушення вимог:

- п. 2.6 Положення №637 –несвоєчасно оприбуткована готівка в касі, а саме в графі 1 та графі 2 на стор. 19 КОРО №2657003681 зроблено запис від 29.11.2008р. на підставі Z-звіту №1268 на суму 1316,59 грн., що не відповідає фактичному надходженню готівки 24.11.2008р. на підставі фіскального звітного чека №1268 за 24.11.2008р. Відповідно до п.3 ст.1 Указу №436, до позивача була застосована штрафна (фінансова) санкція у розмірі 6582,95 грн., а саме у п’ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.

- п. 13 ст. 3 Закону №265/95-ВР - виявлено невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків в сумі 102,63 грн. Відповідно до 22 Закону №265/95, до позивача була застосована штрафна (фінансова) санкція у розмірі 513,15 грн., а саме у п’ятикратному розмірі сум, на яку виявлено невідповідність.

На підставі висновків Акту перевірки від 24.03.2009р. Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва винесені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій :

№0001812330 від 23.04.2009р. на загальну суму 513,15 грн.;

№0001802330 від 23.04.2009р. на загальну суму 6582,95 грн.

Позивач не заперечує та не оскаржує факт порушення п. 3, 13. ст. 3 Закону №265/95-ВР, однак просить суд визнати нечинним рішення про застосування фінансових санкцій №0001802330 від 23.04.2009р. в розмірі 6582,95 грн., винесене за порушення п. 2.6 Положення №637.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.

Як зазначено в преамбулі Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Статтями 15, 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»визначено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок.

Як визначено статтею 2 Закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), визначений у Положенні про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року N 637.

Пунктом 1.2 Положення визначено таке:

каса - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів;

касовий ордер - первинний документ (прибутковий або видатковий касовий ордер), що застосовується для оформлення надходжень (видачі) готівки з каси. Форму касових ордерів установлено наказом Міністерства статистики України від 15.02.96 N 51 "Про затвердження типових форм первинного обліку касових операцій";

касові документи - документи (касові ордери та платіжні чи розрахунково-платіжні відомості, розрахункові документи, відомості закупівлі сільськогосподарської продукції, інші прибуткові та видаткові касові документи), за допомогою яких відповідно до законодавства України оформляються касові операції, звіти про використання коштів, а також відповідні журнали встановленої форми для реєстрації цих документів та книги обліку;

касові операції - операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку;

оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Згідно з п. 3.2 Положення касові операції, що проводяться відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оформляються згідно з вимогами цього Закону.

Як вже було зазначено вище, Постановою Національного банку України від 15.12.2004, № 637 затверджено «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні". Це Положення розроблено відповідно до статті 33 Закону України "Про Національний банк України", визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою.

Відповідно до п. 1.2 Положення термін «оприбуткування готівки»- це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій;

Пунктом 2.6 розділу 2 Положення №637 передбачено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначених у відповідних касових (розрахункових) документах.

Підприємствам, яким Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим орером (продаж проїзних і перевізних документів, білетів державних лотерей, квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.

На виконання Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" розроблено Порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок ві д01.12.2000р. №614 (далі –Порядок №614). Порядок поширюється на книги обліку розрахункових операцій і розрахункові книжки, що використовуються суб'єктами підприємницької діяльності при здійсненні розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.

Відповідно до п.п.7.4 п. 7 Порядку №614, використання книги ОРО, зареєстрованої на господарську одиницю, передбачає:

- наявність книги ОРО в господарській одиниці, на яку ця книга зареєстрована, або на місці проведення розрахунків;

- здійснення записів про реквізити розрахункових квитанцій до початку використання розрахункової книжки та безпосередньо після закінчення її використання у межах робочого дня чи зміни;

- щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.

Підпунктом 7.5 пункту 7 Порядку №614 встановлено, що використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає:

наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО;

підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО;

щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо;

у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій;

ведення обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, а також перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО у відповідному розділі книги ОРО.

Підпунктом 7.15 п. 7 Положення №637 встановлено, що під час перевірки органами контролю записи в касовій книзі звіряються за сумами та строками з даними відповідних прибуткових касових ордерів (із залученням у разі потреби таких виправданих відповідних прибуткових касових документів, квитанцій до прибуткових касових ордерів, тощо).

При проведенні звірки записів в касовій книзі за 24.11.2008р. з прибутковими касовими документами №692 та №693 за 24.11.2008 р., та зіставлянням даних, вказаних у прибутковому касовому ордеру №692 від 24.11.2008р. на суму 1316,59 грн. з даними на контрольній стрічці регістру розрахункових операцій (Z-звіт №1262 за 24.11.08р. на суму 1316,59 грн.) суд дійшов висновку про повне оприбуткування позивачем готівки в касі підприємства.

Помилка підприємства, здійснена при записі у КОРО за 24.11.2008р. номеру Z-звіту №1268 замість номеру Z-звіту №1262 є технічною опискою, яка не призводить до факту зміни кількісних показників звітності. Запис суми готівки у КОРО за 24.11.2008р. у розділі 3 «Службове внесення»(37,66 грн.), запис суми готівки у розділі 4 «Службова видача»(1350,00 грн.), запис суми готівки у розділі 5 «Сума розрахунків загальна»(1316,59 грн.) відповідають підклеєному у відповідному розділу КОРО Z-звіту №1262 за 24.11.2008р. на суму 1316,59 грн.

Відповідно до абз. 3 ст. 1 указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995р. №436/95 у разі порушення юридичними особами норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки.

Відповідно до абз. 1 п. 2.6 Положення №637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і ведення м касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Таким чином, Окружний адміністративний суд м. Києва вважає, що фіскальні чеки були роздруковані та підклеєні в КОРО, готівкова виручка була здана до каси підприємства та оприбуткована в касовій книзі. Тому застосування податковим органом санкцій, передбачених ч. 3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушеня норм з регулювання обігу готівки»є безпідставними.

Враховуючи викладене вище, висновки відповідача, на підставі яких останнім було нараховано ТОВ «Колос»штрафні (фінансові) санкції в сумі 6582,95 грн. за порушення п. 2.6 Положення №637 є неправомірними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства. За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001802330 від 23.04.2009р. є обґрунтованими та таким, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

          Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

          Відповідач, як суб’єкт владних повноважень, не надав суду належних доказів щодо правомірності винесеного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

          Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТОВ «Колос»підлягають задоволенню.

          Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 9, 69-71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1.          Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.          Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001802330 від 23.04.2009р.ДПІ у Святошинському районі м. Києва.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя                                                                                 Григорович П.О.