Постанова № 6855325, 12.10.2009, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2009
Номер справи
5592/08/2070
Номер документу
6855325
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"12" жовтня 2009 р.                                                                       Справа № 2-а- 5592/08/2070

                                                                                Харківський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого – судді Присяжнюк О.В.

за участю секретаря судового засідання Крайник Т.О.,

за участю: представника позивача –Войтенка В.В., представника відповідача - Петрової О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Харкові справу за адміністративним позовом Куп’янської об’єднаної державної податкової інспекції у Харківської області до Вільшанського сільського споживчого товариства про стягнення сум, -

В С Т А Н О В И В:

Куп’янська об’єднана державна податкова інспекції у Харківської області звернулась до суду з адміністративним позовом до Вільшанського сільського споживчого товариства про стягнення з відповідача фінансових санкцій у сумі 3599 гривень, обґрунтовуючи свої вимоги наступним.

Суб’єкт господарювання Вільшанське сільське споживче товариство зареєстроване, як суб’єкт господарської діяльності Дворичанською районною державною адміністрацією та було взято на облік, як платник податків та зборів до Куп’янської об’єднаної державної податкової інспекції у Харківській області № 230 від 16 лютого 1999 р.

Відповідно до вимог п. 5.2. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язання платників податків перед бюджетами та цільовими фондами», податкові зобов’язання, які були нараховані контролюючим органом під час проведення перевірки, вважаються узгодженими у день отримання платником податків податкового повідомлення, у разі відсутності його оскарження. Відповідно облікових ладанних Куп’янської об’єднаної державної податкової інспекції у Харківській області підприємство станом на 14 травня 2008 р. має несплачені суми застосованих штрафних санкцій на загальну суму 3599 гривень.

Суми несплачених штрафних санкцій підприємства по заявленому платежу підтверджується обліковими картками платника податків, довідкою про заборгованість, корінцем рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій. За результатами перевірки складено акт за № 20401364/238/220, згідно якого було виявлено факти порушення чинного законодавства з питань порядку проведення розрахунків із споживачами в сфері надання послуг, а саме –порушено п. 2 п. 5 п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95 ВР від 06 липня 1995 р., ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»№ 481/95 від 19 грудня 1995 р.

Куп’янською об’єднанню державною податковою інспекцією Харківської області винесено рішення № 0000052306 від 29 вересня 2006 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 3939 гривень. Сума застосованої фінансової санкції станом на 14 травня 2008 р. складає 3599 гривень.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити їх у повному обсязі додатково пояснивши суду наступне.

21 вересня 2006 р. представниками ДПА у Харківській області була проведена перевірка магазину № 6, який розташований за адресою: Харківська область, Дворичанський район, с. Токарівка, вул. Миру, 19, та належить відповідачу щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу. За результатами вказаної перевірки складено акт № 20401364/238 від 21 вересня 2006 р. відповідно якого відповідачем порушено вимоги п. 2, п. 5, п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»- проведення розрахункових операцій із споживачами за готівкові кошти без застосування КОРО та РК на суму 35 гривень, невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків суми коштів, зазначених в РК у розмірі 719, 8 гривень, реалізація алкогольних напоїв без наявності відповідної ліцензії. На підставі висновків акту перевірки Куп’янською об’єднанню державною податковою інспекцією Харківської області було ухвалено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за № 0000052306 від 29 вересня 2006 р. у розмірі 3939 гривень. Зазначене рішення отримано виконуючим обов’язки голови правління Вільшанського сільського споживчого товариства особисто 29 вересня 2006 р. Не погодившись з вказаним рішенням, відповідачем 09 жовтня 2006 р. подану скаргу до ДПА України в Харківській області про його скасування. 26 жовтня 2006 р. рішенням ДПА у Харківській області за № 11644/7/25-010 скарга Вільшанського сільського споживчого товариства про скасування рішення залишена без задоволення, а рішення Куп’янської

об’єднаної державної податкової інспекції за № 0000052306 від 29 вересня 2006 р. –без змін. 03 листопада 2006 р. відповідачем подано скаргу до ДПА України про скасування рішення № 0000052306 від 29 вересня 2006 р. та рішення ДПА у Харківській області за № 11644/7/25-010. 13 грудня 2006 р. рішенням ДПА України за № 23305/7/25-0415, яке отримано відповідачем 18 грудня 2006 р., скарга Вільшанського сільського споживчого товариства про скасування рішення залишена без задоволення, а рішення Куп’янської об’єднаної державної податкової інспекції за № 0000052306 від 29 вересня 2006 р. та рішення ДПА у Харківській області за № 11644/7/25-010 –без змін. 29 грудня 2006 р. до Дворичанського відділення Куп’янської об’єднаної державної податкової інспекції відповідачем направлено лист за №, яким першого повідомлено про звернення до суду платника податків про скасування рішення Куп’янської об’єднаної державної податкової інспекції за № 0000052306 від 29 вересня 2006 р. В додаток до зазначеного листа відповідачем було надано копію адміністративного позову № 65 від 28 грудня 2006 р. Враховуючи факт звернення платника податків до суду з адміністративним позовом у строки, передбачені для добровільної сплати суми фінансових санкцій, відповідно вимог ст. 25 Закону України № 265 та не узгодженість суми вказаних фінансових санкцій Куп’янської об’єднаної державної податкової інспекції не було здійснено нарахування суми боргу в обліковій картці платника до розгляду судом справи по суті. 10 липня 2007 р. Харківський апеляційний адміністративний суд у справі №22-а-639/07 частково задовольнив апеляційну скаргу податкового органу –скасував постанову господарського суду Харківської області від 16 квітня 2007 р. та прийняв нову, якою позовні вимоги платника податків задовольнив частково, а саме: скасував рішення Куп’янської ОДПІ № 0000052306 від 29 вересня 2006 р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 340 грн., в частині вимог про скасування вказаного рішення у розмірі 3590 гривень - відмовлено. Зазначена постанова набрала законної сили з моменту її проголошення. Після впливу строку, передбаченого для добровільної сплати суми фінансових санкцій, відповідно до вимог ст. 25 Закону 265 і почав свій відлік строк звернення до адміністративного суду, передбачений ст. 99 КАС України. У зв’язку з несплатою платником суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 3590 гривень. У строк для добровільної сплати Куп’янська ОДПІ 22 травня 2008 р. звернулася до адміністративного суду з позовом про стягнення вказаної суми.

У судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог в повному обсязі з наступних підстав.

Посилання позивача на узгодженість податкових зобов'язань як підставу для задоволення позову є помилковим, оскільки штрафні санкції, застосовані відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», не є податковими зобов'язаннями в розумінні п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року №2181-111 (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до ст. 25 Закону № 265 суми фінансових санкцій, які визначені ст. 17-24 цього закону, підлягають перерахуванню ФОП до Держбюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами ДПС України рішення про застосування таких фінансових санкцій. Стягнення несвоєчасно сплачених або несплачених платниками податків штрафних (фінансових) санкцій, застосованих за порушення Закону № 265, здійснюється виключно у судовому порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАСУ для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення прав, свобод чи інтересів.

Так, строк для звернення позивача до адміністративного суду обчислювався у межах строку з 09 жовтня 2006 року по 09 жовтня 2007 року. Позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду з позовом від 21 травня 2008 року №3144/10/10-027 про стягнення коштів з Вільшанського ССТ в розмірі 3599 (три тисячі п'ятсот дев'яносто дев'ять ) гривень.

Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України - пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Оскільки позивач звернувся до суду з позовом 21 травня 2008 року, то строк звернення до адміністративного суду ним пропущений, тому відповідач наполягає на відмові у задоволені адміністративного позову.

Суд, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, установив наступні обставини.

Суб’єкт господарювання Вільшанське сільське споживче товариство зареєстровано, як суб’єкт господарської діяльності Дворічанською районною державною адміністрацією та було взято на облік як платник податків та зборів до Куп’янської об’єднаної державної податкової інспекції у Харківській області № 230 від 16 лютого 1999 р.

Згідно акту перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності № 20401364/238/220 від 21 вересня 2006 р. Куп’янською ОДПІ встановлені порушення підприємством п. 2, п. 5, п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»№ 481/95 від 19 грудня 1995 р.

Куп’янською ОДПІ Харківської області винесено рішення № 0000052306 від 29 вересня 2006 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 3939 гривень яке отримане в. о. голови правління підприємства 29 вересня 2006 р. під підпис.

Згідно облікової картки Куп’янської ОДПІ, підприємство станом на 14 травня 2008 р. має несплачені суми застосованих штрафних санкцій на загальну суму 3599 гривень.

26 жовтня 2006 р. рішенням ДПА у Харківській області за № 11644/7/25-010 скарга Вільшанського сільського споживчого товариства про скасування рішення залишена без задоволення, а рішення Куп’янської ОДПІ за № 0000052306 від 29 вересня 2006 р. –без змін.

03 листопада 2006 р. відповідачем подано скаргу до ДПА України про скасування рішення № 0000052306 від 29 вересня 2006 р. та рішення ДПА у Харківській області за № 11644/7/25-010. 13 грудня 2006 р. рішенням ДПА України за № 23305/7/25-0415, яке отримано відповідачем 18 грудня 2006 р., скарга Вільшанського сільського споживчого товариства про скасування рішення залишена без задоволення, а рішення Куп’янської ОДПІ за № 0000052306 від 29 вересня 2006 р. та рішення ДПА у Харківській області за № 11644/7/25-010 –без змін.

29 грудня 2006 р. до Дворічанського відділення Куп’янської ОДПІ відповідачем направлено лист, згідно якого підприємство повідомило, що звертається до суду з заявою про скасування рішення Куп’янської ОДПІ за № 0000052306 від 29 вересня 2006 р.

16 квітня 2007 р. постановою Господарського суду Харківської області по справі №АС-13/05-07 від 16 квітня 2007 р. за адміністративним позовом Вільшанського сільського споживчого товариства до Купянської ОДПІ про скасування рішень, позовні вимоги задоволені частково, а саме: скасовано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Куп’янської ОДПІ Харківської області № 0000052306 від 29 вересня 2006 р.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16 червня 2009 р. касаційна скарга Куп’янської ОДПІ та Вільшанского сільського споживчого товариства відхилено. Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2007 р. залишено без змін.

10 липня 2007 р. Харківський апеляційний адміністративний суд у зазначеній справі частково задовольнив апеляційну скаргу податкового органу –скасував постанову господарського суду Харківської області від 16 квітня 2007 р. та прийняв нову, якою позовні вимоги платника податків задовольнив частково, а саме: скасовано рішення Куп’янської ОДПІ № 0000052306 від 29 вересня 2006 р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 340 грн., в частині вимог про скасування вказаного рішення у розмірі 3590 гривень - відмовлено.

Таким чином сума застосованих фінансових санкцій складає 3599 гривень. (3939 гривень –340 гривень).

Суд відмовляє в задоволенні вимоги представника відповідача про застосування положень ст. ст. 99, 100 КАС України для відмови позивачеві в задоволені адміністративного позову Куп’янської ОДПІ із-за пропуску позивачем річного строку звернення до адміністративного суду з наступних підстав.

Відповідно до ст. 99 КАС України, Адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Якщо законом встановлена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то обчислення строку звернення до адміністративного суду починається з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до вимог п. 5.2. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язання платників податків перед бюджетами та цільовими фондами», податкові зобов’язання, які були нараховані контролюючим органом під час проведення перевірки, вважаються узгодженими у день отримання платником податків податкового повідомлення, у разі відсутності його оскарження.

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Таким чином, суд вважає причини пропуску позивачем річного строку звернення до суду поважними, оскільки в судовому засіданні встановлено, що до 10 липня 2007 р. рішення Куп’янської ОДПІ про застосування фінансових санкцій було не узгодженим, тобто фактично річний строк звернення позивача до суду почався з 10 липня 2007 р. і станом на 22 травня 2008 р. він не сплинув.

Згідно п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби вправі застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах встановлених законами України.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно із вимогами ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 67 Конституції України, ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондам», ст. 25 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ст. ст. 8-14, 71, 94, 99, 100, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд –

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Куп’янської об’єднаної державної податкової інспекції у Харківської області задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Вільшанського сільського споживчого товариства (62702, Харківська область, смт. Дворічна, вул. 35-ї Гвардійської дивізії, 2) заборгованість перед державним бюджетом (Управління державного казначейства у Харківській області, код 22706226, р/р 614101000042 на єдиному рахунку №39214000000219, МФО 851011) у розмірі 3599 (три тисячі п’ятсот дев’яносто дев’ять) гривень.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасною подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.

          Постанову в повному обсязі виготовлено 14 жовтня 2009 р.

Суддя                                                                                                     Присяжнюк О.В.